W przededniu. Żydzi w Europie przed drugą wojną światową

Okładka książki W przededniu. Żydzi w Europie przed drugą wojną światową Bernard Wasserstein
Okładka książki W przededniu. Żydzi w Europie przed drugą wojną światową
2012-09-12
978-83-89656-82-7
Władysław Jeżewski
druga wojna światowa Żydzi judaizm

Bardzo ciekawa książka, jak dla mnie trochę zbyt szczegółowa. Pokazuje jednak w pełni bogactwo i różnorodność diaspory żydowskiej przed 1940 rokiem w całej Europie. Co ciekawe odrębność Żydów słabła z powodów asymilacji, małżeństw mieszanych oraz zmniejszonej ilości dzieci i odchodzenia od wiary i tradycji przez Żydów. Książka na pewno warta przeczytania, bo pokazuje bogactwo i różnorodność Europy przedwojennej.

Po co została napisana ta książka? Po to aby zrozumieć. Nie chodzi tylko o to, żeby zrozumieć co się działo z Żydami w dwudziestoleciu międzywojennym, ale także dostrzec wewnętrzne rozłamy między poszczególnymi nacjami, bo Izraelici, tak samo jak wszystkie inne nacje nie są homogeniczni. Mało tego, są bardziej podzieleni niż inni, tak samo jest po dziś dzień.
Książka jest doskonałym kompendium wiedzy dla każdego zainteresowanego judaizmem, Izraelczykami, nazizmem czy tylko dwudziestoleciem międzywojennym. Doskonale napisana, nie pomija chyba żadnej ze sfer ludzkiego życia. Faktycznie czasami może nużyć, jeśli czytamy jak wyłącznie w celach światopoglądowych, ale zawsze można coś pominąć. CO ją różni od innych tego typu książek? Całościowe podejście- jeśli porusza się dany temat to wędruje się po niemal wszystkich państwach europejskich. No i oczywiście szczegółowość!
Bardzo polecam jako kompendium wiedzy, raczej jako leksykon a nie jako książkę, którą czyta się od przysłowiowej "deski do deski".

Książka jest...

Świetnie napisany dokument o żydowskiej społeczności w przedwojennej Europie. Po tej lekturze niech mi tylko ktoś powie, że przed wojną w Polsce nie było antysemityzmu.

Pozycja kompaktowa i rzetelna, rozwiewająca wszelkie mity o sytuacji Żydów przed II wojną światową, które narosły w związku z zalewem literatury holocaustowej, wspomnieniowo-sentymentalnej gloryfikującej niekiedy czasy przedwojenne.

A tu okazuje się na przykład, że chedery to nie były przyjemne miejsca do nauki, brudne, z anachronicznym programem nauczania i głupkowatymi mamałedami. Albo że populacja Żydów w latach 20-tych i 30-tych systematycznie malała i przewidywało się wówczas, że w ciągu kilkudziesięciu lat Żydzi jako tacy znikną z Europy. Oczywiście, wichry historii zmiotły Żydów z powierzchni ziemi znacznie wcześniej.

Polecam szczególnie bojowo nastawionym do tematyki Polakom rozdziały o antysemityzmie w Polsce. Warto coś wiedzieć na ten temat, zanim się zacznie zaprzeczać.

Poza tym, bardzo podobały mi się fragmenty wierszy i piosenek w jidysz cytowane szczodrze przez autora.

"Ich zic mir in die krates,
ongeton in szmates
zumer ze ich regn gejn unwinter sznej.
Awek di junge jorn!
Awek di junge jorn!
A ganew zu zajn iz doch wind un wej!"

"Siedzę za kratami,
ubrany w łachmany.
Latem deszcz widzę, a zimą śnieg.
Minęła młodość!
Minęła młodość!
Jak nędzne i smutne jest życie złodzieja!"

Książka Bernarda Wassersteina „W przededniu”, która ukazała się na naszym księgarskim rynku nakładem wydawnictwa Magnum, to pierwsza z jaką się spotkałem publikacja, która w sposób tak pełny, wszechstronny, wnikliwy i wielopłaszczyznowy opisuje losy europejskich Żydów w okresie przed (stąd ten tytuł) wybuchem II wojny światowej. To ukazany przez pryzmat rożnych europejskich państw, narodów i społeczeństw niezmiernie bogaty, bardzo zróżnicowany i poruszający wyobraźnie świat, który nie oparł się niestety dziejowej burzy. Świat, który zaginął w tumanach dramatycznej historii, naznaczonej Holocaustem, wyparty z pamięci przez pokoleniowe i światopoglądowe zmiany. Jest tym cenniejsza, gdyż choć na chwile przywraca pamięć o wydarzeniach (i ludziach) które odegrały istotną role w tych burzliwym i pełnym niepokoju okresie. Autor w sposób niezwykle plastyczny przedstawia nam obraz żydowskiej społeczności, odejmujący swym zasięgiem szereg warstw i grup społecznych (od bajecznie bogatych przemysłowców i bankierów, poprzez handlarzy, rzemieślników, na zwykłych cierpiących biedę wyrobnikach i żebrakach kończąc),politycznych partii ( syjoniści, Bund),organizacji charytatywnych, kulturalnych i oświatowych. Naprawdę imponujący dorobek żydowskiej literatury, muzyki i sztuki, zwłaszcza teatru.

Dużo miejsca poświęca pisarz zagadnieniu antysemityzmu i rozmaitych przejawów dyskryminacji pojawiających się w poszczególnych krajach, oraz wpływu jakie miały na sytuacje tej społeczności oba brutalne ówczesne totalitaryzmy: radziecki (który poprzez nacjonalizacje przemysłu pozbawił Żydów, tradycyjne trudniących się handlem, podstaw ich egzystencji) oraz niemiecki (który w myśl chorych ideologicznych doktryn traktował ich jako podudzi i dążył do pozbawienia ich majątków i fizycznej eksterminacji). Spora część pracy, co dla nas szczególnie interesujące, poświęcona jest Polsce co oczywiście zrozumiałe, zważywszy na to iż przed wojną nasz kraj zamieszkiwało ponad trzy miliony przedstawicieli tej nacji z czego w samej Warszawie trzysta osiemdziesiąt jeden tysięcy. Nic wiec dziwnego że właśnie tu krzyżowały się wszystkie ideologiczne, polityczne i kulturowe nici i prądy tej epoki, mające określony wpływ na ich całą europejska rzeczywistość. Rzeczywistości która już wkrótce ich zniszczy, na zawsze grzebiąc w popiołach wielowiekową spuściznę.

Lektura jest bardzo dokładnie i wieloźródłowo udokumentowana (wystarczy spojrzeć na bibliografie) oraz zaopatrzona w znajdujące się na końcu krótkie biograficzne noty dotyczące postaci które poznamy na jej kartach, dzięki czemu dowiemy się o kolejach ich dalszych wojennych i powojennych losów. Niestety, najczęściej bardzo tragicznych.
Książka Bernarda Wassersteina ”W przededniu” to pozycja niezmiernie ważna i wpisująca się w dzieje wielu państw i narodów. Daje nam również niepowtarzalną okazję by choć trochę poznać i zrozumieć całość skomplikowanej historii tego narodu. Naprawdę polecam.

Jak mówić cokolwiek o książce kompletnej? Takiej, która od początku do końca przeprowadza nas przez pewien problem, nie zostawiając miejsca na niedomówienia, niedosyt i poczucie, że można było napisać coś więcej? Że można było inaczej? Zadanie to jest jeszcze trudniejsze, gdy trafiamy na książkę traktującą o tematyce, w której „siedzimy”. Tak właśnie było w moim przypadku z książką Bernarda Wassersteina. Ta traktująca o życiu ludności żydowskiej w przededniu (dokładnie jak w tytule) II wojny światowej monografia, jest doskonałym przykładem na to, że o historii można pisać interesująco i treściwie, nie uprawiając przy tym drażniącego wodolejstwa.

Wasserstein bierze czytelnika za rękę i prowadzi go w świat europejskich Żydów, w świat lekko już przesiąknięty rosnącym w siłę antysemityzmem. Pisze o stosunku chrześcijan do narodu żydowskiego, o żydowskich partiach politycznych, prasie, sztetlach, jesziwach, czy wykształceniu żydowskich kobiet. Autor zamieścił w swej książce tak wiele istotnych oraz interesujących informacji, że trudno jest mi jej cokolwiek zarzucić – być może także dlatego, że jest to „moja” tematyka. "W przededniu" to pozycja na tyle specyficzna, że błędem byłoby mówienie, że jest to książka dla każdego. Jak wiele naukowych pozycji z dziedziny historii, jest bowiem bardziej odpowiednia dla tych, którzy jakieś pojęcie temat poruszany w książce już posiadają. Czytelnik nie zainteresowany wcześniej tematyką żydowską w dwudziestoleciu międzywojennym, może poczuć się z lekka przytłoczony ogromną ilością faktów i informacji zawartych w tej monografii. Może jednak próbować – kto wie, a nuż mu się spodoba?

"W przededniu" to pozycja o bardzo wysokiej wartości naukowej, oparta na setkach źródeł. Jestem przekonana, że przypadnie do gustu czytelnikom, którzy zwrócą na nią uwagę. Dla mnie jest to książka doskonała w każdym calu.

Ta książka to prawdziwy bestseller. Polecam

Ta książka to prawdziwy bestseller. Polecam

Z faktograficznego punktu widzenia z pewnością pozycja wyjątkowa. Warsztatowo pozostaje jednak strzałem w kolano - czytelnik czuje się, jakby zgłębiał szkic jakiejś pracy magisterskiej przed poprawkami.

Najczęściej hasła i cytaty zachęcające do kupienia i przeczytania książki są mocno przesadzone, ale tym razem zgadzam się z opinią z Sunday Times: Prawdziwe arcydzieło!

Bardzo ciekawa opowieść o świecie, który przeminął bezpowrotnie. W związku z zakończeniem - przygnębiająca.

• Judaica

Bernard Wasserstein W przededniu. Żydzi w Europie przed drugą wojną światową Zobacz więcej