Arabska żona

Okładka książki Arabska żona
Tanya Valko Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Arabska saga (tom 1) literatura piękna
literatura piękna
Arabska saga (tom 1)
Prószyński i S-ka
2010-06-08
2010-06-08

Długo się przed tą książką wzbraniałam. Ale w końcu zaczęłam czytać no i muszę przyznać, że pochłonęłam bardzo szybko. Temat sam w sobie ciekawy. Czy fabuła została dobrze poprowadzona? Tego nie wiem, gdyż jest to moje pierwsze spotkanie z taką tematyką. Aczkolwiek chwilami miałam niedosyt, tak jakby mi czegoś brakowało w niektórych wątkach, jakby nie były do końca rozwinięte.

Po przeczytaniu ksiazki jestem zdruzgotana jej poziomem, niewiarygodnie toporny jezyk, niespojne charaktery postaci i wybitnie chaotycznie poprowadzona opowiesc zniszczyla pewien potencjal drzemiacy w temacie.

Szkoda, że tak nisko oceniam, ale wielu pozytywnych opiniach i po wysłuchaniu rozmowy (podcastu) z Autorką, spodziewałam się czegoś wyjątkowego. Bardzo szybka akcja, zaskakująca, doprawiona smaczkami orientu, ale przewidywalna. Niestety temat potraktowany po łebkach. Z tej jednaj części dałoby się zrobić trzy książki, gdyby Autorka zechciała pochylić się nad postaciami, ich motywacjami, pogłębić ich portret. Ślizga się po temacie, co powoduje, że został zmarnowany potencjał powieści. Język daleki od literackiego, raczej banalny i zwyczajny. Dla mnie bardzo na minus, czuję się rozczarowana. Jednak jeśli ktoś dotychczas nie zetknął się kulturą arabską, może mu się spodobać. Tematyka interesująca, strona literacka słaba.

Nie wiem dlaczego tak długo wzbraniałam się przed tą książką, a kiedy w końcu ją zaczęłam po prostu pochłonęłam

Bardzo dobrze napisana, prosty język, ukazana kultura współczesnych krajów Arabskich, a jednocześnie ukazująca ogromna naiwność Europejek wiążących się z Arabami

I choć cała ta książka to fikcja, to wcale nie są tą obrazy które powstały w zbyt bujnej wyobraźni autorki

Nadziwić się nie mogłam głupocie głównej bohaterki, miłość ogłupia, ale że aż tak?

Losy Doroty jednak na tyle mnie wciągnęły, że zaraz biorę się za kolejną część arabskiej sagi

Pierwsza miłość jest czymś niepowtarzalnym. Te motyle w brzuchu, myślenie o ukochanej osobie i ta nieodparta chęć, aby już zawsze być razem. Zwłaszcza jeśli obiekt westchnień jest przystojnym i szarmanckim Arabem. Miłość potrafi zaślepić, wyidealizować go i wynieść na piedestał. O księciu, który zmienia się w ropuchę i piekle życia kobiet w krajach arabskich snuje porywającą opowieść Tanya Valko w Arabskiej żonie i Arabskiej córce.

Tanya Valko szturmem zdobyła listy bestsellerów, a każdy kolejny tom Arabskiej sagi pomnaża grono wielbicieli. Jest to jej pseudonim literacki. Ukończyła Uniwersytet Jagielloński i pracowała jako nauczycielka w Szkole Polskiej w Libii, a następnie przez 20 lat była sekretarką ambasadorów RP w Libii, w Arabii Saudyjskiej i w innych krajach arabskich. Na podstawie własnych obserwacji i zasłyszanych od kobiet historii, powstała historia Polki i jej na półarabskiej córki, Marysi - Miriam.

Dorota jest zbuntowaną nastolatką z małej, prowincjonalnej miejscowości położonej koło Poznania. Jedyną tutejszą atrakcją jest pub gromadzący młodzież. To tam spożywa się narkotyki i pije piwo, a dziewczyna - mimo, że różni się od rówieśników, w tym miejscu chciała spędzić swoją osiemnastkę. Zapomnieć o wiecznych kłótniach i urąganiach matki, czy skostniałej, mentalnie tkwiącej jeszcze w zeszłej epoce szkole. Podczas urodzinowego wieczoru poznaje Ahmeda, doktoranta informatyki z Poznania, który właśnie przyjechał odwiedzić znajome małżeństwo polsko-arabskie. Pierwsze zamienione słowa, odmienny sposób zachowania od znanych jej dotychczas chłopaków i pierwsze spojrzenia wystarczyły, by na dobre stracić głowę. Nie zdaje sobie sprawy, jak związek z Libijczykiem na zawsze zamieni jej życie w nieustający koszmar.

Tanya Valko postawiła na emocje, które towarzyszą zarówno bohaterom, jak również udzielają się czytelnikom. One wywołują adrenalinę, są motorem napędowym kolejnych wydarzeń i kierują wyborami powieściowych postaci. Są skrajne od nienawiści do miłości i wzajemnie się przeplatają, zmieniają się niczym w sinusoidzie i nigdy nie wiadomo, co za chwilę może się zdarzyć. Wielka radość czy dramat okraszony bólem, łzami i kolejnymi upokorzeniami. Autorka niczego nie koloryzuje i nie demonizuje. Po prostu pokazuje życie u boku arabskiego męża takim, jakim jest w rzeczywistości. Może być w prawdzie piękne, jeśli on jest nowoczesnym mężczyzną, albo koszmarem - jeśli jest tradycjonalistą tkwiącym w średniowiecznych zwyczajach. Zawsze natomiast wraz z nim, poślubia się jego rodzinę. Życie zaś i codzienność arabskich żon różni się od wyobrażeń zakochanych Europejek. Naznaczone jest albo całkowitym podporządkowaniem mężowi i jego rodzinie, albo upokorzeniami, psychiczną i fizyczną przemocą jeśli nie spełni jego oczekiwań. Spróbuje zdobyć się na najmniejszą, znaną z okresu narzeczeństwa normalność. W każdym razie przyjeżdżając do arabskiego kraju, konieczne jest poznanie jego kultury i zdobycie polskich przyjaciółek, które pozwolą poruszać się w miejscowych arkanach.

Tanya Valko powieściowe losy bohaterów uzupełnia właśnie przez dokładne omówienie zwyczajów, tradycji i codzienności kobiet w krajach arabskich. Od Libii, przez Ghanę, Jemen aż do Arabii Saudyjskiej roztacza historię naznaczoną rasizmem - zarówno u Polaków o stereotypowym światopoglądzie oraz u fundumentalistycznych Arabów, męską dominacją, walką o szczęście i przemocą. Równocześnie roztacza dwa światy, ten sprzed 11 września i ten już doby walki z terroryzmem, rzucając prosto w twarz wyzwanie w osobie mężczyzny o nazwisku Bin Laden. Ukazuje świat arabski walczący również z terroryzmem oraz koszty, jakie musi ponosić każdego dnia.

Świat Tanyi Valko to słodko - gorzka rzeczywistość. Bardziej nawet gorzka, niż słodka, która różni się od wyobrażeń zakochanej ślepo młodej dziewczyny, wchodzącej dopiero w dorosłość. Arabska żona i jej kontynuacja Arabska córka to lektura ku przestrodze, zachęcająca do poznanania kraju i arabskiej kultury, zanim podejmie się tę najważniejszą w życiu decyzję.

Książkę czytałam 7 lat temu. Postanowiłam przeczytać ją jeszcze raz. Bardzo szybko bo w dwa dni. Fabuła znów mnie wciągnęła.

Super ciekawa książka. Zaskakujące zwroty akcji, duża wiedza z zakresu kultury arabskiej. Polecam!

#arabskażona Och co to była za książka.
Aż mnie ciarki przechodzą. Bardzo i to bardzo mi się podobała.

Wstrząsająca historia kobiety, która poślubiła muzułmanina i wyjechała z nim do jego rodzinnego kraju.

Przerażająca, trudna ale pełna miłości. Miłości do mężczyzny i do dzieci.
Bardzo fajnie przedstawiona wątek muzułmańskich rodzin. Nie wsadzajmy wszystkich do jednego wora. To, że nasza bohaterka nie trafiła dobrze, nie znaczy, że każdy mężczyzna a tym bardziej muzułmanin jest taki sam. Bywają szczęśliwe Polski za granicą, bywają wykorzystywane czy poniżane. Niestety Dorota nie trafiła dobrze. Początki byly niesamowite... Jak to początki. Niestety pobyt w rodzinnych stronach Ahmeda zmienił się w koszmar.

Utrata dzieci utrata ukochanego męża, zdrada, poniżanie. Rodzinne tajemnicę, które nie mogą ujrzeć światła dziennego. Pojawia się nawet Alkaida.

Pełna kontrowersji, świetna pozycja, warta przeczytania. Ponad 500 stron można przeczytać dosłownie w jeden wieczór.
Jak się skończy historia Doroty? Co się stanie z jej mężem i dziećmi?

Polecam 😍😍😍

#arabskażona Och co to była za książka.
Aż mnie ciarki przechodzą. Bardzo i to bardzo mi się podobała.

Przerażająca, trudna ale pełna miłości. Miłości do mężczyzny i do dzieci.

To opowieść o kobiecie, która oślepła z miłości, która porzuciła własne marzenia, która łapała się krótkich momentów spokojnego i szczęśliwego życia i karmiła nimi przez lata. To opowieść o poświęceniu, wyrzeczeniach i matczynej miłości.

Uważam, że mogłaby być trochę krótsza. Dużo było niepotrzebnych wątków które ani nie zostały rozwinięte ani nic szczególnego nie wnosiły.

Mimo wszystko jestem wstrząśnięta, wzburzona i jednocześnie wzruszona. Warto było ją przeczytać.

Ogólnie książka napisana została lekkim językiem, nie ciągnie się w moim odczuciu aż nadto. Jednakże, niska ocena wynika z jednej sytuacji, która przekreśliła moje jakiekolwiek dalsze zrozumienie dla tej lektury. Mianowicie jak, ale to JAK można w połowie książki dać wątek kazirodczy i potraktować go jako błahą sytuację z życia codziennego nie wspominając o nim w dalszych etapach książki?! Dlaczego główna bohaterka nie była w szoku i już wtedy nie zorientowała się, że trzeba uciekać? Jak dla mnie absolutnie nierealistyczna sytuacja, która zniesmaczyła mi osobę Doroty.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to