W niewoli algierskiego prawa

Okładka książki W niewoli algierskiego prawa Anna Brahimi
Okładka książki W niewoli algierskiego prawa
Anna Brahimi Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo Dolnośląskie
1999-01-01
1999-01-01
Algieria rodzina różnice kulturowe wspomnienia

....prawie każda strona sprawiała, że włos jeżył się na ciele. Straszna historia, ale warta przeczytania. Polecam, dobrze spędzony czas.
... i znowu ten islam w tle.....

... i znowu ten islam w tle.....

Autentyczna relacja Polki, która wraz z mężem Algierczykiem wyrusza do jego kraju, by tam się osiedlić na stałe. Autorka ze szczegółami opowiada jak przyszło jej żyć w obcym państwie, w innej kulturze, gdzie prawo kobiety nie liczy się wcale, a wydarzenia polityczne nie prowadzą ku lepszemu. Przejmująca opowieść, pełna dramatu, ale także ukazująca piękno Algierii, kraju, gdzie zawsze świeci słońce a świeże owoce są dostępne przez cały rok. Polecam 100%

Kilka lat wstecz ta pozycja zrobiła na mnie ogromne wrażenie, może dlatego, że byłam na etapie wchodzenia w taką tematykę. Na tle wielu dobrych książek związanych z tematyką islamu ta wypada dość blado. Odczuwałam momentami, że ta książka jest całkowicie surowa, bez jakiejkolwiek korekty, czy wprowadzonej poprawki przez wydawnictwo. Historia autorki nadal wstrząsa, przeraża i zasmuca, tylko tym razem przeszkadza mi straszna ilość zagmatwanych wątków, które mogłaby pominąć - tym razem ta lektura sprawiła, że odrobinę się zmęczyłam.

Książka opowiada o Polce w Algierii. Małżeństwo z algierczykiem, którego poznała na studiach i konsekwencje pochopnego związku. Życie w innej kulturze staje się koszmarem. Upokorzenie i bezsilność. Prawo algierskie bezlitosne. Mimo wszelkich przeciwności jest dzielna, stara się uwolnić z "piekła" i chronić dzieci. Akcja, duży dreszcz emocji. Przestroga dla kobiet- Polek. Strzeżcie się i zastanówcie. Miłość w Polsce nie oznacza, że będzie trwać w obcym kulturowo kraju i fanatycznej religijnej rodzinie.
Książka oparta na faktach, napisana w latach 90-tych.

Ksiazka szokujaca, po prostu.

Jednak nie potrafie do konca wspolczuc autorce gdyz dokonuje bezsensownych wyborow. Walczy jak lwica o dzieci i ich wyjazd z Algierii, by gdy to jest mozliwe, tego nie wykorzystac. Jedzie zamiast tego z przyjacielem do HIszpanii.
Potem jest tylko gorzej. Syna wysyla samego do Polski (jako 9 latka bodajze) po czym zostaje w Algierii by... ukonczyc 3 czy 4 letni kurs jezyka francuskiego. Ktory rozpoczyna po wyjezdzie syna, "skazujac" sie na kilkuletni pobyt w Algierii.
Rodzi to pytania, o co tak naprawde autorka walczyla. Moze dla samej idei walki.

Ksiazka szokujaca, po prostu.

Ale ksiazka. Co ta biedna Polka musiala przezyc w obcym kraju. Trochę ja nie rozumiem kiedy nadarza sie okazja zeby zostac w Polsce ona jednak wraca i naraża siebie i dzieci na ogromne niebezpieczeństwo ze strony meza i prawa jakie w Algirii obowiązuje. Czytajac pierwsza czesc nie sposob powstrzymać lez. Druga wiecej zawiera opisow i przedstawia zycie bohaterki juz spokojniejsze. Ale dopiero gdy wraca na stale do Polski oddycham spokojnie...

Jak na amatorkę, autorka ma całkiem niezłe pióro. Z dużym talentem opisuje miejsca, dzięki czemu można je sobie łatwo wyobrazić. Jeśli chodzi o fakty z życia, to w wielu miejscach miałam wrażenie, że część prawdy zataja, a niektóre zdarzenia przejaskrawia, ale to moje subiektywne odczucie.
Tak czy owak, warto przeczytać.

Tak czy owak, warto przeczytać.

Książka powstała w latach 90-tych napisana przez Polkę która na studiach poślubiła Algierczyka i wyjechała z nim do jego kraju.

To jest obowiązkowy nr 1 do przeczytania ze wszystkich książek tego typu.

Można zaliczyć ją do polskich arcydzieł jakie pierwsze pojawiły się na naszym rynku wydawniczym. To absolutny klasyk.
Książce daję ************************************** gwiazdek.
Owocnego czytania.

To jest obowiązkowy nr 1 do przeczytania ze wszystkich książek tego typu.

Książce daję **************************************...

Dobra książka, wzruszająca, zachęcająca do czytania. Jedna z lepszych tego gatunku.

Kolejna ciekawa pozycja z Dalekiego Wschodu

Kolejna ciekawa pozycja z Dalekiego Wschodu