Wybrałem wolność. Życie prywatne i polityczne radzieckiego funkcjonariusza

Wiktor Krawczenko Wydawnictwo: Magnum biografia, autobiografia, pamiętnik
The Personal and Political Life of a Soviet Official
biografia, autobiografia, pamiętnik
Maciej Antosiewicz
Biografia

Wow. Niby wiedziałam jak wszyscy. Niby... Czyta się jak thriller. I przeraża, że to wcale fantazją nie jest.

„Wybrałem wolność” to książka porażająca. Jest to autobiografia napisana w formie powieści, dzięki czemu łatwo się ją czyta.

Wiktor Krawczenko był inżynierem-metalurgiem i pełnił wysokie funkcje w radzieckim przemyśle i aparacie państwowym, w latach trzydziestych XX wieku. Opisuje pracę i warunki życia robotników w Związku Radzieckim, przed II wojną światową. Znakomicie...

"Stare, z czasów stalinowskich, nieaktualne" - pomyślałem przed lekturą. "Ale wypada znać" - dodałem w duchu. Dobrze się stało. Krawczenko po mistrzowsku i z przejęciem opisuje jak prześlizgiwał się przez wszystkie filtry czystek partyjnych w latach 30-tych, jak zacieśniała się wokół niego obręcz kontroli, donosicieli, mściwych aparatczyków, jak cudem, sprytem,...

Idealna dla wszystkich zainteresowanych historią "krainy dobrobytu". Relacje z pierwszej ręki rosyjskiego patrioty znacznie lepsze niż jakiegokolwiek historyka.

„ - Wielu z nas chciałoby przemówić, krzyczeć na cały świat – odparłem. – Ale wiemy, że to niemożliwe. Śmierć przyjdzie szybko po tych, którzy spróbują. Tylko nieliczni, ci, co uciekli za granicę, mogą mówić prawdę. Tutaj terror jest zbyt przytłaczający, zbyt wszechobecny. – Urwałem i popatrzyłem ojcu w oczy. – Gdyby kiedyś udało mi się opuścić kraj, tato, i gdybym...

"Nic nie wiem o plagach piekła, ale wiem bardzo dużo o plagach naszego dzisiejszego życia. Są gorsze, znacznie gorsze, ponieważ spadają na ludzi za życia, nie po śmierci."

Wiktor Krawczenko, urodzony w roku pierwszej rosyjskiej rewolucji (1905), dziecko bolszewizmu z krwi i kości. Raz z jego tarczą, a raz na tarczy, ale nigdy obok. Pierwsze szlify do kariery politycznej...

Autor niniejszych wspomnień, Wiktor A. Krawczenko był wysoko postawionym oficerem Armii Czerwonej, członkiem partii, a w latach 40. XX wieku pracownikiem tzw. Radzieckiej Komisji Zakupów w USA,a konkretnie w Waszyngtonie. W pewnym momencie, a konkretnie w kwietniu 1944 roku postanowił wybrać wolność, czyli uwolnić się od radzieckiego reżimu i pozostać w USA.
Niniejsza...

Niezwykle wstrząsająca i przygnębiająca w swojej wymowie książka.
Autobiografia Wiktora Krawczenki, prominentnego działacza gospodarczego i partyjnego, stanowi dogłębne studium systemu i władzy komunistycznej w Związku Radzieckim od rewolucji październikowej do 1943 r., kiedy to autor podczas wyjazdu służbowego do USA wybrał tam wolność.
Człowiek, który uwierzył w...

Niezmiernie cieszy mnie fakt iż wydawnictwa (tym razem jest to wydawnictwo Magnum) coraz częściej decydują się na wznowienie ważnych historycznych i literackich pozycji, które ze względu na podnoszoną tematykę i szeroki wydźwięk, stanowią ważny wkład w pojmowane różnorakich dziejowych procesów które dzieją się i zachodzą wokół nas.

Tym razem sprawa dotyczy wydanej w...

Niesamowita książka ukazująca życie w ZSRR w okresie panowania Lenina i Stalina z perspektywy człowieka, który wychował się w tym systemie, a nawet osiągnął w nim jedne z najważniejszych stanowisk państwowych. Przerażający obraz Rosji w tamtych czasach, obnażający mity związane ze stalinowskim komunizmem, którymi karmiono cały świat. Książka ta jest wstrząsająca. Kiedy...

• Historia
  • Ebook
  • Biblioteczka domowa III
  • Zimna Wojna / Komunizm / ZSRR
  • Własne
więcej mniej

Wiktor Krawczenko Wybrałem wolność. Życie prywatne i polityczne radzieckiego funkcjonariusza Zobacz więcej