Być człowiekiem

a pomocniczą wskazówką jest:
"Chcąc naprawić świat,
trzeba najpierw rozpoczynać
od siebie samego!"

"Ludzie żyją coraz dłużej, niestety, coraz bardziej nieszczęśliwie. Pracują, aby żyć, a w końcu zapominają jak żyć".

"Za pieniądze możesz nabyć wszystko – ogłasza dogmat reklamy. Owszem, możesz kupić piękny dom, ale nie kupisz za żadne skarby ludzkiego ciepła i przychylnej życzliwości. Za pieniądze kupisz wygodne łóżko, ale nie kupisz spokojnego snu. Za pieniądze kupisz sobie "chody", natomiast nigdy przyjaźni, prawdziwej przyjaźni".

"To, jakim jestem człowiekiem,
jest nieskończenie ważniejsze od tego,
co posiadam".

"Nigdzie nie kupisz szczęścia.
Miłość daje je gratis".

"Na drzwiach, którymi zamykasz przeszłość, niech będzie widniało jedno słowo: Przebaczenie".

To poradnik, w którym jest mało odwołań do Boga z prośbą o pomoc, wsparcie czy wskazówki do kierunku działań. Przecież Phil Bosmans jest kapłanem i zakonnikiem, a nie czuję tutaj namaszczenia duchowego. Natomiast książka zawiera dużo kwestii psychologicznych, w tym motywacyjnych – co robić, by osiągnąć szczęście. W centrum zainteresowania autora jest człowiek, a nie Bóg. Według mnie człowiek powinien skupić się na Bogu, wtedy wszystko będzie na właściwym miejscu... a tu jest na odwrót.

Według mnie sedno książki skupia się wokół tej sentencji:
a pomocniczą wskazówką jest:
"Chcąc naprawić świat,
trzeba najpierw rozpoczynać
od siebie samego!"

Nie jest książka, którą czyta się od deski do deski. Zawiera mądre myśli i wskazówki, zmuszą do wielu przemyśleń i refleksji. Jak przejść obojętnie obok tych słów : Człowiek, który potrafi rozmawiać z drzewem, nie potrzebuję psychiatry. Niestety sporo osób sądzi inaczej.
Najpierw mnie ubawiły, wydawało mi się śmieszne. Nagle zdałam sobie sprawe znaczenia tych słów.

O życiu i o ludziach można mówić wiele pięknych słów, ten człowiek nigdy nie traci wiary w człowieka. Jego słowa są bardzo pokrzepiające, jest nazywany "przyjacielem człowieka" - Phil Bosmans.

"Tylko miłość czyni cię człowiekiem"

Dobre myśli, mądre słowa o istocie człowieczeństwa.

"Tylko miłość czyni cię człowiekiem"

Dobre myśli, mądre słowa o istocie człowieczeństwa.

• Domowa biblioteczka
  • ROK 2009