Stefan Batory

Okładka książki Stefan Batory Jerzy Besala
Okładka książki Stefan Batory
Jerzy Besala Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Biografie Sławnych Ludzi biografia, autobiografia, pamiętnik
Biografie Sławnych Ludzi
Państwowy Instytut Wydawniczy
1992-01-01
1992-01-01
830602253X
wojskowość staropolska wojny z Rosją

Jest to moim zdaniem jedna z najlepszych książek historycznych dostępnych na polskim rynku, przynajmniej w zakresie biografii znanych postaci historycznych. Postać króla Stefana Batorego została ukazana w sposób wybitny i łatwo przystępny dla większości czytelników.

Książka nie posiada bardzo trudnego języka, dzięki czemu czytało się ją bardzo lekko. Moim zdaniem, jest to pozycja obowiązkowa dla osób, które są zainteresowane historią Polski i może skusić ona nowych czytelników do sięgnięcia po inne książki historyczne. Serdecznie polecam.

Stefan Batory panował u zenitu polskiej potęgi, słynnego "złotego wieku". Jego prawie 11-letnie rządy jako króla elekcyjnego to, poza wojnami, zmagania ze szlachtą i magnatami o kształt ustroju i sposób funkcjonowania demokracji szlacheckiej. Każdy, zarówno historyk jak i czytelnik zadaje sobie szereg pytań: czy mógł zrobić więcej?, w jakim kierunku poprowadzić politykę wewnętrzną?, na jakim stanie należało się oprzeć?; i wiele jeszcze innych.
Nam łatwiej jest oceniać post factum, z czego doskonale zdaje sobie sprawę J. Besala. Dużą zaletą tej książki jest właśnie wyważony ton ocen, a autor daje do zrozumienia, że nie chce się stawiać w roli surowego sędziego, "pouczającego" z perspektywy prawie 500 lat co i jak Batory powinien zrobić.
J. Besala zdaje sobie sprawę, że tylko jak najdokładniejsza rekonstrukcja polityki, prawa, gospodarki, stosunków społecznych, stanowych z tego okresu pozwoli nam poznać skomplikowane meandry ówczesnego świata, który zdołamy odtworzyć tylko w jakimś, zawsze niedokładnym stopniu.

Stefan Batory to oczywiście nie jest postać anonimowa w polskiej historiografii, ale większość pozycji, z którymi przynajmniej ja się spotkałem, koncentruje się na działalności militarnej króla Stefana. Pod tym względem biografię autorstwa Jerzego Besali można nazwać pełnowartościową, bo koncentruje się na wielu aspektach z życia polskiego władcy. Autor opisuje życie króla już od najmłodszych lat, jest to akurat całkiem spory fragment tragicznej historii Węgier związanej z wydarzeniami, które rozgrywały się po bitwie pod Mohaczem. Następnie Besala pokazuje drogę Batorego do polskiego tronu oraz sposób w jaki sprawował rządy. Dużo miejsca poświęcono zwłaszcza wojnie z Moskwą oraz kontaktom ze szlachtą. Sporą zaletą jest przedstawienie Batorego jako człowieka z krwi i kości, znakomitego wodza, dalekowzrocznego polityka, ale też człowieka popełniającego błędy na różnych płaszczyznach. Trzeba również zwrócić uwagę na ciekawą narrację, przedstawiającą pełną intryg oraz politycznych walk sytuację w tej części Europy. Besala nie stawia również kategorycznych sądów co do tego jakże trudnego panowania naznaczonego wojną z carem Iwanem, ślubem z Anną Jagiellonką czy konfliktem ze Zborowskimi, pozostawiając ostateczną ocenę osoby króla czytelnikowi, co rzecz jasna nie jest łatwym zadaniem, chociaż dla mnie, mimo oczywistych wad i tak pozostanie on ulubionym polskim monarchą.

Oceniam na maksymalną ilość gwiazdek książkę pana Besali, bo jest to arcydzieło, bez dwóch zdań. Opis życia politycznego i wojennego jednego z moich ulubionych królów. W pierwszej części książki autor w wyśmienity sposób nakreśli nam sytuację, jaka miała miejsce w Siedmiogrodzie, umiejętne lawirowanie Batorego między Turcją Sulejmana a Austrią Ferdynanda, pobicie swojego późniejszego przyjaciela, zasłużonego dla Polski - pochowanego w Wilnie Kacpra Bekiesza, wszystko to po to, żeby ugrać możliwie najwięcej. Później szczegółowo opisane wszystkie działania Batorego będącego już naszym królem. Wojna o Gdańsk, z Prusami i przeniesienie działań na odcinek wschodni, gdzie wyśmienicie sobie poczynaliśmy z carem Ivanem IV Groźnym. Odzyskanie, zgodnie z obietnicą przy koronacji Inflantów, województwo połockie, Wielkie Łuki, Psków, gdzie obroną dowodzili bracia Szujscy i miejsce zgonu syna Kaspra Bekiesza - Gabriela, aż do pokoju w Jamie Zapolskim w 1582 r. Późniejsze próby wejścia, czy też wciągnięcia Batorego do ligi antytureckiej i ambicje króla o zniszczeniu Rosji i chyba Turcji, której Batory wiele jednak zawdzięczał, a i my zyskiwaliśmy spokój. Oczywiście poznamy dokładnie postać Jana Zamoyskiego. Autor nie brązowi i nie oczernia, podaje rzeczy takimi, jakimi były i takich historyków cenię szczególnie. Książkę gorąco Państwu polecam!

Bardzo dobra biografia naszego węgierskiego króla Stefana. Książka nienaukowa więc mogą czytać nie tylko zawodowi historycy, ale Ci którzy historię chcą poznać i się z nią zaprzyjaźnić. Biografia człowieka z "krwi i kości", człowieka który miał ogromną w sobie aktywność i trudnej sztuki życia uczył się na wymagającym ternie Węgier i Siedmiogrodu. Stefan - człowiek który niejako przypadkiem został królem Polskim ale przypadkiem dla Polski szczęśliwy. Na kartach książki śledzimy życie Stefana począwszy od spraw węgierskich po szerokie sprawy międzynarodowe kiedy już zostaje koronowany na króla naszego kraju. Król mądry, intelektualista, ale również choleryk. Król o szerokich horyzontach politycznych i wielkich ambicjach.
Szczególnie mocno podobały mi się opisy zmagań króla z Gdańskiem i późniejsze wyprawy wojenne na Moskwę. Rozgrywka z Iwanem IV pokazana plastycznie i anegdotycznie.
Król Stefan - tego władcy zazdrościły nam inne kraje!
Książkę bardzo polecam!

Oby jak najwięcej takich nienaukowych książek, bo więcej z nich pożytku niż z choćby 10 innych > >naukowych< <.

Wszystkie książki Jerzy Besalu są doskonałe. Oni nie potrzebują komentarze należy przeczytać i zrozumieć

Jedna z lepszych publikacji omawiająca dzieje Stefana Batorego. Jerzy Besala stwierdza, iż nie udało mu się zawrzeć wszystkich informacji, co jest oczywiste, lecz z czytanych dotychczas książek, ta zawiera ich najwięcej. Oprócz wielu faktów i szczegółów, które nie występują w innych publikacjach, zamieszczona jest również perspektywa globalna ukazująca również związki z Anglią, Hiszpanią czy Niderlandami. Po przeczytaniu innych książek opisujących życiorys pierwszego (w praktyce) króla elekcyjnego RP, z ręką na sercu mogę stwierdzić, że ta jest najbardziej aktualna. Autor również zachowuje (a przynajmniej stara się) obiektywną opinię, unikając gloryfikowania lub demonizowania ludzi czy działań.
Zdecydowanie polecam osobom zainteresowanym epoką Batoriańską.

Bardzo dobra biografia króla Stefana Batorego. Dobrą stroną jest prostota w zrozumieniu książki. Rzetelny opis wojny z Iwanem IV. Polecam każdemu zainteresowanemu czasami pierwszych elekcji.

Bardzo fajnie się czyta niczym, tak lekko i przyjemnie

Bardzo fajnie się czyta niczym, tak lekko i przyjemnie