Czarny Mag

Okładka książki Czarny Mag Michaił Bułhakow
Okładka książki Czarny Mag
1992-01-01
Krzysztof Tur
literatura rosyjska opowiadania

190930 papier G6.
Opowiadania dość ciekawe, lecz ponownie jak przy "Powieści teatralnej", moje myśli czasami uciekały gdzie indziej. Wymagają większego skupienia, wejścia w klimat czasów Bułhakowa. Natomiast ostatnia cześć książki - pierwotne fragmenty "Mistrza i Małgorzaty" - daje bardzo interesujący pogląd na to, jak przez tez 10 lat Powieść ewoluowała. Warto.

190930 papier G6.

Żaden ze mnie znawca literatury czy kina. Ot, zwykły czytacz który czasem spojrzy na duży ekran. Co prawda to dopiero moja druga książka Bułhakowa i gdy czytam nie mam kompletnie skojarzeń z Kieślowskim lecz gdy już skończę i trochę kurz opadnie to nie mogę się opędzić od myśli porównywania ich ze sobą. Nie chodzi o treść, ani... kształt(?) przedstawianych historii ale o to jak wracają do mnie. Po zakończeniu falami albo jakby całość obrazu powoli się rozszerzała do momentu osiągnięcia pełnego obrazu(takiego na jaki pozwalają ograniczenia głowy;) ) a później w postaci... pocztówek, obrazów które już widzieliśmy. Tzn. doświadczam jakiejś sytuacji w życiu swoim bądź widzę w cudzym i wyświetla mi się analogiczna scena, fragment z filmu książki. I nie wiem czy to uniwersalność czy może precyzja, celność ukazania istoty rzeczy jest ich siłą. O ile Bułhakowa czyta się bardzo dobrze i z przyjemnością to już filmy Kieślowskiego bywają 40kg plecakami w drodze na Rysy. Nie zmienia to jednak faktu, że to co przeczytałem i zobaczyłem zostanie ze mną na długo(albo zawsze?:>) i nie raz wychyli głowę zza rogu i uśmiechnie się szelmowsko a ja nic nie będę mógł na to poradzić.

Znacznie słabsza niż Mistrz i Małgorzata.

Znacznie słabsza niż Mistrz i Małgorzata.

Chyba nie przepadam za fragmentami notatek autora - ostatecznie jednak, skoro pomogły one stworzyć "Mistrza i Małgorzatę", to warto było :)

Cały Bułhakow - cudowny ,nieprzewidywalny;zabawny ; jedyny w swoim rodzaju,po prostu magiczny.
Moja wielka miłość.

Moja wielka miłość.

Wyobraźnia Bułhakowa mnie zachwyca. Cieżko oderwać się od lektury. Vódke może niekoniecznie ale dobrą herbate do tego koniecznie.

Zupełnie nie wiem, dlaczego odłożyłam ją na dłuższy czas na półkę.
Absolutnie zwariowana, jak to Bułhakow. Oryginalna i pełna absurdu, śmieszy, przeraża i smuci, idealne proporcje.

Zupełnie nie wiem, dlaczego odłożyłam ją na dłuższy czas na półkę.

Zbiór opowiadań z typowo bułhakowskim klimatem - autor świetnie operuje groteską, opisując przywary rosyjskiego społeczeństwa. Chociaż nie wszystkie opowiadania trzymają równy poziom (na ten przykład "Diaboliada", najdłuższa i jednocześnie nieco zbyt zagmatwana),to rekompensują to niewydane w "Mistrzu i Małgorzacie" fragmenty - dla fanów owej powieści rzecz wręcz obowiązkowa;)

Specjalna literacka kuracja w rosyjskim stylu? Proszę bardzo: wypożyczyć książeczkę wypełnioną opowiadaniami Bułhakowa, łykać jedno na dzień i przepijać wódką. Odlot gwarantowany.

Więc co tym razem Bułhakow nam serwuje? Panie, lepiej pan zapytaj, czego nam NIE serwuje, tyle tego dobra. Mamy więc przemyślenia na temat przyszłości Rosji wyrażone w formie pobożnego życzenia, opis losów nieszczęsnego Chińczyka, wesołą imprezę z seansem spirytystycznym, biedaczynę bankową uwiedzioną przez karty, kłótnię Literata i jego Mózgu (albo Mózgu i jego Literata, ciężko się było do końca połapać),współczesną bajkę o wstrętnym bumelancie i zasłużonej karze... Wszystkie te krótkie opowiadanka łączy bułhakowski klimat przepełniony groteską z kapką tajemniczości w formie niedopowiedzeń.

Dodatkowym rarytasem dla fanów "Mistrza i Małgorzaty" są szkice rozdziałów powieści związanych z Piłatem. Naprawdę warto.

Cholibka już nie pamiętam jej a wczoraj zauważywszy, że błąka się po mojej domowej biblioteczce więc będzie trzeba do niej wrócić bo Bułhakow tworzy zawsze coś wyjątkowego.

• Literatura rosyjska
  • Klasyka