rozwińzwiń

Konkwistadorzy

Okładka książki Konkwistadorzy Michael G. Wood
Okładka książki Konkwistadorzy
Michael G. Wood Wydawnictwo: Świat Książki historia
288 str. 4 godz. 48 min.
Kategoria:
historia
Tytuł oryginału:
Conquistadors
Wydawnictwo:
Świat Książki
Data wydania:
2004-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2004-01-01
Liczba stron:
288
Czas czytania
4 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
8373117814
Tłumacz:
Jarosław Mikos
Tagi:
meksyk podbój peru
Średnia ocen

6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Poczet królów i książąt polskich Jana Matejki Jacek Banaszkiewicz, Marek Kazimierz Barański, Stefan Ciara, Marek Kunicki-Goldfinger
Ocena 6,5
Poczet królów ... Jacek Banaszkiewicz...
Okładka książki Tajemnice historii. Polska. Europa. Świat Jerzy Besala, Adam Krawiec, Dorota Lis
Ocena 6,7
Tajemnice hist... Jerzy Besala, Adam ...
Okładka książki Tysiącletnie dzieje Polski Henryk Samsonowicz, Janusz Tazbir
Ocena 6,6
Tysiącletnie d... Henryk Samsonowicz,...
Okładka książki Jagiellonowie Bożena Czwojdrak, Wojciech Dominiak, Beata Jankowiak-Konik
Ocena 6,5
Jagiellonowie Bożena Czwojdrak, W...

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
15 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
314
95

Na półkach: , ,

To książka, która została napisana pod wydawcę. Wkrojona w wytyczone ramy, miałam wrażenie że napisana na kolanie, w bardzo krótkim czasie.
Zdjęcia są piękne, właściwie to głównie dzięki nim ocena tak wysoka.
Ja sama historią niewiele się interesuję, właściwie tylko tyle ile zazębia się z innymi moimi zainteresowaniami, dlatego "Konkwistadorzy" również są dla każdego. Polecam ją wszystkim, którzy rozważają podróż do Ameryki Południowej, po lekturze i zdjęciach z pewnością się nie zniechęcicie :)

To książka, która została napisana pod wydawcę. Wkrojona w wytyczone ramy, miałam wrażenie że napisana na kolanie, w bardzo krótkim czasie.
Zdjęcia są piękne, właściwie to głównie dzięki nim ocena tak wysoka.
Ja sama historią niewiele się interesuję, właściwie tylko tyle ile zazębia się z innymi moimi zainteresowaniami, dlatego "Konkwistadorzy" również są dla każdego....

więcej Pokaż mimo to

avatar
300
284

Na półkach: ,

Książa ta to całkiem dobry wstęp dla tych wszystkich, którzy są zainteresowani nowożytną Konkwistą. Bardzo ogólnie opisane wyprawy takich wielkich zdobywców jak Cortes, F. Pizzaro, oczywiście między innymi, ale te nazwiska są jak sądzę najbardziej znane. Ta książka to też jakby album ze względu na sporą ilość zdjęć przedstawiających współczesne zdjęcia krain zdobywanych przez konkwistadorów, na przykład dżungla amazońska. Jest także kilka map, które korespondują z opisami szlaków konkwisty. Autor zaznacza, że niektóre z tych szlaków są hipotetyczne, a to z tego powodu, że do naszych czasów nie zachowały się źródła potwierdzające taką, a nie inną drogę.
Te dawne opisy tych niesamowitych podróży przeplatają się z wędrówką M. Wooda w tamte rejony (m. in. Meksyk, Peru, USA) i to najbardziej mnie irytowało w tej książkowej pozycji. Po prostu moim zdaniem autor mógł sobie darować własne przemyślenia, wrażenia. Jednak rozumiem, że takie było założenie.
Ogromną zaletą są dwie rzeczy. Po pierwsze miałem obawy, że treść będzie mocno politycznie poprawna (czym już współczesne czasy doprowadzają mnie do wymiotów). Mam na myśli to, że autor będzie się wyżalał jak to biały, zły człowiek wyrządził wielkie krzywdy rdzennym mieszkańcom opisywanych rejonów. Oczywiście, nie neguję, że tak nie było, ale bałem się, że będzie to po prostu zwykłe "walenie po głowie białej rasy". M. Wood nie uczynił czegoś takiego w taki sposób o jakim myślałem. Było tego trochę, ale wszystko w ramach rozsądku, w kontekście więc to jest najważniejsze.
Druga wielka zaleta to bibliografia na końcu książki. Szczegółowe podanie tytułów dotyczących tematu, nazwy tekstów źródłowych, a co najważniejsze jak sądzę dla polskiego czytelnika to tytuły przełożone na ojczysty język. Dzięki temu ma się "podane na stole" co jest warte przeczytania w szczególe jeżeli chodzi o zdobywanie Nowego Świata.
I jeszcze jedno. Autor nie zapomniał w nawiązaniu do Konkwisty podać tytułu genialnego moim zdaniem filmu z roku 1972 "Aguirre - Gniew Boga". Kto nie widział... Ktoś mógł tego nie widzieć?!

Książa ta to całkiem dobry wstęp dla tych wszystkich, którzy są zainteresowani nowożytną Konkwistą. Bardzo ogólnie opisane wyprawy takich wielkich zdobywców jak Cortes, F. Pizzaro, oczywiście między innymi, ale te nazwiska są jak sądzę najbardziej znane. Ta książka to też jakby album ze względu na sporą ilość zdjęć przedstawiających współczesne zdjęcia krain zdobywanych...

więcej Pokaż mimo to

avatar
299
231

Na półkach: , ,

Ta książka, czy album zdjęciowy to sukces dla popularyzacji historii. Książka posiada wiele zdjęć, ilustracji czasem na całe dwie strony. Jej strona graficzna jest dopracowana perfekcyjnie i po tak zrobioną książkę sięgnie pewnie dużo więcej osób, niż po dwa razy cieńszy tekstowy odpowiednik. Dramatyczna narracja sprawi, że grono osób przyswoi z niej więcej, niż ze zwykłej książki.

Zarzut? Nie znam tematu, nie jestem specjalistą, mogę się mylić. Widzę jedynie, że została pominięta kwestia prawna, jak Hiszpania prawnie regulowała sprawę indian. Ktoś powie - NUDA - ale coś mi świta, że Izabela wydaje edykt bardzo przychylny ludom z Nowego Świata. Brakuje mi podkreślenia faktu, że Aztekowie mieli wrogów w okół siebie, inne plemiona chciały zagłady Azteków, dlatego pomagały Cortezowi. Przecież te ofiary z ludzi to nie byli 'swoi' tylko jacykolwiek inni, więc posiadanie za sąsiada taki Azteków nikomu nie było na ręke. Warto podkreślić, co w tej książce tego nie widać, że mieszkańcy Nowego i Starego Świata tak, jak w stosunku do ludności z Tenochtitlanu zachowywali się do mieszkańców jakiegokolwiek wrogiego miasta, który mieli podbić, czy to miasto było 10 km od nich, 100, czy 1000. Ludzie nie zależnie od rasy, miejsca zamieszkania mają w swej historii krwawe plamy. To co się dzieje w nowym świecie jest o tyle inne, że skutki wymordowania ludzi kończy ich historię narodu. Historia w tej syntezie jest analizowana w oddzieleniu od całej reszty, a tak być nie powinno.

Książka dla tych, co tematu nie znają - ci co chcą wiedzieć w temacie więcej, mogą skorzystać z tej książki, a raczej ostatniego rozdziału pt: "Proponowane lektury".

Plus wielki dla książki: będę grzebać w temacie, by odświeżyć informacje w zakamarkach mojej pamięci.

Ta książka, czy album zdjęciowy to sukces dla popularyzacji historii. Książka posiada wiele zdjęć, ilustracji czasem na całe dwie strony. Jej strona graficzna jest dopracowana perfekcyjnie i po tak zrobioną książkę sięgnie pewnie dużo więcej osób, niż po dwa razy cieńszy tekstowy odpowiednik. Dramatyczna narracja sprawi, że grono osób przyswoi z niej więcej, niż ze zwykłej...

więcej Pokaż mimo to

avatar
34
29

Na półkach: ,

genialna książka

genialna książka

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    32
  • Przeczytane
    26
  • Posiadam
    14
  • Historia
    4
  • Ulubione
    3
  • Teraz czytam
    2
  • Półka 2-3
    1
  • Meksyk
    1
  • Szukam
    1
  • AŁ: Ameryka Łacińska
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Konkwistadorzy


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne