Odwaga matki

2010-09-22
9788375541984
Karolina Sikorska
matka życie śmierć

Poznajemy historię kobiety, która po urodzeniu czwórki dzieci dowiaduje się, że ma raka w zaawnsowanym stadium. Jej historia trochę przybliża nas do procesu przejścia dzieci do rodziny zastępczej, ale bardziej niż na formalnościach skupia się na reakcjach dzieci. Był moment, że pociekła mi łza. I jeszcze do tego posłowie ilustrujące jak to wygląda właśnie od strony formalnej. Mimo ciężkiej tematyki, czytało się szybko.

Książka "Odwaga matki" to opowieść o Marie - Laure. Główna bohaterka jest jeszcze przed 40stką posiada 4 dzieci i nie spodziewa się, że drobne dolegliwości, które odczuwa będą miały tak straszne konsekwencje. Marie - Laure bardziej niż o siebie, obawia się o to stanie się z pociechami po śmierci, gdyż ich ojciec nie wydaje się być osobą kompetentną.

W wielu krajach nie jest możliwe by umierający rodzic miał jakikolwiek wpływ na to do jakiej rodziny trafią dzieci, kobieta postanowiła to zmienić i udało się jej. Wybrała rodzinę jeszcze gdy czuła się względnie dobrze dzięki czemu i ona i dzieci mogły się oswoić z sytuacją oraz zaufać i pokochać nowych opiekunów. Uważam, że to jest bardzo ważne by ciężko chora osoba mogła się skupić na sobie, a nie walce z urzędnikami w ostatnich miesiącach życia, kiedy najważniejszy jest spokój.

Książka jest naprawdę wartościową pozycją, jednak z przykrością stwierdzam, że wg mnie to bardziej dziennik, autorka bardziej niż na emocjach i uczuciach skupia się na faktach. Wydaje mi się, że do tematu podeszła zbyt zadaniowo, chłodno, wręcz tak jak by to nie jej dotyczyło...Chociaż w przypadku próby zmiany francuskiego prawa w kwestii rodzin zastępczych wykazała się siłą , determinacją i zawziętością, co pokazuje, jaką była troskliwą matką.

Nie mniej jednak czas nad nią spędzony nie uważam za stracony, czyta się ją szybko, powieść polecam, dzięki niej można inaczej spojrzeć na swoje problemy, które w zetknięciu z być albo nie być są błahe.

W wielu krajach nie...

Interesująca opowieść o walce umierającej na raka matki czworga dzieci, która walcząc o ich dobro postanowiła podważyć francuskie prawo. Kobieta na wieść o nieuleczalnej chorobie postanawia znaleźć rodzinę, która po jej śmierci otoczy dzieci opieką i stworzy dla nich nowy, pełen miłości dom.

Ta książka naprawdę poruszyła mnie do reszty. Można się przekonać, że nasze problemy wcale nie są gorsze, niż nam się wydaje. Marie-Laure Picat pokazała mi, na czym polega odwaga matki. Chodzi o to, że dla swoich dzieci matka zrobi wszystko, co może (i nawet więcej),by były szczęśliwe.

,,Odwaga Matki" Marie-Laure Picat to kolejna książka, którą szczerze polecam. Książka oparta jest na faktach autentycznych.
Marie-Laure Picat, matka czwórki dzieci, dowiaduje się że ma raka. Ostatnie stadium choroby. Leczy się, ale wszelkie próby pokonania raka zawodzą. Pomimo to autorka nie załamuje się, lecz stara się przygotować dzieci na swoją śmierć. Postanawia też znaleźć im najlepszą rodzinę zastępczą, bo biologiczny ojciec dzieci - Gilles - nigdy zbytnio się nimi nie interesował. Po pewnym czasie Marie, udaje się znaleźć odpowiednich ludzi. Jednak problemem stają przepisy, bo sąd wybranej rodzinie pozwolił na przyjęcie tylko trójki dzieci, a Marie nie chce aby zostały one rozdzielone. Rozpoczyna się walka mająca na celu nie dopuszczenie do rozdzielenia rodzeństwa. Marie z dziećmi i wybraną rodziną bierze udział w wywiadach, występują w programach telewizyjnych. Pozwala także na nagrywania ich życia prywatnego.
Sąd widząc heroiczną walkę umierającej matki, w końcu wyraża zgodę na umieszczenie wszystkich dzieci w wybranej rodzinie.
Gdy osiągnęła wreszcie swój cel, zaczęła sama przygotowywać własny pogrzeb.

Książka jest naprawdę ciekawa, a postawa autorki godna podziwu. Jej siła, determinacja i upór. Nie jedna matka na jej miejscu po prostu załamałaby się.
Warto przeczytać, polecam.

Rozpoczyna się listem od matki, kobiety umierającej, dającej wstępną instrukcję swoim dzieciom po co to wszystko zostało spisane. Opowieść w moim odczuciu stanowiąca rodzaj pamiętnika; zapiski sięgające wydarzeń z dzieciństwa bohaterki. I może nie jest tak przejmująca jak większość tego typu publikacji - może dlatego, że narratorka nie skupia się w niej wyłącznie na swojej chorobie - ale jak najbardziej godna polecenia. Tak, nie sama choroba jest tu ważna, bo daje tylko przyczynek do walki o przyszłość swoich dzieci, a wiodący temat to wyłamanie szczeliny w biurokratycznym podejściu państwa do opieki nad dziećmi. Prawo ustanawia o dobru dziecka... a ja się pytam jakim prawem urzędnik, sędzia czy ktokolwiek inny może mieć więcej do powiedzenia w kwestii naszych dzieci i decydować o życiu kogoś z kim wcześniej nie miał do czynienia?! Państwo ma obowiązek stanowić prawo chroniące dzieci jak i każdego dorosłego, ale ingerować powinno tylko w przypadki, gdzie dzieje się coś niedobrego, a nie odbierać prawo o ustanowienie opiekuna ze wskazaniem w trudnych sytuacjach.
Autorce zapewne nie chodziło by się pochylać nad nią, będącą w stanie skrajnego wyczerpania w chorobie, ale by doprowadzić do przełomu w systemie, by rodzic miał prawo do stanowienia o przyszłości swoich dzieci nawet gdy juz go nie będzie na świecie.

To co napisze teraz pewnie będzie dziwnie odebrane, ale ja momentami nie tylko uśmiechałam sie, co śmiałam i to w czasie kiedy bohaterka tej historii wiedziała na pewno, że śmierć jest nie do odwleczenia, nastąpi jeśli nie w tym, to w przyszłym miesiącu. Była coraz słabsza, ale jej sposób bycia, żarty i specyficzne podejście do sytuacji udziela się również czytelnikowi. Była tym rodzajem człowieka, który w trudnych sytuacjach nie przygasa, ale żyje, bo cóż może mieć jeszcze do stracenia?

Diagnoza- rak. Jej czas powoli się kończy. A co z rodziną? Z dziećmi, które są dla niej wszystkim? Nie może zostawić ich samych sobie, by po jej śmierci zostały rozdzielone. Jej jedynym celem jest znalezienie im rodziny, która obdarzy ich miłością i zapewni przyszłość. Jest gotowa stawić czoło prawu, gdyż w jego świetle to nie rodzic ustala zasady. By dopiąć swego wykorzystuje w tym celu media.
„Odwaga matki” jest przykładem tego do czego można posunąć się z miłości do najbliższych. Odwagą nie było przeciwstawienie się prawu, czy medialna walka. Odwagą była inicjatywa nowego domu dla swoich dzieci. Znalezienie rodziny, która zapewni im to co najlepsze jest niezwykle trudne, bo masz świadomość tego, że twoja rola dobiega końca. Mimo wielkiego smutku, gdzieś tam jest iskierka nadziei, że to co robisz jest słuszne.

książka bardzo wzruszająca, myślę, że warta przeczytania

książka bardzo wzruszająca, myślę, że warta przeczytania

Bardzo dobra książka. Bardzo mi się podoba i warto ją przeczytać. Wzruszająca i dająca dużo do myślenia. Polecam

Książka fajna, szybko się ją czyta. Niestety takie sytuacje zdarzają się za często.

• Literatura faktu
  • 2017
  • Biblioteka

Dodaj cytat z książki Odwaga matki