Poradnik dla zielonych rodziców

Okładka książki Poradnik dla zielonych rodziców
Reni JusisMagda Targosz Wydawnictwo: Mamania poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
Mamania
2011-11-09
2011-11-09
ekologia dziecko rodzina dom rodzice

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Okładka książki Bobas lubi wybór. Twoje dziecko pokocha dobre jedzenie Tracey Murkett, Gill Rapley
Ocena 6,8
Bobas lubi wyb... Tracey Murkett, Gil...
Okładka książki Przestrzeń dla rodziny Jesper Juul, Monica Øien
Ocena 7,6
Przestrzeń dla... Jesper Juul, Monica...
Okładka książki W oczekiwaniu na dziecko Sharon Mazel, Heidi E. Murkoff
Ocena 7,5
W oczekiwaniu ... Sharon Mazel, Heidi...
Okładka książki Rodzeństwo bez rywalizacji Adele Faber, Elaine Mazlish
Ocena 7,8
Rodzeństwo bez... Adele Faber, Elaine...

Bardzo żałuję, ze nie dostała się w moje ręce kiedy jeszcze byłam w ciąży - zupełnie inaczej planowałabym pierwsze miesiące życia mojego maluszka.
Jako ekolożka, wielbicielka chust, wielorazowych pieluszek i naturalnych kosmetyków polecam ją wszystkim rodzicom!
Można dowiedzieć się wiele na temat zdrowej, wartościowej kuchni, świadomego porodu, karmienia piersią i wielu innych ciekawych zagadnieniach, o których nawet prędzej nie miałam pojęcia!
Nie trzeba restrykcyjnie stosować się do wszystkich porad autorek, ale warto niektóre z nich wprowadzic w życie.
Gorąco polecam!

2018

Zupełnie inne spojrzenie na życie i rodzicielstwo. Naturalne, zdrowe, ekologiczne i często bardzo ekonomiczne rozwiązania.
Bardzo podobało mi się, że książka pokazuje propozycje innych wyborów; nie przymusza, a tylko zachęca do spróbowania czegoś nowego.
Warto sięgnąć po tę książkę i wybrać dla siebie coś nowego, "zielonego", do spróbowania.

Książkę poleciła mi koleżanka. Przyznam się, że nie mam bzika na punkcie życia eko, ale mimo to sięgnęłam po tę książkę z wielką ciekawością.

Co się okazało...

Bardzo miło się ją czytało , ponieważ jest napisana w postaci pytań i odpowiedzi. Oś na kształty wywiadu choć nie do końca. Chwilami miałam wrażenie, że siedzę sobie z Paniami w kawiarni przy stoliku i przysłuchuję się rozmowie. Czasem nawet miałam ochotę dodać coś od siebie :P
Przejrzyste rozdziały omawiają takie zagadnienia jak pokazuje spis treści

Przeczytałam tę książkę w dwa wieczory i to nie dlatego, że jest krótka, ale tak mnie wciągnęła i bardzo lekko się ją czytało.
Głównie jest adresowana dla rodziców mniejszych dzieci a nawet tych, którzy spodziewają się dziecka. Omawia sprawy porodu i odpowiedniego przygotowania się do niego, sprawy karmienia piersią a potem opieki nad maluchem.
Część z zawartych tam informacji już miałam ponieważ i karmienie piersią i noszenie dziecka w chuście nie są mi obce a wręcz jestem wielką zwolenniczką i jednego i drugiego. Ale po raz pierwszy dowiedziałam się co to są BOBOMIGI. Dowiedziałam się wielu cennych informacji o pieluszkach wielorazowych i przyznam się , że gdyby synek miał mieć rodzeństwo to chyba bym właśnie tę drogę obrała zamiast jednorazowych pampersów. W książce jest nawet szablon jak taką pieluchę uszyć samodzielnie.
O eko-jedzeniu już co nieco wiem, bo alergia synka zmusiła mnie do douczenia się w tym temacie i jak najbardziej zgadzam się zw wskazówkami z książki. Nie przemawia do mnie tylko jedna rzecz a mianowicie kasza na śniadanie, obiad i kolację :/ Jakoś u mnie w domu takie menu chyba by nie przeszło.
Książka jednak niczego nie narzuca i nie mówi, że styl eko jest jedyny i słuszny. Daje nam wybór tak by postępować zgodnie z własnymi przekonaniami. Jednak wypowiedzi ekspertów są przekonujące i zachęcające do wprowadzenia choć drobnych zmian w życiu.
Przyznam się, też , że wypróbowałam też już jeden przepis :D a mianowicie placuszki z kaszy i wyszły bardzo smaczne.
Dział ekologicznych zabawek też nie jest nam obcy bo na Urwiskowie wiele tego typu zabaw i zabawek opisywałam wielokrotnie :) z własnego doświadczenia wiem, że taki zabawki dają najwięcej przyjemności zarówno przy ich tworzeniu jak i w zabawie.

Nie trzeba mieć eko-świra by znaleźć w tej książce coś dla siebie. Wystarczy , że interesuje Was zdrowy i bliższy naturze sposób życia. Takim osobą polecam tę książkę.

Co się okazało...

Podeszłam do tej książki dosyć sceptycznie uważając, że ekologia jest dobra dla ludzi bogatych, mających dużo wolnego czasu i/lub snobów. Spojrzenie na niektóre tematy rzeczywiście wydało mi się trochę przesadzone ("bobomigi") lub wyidealizowane (egzekwowanie praw rodzącej kobiety i "plan porodu" w publicznym szpitalu... ha, dobre sobie...) Ale, poza tym, książka otworzyła mi oczy na ekologiczne zagadnienia. Uświadomiłam sobie jak wiele szkodliwych, wręcz toksycznych substancji chemicznych otacza nas na co dzień. Najgorsze jest to, że znajdują się one w żywności, zabawkach, ubraniach i kosmetykach dla dzieci. Nie wiedziałam, że nawet w pieluszkach jednorazowych znajdują się substancje rakotwórcze. To przerażające! Do czego dąży nasz świat?
Książka zawiera praktyczne porady jak zmniejszyć ilość chemii wokół nas – tzn. nie tylko jak zdrowiej się odżywiać (o tym już napisano wiele), ale też jakie stosować ekologiczne i tanie środki do czyszczenia domu czy jak wykorzystać zwykłe, wydawałoby się niepotrzebne już, przedmioty do zabawy z dzieckiem i wspólnego tworzenia ekologicznych (tzn. tanich, nieszkodliwych i pobudzających wyobraźnię) zabawek. Autorki przekonały mnie, że ekologicznie oznacza też ekonomicznie. I choć wymaga to pewnego zaangażowania, to na pewno warto spróbować.

Dla mnie jest to książka-droga. Dostałam ją jeszcze w ciąży. To była pierwsza publikacja na temat macierzyństwa, którą czytałam. Dzięki niej przeszłam na zieloną stronę. Wywiady przeprowadzone przez Reni i Magdę bardzo mnie inspirują. Wracam do nich od czasu do czasu. Szczególnie cenne dla mnie są rady dotyczące żywienia.

Bardzo rzetelna książka, zawiera podstawy wszystkiego, co ważne.

Bardzo rzetelna książka, zawiera podstawy wszystkiego, co ważne.

Nawet nie chce mi się pisać, jak bardzo mnie ta książka skrzywdziła i jak wielką naiwniarą byłam czytając ją w czasie ciąży...

Chyba nie tego oczekiwałam...

Chyba nie tego oczekiwałam...

Ta książka to wstęp do każdego opisanego w niej tematu. Jednakże jest całkiem niezła.

Dodaj cytat z książki Poradnik dla zielonych rodziców