Brat Ognia. Ulubieniec Izydy

Okładka książki Brat Ognia. Ulubieniec Izydy Christian Jacq
Okładka książki Brat Ognia. Ulubieniec Izydy
Christian Jacq Wydawnictwo: Świat Książki Cykl: Mozart (tom 2) powieść historyczna
powieść historyczna
Mozart (tom 2)
Le frere du feu. L'aime d'Isis
Świat Książki
2008-01-01
2008-01-01
Zygmunt Burakowski
Mozart kompozytor starożytny Egipt

Do drugiej części zbeletryzowanej biografii Wolfganga Amadeusza Mozarta wróciłam po długim czasie od przeczytania pierwszego tomu. Drugi tom obejmuje już dorosłe życie kompozytora, przypadające na lata 1785 do 1791/1792 roku. Lata szczęśliwego małżeństwa z piękną, ukochaną Konstancją Weber. Lata twórczości największych dzieł muzycznych, tych mniej znanych jak i najwspanialszych oper, np. Wesele Figara, Czarodziejski flet, Uprowadzenie z seraju.

Dzięki autorowi poznajemy W.Mozarta jako bardzo mocno zaangażowanego i wiernego do końca życia, działacza i przewodnika lóż masońskich, szerzącego idee wolnomularskie. Poznajemy obrzędy i rytuały, ich tworzenie i ewolucję. Mimo szykan, intryg przeciwników i zazdrośników Mozart nie ugina się przed szantażem i pomówieniami. Pokonywanie trudności u boku wiernej, oddanej żony i towarzyszących mu przyjaciół wzmacnia jego determinacje do tworzenia nowych dzieł poświęconych ideom wolnomularstwa, które pojmował jako obraz szlachetności, wierności, harmonii w życiu i samodoskonaleniu .

Książka zawiera wiele bardzo szczegółowych opisów tworzenia dzieł przez Mozarta, szczególnie oper, których treść ściśle nawiązuje do obrzędów wtajemniczenia. Ich analizy, nieraz scena po scenie i ich znaczenie dla wolnomularstwa. Znajdziemy też szczegółowe opisy obrzędów i rytuałów awansu członków lóż masońskich na uczniów, czeladników i mistrzów; znaczenie tekstów i scen odgrywanych w czasie tych uroczystości. W mojej ocenie nieco nużących.

Christian Jacq pokazał nam W. A. Mozarta jako niezwykle pracowitego kompozytora, wiernego męża, troskliwego ojca, oddanego syna, lojalnego przyjaciela. Osobę wierną wyznawanym ideałom, odporną na przeciwności losu. Jest to zupełnie inna osobowość wielkiego kompozytora niż wykreowana przez reżysera Milosa Formana w roku 1984 w filmie „Amadeusz”.
Która wersja życia genialnego kompozytora jest bliższa prawdy ? Twórcy biografii Mozarta w perspektywie upływających lat, ciągle badają i poszukają dowodów na różne wydarzenia z życia artysty, dostosowują je do własnych wizji. Christian Jacq włożył z pewnością wiele żmudnej i dociekliwej pracy, aby przedstawić nam tę wersję życia artysty. Prawdopodobną i możliwą.

Pozycja z pewnością warta przeczytania.

1958

Książka Christiana Jacqa to opowieść oparta na biografii Wolfganga Amadeusza Mozarta. Autor przeplata fakty z życia kompozytora z literacką fikcją w formie dziennika. Drugi tom rozpoczyna się w 1785 roku a kończy w dwa lata po śmierci Mozarta, w 1793.
Poznajemy życie, twórczość i duchowe zmagania genialnego i płodnego kompozytora. Tworzenie sprawiało mu przyjemność, z niezwykłą łatwością pisał wszelkiego rodzaju utwory: symfonie, fugi, menuety, kantaty, arie, często na zamówienie lub obdarowując przyjaciół.
Jak wiemy, Mozart należał do masonerii i autor pokusił się do przybliżenia nam obrzędów wolnomularskich. Widzimy kompozytora, który całym sercem oddaje się działalności masońskiej,
Przechodzi przez trzy stopnie wtajemniczenia- od stopnia ucznia przez stopień czeladnika aż do mistrza. Faktycznie, elementy wtajemniczenia w wielkie misteria , Mozart zawarł w swoich czterech obrzędowych operach: Wesele Figara, Cosi fan tutte, Don Juan i Czarodziejski flet.
Jego twórczość często była niedoceniana przez współczesnych, zwłaszcza przez miernych i zawistnych muzyków . W loży znajdowali się zdrajcy, którzy donosili tajnej policji o poczynanich Mozarta. Panujący i kler uważali, że wolnomularskie przesłania jego oper i innych utworów w istocie są rewolucyjne, zagrażające istniejącemu porządkowi społecznemu. . Co ciekawe, najwięksi jego wrogowie zdawali sobie sprawę z wielkości muzyki Wolfganga.
Autor z większym lub mniejszym prawdopodobieństwem przedstawił zmagania życiowe kompozytora , radości i smutki w życiu osobistym, wierność ideałom mimo przeciwnościom losu oraz intrygi, mające na celu wyeliminowanie Mozarta z życia publicznego i spiski dybiące na jego życie,zakończone sukcesem. Znajdziemy tu także wątki sensacyjne, związane z tajemniczą postacią Thamosa. Egipcjanina, którego autor przedstawił jako duchowego przywódcę Wolfganga, od początku czuwającego nad jego bezpieczeństwem i przygotowującego Mozarta do drogi ku Światłości.
W książce wplecione są także streszczenia czterech wielkich oper . A do każdego tomu dołączona jest płyta z wybranymi utworami Mozarta, wielka gratka dla miłośników muzyki poważnej.
Serdecznie polecam, gdyż to ciekawa pozycja, przybliżająca twórczość genialnego kompozytora.

Druga część cudownej opowieści o życiu Wolfganga.Opisuje one dorosłe już życie "Cudownego dziecka",jego wzloty i upadki,sprzeciw upartego losu.Książka jest niesamowita i wzbudziła we mnie też takie uczucia.

Bardzo dobra - jak wszystkie książki Pana Jacq:)

Bardzo dobra - jak wszystkie książki Pana Jacq:)

Drugi tom niezwykłej biografii Mozarta,której autor skupia się na związkach genialnego kompozytora z masonerią.
Jakoże jest to czwarta przeczytana przeze mnie biografia tego twórcy,miałam możliwość spojrzenia na dobrze znane mi fakty z jego życia z zupełnie innej strony.Było to ciekawe doświadczenie,choć wiele szczegółów się nie zgadzało lub wręcz się wykluczały w porównaniu z tym,co wyczytałam wcześniej.
Nie wiem,czy w rzeczywistości związki Mozarta z masonerią były tak silne,jak autor pragnąłby je widzieć ; faktem jest,że cztery napisane przez Wolfganga opery zawierały w sobie wolnomularskie przesłanie,natomiast nie przekonała mnie zupełnie spiskowa teoria autora,jakoby liczni przeciwnicy Mozarta wywodzący się z kręgów kościelnych i cesarskiego dworu obawiali się jego wpływu na umysły ludzi - do tego stopnia,że zapragnęli przyczynić się do jego śmierci.
Wiele razy spotkałam się podobną teorią,popularną pewnie dlatego,że tajemnica śmierci Mozarta nigdy nie została ostatecznie wyjaśniona.Jednak inne publikacje,które rzeczowo i w naukowy sposób próbują podać inne wyjaśnienie jego zgonu,znacznie bardziej do mnie przemawiają i są zdecydowanie bardziej wiarygodne.
Pomysł otrucia Mozarta przez jego wrogów jest z pewnością sensacyjny i lotny,jednak ja odrzucam go jako mało wiarygodny.
W książce więcej jest podobnych nieścisłości czy niedomówień,nie przeszkadzało mi to jednak zbytnio w chłonięciu kolejnej opowieści o życiu wielkiego Mozarta.Bo to przede wszystkim historia rozwoju jego geniuszu,jakże często boleśnie niedocenianego i nierozumianego przez jemu współczesnych ; to historia jego życia,jego wzlotów i upadków,zapis chwil pełnych szczęścia i rozpaczy.
Dzięki tej książce Mozart jawi się nam nie tylko jako genialny muzyk,ale przede wszystkim jako człowiek z krwi i kości,mający niezwykle bogate życie wewnętrzne.
Żeby przekonać się,jak dalece niezwykła i fascynująca była to postać,warto sięgnąć po tę książkę - cokolwiek tendencyjną i w wielu miejscach mijającą się z powszechnie uznanymi faktami,ale za to wynagradzającą czytelnikowi te niedostatki soczystą narracją, zaskakująco nowatorskim potraktowaniem tematu oraz świeżym i intrygującym spojrzeniem na postać głównego bohatera.
Z pewnością autor wykonał kawał dobrej roboty i włożył w tę książkę mnóstwo pracy i serca.To się czuje!
I dlatego serdecznie polecam.:)

• Biografie
  • Literatura zagraniczna