W co grają ludzie. Psychologia stosunków międzyludzkich

Okładka książki W co grają ludzie. Psychologia stosunków międzyludzkich
Eric Berne Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Games People Play. The Psychology of Human Relationships
Wydawnictwo Naukowe PWN
2004-01-01
1987-01-01
Paweł Izdebski
stosunki międzyludzkie analiza transakcyjna gra sytuacje społeczne

O tym w co i jak gramy w kontaktach między sobą. Wiedza przydatna, choć trudna w "konsumpcji" z uwagi na specjalistyczną terminologię.

Galimatias gier z cudownym przesłaniem w ostatnich rozdziałach: "Intymność, "wierzchołek drabiny", wieńczy klasyfikację i współtworzy życie wolne od gier." Tego szukałam :)

Wspaniała, pouczającą, mądra, wciągająca, intrygująca, zapamiętana i wyjątkowa pozycja. Czyta się jednym tchem, z szeroko rozdziawioną buzią i wypiekami na policzkach. Ubogaca. Naprawdę warto przeczytać, aby zrozumieć.

Ta książka jest fenomenalna. Jest bardzo krótka i zwarta, a wiedza w niej zawarta sprawia, że moja szczęka ląduje na stole.

Zdecydowanie polecam, po tej lekturze jesteś w stanie odróżniać czy ktoś rozmawia z Tobą poważnie, czy udaje sam o tym nie wiedząc. Mało, możesz wypatrzyć gry w swoim własnym zachowaniu i dzięki temu pozbyć się ich.

Polecam, do usprawnienia kontaktów między ludzkich jest w sam raz.

Polecam, do usprawnienia...

Dużo treści wyniesionych na podstawie tej lektury wydaje się mieć odzwierciedlenie w rzeczywistości, aczkolwiek książka jest według mnie napisana nieprzestępnym językiem. Autor stosuje wiele skrótów myślowych, więc jako osoba "bez wtajemniczenia" kilkukrotnie czułam się zagubiona i traciłam motywację do dalszego czytania. Mimo to - nie żałuję przeczytania (nie z powodu otrzymania jakiejś usystematyzowanej wiedzy, ale z powodu poruszenia we mnie przemyśleń na temat ludzkiej złożoności).

Nie rozumiem fenomenu tej książki. Gry opisane są bardzo pobieżnie, czasem są jedynie wymieniane z nazwy i nic więcej na ich temat nie jest napisane. Jednak najważniejsze - z tej książki nie dowiedziałam się po co ludzie grają w takie gry i co mogą na nich zyskać. Ta książka wydaje się być fragmentami notatek studenta psychologii, który chyba czasem sam nie wie co notuje albo nie notuje wszystkiego i niektóre wątki są jakby urwane. Być może totalnie nie znam się na tego typu "literaturze", ale nie widzę celowości tej książki.

Eric Berne „W co grają ludzie”
Książka napisana przez psychiatrę amerykańskiego przedstawiająca zagadnienia stosunków międzyludzkich w kategoriach analizy transakcyjnej.
Autor opisuje sytuacje z życia wzięte społeczeństwa ujmując je w konwencji „gier”.
Dzięki tej książce mamy lepiej poruszać się w społeczeństwie i zrozumieć czemu nie zawsze słowa: „kochanie umyj mi plecy” - są zaproszeniem do zabaw erotycznych.

Krótka i bardzo ciekawa książka. Momentami może być” zagmatwana” i trudna, lecz bardzo szybko odnajdziemy się w myślach autora. Tytuł może nam się wydać dość infantylny, ale gwarantuję, że treści są naukowe oraz przedstawiają wiele tajników, technik manipulacji i chwytów, których wcześniej nie dostrzegaliśmy podczas (wydawać by się mogło) normalnych konwersacji z rozmówcą.
Żona, mąż, kochanka, bankier, osadzony, psycholog, terapeuta, między innymi dowiemy się w co dokładnie te osoby z nami grają.

Dla osób, które na co dzień nie zajmują się tematami psychologicznymi poleciłabym nie poddawać się tak szybko a jednak dać tej książce szanse. Jest naprawdę zaskakująca.

Eric Berne „W co grają ludzie”

tylko dla wytrwałych. Liczyłam na bardziej przystępny przekaz.

tylko dla wytrwałych. Liczyłam na bardziej przystępny przekaz.

Warto sięgnąć po ta pozycje. Wiele wyjaśnia. Krótka ale bardzo dużo ważnych informacji na jeden, góra dwa wieczory

Książka nie jest łatwa w odbiorze. Napisana przez amerykańskiego psychiatrę i skierowana głównie do specjalistów odwołuje się nieraz do profesjonalnych terminów oraz naukowych analiz. Niemniej, jeśli nas - laików - to nie zniechęci, otrzymamy sporą dawkę wiedzy dotyczącą zachowań społecznych, z których - być może - warto zrezygnować.

Eric Berne W co grają ludzie. Psychologia stosunków międzyludzkich Zobacz więcej