Cukiernia pod Amorem. Cieślakowie

Okładka książki Cukiernia pod Amorem. Cieślakowie Małgorzata Gutowska-Adamczyk
Okładka książki Cukiernia pod Amorem. Cieślakowie
Małgorzata Gutowska-Adamczyk Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Cykl: Cukiernia pod Amorem (tom 2) literatura piękna
Cukiernia pod Amorem (tom 2)
Nasza Księgarnia
2010-10-01
2010-10-01
rodzina tajemnica

Czytałam już kilka lat temu, dobrnęłam bodajże do połowy drugiego tomu i już dalej nie wytrzymałam. Pamiętam, że postacie były dość płytkie, nie przemawiały do mnie ich charaktery. Ogółem zawiodłam się, bo kocham sagi rodzinne, a tu mocno średnia historia mimo dobrych ocen.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ten tom podobał mi się znacznie mniej niż poprzedni. Wydaje mi się, że brakowało tutaj jednego konkretnego motywu przewodniego, który spinałby przedstawioną historię, wątku, którego rozwój moglibyśmy śledzić. Przedstawione nam są losy kilku bohaterów, głównie Grażyny (bynajmniej nie Cieślak),które co prawda są barwne, ale dość przewidywalne. No cóż, historia mnie nie porwała, ale daję oczywiście plusa za przyjemne, lekkie i ładne podanie książki, jeśli tak to można nazwać i liczę, że trzecia część będzie lepsza.

Zaintrygowana po pierwszej części, sięgnęłam po drugą część sagi. Była ciekawa. Lubię książki obyczajowe z historią w tle. Sięgam po trzecia część.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Drugi tom sagi i nadal nie wiadomo skąd pierścień na palcu zmarłej przed laty kobiety. Nie przybliżyliśmy się ani na centymetr do tego wątku. Czyta się dobrze, ale mimo wszystko wątek, który miał być tym co trzyma czytelnika w niepewności jest poboczny. Przeszłość jest tematem przewodnim. Lepiej by się to czytało, gdyby zacząć od przeszłości i przechodzić w tomach do teraźniejszości, a nie skakać jak żaba po łące.

W 2. tomie już wiadomo kto jest kim, czyta się łatwiej. Historia Polski wpleciona w dzieje rodu.

Dalszy ciąg interesujących losów bohaterów tomu 1 🙂 od razu sięgam po tom 3! 😀

Dalszy ciąg interesujących losów bohaterów tomu 1 🙂 od razu sięgam po tom 3! 😀

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Drugi tom sagi i znów przeplecione historie z końca XIX w. i początku XX oraz z 1995 r. Świetnie się czyta. Losy zwykłych ludzi wplecione w przełomowe historyczne wydarzenia. Barwnie opisane codzienne życie, stroje, jedzenie. Dalsze losy kluczowego pierścienia. Z prawdziwą przyjemnością, za jakiś czas, sięgnę po trzeci tom. Polecam!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Czytając jako piątą cześć, defektom powinna być jako druga, czuję przesyt. Historia jest dobrze skonstruowana, ale osobiście przeszkadzały mi skoki czasowe i ilość postaci. Te drugoplanowe się zlewają i trzeba łapać strzępki kontekstu wypowiedzi, aby połapać się kim jest opisywany bohater.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Po przeczytaniu pierwszego tomu sięgnąłem po drugi i chyba na tym póki co skończę. Ciąg dalszy wielowątkowej sagi rodzinnej, znów skakanie po datach. Pisarka inspirowała się chyba Tołstojem, ale daleko jej do tego literackiego mistrza. Wszystko toczyło się tu wokół postaci Grażyny Cieślak aka Giny Weylen, która robiła karierę aktorską. Sporo obyczajówki, retro klimatów, ale przyznam uczciwie, że mocno zaczęło mnie już nudzić. To babska literatura, w której męski czytelnik niewiele znajdzie dla siebie.

Kolejna książka tej serii. Czyta się ją łatwiej gdyż niektore postacie są znane z poprzedniej części. Akcja toczy się głównie do wybuchu II wojny światowej. Polecam :)

• 2011