Pułapka Krytosa

Okładka książki Pułapka Krytosa Michael A. Stackpole
Okładka książki Pułapka Krytosa
Michael A. Stackpole Wydawnictwo: Amber Cykl: X-Wingi (tom 3) Seria: Star Wars: Gwiezdne wojny fantasy, science fiction
X-Wingi (tom 3)
2003-01-01
1996-10-01
Katarzyna Laszkiewicz
star wars x-wingi x-wings

Okładka książki Star Wars: X-Wingi: Eskadra Łotrów #5 Steve Crespo, McLean Hall Gary, Drew Johnson, John Nadeau, Michael A. Stackpole
Star Wars: X-W... Steve Crespo, McLea...
Okładka książki Star Wars: X-Wingi: Eskadra Łotrów #4 Steve Crespo, Jim Hall, Drew Johnson, John Nadeau, Michael A. Stackpole
Star Wars: X-W... Steve Crespo, Jim H...
Okładka książki Star Wars: X-Wingi: Eskadra Łotrów #3 Mike W. Barr, Gary Erskine, John Nadeau, Michael A. Stackpole, Jan Strnad, Scott Tolson
Star Wars: X-W... Mike W. Barr, Gary ...
Okładka książki Star Wars: X-Wingi: Eskadra Łotrów #2 Edvin Biukovic, Jordi Ensign, Gary Erskine, Darko Macan, Perry McNamee, John Nadeau, Dave Nestelle, Cary Porter, Monty Sheldon, Michael A. Stackpole, Ryder Windham
Star Wars: X-W... Edvin Biukovic, Jor...

Dwie pierwsze części mnie wciągnęły i po trzecim tomie spodziewałem się naprawdę wiele. I tu niestety spotkał mnie zawód. Sam początek wciągnął mnie nad wyraz bo (o zgrozo),głównym motywem powieści jest zabójczy wirus krytos. Jak na ironie w drugim tygodniu narodowej kwarantanny z powodu koronawirusa, trafiłam akurat na książkę bardzo na czasie.
Powieść jednak nie utrzymuje poziomu poprzedniczek. Niby dalej ciekawa (w końcu Stackpole ;)),ale brakuje mi tutaj akcji.
6/10

Powieść jednak nie...

Jak dobrze było powrócić do starego dobrego starwarsowego czytania w wydaniu Stackpole'a. Do tej pory Pułapka Krytosa i następna część serii - Wojna o Bactę stanowiły dla mnie nieprzeczytaną lukę w całej serii X-wingów. Z przyjemnością wróciłam do przygód Wedge'a i ferajny Łotrów i nie zawiodłam się ani trochę. Książka zaczyna się tam, gdzie zakończyła się poprzednia część. Na dzień dobry mamy więc symboliczny pogrzeb Corrana Horna, który szybko wraca do gry, planując ucieczkę z pilnie strzeżonego więzienia Isard. Na dokładkę mamy trzymający w napięciu proces sądowy Tycha i mnóstwo akcji w misjach Łotrów. Polecam wszystkim fanom, zwłaszcza tym, którzy nie zaczęli jeszcze poznawania Rozszerzonego Wszechświata. Ja swoją przygodę z EU rozpoczęłam właśnie od serii z x-wingami, i był to pierwszy skok w głębiny star warsowego starego kanonu, który od razu pokochałam.
Niech Moc będzie z Wami. Zabieram się na następny tom.

Strasznie się zawiodłem, miałem dość dobre mniemanie o tej serii i pierwsze dwa tomy może nie koniecznie skupiały się na tym elemencie SW jaki lubię najbardziej, ale potrafiły mnie zainteresować.

Tu jednak autor postanowił olać relacje między bohaterami i skupić się na intrygach. Problem jest taki, że rozwiązanie tych intryg było nam już przekazane w poprzednim tomie, a nawet jak pojawiają się nowe elementy to autor pokazując perspektywę "tych złych" psuje wszelkie zaskoczenie.
Nie wiem jak można wpaść by głównym motywem książki była rozprawa sądowa odnośnie morderstwa, jeśli w poprzednim tomie poznaliśmy dosłownie całą prawdę. Co najgorsze niektóre sceny są napisane tak, że jakbyśmy nie wiedzieli co się stało to pewnie byłyby bardzo zaskakujące, szokujące... Autor postanowił nam oszczędzić tego typu emocji w zamian za to wrzucają motyw ze szpiegami, gdzie rozwiązanie jest bardzo na siłę.

W tej książce pojawia się chyba jedna z najgłupszych scen z udziałem gwiezdnego superniszczyciela. To skąd go wzięli było wątkiem strasznie naiwnym nawet jak na książki SW z lat 90.

Fajnie wypada postać Asyr, która w scenach w których się pojawia jest nawet interesująca. Większość gościnnych występów jest w porządku, choć na końcu autor mocno przegiął i popadł w manierę fanfików robiąc ze swojego głównego bohatera mega super wspaniałą postać, którą nawet najważniejsze postaci uniwersum chwalą i chcą mieć przy sobie.

X-Wingi III - Pulapka Krytosa. Trzecia czesc z 10 (dotychczas). Coruscant zostaje zdobyte przez rebelie, ale ta musi borykac sie z nowymi problemami: wirusem Krytos (odpowiednik Ebola) atakujacym wszystkie nieludzkie rasy i kontrrebelia przewodzona przez Kirtana Loora. Eskadra lotrow zostaje oddelegowana do zdobycia ladunkow bacty, ktora pomaga w pokonaniu wirusa. Mamy tez watek sadowniczy Tycho oskarzonego o zamordowanie Horna. Porwany Corran przechodzi pranie mozgu na statku imperium. W koncu dowiadujemy sie kto jest kretem w eskadrze.
Ksiazka trzyma poziom poprzednich czesci. Tym razem mamy do czynienia z gatunkiem sadowym (w drugiej czesci byl szpiegowski). Wyglada na to ze Stackpole probuje swoich sil w roznych gatunkach ksiazkowych. Jak na razie jest w miare interesujaco.

Z 4 pierwszych części serii X-wing ta książka chyba najbardziej mi się podobała. Jest ciekawy pomysł na fabułę, jest niezły "twist" na końcu książki, kilka wątków (min miłosny) wypełnia się. Solidne 7/10. Ale trylogia Thrawna to nie jest ;)

Może trochę mniej latania i powietrznych bitw, ale za to nadrabia fAbułą. Naprawdę fajnie pomyślana, dużo zwrotów akcji, zdrady, powroty itp. Polecam

Podobał mi się mniej niż poprzednie dwa tomy, ale na razie to jedna z najlepszych serii Star Wars, broniąca się jako samodzielna space opera.

• Gwiezdne Wojny
  • Gwiezdne wojny