Historia Tracy Beaker

Okładka książki Historia Tracy Beaker Jacqueline Wilson
Okładka książki Historia Tracy Beaker
Jacqueline Wilson Wydawnictwo: Media Rodzina Cykl: Tracy Beaker (tom 1) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Tracy Beaker (tom 1)
The story of Tracy Beaker
Media Rodzina
2008-01-01
2008-01-01
Katarzyna Petecka-Jurek
literatura dla dzieci literatura dla młodzieży

Pierwszy tom przygód Tracy wprowadza nas w jej życie. Tracy mieszka w domu dziecka, ale nie jest sierotą. Ma mamę. I wierzy, że ta jej mama jest gwiazdą w Hollywood i po prostu przez natłok ról filmowych nie ma czasu się zajmować swoją córką. Dziewczynka wciąż czeka, aż jej rodzicielka zjawi się i zabierze ją do siebie. Niestety czas boleśnie pokazuje Tracy, że życie wcale nie jest takie kolorowe...

"Była sobie kiedyś mała dziewczynka, która nazywała się Tracy Beaker. Ale głupio to brzmi, jak początek jakiejś ckliwej bajki. Nie znoszę bajek. Wszystkie są takie same. Jeżeli jesteś bardzo dobrą i bardzo piękną dziewczynką i masz długie złociste loki, to wystarczy pozamiatać kilka razy popiół albo zdrzemnąć się przez sto lat w zasnutym pajęczynami pałacu, i od razu pojawi się książę, z którym będziesz żyła długo i szczęśliwie. Wszystko pięknie, jak jesteś chodzącym aniołkiem, na dodatek prześlicznym. Ale jeżeli jesteś złą i brzydką dziewuchą, nie masz żadnych szans".

Jak pokazuje przytoczony przeze mnie fragment, Tracy Beaker to dziewczynka z zaskakująco rozsądnym podejściem do życia. Żadnych tam dziewczęcych marzeń o księciu na białym koniu, szczególnie jeżeli nie posiada się obowiązkowych długich złocistych loków.

Chyba nie jestem już w odpowiednim wieku do czytania tych książek, ale w końcu udało mi się zdobyć kilka książek Jacqueline Wilson, które widnieją na liście 100 BBC, więc zabrałam się za nadrabianie zaległości.

Mam problem z oceną, bo szczerze mówiąc nie jestem zbyt zachwycona historią Tracy. Nie czuję się jednak na siłach, by krytykować w jakikolwiek sposób tę opowieść, gdyż nie mam pojęcia jakie powinny być książki dla dziewcząt. Ja w podstawówce zachwycałam się "Chłopami", ale to chyba nie jest standardowe podejście do tematu. Muszę jednak uczciwie przyznać, że momentami ta złośliwa dziewucha potrafiła mnie rozbawić:

"Justine w końcu udało się załapać, w czym rzecz. Naprawdę nie wiem, dlaczego nazywa się Littlewood - mały las. Powinna się raczej nazywać Little brain - mały mózg, co pasowałoby do niej o wiele bardziej".

Tylko nie byłam do końca przekonana, czy tak właśnie powinna wyglądać książka dla dzieci.

Przezabawna, lekka, pogodna opowieść o perypetiach dziewczynki z domu dziecka, marzącej o tym, żeby zostać pisarką. Tytułowa Tracy Beaker nie jest postacią wyidealizowaną- cechuje ją bezczelność i pyskatość, nie da się jej jednak nie lubić.
Książka nie jest przygnębiająca, mimo, że mogłaby być, ze względu na swoją tematykę. Według mnie, humor z jakim napisana została powieść jest jej ogromną zaletą. Polecam wszystkim młodszym czytelnikom.

Uwielbiam Tracy i jej zwariowane podejście do życia i otaczającej jej rzeczywistości oraz to jak ta postać radzi sobie z problemami. Moja ulubiona książka tej autorki.

Kiepska książka.
Główna bohaterka strasznie mnie irytowała .___.

Kiepska książka.
Główna bohaterka strasznie mnie irytowała .___.

kocham tę książkę

kocham tę książkę

Tracy Beaker to bardzo ciekawa osoba. Nie ma łatwego życia, ale nie poddaje się.
Książkę czyta się bardzo szybko. Moim zdaniem jest odpowiednia dla każdej nastolatki.

Wesoła książka o dziewczynce z marzeniami.

Wesoła książka o dziewczynce z marzeniami.

Uwielbiam książki tej autorki : 3

Uwielbiam książki tej autorki : 3

Bardzo fajna, pisana w formie pamiętnika. :)
Polecam. ;)

Bardzo fajna, pisana w formie pamiętnika. :)
Polecam. ;)

• Z dzieciństwa