1001 spotkań z nauką

Świat Książki
1001 Things Everyone Should Know About Science
popularnonaukowa
Elżbieta Smosarska-Leszyc

Książka ciekawa, można dowiedzieć się z niej paru ciekawych informacji. Wiadomo, niektóre z nich są już po tylu latach nieaktualne, ale myśle, że wartą ją przeczytać w ramach ciekawostki intelektualnej

Kompendium wiedzy oraz zbiór ciekawostek z kilku podstawowych dziedzin nauki. Zagadnienia są wprawdzie opisane szczątkowo, gdyż taka jest formuła tej książki, jednak autor na tyle sprawnie posługuje się piórem oraz umiejętnie dobiera tematy, że z łatwością zaciekawi a nawet zainspiruje niejednego czytelnika. Ta książka idealnie sprawdzi się przy odświeżaniu wiedzy np. przed...

W latach 1997-2001 (moich licealnych), wielokrotnie mnie uratowała przed słabą oceną z biologii czy fizyki (w końcu na humanistycznym profilu byłem).

Angielski tytuł jest prawdziwszy niż polski — w większości mowa tu o naprawdę fundamentalnych rzeczach, zdarzają się również ciekawostki. Ale raczej nie przełomy naukowe, które mogłyby skłonić kogoś do zachłyśnięcia się nową wiedzą.

Jak łatwo się domyślić — książka zawiera ponad tysiąc krótkich notek z różnych dziedzin nauki. Więcej niż 1001, bo są również pytania (na ogół...

Bardzo logicznym i prostym językiem napisana. Ktoś kto ma problem z fizyką powinien książkę przeczytać i problem zniknie :) A jeśli kogoś zainteresuje coś konkretnego to można ruszyć dalej po szczegółową i nowszą wiedzę.

Jestem dość zawiedziona tą książką. Może dlatego, że prezentuje stan wiedzy sprzed 20 lat, a od tamtej pory wiele się w nauce wydarzyło? A może z powodu infantylności niektórych ciekawostek? Tak, czy owak, preferuję lektury napisane bardziej naukowym językiem, bardziej szczegółowym, kiedy wszytko jest wyjaśnione krok po kroku. Autor najwyraźniej chciał całą swoją wiedzę...

Dużo informacji pobieżnie przedstawionych. Jeśli się o czymś uczyło, fajnie sobie przypomnieć, resztę da się przyswoić, ale już toporniej. Gdybym miał zamiar startować w jakimś teleturnieju, np. 1 z 10 to pewnie byłaby to jedna z lektur obowiązkowych :)

Bardzo dobra pozycja. Traktuje o nauce i napisana jest przystępnym językiem. Książka podzielona jest na siedem części (nie licząc notki o autorze, ciekawego wstępu i indeksu): biologia klasyczna, ewolucja, biologia molekularna, fizyka klasyczna, fizyka współczesna, nauka o Ziemi oraz astronomia. Mnóstwo ciekawostek. Wiele ciekawych informacji. Dzięki tej książce można...

Z tej książki powinno się zdawać egzamin gimnazjalny. Nie jest długa ani trudna, a zarazem potwierdza i zbiera wszystko to czego się w polskiej szkole nauczyłem. Każdy człowiek powinien znać te 1001 faktów.

Minus za to, że od 1992 nie była uzupełniana ani korygowana oraz za brak dodatkowych ilustracji. Ułatwiłyby one zapamiętywanie faktów.

Świetna książka naukowa dzięki której nauczyłem się ,powtórzyłem i zrozumiałem wiele zagadnień z zakresu Fizyki, Chemii, Biologii i Astronomii ,których w szkole nauczyciele nie umieli przekazać. Szkoda ,że jej nie "aktualizują" bo nauka nie stoi w miejscu tylko rozwija się dalej a książka mogła by być bogatsza w nowsze i lepsze zagadnienia i zdjęcia.

• Popularnonaukowe
  • Naukowe