Cukiernia pod Amorem. Cieślakowie

Okładka książki Cukiernia pod Amorem. Cieślakowie
Małgorzata Gutowska-Adamczyk Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Cykl: Cukiernia pod Amorem (tom 2) literatura piękna
literatura piękna
Cukiernia pod Amorem (tom 2)
Nasza Księgarnia
2010-10-01
2010-10-01
rodzina tajemnica

Polska literatura kobieca. Przyjemnie czyta się na urlopie.

Polska literatura kobieca. Przyjemnie czyta się na urlopie.

Kolejne spotkanie z rodem Zajezierskich, tym razem odbytym na przełomie XIX i XX wieku oraz malowniczego okresu dwudziestolecia międzywojennego. Pojawia się też rodzina Cieślaków, którą z Zajezierskimi łączą troszkę dziwne więzy. Kolejni potomkowie się rodzą, inni opuszczają kraj, po to by jeszcze inni mogli walczyć… Wojna odciska swój ślad na ich psychice po to, by za chwilę przeżyć z nimi kolejne tragedie, kolejne miłości i przebyć kolejne wyboiste ścieżki życia.

Na kanwie tej historii przenosimy się do Warszawy, gdzie w przeddzień wybuchu wojny możemy obserwować nastroje jej mieszkańców. Autorka zachwyciła mnie niezwykłą dokładnością czy wręcz precyzją w konstruowaniu drzewa geanalogicznego tej rodzinny. Mnóstwo szczegółów, mnóstwo postaci ale przedstawionych tak, że nie trzeba wytężać swojej uwagi by wszystko pojąć i powiązać ze sobą odpowiednie osoby.

Książka zawiera całą paletę barw życiowych wraz z emocjami które je opisują – tak jak w prawdziwym życiu… Gdzie smutek przeplata się z radością i gdzie z utęsknieniem wyczekujemy kolejnego wschodu słońca.

Z ogromną ciekawością sięgam po trzeci, ostatni tom tej historii. Ufam, że zaspokoi on moje oczekiwania i sprawi, że wszystkie tajemnice ujrzą światło dzienne…

Poznajemy dalsze losy członków rodu Zajezierskich oraz ich bliskich. Żona Tomasza rodzi syna, nastomiast Marianna, uwiedziona przez hrabiego wyjeżdża do Ameryki, gdzie wychodzi za mąż i również rodzi potomka Zajezierskiego. Córka Kingi Toroszyn - Grażyna, zakochuje się w starszym mężczyźnie i wkracza do artystycznego świata. Poznajemy również Cieślaków, którzy odmienia los Zajezierskich. Natomiast we współczesności Iga nadal próbuje rozwikłać zagadkę tajemniczego, rodzinnego pierścienia.

Muszę przyznać, że drugi tom cyklu #cukierniapodamorem czytało mi się zdecydowanie lepiej. Pewnie to dlatego, że teraz doskonale odnajdywałem się w koneksjach rodzinnych Zajezierskich, wiedziałam kto, z kim i dlaczego.
Bardzo podoba mi się styl autorki, jest lekki i przyjemny w odbiorze, co sprawiło, że przez tą książkę wręcz się płynie.
Byłam ogromnie ciekawa dalszych losów bohaterów, zarówno tych z przeszłości jak również Igi Hryć i jej rodziny.
Tutaj autorka zdecydowanie skupiła się na przybliżeniu czytelnikowi tego co działo się z Zajezierskimi i ich krewnymi na przełomie XIX i XX wieku, a uwierzcie mi, działo się naprawdę dużo, będzie wiele nieprzewidzianych zwrotów akcji, które tylko spotęgują w czytelniku nagromadzone emocje. Bardzo podobały mi się momenty związane ze zmaganiami bohaterów w trakcie I Wojny Światowej, opisy w realistyczny sposób oddawały "klimat" tamtych czasów. Ta historia to niezwykle barwna, wciągająca, ale również podszyta bólem i cierpieniem opowieść o ludziach, którzy byli zmuszeni zwalczyć o szczęście swoje i swoich bliskich, jednocześnie podejmując próby znalezienia swojego miejsca w życiu.
Zakończenie tej części jak najbardziej skłania do sięgnięcia, po trzeci, ostatni już tom sagi. Mam ogromną nadzieję, że znajdę w końcu odpowiedzi na wszystkie pytania, które już od początku mnie nurtują. Moja ocena to 8/10.

Pierwsze wydanie tej serii miało miejsce ponad dziesięć lat temu, ale dla mnie to było pierwsze spotkanie z tą powieścią i autorką.

Dostałam historię kilku pokoleń kobiet, pełną zawirowań, radości, dramatów.

Współczesność cudownie przeplata się z historią a miłość z rozpaczą, nienawiścią.
Losy Zajezierskich są pełne wzlotów i upadków, a coś spowodowało koniec tego bogatego mazowieckiego rodu.

Autorka pisze w piękny, lekki sposób. Słowa płyną i otulają jak kocyk a historia wciąga i nie chce wypuścić czytelnika z rąk. Razem z Igą chce się odkryć rodzinną tajemnicę sprzed lat.

Po tej lekturze można z całą pewnością stwierdzić, że siła jest kobietą!!!

Przyznam, że było to niezwykle przyjemne doświadczenie. Ta całkiem nowa przygoda literacka jest dla mnie napędem do odkrywania innych książek Autorki.
Polecam

Dostałam historię kilku pokoleń kobiet, pełną zawirowań, radości, dramatów.

Losy Zajezierskich są pełne wzlotów i upadków, a coś spowodowało koniec tego...

Drugi tom serii „Cukiernia pod Amorem” jest jeszcze ciekawszy w wydarzenia. Zawsze mam obawy czy druga część sprosta oczekiwaniom po pierwszej, jednak tu to miało miejsce.
Czytamy o dalszych losach rodu Zajezierskich. W tym tomie większą uwaga skupiona jest na Ginie, czyli Grażynie, która spełnia swoje marzenia o zostaniu aktorką. Jej barwne życie czytało się naprawdę ciekawie. Moim zdaniem to najciekawszy wątek w tej części. Liczyłam trochę, że rozwiąże się tajemnica z pierścieniem, jednak na to trzeba trochę poczekać. Świat współczesny w tym tomie został trochę zepchnięty na boczny tor, a szkoda, bo w pierwszym tomie to ten wątek podobał mi się najbardziej.
Ten tom jest bardzo dobrą kontynuacją. Czytelnik będzie tak samo dobrze bawił się czytając o losach znanych już sobie bohaterów. Książka nie nuży, a wręcz zaciekawia i pozostawia niedosyt, ponieważ tajemnica dalej pozostaje nieodkryta.

"- Chyba będzie burza. Adam spojrzał do góry. Niebo było błękitne i czyste. - Nawet jeśli, wuju... - powiedział spokojnym tonem dorosłego. - Nawet jeśli, to jakoś ją przecież przetrwamy."
__________
Druga część sagi jest według mnie jeszcze lepsza niż pierwsza. W dalszym ciągu przeszłość przeplata się z teraźniejszością i łączy w logiczną całość. Możemy poczuć klimat XIX i XX wieku, a także okresu międzywojennej Polski. Historia to nigdy nie była moja ulubiona dziedzina, a autorka ma tak przyjemne pióro, że w ogóle nie nudziły mnie te fragmenty powieści. Motyw cukierni nadal nie został rozwinięty, ale chyba w trzecim tomie zostanie w końcu wysunięty na pierwszy plan. Przynajmniej tak zapowiada opis z okładki. Bardzo polubiłam jedną z nowych bohaterek, Ginę - niezależną i silną kobietę, która wie, czego pragnie w życiu i do tego dąży. Niestety trochę mnie zawiodła w pewnym momencie, ale mimo tego wnosi do książki powiew świeżości, dzięki swojej barwnej osobowości. Jako jedyna sprzeciwia się małżeństwu z rozsądku i życiu typowej kobiety w tamtych czasach. Podobał mi się również wątek podróży Marianny do Ameryki i jej próby odnalezienia się w nowym miejscu. Całość była dla mnie niestety przykra i przygnębiająca, chociaż były też pokrzepiające fragmenty. Nie jest to natomiast tak łatwa literatura, jak mi się wydawało.

__________

Na półkach: , , , , , , , , ,

Dopiero co skończyłam czytać tom pierwszy sagi Pod Amorem, już przeczytałam drugi pt „Cieślakowie”.
Egzemplarz recenzencki otrzymałam od Wydawnictwa Prószyński i S-ka, dziękuję pięknie 💝😊
Jest rok 1995, w Gutowie archeolodzy znajdują zmumifikowane szczątki kobiety z pierścieniem złotym na palcu.
Właściciel cukierni „Pod Amorem” Waldemar Hryć wie, że to klejnot rodzinny, który zaginął, a należał do jego dziadka Pawła Cieślaka.
Był poszukiwany także przez Celinę-matkę Waldemara oraz jego córkę Igę, która chce zgłębić tajemnicę, kto jest ową kobietą zmumifikowaną.
Na dodatek chce przerwać związek ojca z Heleną Nierychło.
Iga poznaje koleje losów swojej rodziny: Barbarę z Sokołowskich-jej prababkę; Adriannę, Wandę, Kingę z Bysławskich.
Pierwsza była żoną Tomasza, pozostałe dwie jej siostrami.
Pradziadek hrabia Tomasz Zajezierski, znany z 1 tomu, to uwodziciel kobiecych serc.
Jednej z nich, w dowód czystej intencji, podarował pierścień.
Była nią Marianna Blatko, która zachodzi z nim w ciążę.
Z poczuciem wstydu, ponieważ Tomasz był już żonaty z Adrianną, wyjeżdża do Chicago do mieszkającego tam brata Jacka.
Tam wychodzi za mąż za Irlandczyka Irę Connora.
Rodzi mu nieślubnego syna Paula. A wspólnie mają jeszcze dwoje dzieci: Marka i Annę.
Cofamy się do roku 1896.
Adrianna żona Tomasza Zajezierskiego rodzi mu syna Pawła.
I tutaj spełnia się przepowiednia Cyganki, że jeśli pan będzie miał 2 synów, o tym samym imieniu- ród zaginie.
Ada nie pozostaje dłużna mężowi i sama wdaje się w romans z poetą Lucjanem Krzyckim.
Kolejna postać-Kinga z Bysławskich wychodzi za mąż za Moskala Toroszyna i rodzi mu córkę Grażynę.
Po jego śmierci będzie szukała miłości, na początku poświęcając się tylko córce.
A ta od maleńkości jest charakterną dziewczyną, odegra dużą rolę w dalszej części, pod pseudonimem Gina.
Chce zostać aktorką, ale wcześniej rozkochuje w sobie ojca przyjaciółki Mili- Wiktora Grobnickiego.
Rok 1890 i wreszcie poznajemy tytułową- rodzinę Cieślaków, gdzie prym wiedzie Marian.
Pochodzą z Powiśla, są biedni.
Kiedy cała jego rodzina: rodzice i rodzeństwo zaczną trudnić się fachem złodziejskim na machlojkach, oszustwach, przekrętach dorobią się bogactwa.
Nawet małżeństwo Mariana z bogatą Zenobią Partyką będzie sfingowane, bowiem wygrał żonę w karty z przyszłym teściem.
Będą mieli córkę Zytę, która później pozna Amerykanina polskiego pochodzenia- Paula Connora. Ten przyjmie nazwisko Cieślak, będzie Pawłem.
Akcja powieści dzieje się nie tylko na ziemiach polskich: w Zajezierzycach, Gutowie, Warszawie, ale w Ameryce i Rosji.
Przeżyjemy z bohaterami także okres wojenny, bardzo ciężki.
Znaczącą rolę odegrają w tej powieści kobiety.
Umiejące mocno kochać, walczyć o swoje, dążyć do celu, spełniać marzenia, uparte, bohaterskie, skromne, pokorne, delikatne zarazem.
Autorka pomimo mnóstwa postaci, wątków, przenoszenia z roku współczesnego do lat międzywojennych, a także przelomu XX w., poradziła sobie doskonale.
Skończyłam tom 2, który jest według mnie lepszy od 1, zabieram się za 3 z zainteresowaniem wielkim📚🤗💖
Polecam, bo to wciągająca, a zarazem bardzo ciekawa propozycja książkowa😊📖

Właściciel cukierni „Pod Amorem” Waldemar Hryć wie, że to klejnot rodzinny,...

Bohaterów części pierwszej zostawiliśmy w chwili, kiedy Adrianna wraz z synem przebywali w Krakowie w odwiedzinach u poznanego podczas kuracji w Zakopanem Lucjana Krzyckiego, z kolei Celina powoli zaczynała wracać do siebie po przebytym udarze.
W drugim tomie sagi poznajemy historię rodu Cieślaków. Jednak aby to zrobić, autorka cofa się w czasie do 1890 roku. Gdzieś na warszawskim Powiślu wraz z rodzicami i rodzeństwem mieszka, Marian Cieślak. Rodzeństwo "trudni się" drobnymi kradzieżami. Z czasem zakłada rodzinę z Zenobią Partyką. Z tego związku rodzi się Zyta Cieślak. Kilka lat później Zyta poznaje Amerykanina polskiego pochodzenia, Paula Connora. Jego matką była Marianna, córka Zuzanny, która po nagłym i tajemniczym zniknięciu, wyemigrowała do przebywającego w USA brata, Jacka. Tam, 24 grudnia 1895 roku na świat przyszedł chłopiec, któremu nadała imię Paul(ang. Paweł). W tym samym dniu na drugiej stronie globu, urodził się Paweł, syn hrabiego Tomasza i Adrianny. Tak oto zaczęła spełniać się klątwa rodu. Paweł od zawsze przejawiał chęć zostania księdzem, co zresztą doszło do skutku. Tymczasem Paul podczas I wojny światowej załapał się do armii i w ten sposób walczył w Europie. Tuż przed wypłynięciem otrzymał od matki sygnet, który podarował jej kiedyś Tomasz Zajezierski. Ranny w 1918 roku, zakochał się w opiekującej się nim pielęgniarce, Magdalenie. Niestety, nie było im dane spędzić razem życia. Po jej śmierci Paul przyjechał w rodzinne strony matki. Przez przypadek poznał Zytę Cieślak, którą pokochał. Młodzi pobrali się, a Paul Connor został Pawłem Cieślakiem, przyjmując nazwisko teścia. Tymczasem w Zajezierzycach zachodziły zmiany: sam pałac został podpięty do sieci kanalizacyjnej i elektrycznej, inwentarz stale się powiększał. Dobrobyt przerwała Wielka Wojna. Nie doczekała jej hrabina Barbara Zajezierska, która odeszła z tego świata rok przed jej wybuchem. Przed śmiercią z wyrzutem przepowiedziała synowi, że w chwili śmierci zostanie sam. Rok po wybuchu wojny państwo Zajezierscy wyemigrowali do Rosji, zostawiając gospodarstwo w rękach Zdzisława Pawlaka, rządcy w Zajezierzycach. Po powrocie zastali częściowo splądrowane i ograbione gospodarstwo oraz zbuntowanych chłopów. Po śmierci Adrianny jego jedyną radością był Adaś, syn Grażyny. Grażyna była córką Kingi, siostry Ady. Grażyna kształciła się w szkole sióstr kwieciarek, gdzie jedną z zakonnic była jej ciotka, Wanda. W szkole poznała Emilię. Z czasem zakochała się w jej ojcu. O ile na początku była to platoniczna miłość, o tyle po śmierci pani Danuty przerodziła się w głębokie uczucie, którego owocem był właśnie Adam. Jednocześnie Grażyna robiła karierę teatralną i kabaretową. Ciosem dla kobiety okazała się tragiczna śmierć Wiktora Grabowskiego. Szybko nawet znalazła kolejną miłość, Jana Bergera, za którego w końcu wychodzi za mąż. Tymczasem wielkimi krokami zbliżała się II wojna światowa. Spędzający wakacje w majątku Zajezierskich Adam wybiera się do Gutowa. Tam, w prowadzonej przez kolejne pokolenia Cukiermannów "Cukierni Pod Aniołem" przez przypadek wpada na Celinę Cieślak. Po latach(1995 r) mieszkający w Anglii Adam ponownie przybywa do Gutowa, aby wziąć udział w ponownym otwarciu szkoły sióstr kwiaciarek, jako rodzina jednej z najwybitniejszych jej absolwentek - Grażyny Toszyn. Podczas uroczystości przez przypadek wpada na Igę, w której rozpoznaje rysy swojej dawnej miłości, Celiny.
O ile pierwszą część czytało mi się dosyć dziwnie, głównie ze względu na wspomniane przeze mnie skakanie po "czasoprzestrzeni", o tyle fabuła drugiej części wydawała mi się bardziej uporządkowana. Owszem, dalej poruszamy się pomiędzy przeszłością, a teraźniejszością, ale teraz wydarzenia z przeszłości były uporządkowane chronologicznie. Tym razem podglądaliśmy nie tylko życie na folwarku, ale i w Warszawie, Gutowie, Lublinie, a nawet odległym Chicago. Osobiście wzruszałam się czytając o polskich emigrantach za granicą, oburzałam niestosownym zachowaniem Grażyny, czy też zaśmiewałam z przygód Mariana Cieślaka i jego rodzeństwa. Podobało mi się też oddanie klimatu tamtej epoki - gimnazja, rozrastający się przemysł samochodowy, warszawska bohema. Dzięki barwnemu językowi odnosiłam wrażenie, jakobym sama brała udział w opisywanych wydarzeniach.

Trochę słabsza od pierwszej części...

Trochę słabsza od pierwszej części...

Zdecydowanie lepiej czytało mi się część pierwszą niż drugą, być może dlatego, że opowiadała o ciekawszych czasach, a może dlatego, że nie było aż tak wielu postaci wśród których można było się zgubić.
Czułam też niedosyt, ponieważ bardzo mało było teraźniejszości i historii Igi.
Mam nadzieję, że to trochę efekt drugiej części, które z reguły są najgorsze i trzecia oraz kolejne okażą się znacznie lepsze.

Czułam też niedosyt, ponieważ bardzo mało było teraźniejszości i historii Igi.