Teoria szpanu. Seks, ewolucja i zachowania klienta

Okładka książki Teoria szpanu. Seks, ewolucja i zachowania klienta Geoffrey Miller
Okładka książki Teoria szpanu. Seks, ewolucja i zachowania klienta
Geoffrey Miller Wydawnictwo: Prószyński i S-ka nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Spent. Sex, Evolution and Consumer Behaviour
Prószyński i S-ka
2010-04-22
2010-04-22
978-83-7648-381-8
Bartłomiej Reszuta
psychologia socjologia popularnonaukowa

Bardzo treściwa książka, na każdej stronie miałam zaznaczone ołówkiem co najmniej kilka zdań. Większość książek biznesowych, które czytałam to było z reguły wodolejstwo, w przypadku "Teorii szpanu" nie mamy z tym do czynienia.
Ta książka pozwala spojrzeć na zakupoholizm z perspektywy psychologii. Szczególnie zapadły mi w pamięć opisy produktów szkodliwych z punktu widzenia społecznego i ekologicznego i pokazanie ile tak naprawdę powinny kosztować, biorąc pod uwagę ich negatywny wpływ. Ktoś jednak je wycenia grubo poniżej, chętnie dowiedziałabym się dlaczego tak się właśnie dzieje - autor tego nie tłumaczy, a myślę, że mogłoby to obnażyć wiele dysfuncji współczesnej gospodarki.
Książka pokazuje także dlaczego liberalizm gospodarczy się nie spawdza i omawia w jego miejsce inne podejście.
Napakowanie książki przykładami, wynikami badań, dowodami sprawia, że nie jest to lektura lekka i łatwa, niemniej warto podjąć ten wysiłek.

Zapraszam do posłuchania na YouTube (ok 2 min):

Lub do przeczytania:

Zapraszam do posłuchania na YouTube (ok 2 min):

Lub do przeczytania:

Pokaż mimo tovideo - opinia

Jak dla mnie masakra, nie skończyłam książki POMIMO posiadania wiedzy w zakresie psychologii ewolucyjnej i nie tylko. Ała. Poza chaotycznym układem, a raczej brakiem jakiegokolwiek układu, mocno biły mnie po oczach subiektywne wstawki od autora w postaci grupowania np. gatunków książek na takie dla "bardziej lub mniej otwartych ludzi" na podstawie własnego widzimisię albo rozpisywanie się na strony o wykonawcy muzycznym "dla inteligentnych", co poza wzbudzeniem rzekomego podziwu dla inteligencji autora, mogło jedynie zdenerwować co wrażliwszych na narcyzm czytelników.

Pomimo chaotyczności, która momentami daje o sobie znać, książka stanowi bardzo ciekawe kompendium w dziedzinie działań oraz motywacji konsumpcyjnych z aspektu biologicznego człowieka. Kupując ją dostałem to, czego od niej oczekiwałem.
Mieszanka zachowań społecznych zahaczająca o psychologię z dopełnieniem zagadnień socjologicznych. Wszystko to okraszone wywodami na temat podanego w tytule "zachowania klienta."
Język przystępny i niekiedy nawet luźny. Idealnie sprawdza się zarówno w trakcie podróży, jak i wieczornych przesiadywań w domowym zaciszu.

Temat może i ciekawy ale książka ciężka do przebrnięcia, szczególnie dla kogoś kto nie jest znawcą tematu. Dużo trudnych słów a miejscami Autor tak mieszał że nie wiedziałem kompletnie o co mu chodzi..

Tak, skłamałem! Nie przeczytałem książki. Udało mi się przebrnąć przez jakieś 2/3 i wymiękłem zupełnie. Już chyba wolałbym czytać coś o fizyce kwantowej. Tak nudnej i nie poukładanej książki dawno nie miałem w ręku. Być może gdybym miał wykształcenie ekonomiczne i do tego psychologiczne, dałbym radę, ale na ten tytuł skusiłem się po doskonałym dziele tegoż autora „Umysł w zalotach”. Jako miłośnik książek krążących wokół tematów ewolucyjnych skusiłem się wyeksponowanym podtytułem „Seks, ewolucja i zachowania klienta”.
Z przykrością stwierdzam, że podtytuł jest perfidnie kłamliwy. Bo o zachowaniach konsumenckich jest dużo, ale temat ten połączony jest przede wszystkim z psychologią. Ewolucji, a zwłaszcza seksu to tu jest tyle, co kot napłakał. Praktycznie można by odłożyć książkę po 20-30 pierwszych stronach, gdzie autor bez skrępowania wyjaśnia, jak ewolucyjnie mogły powstać pewne nasze zachowania dotyczące zdobywania takich a nie innych, często pozornie zbytecznych rzeczy i jak to mogło się przełożyć na większy sukces w zdobywaniu partnerki/partnerek. Niestety im dalej w tekst, tym robi się coraz mętniej.
Autor opisuje tzw. Wielka Piątkę tudzież Centralną Szóstkę, czyli cechy osobowościowe, które determinują wszelkie nasze zachowania i to , ze owe cechy jakoś nie chcą być brane pod uwagę przez marketingowców, którzy z kolei wola się sugerować takimi kategoriami, jak wiek, płeć, status społeczny etc. Osobiście nie dziwię się marketingowcom, bo takie grupowanie danych (i ich pozyskiwanie) jest dosyć proste i łatwe w obróbce statystycznej. A wyniki łatwo przedstawić ogółowi społeczeństwa. Bo przecież prościej jest pokazać, że lizaki zasadniczo kupują dzieci i to obojga płci, ale wiertarki to mimo wszystko przede wszystkim mężczyźni w wieku, kiedy zaczynają majsterkować i remontować. Trudno sobie wyobrazić badacza, który stoi przy kasach w markecie budowlanym i wyrywa klientów, żeby z nimi wypełnić kwestionariusz osobowy. Tymczasem autor usilnie chce udowodnić, że nad naszymi zakupami krąży przede wszystkim widmo takich cech, jak inteligencja, otwartość, ekstrawersja, sumienność, ugodowość i stabilność. I praktycznie nic więcej.
Cóż, nie twierdzę, że cechy naszego charakteru nie mają wpływu na nasze wybory przy półce sklepowej (bo mają),ale autor doprowadza swoją teorię szpanu do kompletnych absurdów. Oto mamy rozdział, gdzie owej szóstce cech przypisuje przykłady modeli samochodów, które jakoby bardziej pasują człowiekowi o wysokiej ekstrawertyczności od tego z jej niskim poziomem. Owszem, prawdopodobnie człowiek o wysokiej ekstrawertyczności wybierze samochód bardziej rzucający się w oczy, o jaskrawym kolorze, bardziej „szpanerski” niż osoba skryta, mało ekstrawertyczna. Ale jakoś autor zapomina, że o wyborze takich rzeczy jak samochód naprawdę przede wszystkim decyduje status majątkowy oraz coś takiego, jak praktyczność danego modelu. Żaden zdrowy na umyśle farmer, choćby i milioner nie zakupi sobie sportowego Ferrari, żeby jeździć po polnych drogach w tumanach kurzu. Dla każdego zdrowo myślącego człowieka wiadomo, że młodzi mężczyźni woleliby szalone, szpanerskie bryki, żeby rwać dziewczyny na dyskotekach a nie wypasioną terenówkę. Chociaż z drugiej strony, jeśli wszyscy naładowani testosteronem faceci zajadą przed dyskotekę nowymi Porsche i Ferrari a jeden zajedzie ciekawą terenówka czy zabytkowym, odrestaurowanym Bugatti, zapewne zakasuje swoją oryginalnością cała resztę szpanerów.
No właśnie… „Teoria szpanu”. Autor pozostaje cały czas w obrębie teorii, praktyki tu nie ma za grosz. Ba! Nawet ten szpan gdzieś się gubi, pozostaje sam marketing. Żadnych badań, żadnych obserwacji terenowych, samo teoretyczne ględzenie. No, chyba że coś z praktyki znalazło się w kawałku, którego nie byłem już w stanie doczytać.
Nie twierdzę, że ksiązka jest głupia. Być może jest tam całkiem sporo mądrych i ciekawych przemyśleń, ale są one podane w tak mało strawny sposób, że nie sposób się nią zachwycać. Mógłbym przewrotnie zakończyć, że… Miller okazał się doskonałym marketingowcem. Dopisał do tytułu seks a więc na pewno zaciekawił sporą ilość facetów. Potem dopisał ewolucję. W połączeniu z seksem przyciągnęło to wzrok kogoś, kto interesuje się ewolucjonizmem i przyrodą. Dałem się złapać!

• Socjologia
  • Bliżej niezidentyfikowane książki {Nie wiem gdzie je widziałem; ???}
  • Praca mgr
  • Ważne pytania

Dodaj cytat z książki Teoria szpanu. Seks, ewolucja i zachowania klienta