Język Boga. Kod życia - nauka potwierdza wiarę

Świat Książki
2008-01-01
2008-01-01
Małgorzata Yamazaki
Bóg nauka i wiara genetyka genom

Okładka książki Boska cząstka. Jeśli Wszechświat jest odpowiedzią, jak brzmi pytanie? Leon Lederman, Dick Teresi
Boska cząstka.... Leon Lederman, Dick...
Okładka książki Bezmiar matematycznej wyobraźni Krzysztof Ciesielski, Zdzisław Pogoda
Bezmiar matema... Krzysztof Ciesielsk...
Okładka książki Diamenty matematyki Krzysztof Ciesielski, Zdzisław Pogoda
Diamenty matem... Krzysztof Ciesielsk...

To książka, co ciekawe, mimo dość starego wydania, bardzo droga. Zapłaciłam za nią 95 zł ale nie żałuję !
Autor umie pisać lekko i ciekawie, książka wciąga :)
I wcale mnie to nie dziwi, jest nie byle kim, tylko znanym i zasłużonym naukowcem. Polecam, bo tak jaki autor uważam, że wszelkie znaki na Niebie i Ziemi i cała nauka potwierdzają ,ze Bóg jest z nami!

Autor umie pisać lekko i ciekawie, książka wciąga :)

To prawdziwa przyjemność czytać książkę "Język Boga", którą napisał dr Francis Sellers Collins. Ta ciekawa lektura, jest jak rozmowa przy szklaneczce whisky w towarzystwie mądrego i sympatycznego dżentelmena. Ma chłop ten dar by trudne rzeczy przedstawiać w przyjazny, łatwo-przyswajalny i fascynujący sposób. Zanim przejdziemy do treści, napiszę trochę o autorze.

Dr Francis Sellers Collins to jeden z najwybitniejszych naukowców jacy obecnie żyją na Planecie Ziemia. To właśnie on brał udział w badaniach, które doprowadziły do wykrycia genetycznych przyczyn chorób takich jak mukowiscydoza, neurofibromatoza, choroba Huntingtona i innych. Był szefem zakończonego sukcesem, międzynarodowego Projektu Poznania Ludzkiego Genomu. Był także wolontariuszem na misji medycznej w Afryce.
W 2007 r. prezydent George W. Bush uhonorował go Medalem Wolności, najwyższym odznaczeniem cywilnym w USA. W 2008 r. prezydent Barrack Obama przyznał mu Narodowy Medal Nauki.
17 sierpnia 2009 r. został mianowany dyrektorem Narodowych Instytutów Zdrowia (National Institutes of Health). Po tych sukcesach, w dniu 14 października 2009 r. papież Benedykt XVI powołał go do Papieskiej Akademii Nauk. Prywatnie Francis Collins jest żonaty, ma dwie córki, lubi jeździć na motocyklu Harley-Davidson, grać na gitarze i śpiewać piosenki, które tworzy wymyślając własne słowa do znanych melodii. Dał się również poznać jako osoba zatroskana o humanitarne traktowanie zwierząt.

Książka "Język Boga" to dzieło wielowymiarowe:

1) Autor w wielu miejscach książki dzieli się doświadczeniami swojego życia, przemyśleniami, przygodami związanymi z pracą lekarza i badacza a przede wszystkim pokazuje swoją intelektualną i duchową drogę od ateizmu do chrześcijaństwa. Odpowiada na pytanie dlaczego racjonalnie myślący człowiek MOŻE a nawet POWINIEN zainteresować się poszukiwaniem Boga.

2) W ciekawy sposób przedstawia wiedzę i współczesne dyskusje związane ze światem genetyki, ewolucji czy DNA a także powstaniem Wszechświata. Przedstawia dane naukowe które skłaniają do przyjęcia teorii ewolucji.

3) Pokazuje różne ujęcia relacji między wiarą i nauką wspominając historię Galileusza, Kopernika, Darwina, Richarda Dawkinsa czy Jana Pawła II. Omawia ateizm i agnostycyzm, kreacjonizm fundamentalistów biblijnych i koncepcję Inteligentnego Projektu, ale sam opowiada się za teistycznym ewolucjonizmem - harmonią wiary i rozumu, która też przyjmowana jest w świecie katolickim.
(zob. https://pl.wikipedia.org/wiki/Teistyczny_ewolucjonizm ).

4) Szuka odpowiedzi na różne pytania i wątpliwości związane z wiarą w Boga. M.in. porusza temat cierpienia i sensu życia, istnienia prawa moralnego, grzeszności ludzi związanych z instytucjonalnym Kościołem itp. Obficie czerpie z argumentacji C.S. Lewisa. Dzieli się także z czytelnikami pewną mroczną tajemnicą z życia osobistego...

5) Opowiada nieco o zasadach interpretacji Biblii...

6) Uzasadnia, dlaczego zdecydował się zostać chrześcijaninem.

7) Na końcu książki jest aneks dotyczący zagadnień bioetycznych (klonowanie, komórki macierzyste, in-vitro, idea "ulepszania" ludzkości itp.).

Bardzo szanuję za szczerość, fachową wiedzę, przystępny sposób pisania i bardzo osobiste podejście do omawianych spraw.

Dr Francis...

Francis Collins chce udowodnić, że religia i nauka istnieją w harmonii, że się wzajemnie uzupełniają. Jest on biologiem i chemikiem, był dyrektorem Projektu Poznania Genomu Człowieka. Twierdzi, że ewolucja i wiara w Boga są obie piękne. Ale nie pisze, jak pogodzić z wiarą fakt, że Bóg miałby zaplanować powstanie człowieka drogą ewolucji - okrutnej walki o przetrwanie, związanej z zabijaniem i cierpieniem i wyginięciem wielu gatunków.
Dla niego ateizm jest najmniej racjonalnym światopoglądem. A teizm racjonalnym. Cuda takie jak zmartwychwstanie tłumaczy Collins tym, że w szczególnych przypadkach Bóg może zawiesić działanie praw przyrody. Czyli zdaje się, że mamy tu wybór: albo nauka albo religia, a Collins opowiada się po stronie religii przeciwko nauce. Czyli gdzie ta harmonia? Natomiast jego wywody naukowe o wszechświecie i ewolucji i kodzie DNA są bardzo ciekawe.

Światowej sławy naukowiec opowiada o swojej drodze do wiary w Boga . O tym także, jak codziennie badając ludzki genotyp odkrywa jego niesamowity stopień złożoności oraz dopasowania. Tak dopasowana konstrukcja, jego zdaniem, nie powstałaby w wyniku ślepej losowości. Moim zdaniem doskonałość stworzenia wraz z przekonaniem istnienia wspólnej moralności stanowi fundament wiary autora.

• Nauka
  • Popularnonaukowe