Ogród śmierci

Okładka książki Ogród śmierci Margit Sandemo
Okładka książki Ogród śmierci
Margit Sandemo Wydawnictwo: Ringier Axel Springer Polska Cykl: Saga o Ludziach Lodu (tom 17) fantasy, science fiction
Saga o Ludziach Lodu (tom 17)
Dødens have
Ringier Axel Springer Polska
2007-01-01
1993-01-01
Anna Marciniakówna
Ludzie Lodu Tengel zło miłość

Najsłabsza część jak do tej pory. Najbardziej nierealnym elementem powieści byli bohaterowie, którzy zachowywali się zupełnie jak nie-ludzie. Zero naturalności, ludzkich odruchów. Ciężko polubić "idealną" Shirę, która zachowuje się jak ożywiona lalka, a gdy tylko pojawia się jakaś akcja, robi się sarkastyczna i nieprzyjemna. Wątek Nieńców w ogóle do mnie nie przemawia

Shira - główna bohaterka "Ogrody śmierci", istotka drobna, delikatna bez skazy, która od urodzenia została wybrana do najtrudniejszego zadania na świecie - dotarcia do źródła z jasną wodą, która po wlaniu do Kociołka z czarną - złą wodą spowoduje zniszczenie więzi Tengela Złego z Shamą.

Wspólnie z Shirą podążamy wgłąb jej duszy, sprawdzając czy była wystarczającą dobrą osobą, która będzie warta dojścia do końca labiryntu z zadaniami.

Część, która najbardziej mnie pochłonęła, uświadamiając mi, że nawet nie chcąc nikogo skrzywdzić, często ranimy innych.
Uświadomiła mi również, że dopóki ktoś żyje to mamy czas, by naprawić krzywdy, które wyrządziliśmy innym - świadomie, lub nie. Nie czekajmy więc na to!

Niestety na koniec Shira, która oprócz zdobycia wody, była wyznaczona do pokonania Tengela Złego, przez wysłannika Shamy - Mara wypija łyk wody, który zmienia ją w zwykłego człowieka.

Teraz trzeba czekać na kolejną osobę, która będzie miała moc przełamania klątwy.

Świetna seria, napisana pięknym językiem. Niepowtarzalna fabuła i bohaterowie. Szybko się czyta. Opinia przy pierwszym tomie. Polecam serdecznie.

"Ogród Śmierci", czyli opowieść o Shirze, to z jednej strony wyjątkowo minimalistyczna, a z drugiej szczególnie ważna opowieść w uniwersum.

Odnaleziona córka Vendela to jedna z kluczowych postaci w rodzie, której misja jest kamieniem milowym na drodze do pokonania Tengela Złego. Mistyczne wyzwania, jakim zostaje poddana to ciekawa forma legendarnej, tajemnej magii. Z fascynacją obserwowałam kolejne próby jej charakteru, chartu ducha i dobroci. Sandemo bardzo pomysłowo podeszła do wyboru tego, co było "testowane" u tej niewinnej istoty, dając wciągającą i refleksyjną opowieść.

Aż załuję, że z Shirą tak krótko jest dane przebywać w lekturze, bo to postać z ogromnym potencjałem na więcej przygód. Nie można jednakowoż nie docenić istoty jej dokonań - wśród mniej lub bardziej znaczących części w historii ludzi lodu tutaj warto się zatrzymać i delektować solidnym popchnięciem do przodu nadrzędnej fabuły.

Polecam!

Jest to pozycja która ma chyba najmniej wspólnego z tematem ludzi lodu. Książka jest dosyć dziwna i dużymi momentami nie spójna ale za to bardzo mocno fantastyczna. Przygody głównych bohaterów są niezbyt ciekawe żeby nie powiedzieć nudne. Miejmy nadzieję że następne tomy będą dużo ciekawsze.

Niestety moim zdaniem najsłabszy tom jak do tej pory. Historia Shiry w ogóle mnie nie zaciekawiła i marzyłam, by ten audiobook jak najszybciej się skończył.

Kolejne przeczytana (wysłuchana) książka Margit Sandemo. Autorka tym razem opowiada o podróży Daniela Lind z Ludzi lodu. Wyrusza on w daleką podróż do kraju Nieńców nad brzegami Morza Karskiego. Jego celem jest odnalezienie dziecka Veldela. Udaje mu się to. Shira - córka Vendela jest wybrana. Ma w swoim życiu do spełnienia ważną misję. Poznajemy też Mara - mężczyznę dotkniętego dziedzictwem Ludzi lodu.

Jest to bardzo ciekawa opowieść. Ta część spodobała mi się już od pierwszych stron. Fabuła jest tajemnicza, trochę mroczna. Cały czas coś się dzieje.

Na półkach: , , , , , ,

Ten tom to kolejny przełom jeśli chodzi o historię Ludzi Lodu i Tengela Złego; rzuca nowe światło na sposób, w jaki można go pokonać i przede wszystkim pokazuje, że do tego jeszcze długa droga. Trochę bałam się, że Shira będzie słodką i do bólu dobrą i szlachetną bohaterką, na szczęście autorka nie popadła według mnie w przesadę, więc to się chwali. Mimo wszystko wolę jednak te części sagi, które rozgrywają się w Skandynawii.

Powoli, powoli do końca ;)
Tym razem Daniel Lind w kraju Nieńców odnajduję Shirę, córkę Vendela i razem próbują zdjąć klątwę z Ludzi Lodu.
Polecam

Powoli, powoli do końca ;)
Polecam

17 część Sagi i jako pierwsza z oceną 8/10 w moim osądzie. Tutaj Margit chyba razem z Taran-gaiczykami żuła korzeń. Jej wyobraźnia mnie przerosła. Pamiętam że gdy czytałam sagę po raz pierwszy to z tym tomem również miałam problemy. Aby utożsamić się trochę z książką można czytając przeprowadzić na sobie rachunek sumienia.... sądzę jednak że warto przebrnąć przez tę część i czytać dalej.

• Saga o Ludziach Lodu
  • Margit Sandemo