Wybrałem wolność. Życie prywatne i polityczne radzieckiego funkcjonariusza

Okładka książki Wybrałem wolność.  Życie prywatne i polityczne radzieckiego funkcjonariusza
Wiktor Krawczenko Wydawnictwo: Magnum biografia, autobiografia, pamiętnik
Maciej Antosiewicz
Biografia

więcej Więcej

2016

To tak jest, że niby wiesz wszystko, no może prawie wszystko o życiu w komunistycznej/stalinowskiej Rosji, a tu taka książka. Jest ciągle o tym samym ale jakoś inaczej, zdecydowanie inaczej. Książka ma duszę. Duszę Wiktora Krawczenki – narratora własnego życia. Opowieść trochę biograficzna ale czyta się jak niezłą powieść sensacyjną, z wartą akcji i wielką polityką w tle....

Spojrzenie jak się żyło w ZSRR przed II wojną światową pisane przez naocznego światka. Robi wrażenie bardziej niż wszystkie opracowania historyków. Nieraz dziwiłam się, że autor miał tyle szczęścia, że przeżył. Gdzieś z tyłu głowy była myśl, że to niemożliwe aby nigdy nie użył „łokci” aby trochę dopomóc w karierze, zwłaszcza na początku.

Wow. Niby wiedziałam jak wszyscy. Niby... Czyta się jak thriller. I przeraża, że to wcale fantazją nie jest.

„Wybrałem wolność” to książka porażająca. Jest to autobiografia napisana w formie powieści, dzięki czemu łatwo się ją czyta.

Wiktor Krawczenko był inżynierem-metalurgiem i pełnił wysokie funkcje w radzieckim przemyśle i aparacie państwowym, w latach trzydziestych XX wieku. Opisuje pracę i warunki życia robotników w Związku Radzieckim, przed II wojną światową. Znakomicie...

"Stare, z czasów stalinowskich, nieaktualne" - pomyślałem przed lekturą. "Ale wypada znać" - dodałem w duchu. Dobrze się stało. Krawczenko po mistrzowsku i z przejęciem opisuje jak prześlizgiwał się przez wszystkie filtry czystek partyjnych w latach 30-tych, jak zacieśniała się wokół niego obręcz kontroli, donosicieli, mściwych aparatczyków, jak cudem, sprytem,...

Idealna dla wszystkich zainteresowanych historią "krainy dobrobytu". Relacje z pierwszej ręki rosyjskiego patrioty znacznie lepsze niż jakiegokolwiek historyka.

„ - Wielu z nas chciałoby przemówić, krzyczeć na cały świat – odparłem. – Ale wiemy, że to niemożliwe. Śmierć przyjdzie szybko po tych, którzy spróbują. Tylko nieliczni, ci, co uciekli za granicę, mogą mówić prawdę. Tutaj terror jest zbyt przytłaczający, zbyt wszechobecny. – Urwałem i popatrzyłem ojcu w oczy. – Gdyby kiedyś udało mi się opuścić kraj, tato, i gdybym...

"Nic nie wiem o plagach piekła, ale wiem bardzo dużo o plagach naszego dzisiejszego życia. Są gorsze, znacznie gorsze, ponieważ spadają na ludzi za życia, nie po śmierci."

Wiktor Krawczenko, urodzony w roku pierwszej rosyjskiej rewolucji (1905), dziecko bolszewizmu z krwi i kości. Raz z jego tarczą, a raz na tarczy, ale nigdy obok. Pierwsze szlify do kariery politycznej...

Autor niniejszych wspomnień, Wiktor A. Krawczenko był wysoko postawionym oficerem Armii Czerwonej, członkiem partii, a w latach 40. XX wieku pracownikiem tzw. Radzieckiej Komisji Zakupów w USA,a konkretnie w Waszyngtonie. W pewnym momencie, a konkretnie w kwietniu 1944 roku postanowił wybrać wolność, czyli uwolnić się od radzieckiego reżimu i pozostać w USA.
Niniejsza...

Niezwykle wstrząsająca i przygnębiająca w swojej wymowie książka.
Autobiografia Wiktora Krawczenki, prominentnego działacza gospodarczego i partyjnego, stanowi dogłębne studium systemu i władzy komunistycznej w Związku Radzieckim od rewolucji październikowej do 1943 r., kiedy to autor podczas wyjazdu służbowego do USA wybrał tam wolność.
Człowiek, który uwierzył w...

• Historia
  • Biografie/autobiografie
  • Posiadam - nie przeczytane
  • E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt
  • Sensacja - thriller - horror - kryminał

Wiktor Krawczenko Wybrałem wolność. Życie prywatne i polityczne radzieckiego funkcjonariusza Zobacz więcej