Czarny Mag

Krzysztof Tur
literatura rosyjska opowiadania

więcej Więcej

190930 papier G6.
Opowiadania dość ciekawe, lecz ponownie jak przy "Powieści teatralnej", moje myśli czasami uciekały gdzie indziej. Wymagają większego skupienia, wejścia w klimat czasów Bułhakowa. Natomiast ostatnia cześć książki - pierwotne fragmenty "Mistrza i Małgorzaty" - daje bardzo interesujący pogląd na to, jak przez tez 10 lat Powieść ewoluowała....

Żaden ze mnie znawca literatury czy kina. Ot, zwykły czytacz który czasem spojrzy na duży ekran. Co prawda to dopiero moja druga książka Bułhakowa i gdy czytam nie mam kompletnie skojarzeń z Kieślowskim lecz gdy już skończę i trochę kurz opadnie to nie mogę się opędzić od myśli porównywania ich ze sobą. Nie chodzi o treść, ani... kształt(?) przedstawianych historii ale o to...

Znacznie słabsza niż Mistrz i Małgorzata.

Chyba nie przepadam za fragmentami notatek autora - ostatecznie jednak, skoro pomogły one stworzyć "Mistrza i Małgorzatę", to warto było :)

Cały Bułhakow - cudowny ,nieprzewidywalny;zabawny ; jedyny w swoim rodzaju,po prostu magiczny.
Moja wielka miłość.

Wyobraźnia Bułhakowa mnie zachwyca. Cieżko oderwać się od lektury. Vódke może niekoniecznie ale dobrą herbate do tego koniecznie.

Zupełnie nie wiem, dlaczego odłożyłam ją na dłuższy czas na półkę.
Absolutnie zwariowana, jak to Bułhakow. Oryginalna i pełna absurdu, śmieszy, przeraża i smuci, idealne proporcje.

Zbiór opowiadań z typowo bułhakowskim klimatem - autor świetnie operuje groteską, opisując przywary rosyjskiego społeczeństwa. Chociaż nie wszystkie opowiadania trzymają równy poziom (na ten przykład "Diaboliada", najdłuższa i jednocześnie nieco zbyt zagmatwana), to rekompensują to niewydane w "Mistrzu i Małgorzacie" fragmenty - dla fanów owej powieści rzecz wręcz obowiązkowa;)

Specjalna literacka kuracja w rosyjskim stylu? Proszę bardzo: wypożyczyć książeczkę wypełnioną opowiadaniami Bułhakowa, łykać jedno na dzień i przepijać wódką. Odlot gwarantowany.

Więc co tym razem Bułhakow nam serwuje? Panie, lepiej pan zapytaj, czego nam NIE serwuje, tyle tego dobra. Mamy więc przemyślenia na temat przyszłości Rosji wyrażone w formie pobożnego życzenia,...

Cholibka już nie pamiętam jej a wczoraj zauważywszy, że błąka się po mojej domowej biblioteczce więc będzie trzeba do niej wrócić bo Bułhakow tworzy zawsze coś wyjątkowego.

• Chcę w prezencie
  • Literatura rosyjska