Churchill zwany lwem

2008-01-01
978-83-60339-44-2
Janusz Fekecz
politycy biografie audiobook

Choć Winstona nie bardzo lubię za to, co robił, nie można mu odmówić, że postacią wybitną był. I basta. Zacierałem więc rączki, żeby przeczytać jego pełną biografię, do tego napisaną przez Francuza, czyli mogłem spodziewać się oceny krytycznej, może nawet zjadliwej. Ponieważ był to audiobook, nic nie zdradzało katastrofy.

A tu anus albus, że się tak popiszę znajomością klasyki. Książkę przesłuchałem w 1,5 godziny, przy okazji klepiąc w klawisze. To nie jest książka, tylko rozbudowana notka z Wikipedii. II wojnę światową załatwili w 7 minut: (Winston został Pierwszym Lordem Admiralicji, potem premierem, wygłosił dwie mowy, pojechał na dwie konferencje plus Poczdam, koniec). I wojnie poświęcili chyba 12 minut (Gallipoli załatwili jednym zdaniem).

Co to miało być? Francuz spieszył się na obiad i machnął książkę przed aperitifem? Nie było tam ani jednej informacji, której nie znałem wcześniej. Bardzo walczę ze sobą, żeby nie dać oceny 0 - jako kompletnej katastrofy. Daję więc 1 - jako kompletną stratę czasu. No chyba że ktoś słyszał tylko, że Churchill to był taki ktoś i o historii nie ma pojęcia. Ale wtedy polecam notkę z Wikipedii. Bo ma więcej odnośników.

A tu anus albus, że się tak popiszę znajomością...

Ten cieniutki audiobuczek (niespełna 70 minut!!) praktycznie nie jest wart wzmianki. Owszem, tekst (o ile o audiobooku można mówić "tekst") napisany sprawnie, ciekawy. Ale jego porażająca przyczynkarskość i skrótowość dosłownie powala. Ktoś, kto choć trochę interesuje się historią XX wieku, nie koniecznie okresem II wojny światowej, doskonale wie, że Churchill to jedna z najwybitniejszych postaci polityki ubiegłego wieku. Czy jest to jednak powód do wydawania skondensowanej biografii w rozmiarze nieco większym od informacji w Wikipedii?
Jedynym, niewątpliwym plusem tego wydawnictwa to lektor.

Dobry audiobook. Głos czytającego jest przyjemny, czyta on wyraźnie, a treść jest interesująca i wciągająca. Często przy książce w mp3 zdarza mi się zasnąć, tutaj nie było o tym mowy. Nie wiem, sama czy to kwestia doboru i wypuklenia odpowiednich informacji, ale Churchill tutaj jest dobry politykiem ... na czas wojny. Pokazany, jako okaz zdrowia, siły, wytrwałości i uporu. Postać niesamowita. Przy okazji mamy odrobinę cudownego angielskiego klimatu. Minus? Jedne leżakowane i audiobook cały przesłuchany. Czuję niedosyt.

Bardzo fajnie uporządkowane i przekazane fakty dotyczące Churchill'a. Lektor ma przyjemny głos, dobrze się słucha (audiobook). Warto poświęcić godzinkę na wysłuchanie historii czlowieka tak znanego:)

to zaledwie wstęp do biografii

to zaledwie wstęp do biografii

• Historia i antropologia
  • Przeczytane 2017
  • II wojna światowa

Dodaj cytat z książki Churchill zwany lwem