rozwiń zwiń

Szata

Piękna powieść o przyjaźni, wartościach, władzy, miłości...
Książka nie tylko dla chrześcijan. Warto ją przeczytać.

Piękna powieść o przyjaźni, wartościach, władzy, miłości...
Książka nie tylko dla chrześcijan. Warto ją przeczytać.

Z polecenia mamy.
Książka pozwala nam spojrzeć na historię drogi krzyżowej z nieznanej nam wcześniej strony. Ponadto obserwujemy to wszystko z boku jako zwykły żyjący tam człowiek. Choć to wszystko może brzmieć nudno, na pewno nudno nie jest napisane i tak dobrze czytało mi się tą książkę. A to tylko niektóre aspekty książki jakie wymieniłem.

Z polecenia mamy.

"Szatę" czytałam jako nastolatka. Potem jeszcze raz przy okazji sprezentowania własnej nastolatce. Nic się nie zmieniło w odbiorze - znów głęboko poruszyła moje serce, przemówiła do wyobraźni.
Zastanawiam się, co teraz, po kolejnych paru latach, ma mi do przekazania. Muszę to sprawdzić. Koniecznie. :)

Wiara wkracza wtedy, gdy wszelkie racjonalne formy poznania już zawiodły.

Wiara wkracza wtedy, gdy wszelkie racjonalne formy poznania już zawiodły.

Ta powieść zrobiła na mnie niesamowite wrażenie. Losy tytułowej szaty, a jak to jest opisane! Nie polecam natomiast filmu, gdyż jest słaby.

Książka opowiada o przemianie młodego rzymianina. Szata nie jest głównym wątkiem tej książki odgrywa jednak ważny wątek w powieści.
Historia przedstawia drogę jaką musi pokonać Marcellus, aby stać się chrześcijaninem.
Przez co mam wrażanie, że dla autora ważnym elementem w powieści była kwestia chrystianizacji. Swoiste przeistoczenie bohatera odbieram jako metaforę drogi, którą każdy z nas powinien podążać aby w pełni należeć do Kościoła.
Nie wydaje mi się jednak aby autor sprostał temu zadaniu. Nie sądzę aby literatura przyciągnęła w stronę chrześcijaństwa osoby będące na rozdrożu wiary.
Czytelnicy szukający dobrej powieści historycznej z okresu świetności Rzymu również się zawiodą.
Książka momentami była dosyć nudna, w szczególności wątek podróży rzymskiego trybuna po Palestynie.
"Szata" wydaję się natomiast , że idealnie trafia dla ludzi chcących umacniać swą wiarę.
Z pewnością warte uwagi jest zakończenie książki. Pisarz bardzo inteligentnie pozamykał wszystkie wątki, zostawiając czytelnika z własnymi przemyśleniami dotyczącymi wiary, śmierci czy odwagi w kryzysowych momentach.
Kwestią godną zapamiętania jest za to walka ze samym sobą.
Nawet największy grzech, nie powiedzenie czy depresję da się zostawić za sobą.
Droga ta nie jest łatwa i dla każdego inna, jednak nigdy nie jest za późno aby uzyskać spokój ducha.
Po nocy zawsze przychodzi dzień.

Piekna, aczkolwiek nierowna powiesc i momentami calkiem niepotrzebnie ociekajaca ckliwoscia. Az mdli. Bardzo ciekawa postac Demetriusza, lojalnego niewolnika skutego kajdanami przynaleznosci do pana, ale z sercem i umyslem wolnym i odpornym na wszelkie szykany. Zastanawiam sie, czy autor bral pod uwage rozne opcje zakonczenia tej historii. Jesli tak, to zdecydowal sie na najlepsza z mozliwych.

Nie trzeba wypijać trucizny ani wbijać sobie sztyletu w serce, by popełnić samobójstwo. Można zabić się i chodzić dalej po świecie.

Można Żyda zabić i pogrzebać, ale on zawsze żywy z grobu wypełznie! (...) Tak, trybunie, wypełznie po stylisku łopaty i sprzeda grabarzom całun, w którym go zawinięto.

Jaka forma rządu rozwiązałaby trudności świata? Wszystkie istniejące obecnie zachłannie wyzyskują ludzi. Wszędzie lud cierpi i znosi swoich władców, póki nie nabierze dość siły, żeby ich obalić i wziąć na kark jarzmo nowej tyranii. Istota zła tkwi nie w stolicy, ale w otaczającym ją kraju, w rodzinach, w każdym człowieku.

Według centuriona Paulusa Żydzi wierzą, że zostali stworzeni na obraz i podobieństwo swojego Boga. Demetriusz zatykając noc przemykał wśród tych wizerunków boskich uważając, aby się o nie nawet nie otrzeć ramieniem.

Odkąd spojrzał w oczy Jezusa, myślał o Nim jako o człowieku samotnym, którego nie rozumie nikt, nawet najbliżsi przyjaciele. Dziś ten człowiek będzie naprawdę samotny.

- Miałem wrażenie, że On lituje się nad tymi wszystkimi ludźmi. Może to brzmi głupio, ale patrzył na nich jak na gromadę małych osieroconych bezdomnych dzieci, które z płaczem domagają się czegoś...
- Czego on im nie mógł dać? - podpowiedziała Teodozja w zamyśleniu.
- Otóż właśnie! Nie mógł im tego dać, ponieważ byli za mali, za mało doświadczeni, żeby zrozumieć, co jest im naprawdę potrzebne.

Często więc myślałem, że dla dorosłych powinien także istnieć ktoś, do kogo mogą biec, kiedy cierpią... u kogo znajdą takie ukojenie, jakie dziecko znajduje w ramionach matki.

Weźmy za przykład tego dzielnego Greka, który ci usługuje. Niewolnictwo nie przeszkodzi mu, jeśli on sam zechce, uważać Boga za duchowego Ojca. Ale jego niewolnictwo ciebie ściąga do poziomu zwierząt, bo to ty wyznajesz teorię poniżającą wartość człowieka.

W godzinie, gdy potrzebny jest jakiś potężny wódz, lud, gubiąc się w chaosie i rozgoryczeniu, słyszy tylko przenikliwy krzyk zuchwalców, lecz staje się głuchy na głos mądrości, która, będąc mądrością, zachowuje umiar.

Ma prawo do nagrody, ale nagrodą powinna być radość w głębi serca. Bardzo bym ubolewał, gdyby za tę wysoką cenę dorobił się tylko próżności. Nie ma gorszej rzeczy niż duma z własnych dobrych uczynków.

Rany zadane przez prawdziwego przyjaciela uzdrawiają.

Może nic mu nie powiedział, może spojrzał mu tylko prosto w oczy i Zacheusz zobaczył jak w zwierciadle obraz człowieka, jakim powinien i mógł być.

Ta wiara nie jest aktem stwierdzającym oficjalnie nasze prawo własności do jakiegoś domu, gdzie będziemy mogli spokojnie zamieszkać. To raczej cały zestaw narzędzi umożliwiający zbudowanie sobie domu. Narzędzia są warte mniej albo więcej, zależnie od tego, co potrafimy nimi zrobić. Jeśli człowiek je odłoży, stracą wszelką wartość, a nabiorą jej dopiero wówczas, gdy je podejmie i zacznie pracować.

- Galilejczyk nie umarł, przyjacielu - oznajmił Marcellus. - Żyje, jest bardziej prawdziwie żywy niż ktokolwiek z nas.

- Może nie ukaże się już nigdy więcej inaczej niż w głębi ludzkich serc - powiedział Marcellus.
- Tak - potwierdził Piotr - zamieszka w sercach ludzi i da im moc swojego ducha, ale to nie wszystko. On przyjdzie znowu!

Jaka forma rządu rozwiązałaby trudności świata? Wszystkie istniejące...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Piękna historia która może przybliżyć nam historię żołnierza który był przy ukrzyżowaniu Jezusa. Jedna z lepszych tego typu książek. Zdecydowanie polecam;D

Cudowna. Uwielbiam. Polecam

Cudowna. Uwielbiam. Polecam