Wybór pani prezydent

Okładka książki Wybór pani prezydent Anne Holt
Okładka książki Wybór pani prezydent
Anne Holt Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Vik i Stubø (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
Vik i Stubø (tom 3)
Presidentens valg
Prószyński i S-ka
2010-04-20
2010-04-20
Iwona Zimnicka
prezydent USA literatura norweska

No fakt,Jo Nesbo to to nie jest.
Może,dlatego kosztowała tylko 10 zł.
Książka,opowiada moim zdaniem przeciętną i mało realną historię porwania prezydent USA w Oslo.
Czego,jak czego ale.Tak przeciętnego kryminału skandynawskiego to nie czytałem.
Nudził mnie,bezsensowna gadka pomiędzy wywiadem USA a Norwegami.
Jakieś kompleksy Norwegów wobec Stanów ?
Nie,raczej nie polubiłem tej książki.

No fakt,Jo Nesbo to to nie jest.
Może,dlatego kosztowała tylko 10 zł.
Czego,jak czego ale.Tak przeciętnego kryminału skandynawskiego to nie czytałem.
Nudził mnie,bezsensowna gadka pomiędzy wywiadem USA a Norwegami.
Jakieś kompleksy Norwegów wobec Stanów ?
Nie,raczej nie polubiłem...

Znowu rozczarowanie kryminałem pani Holt. Temat fajny, książka zapowiadała się na ciekawą. Jednak znowu niedosyt. Jakby niektóre wątki nierozbudowane i niedokończone. Historia Inger i Warrena też nie do końca wyjaśniona. Jednym słowem ciężko przebrnąć przez książkę. Postacie "wyprane" z emocji jak dla mnie. Pani prezydent zdecydowanie bez wyrazu. Rozczarowałam się urwaniem historii jej oraz Muffeta. Książka na pewno nie dla wielbicieli mocnych kryminałów.

Ciekawy pomysł na fabułę, jednak w miarę upływu czasu i stron wyłaniają się pewne problemy, które rzutują na odbiór książki. Chodzi mi przede wszystkim o liczne niedomówienia - bohaterowie opowiadają swoje historie, ale my, czytelnicy, nie poznajemy ich w całości. Najbardziej uderzyło mnie to w przypadku Inger Johanne, której relacja z Warrenem wydaje się być kluczowa dla zrozumienia jej zachowania, mimo tego dowiadujemy się o niej w dwóch, może trzech zdawkowych zdaniach, jakby wrzuconych mimochodem. Takich sytuacji jest w książce więcej, ba, nawet kończąc lekturę nie dowiadujemy się, jaki w był plan, co chciano osiągnąć przez to porwanie, kto był dobry, a kto zły.

Co mi się podobało? Z pewnością styl pisania autorki.
Co mi się nie podobało? Trochę zagubiłam się w tej książce (może to być też spowodowane tym, że czasami 'wyłączam się' podczas czytania),nie do końca wiedziałam skąd się co bierze. W jednej chwili mówimy o tym, w drugiej o tamtym. Poza tym, samej fabuły spodziewałam się nieco ciekawszej, jakichś chociażby niespodziewanych wydarzeń w międzyczasie.
Książka trochę za płytka. Jest to pierwsza powieść Anne Holt jaką przeczytałam, może sięgnę po coś innego. Lecz na pewno nie będzie to szybko.

Co mi się podobało? Z pewnością styl pisania autorki.

Jak dla mnie trochę za bardzo pofantazjowała autorka z tymi spiskami i zniknięciem pani prezydent. Chyba wszystko mało realne, no i te wstawki angielskie - nie wiem czemu miały służyć?! Ogólnie czyta się dobrze i szybko. Lekka lektura na te deszczowe wieczory.

Historia o porwaniu Pani Prezydent USA w celu doprowadzenia do "upadku". Dziwna forma zemsty, wielki, skomplikowany plan, który jednak nie zostaje wyjaśniony, poza jakimiś koszmarnymi ogólnikami sprowadzającymi się do "wzrostu cen ropy i zamieszek wewnętrznych".

Duży niedosyt, duże "nic" bo zanim się coś zaczęło wyjaśniać to plan się ... . No i tyle to widzieli. Jako, że czytałem po dłuższej przerwie od jakiejkolwiek książki, to i tak wciągnęło, więc tzn. że styl chociaż poprawny.

Książka może i dobra, opisująca spisek mający na celu porwanie pierwszej pani prezydent USA. Cała akcja rozgrywa się w Norwegii, gdzie pani prezydent przebywa z wizytą. Czytałoby się powieść lekko, gdyby zupełnie niezrozumiałe wstawki w języku angielskim! Nie wiem, co w ten sposób chciała osiągnąć tłumaczka, ale mnie to bardzo irytowało!
Gdybym chciała czytać po angielsku, kupiłabym oryginał!
To bardzo zepsuło przyjemność czytania- skądinąd- całkiem ciekawej książki.

Gdybym chciała czytać po angielsku,...

Wśród przeczytanych przeze mnie do tej pory książek autorstwa Annę Holt, ta zdecydowanie jest najlepsza. Ciekawa fabuła zdecydowanie mnie zaintrygowała.

Czuję niedosyt, szczególnie jeśli chodzi o fantastyczną literaturę skandynawską. W tej książce zabrakło mi...akcji. Jakoś tak zbyt dużo wątków na raz i bardzo denerwujące wstawki w języku angielskim...a co jeśli czytający nie zna angielskiego?

Bardzo dobra, w stylu podobna do wszystkich skandynawskich kryminałów, ale jeśli ktoś lubi, to wciągnie się od razu. Polecam!

• Anne Holt
  • Kryminały
  • Ebooki
  • Literatura skandynawska
  • Thriller/sensacja/kryminał

Dodaj cytat z książki Wybór pani prezydent