rozwińzwiń

Na tropach sztuki

Okładka książki Na tropach sztuki Joanna Guze
Okładka książki Na tropach sztuki
Joanna Guze Wydawnictwo: Nasza Księgarnia popularnonaukowa
323 str. 5 godz. 23 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Wydawnictwo:
Nasza Księgarnia
Data wydania:
1968-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1968-01-01
Liczba stron:
323
Czas czytania
5 godz. 23 min.
Język:
polski
Tagi:
sztuka malarstwo fotografia rzeźba
Średnia ocen

7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
24 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
71
70

Na półkach:

Historia sztuki nie musi być nudna, jeśli ktoś umie o niej ciekawie opowiedzieć. Pani Joanna Guze zrobiła to znakomicie. Książka to nie są "suche fakty", ale fascynująca opowieść, wzbudzająca zainteresowanie tematem i skłaniająca do jego pogłębienia, a nawet poszukiwania własnych interpretacji. W tym kierunku powinno iść nauczanie nie tylko sztuki, ale wielu innych dziedzin wiedzy uchodzących za trudne i nieciekawe. Zdecydowanie polecam przeczytanie tej książki.

Historia sztuki nie musi być nudna, jeśli ktoś umie o niej ciekawie opowiedzieć. Pani Joanna Guze zrobiła to znakomicie. Książka to nie są "suche fakty", ale fascynująca opowieść, wzbudzająca zainteresowanie tematem i skłaniająca do jego pogłębienia, a nawet poszukiwania własnych interpretacji. W tym kierunku powinno iść nauczanie nie tylko sztuki, ale wielu innych dziedzin...

więcej Pokaż mimo to

avatar
364
69

Na półkach:

Ta książka przeleżała sobie spokojnie długie lata na półce w moim domu rodzinnym. Jako dziecko lubiłam oglądać w niej obrazki, a jako młodzież korzystałam też i z tekstu przy okazji odrabiania różnych zadań szkolnych. W całości przeczytałam dopiero teraz.

I tekstu i ilustracji (głównie czarno-białych) jest tu sporo, co jest normą w przypadku książek traktujących o historii sztuki. Pod względem zawartości też nie ma zaskoczeń - autorka opisuje dzieje malarstwa, rzeźby i architektury od prehistorii po czasy nowożytne, oczywiście na szerszym tle historycznym i społecznym, ograniczając się tylko do Europy. O wartości tej akurat książki decyduje co innego - podejście. Pani Guza nie tylko pokaże i opisze jakiś obraz, posąg czy budynek, ale również umieści go na tle czasów, w których powstał oraz na przestrzeni dziejów. Nie tylko zobrazuje czytelnikom np. styl gotycki, ale także wyjaśni czym i dlaczego różni się gotyk francuski od włoskiego czy polskiego.

Kluczem jest tu słowo ZROZUMIENIE. Bo trudno podziwiać dzieła sztuki, jeśli się ich nie rozumie. O ile w miarę łatwo jest zachwycić się rzeźbami antycznymi, bo są idealne w proporcjach, to już trudniej jakiś zachwyt znaleźć dla rzeźb romańskich, które są nieforemne i w sumie niezbyt ładne. Ale czy gorsze? Mniej wartościowe?
"Mona Lizę" czy "Słoneczniki" podziwia prawie każdy, ale już nie każdy zaniemówi z podziwu na widok kolorowych kwadratów u Mondriana, choć to przecież też bardzo znane i cenione obrazy. Bo w tym właśnie rzecz - nie żeby tylko widzieć, ale też patrzeć. Patrzeć i starać się zrozumieć. Co dany malarz, rzeźbiarz czy architekt chciał w swym dziele pokazać? Do czego dążył? Na czym się wzorował? Co zostawił potomnym? No i jaki, do licha, związek istnieje pomiędzy malowidłami z jaskini Lascaux a "Guernicą" Picassa, choć te dzieła dzielą nawet nie całe wieki lecz tysiąclecia?

Własnie na te i podobne pytania odpowiada pani Joanna Guze w swojej książce, a czyni to barwnie, obrazowo i zrozumiale nawet dla młodszych czytelników. "Na tropach.." to opowieść o dziejach sztuki popularnonaukowa w duchu, ale beletrystyczna w formie. I da się zauważyć, że choć autorka ceni wszystkie jej dziedziny, to szczególnym uwielbieniem darzy malarstwo, bo o nim pisze najwięcej i najpiękniej.

Gdybyście chcieli przeczytać tylko jedną książkę o sztuce, to gorąco polecam właśnie tę, choć jednocześnie uprzedzam, że posiada ona wielki minus - nie była wznawiana chyba od 1968 roku. A szkoda...

Ta książka przeleżała sobie spokojnie długie lata na półce w moim domu rodzinnym. Jako dziecko lubiłam oglądać w niej obrazki, a jako młodzież korzystałam też i z tekstu przy okazji odrabiania różnych zadań szkolnych. W całości przeczytałam dopiero teraz.

I tekstu i ilustracji (głównie czarno-białych) jest tu sporo, co jest normą w przypadku książek traktujących o historii...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    38
  • Chcę przeczytać
    24
  • Posiadam
    15
  • sztuka
    3
  • Historia
    1
  • Egzemplarz papierowy
    1
  • Do kupienia!
    1
  • POPULARNO-NAUKOWE
    1
  • Dejiny umenia
    1
  • Sztuka/Film/Teoria literatury
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Na tropach sztuki


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne