Papla wychodzi za mąż

Okładka książki Papla wychodzi za mąż Meg Cabot
Okładka książki Papla wychodzi za mąż
Meg Cabot Wydawnictwo: Amber Cykl: Papla (tom 3) literatura obyczajowa, romans
Papla (tom 3)
Queen of Babble Gets Hitched
Amber
2008-01-01
2008-01-01
Kinga Kwaterska
Meg Cabot romans literatura obyczajowa

Nie takiego obrotu sytuacji się spodziewałam.

Można by pomyśleć, że Lizzie ma już wszystko. Własne mieszkanie. Pracę, która prężnie się rozwija i którą kocha, a także osiągnięty sukces. I cudownego, bogatego chłopaka. Tylko jakim cudem ląduje w łóżku z jego najlepszym przyjacielem?

Nie takiego obrotu sytuacji się spodziewałam.

Mimo, że wcale nie zaskakująca jak dla mnie najlepsza z całej serii.
Po poprzedniej części nie miałam ochoty sięgać do "dalszego ciągu", jednak zrobiłam to i o dziwo nie zawiodłam się :)
Żadne arcydzieło, ale książka przyjemna, lekka i pozwalająca na chwilę odciąć się od realnego świata.

Mimo, że wcale nie zaskakująca jak dla mnie najlepsza z całej serii.

Jak dla mnie pierwsza część fantastyczna, którą z wielką przyjemnością i uśmiechem na twarzy przeczytałam. Niestety nie mogę tego powiedzieć o tej części. No cóż wszystko byłoby dobrze gdyby nie zakończenie, którego się nie spodziewałam po skończeniu 2 części. Nie na to liczyłam! Ogólnie książka ujdzie w tłumie, ale zakończenie już nie, przynajmniej dla mnie. Jednym słowem zawiodłam się na tej części bo po pierwszej zapowiadało się ciekawie, ale niestety w moim odczuciu sukcesu Papli nie udało się powtórzyć.

Część III przygód Lizzie.
Lizzie nareszcie ma wszystko, o czym zawsze marzyła: pracę w salonie sukien ślubnych, własne mieszkanie i zaręczynowy pierścionek z ogrooomnym brylantem. Dlaczego więc dostaje mdłości i wysypki za każdym razem, kiedy pomyśli o swoim ślubie? I dlaczego jej serce zaczyna mocniej bić wcale nie w obecności jej cudownego narzeczonego?

Wszyscy wiedzą, że panna młoda musi mieć coś starego, coś nowego, coś pożyczonego i coś niebieskiego. Ale prawie nikt nie wie dlaczego. Zgodnie z pradawnym przesądem coś starego gwarantuje, że przyjaciele panny młodej będę jej wierni po ślubie, kiedy będzie ich potrzebować, jak już przywyknie do nowego życia ze swoim mężem i jego rodziną.
Coś nowego ma zapewnić sukces we właśnie rozpoczętym życiu.
Coś pożyczonego symbolizuje miłość jej rodziny i to, że może ją ze sobą zabrać do rodziny swojego świeżo poślubionego małżonka.
A coś niebieskiego oznacza lojalność i stałość. Pełna wersja tego wierzenia dodaje jeszcze, że oblubienica potrzebuje także pieniążka ukrytego w bucie. To na podróż do domu, gdyby sprawy przybrały zły obrót.

Dlaczego palec serdeczny lewej dłoni uważa się za odpowiedni do noszenia na nim obrączki? Starożytni Egipcjanie i Rzymianie wierzyli, że żyła z tego palca prowadzi prosto do serca, więc wydawał się najlogiczniejszym miejscem dla ślubnej obrączki. Nauka udowodniła, że to nie do końca prawda. Ale tradycja trwa i ten palec jest wszędzie uznawany za miejsce należne obrączce. No prócz Polski bo Polska zawsze ma odmienne zwyczaje i obyczaje. A szkoda trochę bo nie zawsze odmienność jest dobra i fajna.

Pierwsze ślubne obrączki były noszone tylko przez panny młode, przez panów młodych- nie. A to dlatego, że kiedyś panny młode były uważane za własność swoich mężów i raz zaobrączkowane (lub porwane) były uznawane za część dobytku męża. Pierścionek- mimo, że wciąż noszony na palcu serdecznym lewej ręki, palcu z żyłą prowadzącą prosto do serca- stanowił symbol tej przynależności. Dopiero po II wojnie światowej rozpowszechnił się zwyczaj noszenia obrączek także przez mężczyzn. Natomiast dopiero po wojnie w Korei stało się to zwyczajem.

Ciekawostka z historii ślubów oraz cytat rozpoczynają każdy rozdział książki. Co znacznie urozmaica książkę i zaciekawia czytelnika.

Część III przygód Lizzie.

Wszyscy wiedzą,...

Podobnie jak wszystkie części Papli ta również przypadła mi do gustu. Tak samo jak tamte jest lekka i bardzo sympatyczna. Bardzo spodobało mi się rozwinięcie wątku z Chazem. Gdyby nie to książka pewnie nie byłaby taka ciekawa :) Zakończenie bardzo mnie zaskoczyło, ale i jednocześnie ucieszyło. Z jednej strony winien był temu wszystkiemu Luke. Polecam z całego serca :)

Zabawne perypetie głównej bohaterki wprawiły mnie w bardzo dobry humor;].

Zabawne perypetie głównej bohaterki wprawiły mnie w bardzo dobry humor;].

Świetna książka na nudne wieczory. Ciekawa kontynuacja; z przyjemnością zagłębiłam się w dalsze losy Lizzie. I tym razem Meg Cabot mnie nie zawiodła serwując dużą dawkę humoru.

Trzecia część nieco mnie zaskoczyła obrotem wydarzeń.
Papla przyjmuje oświadczyny Luke'a, ale ślub nie dojdzie do skutku, nie z tym facetem...

Trzecia część nieco mnie zaskoczyła obrotem wydarzeń.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Idealne zakończenie świetnej serii :). Jedna z lepszych książek Meg Cabot.

Idealne zakończenie świetnej serii :). Jedna z lepszych książek Meg Cabot.

Przeczytane kilkukrotnie. Polecam

Przeczytane kilkukrotnie. Polecam