Siódmy papirus

Wilbur Smith Wydawnictwo: Albatros Cykl: Cykl egipski (tom 2) powieść historyczna
The Seventh Scroll
2016-05-13
1997-01-01
Data 1. wydania:
1995-01-01
Grażyna Grygiel, Piotr Staniewski
Albatros
Grażyna Grygiel Piotr Staniewski Egipt archeologia skarby gobowce powieść południowoafrykańska cykl egipski
The Seventh Scroll
Cykl egipski (tom 2)
powieść historyczna
2016-05-13
Grażyna Grygiel, Piotr Staniewski

Okładka książki Łzy wojny Wilbur Smith, David Churchill
6,8
Łzy wojny Wilbur Smith, David...
Okładka książki Ghost Fire Wilbur Smith, Tom Harper
8,0
Ghost Fire Wilbur Smith, Tom H...
Okładka książki The Tigers Prey Wilbur Smith, Tom Harper
0,0
The Tigers Prey Wilbur Smith, Tom H...

"Siódmy papirus" to solidna książka przygodowa. Od pierwszych stron widać, że autor wie o czym pisze, zarówno kiedy opisuje realia Egiptu, jak i Etiopii, czy nawet te rodem z Wielkiej Brytanii.
Cała fabuła skupia się na próbie odnalezienia zaginionego grobowca egipskiego faraona i chylę czoła przed autorem, że nie poszedł śladem wielu innych pisarzy, u których odkrycie...

W porównaniu z poprzednim, rewelacyjnym "Bogiem Nilu", tutaj Wilbur Smith okrutnie mnie zawiódł. Nie podobało mi się przeniesienie historii Taity, Lostris i Tanusa we współczesne czasy. Tytuł mógłby się równie dobrze nazywać "poszukiwacze zaginionych grobowców" i oddałoby to świetnie całą fabułę i nudę tej książki. Poprzednia część wysoko postawiła poprzeczkę - bogactwo...

Taki trochę Indiana Jones, dobrze się przy niej bawiłam.

Duża a nawet ogromna porcja wiadomości o tym co działo się 4 tys. lat temu. Wszytko to wplątane w czasy dzisiejsze. Książka wciąga i to bardzo. Spodziewałam się może bardziej spektakularnego zakończenia, ale fragment opisujący ostatnie chwile żywota czarnego charakteru opowieści, wywołały we mnie swego rodzaju satysfakcję :). Książkę oceniam pozytywnie.

Po przeczytaniu części 1. bardzo tą 2. się rozczarowałam, choć może dlatego, że niewiele jest w niej o czasach starożytnych i główny wątek toczy się współcześnie. Akcja jest niby wartka, są pościgi i mordobicie, ale jakoś mnie ta fabuła nie przekonuje. Na dodatek istota historii - czyli tajemnica papirusu Taity - przez większą część tekstu odchodzi niemal na bok. Tak...

książki tego autora połykam zawsze i w całości:-)

ta jest nieco męcząca, ale można zabrać na urlop
Smith zdecydowanie lepiej czuje się w przeszłości, czy to starożytnej, czy XIX wiecznej

Ciekawa, dobrze się czyta. Na minus jak dla mnie ciągłe wspominanie o Wilburze Smithu, który napisał "Boga nilu" i to z powodu tej książki rozgrywa się akcja opisana w powieści. Nie wiem. za słaba była sprzedaż pierwszego tomu i autor liczył na to, że jak wspomni kilka razy o pierwszek książce z serii to ta sprzedaz jeszcze podskoczy?
Na plus bardzo oszczędne potraktowanie...

Chyba najfajniejsze było zaskoczenie.. spodziewałem się starożytnego Egiptu. Fajny pomysł, czytało się dobrze, plus za wzmianki o Laphroaig'u.

To moja pierwsza książka tego autora więc nie mam porównania do innych jego powieści.Sama powieść Siódmy papirus ma w sobie to co lubię wartką akcję, tajemnicę napięcie , którę nie pozwala się oderwać od czytania.Mam wrażenie jakbym oglądała Indiane Jonesa :) czytając tą powieść.Dla mnie ta powieść do strzał w dziesiątkę więc sięgnę po kolejne książki autora.

Za każdym razem pochłaniam ją od razu, nie sposób się od niej oderwać :)

Dyskusje

• Wilbur Smith