Polska krwawi. Polska walczy. Jak żyło się pod okupacją 1939-1945

Okładka książki Polska krwawi. Polska walczy. Jak żyło się pod okupacją 1939-1945 Andrzej Chwalba
Andrzej Chwalba Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie historia
historia
Wydawnictwo Literackie
2024-08-28
2024-08-28

Okładka książki Cham i Pan. A nam, prostym, zewsząd nędza? Andrzej Chwalba, Wojciech Harpula
Cham i Pan. A ... Andrzej Chwalba, Wo...
Okładka książki Niechciana stołeczność. Architektura i urbanistyka Krakowa w czasie okupacji niemieckiej 1939-1945 Andrzej Chwalba, Żanna Komar, Jacek Purchla, Monika Rydiger
Niechciana sto... Andrzej Chwalba, Ża...

Na temat losów Polski i Polaków w czasie II wojny światowej napisano już niejedną książkę. Jedne były lepsze… Inne były gorsze… Jednak tak przekrojowej i wielopłaszczyznowej publikacji jeszcze na rynku wydawniczym nie było. Prof. Andrzej Chwalba podsumowuje w niej dzieje Polski w czasie wojny i okupacji. Autor równoważy historię militarną i polityczną nie zapominając o gospodarce i historii społecznej.
Wojna to nie tylko bitwy… Potyczki… Wrogie armie...To też tragedia zwykłego człowieka. Jego łzy... Codzienny strach… Trudy dnia naznaczone niepewnością jutra… Ogarnięci szałem nienawiści zbrodniarze nie liczyli się ze zwykłym człowiekiem. Szczególnie z narodami podbitymi. My, Polacy tego doświadczyliśmy na własnej skórze. Znaleźliśmy się pomiędzy dwoma totalitaryzmami. Oba chciały zniszczyć nasz naród… Przez to czas wojny i okupacji był dla nas wyjątkowo ciężkim przeżyciem, który można porównać do prawdziwego piekła.
Autor niniejszej książki pokazuje wojnę ze strony militarnej i polityki, ale nie zapomina o zwykłym człowieku. Nie zapomina o gospodarce, która ma niebagatelny wpływ na jego życie. Czytając ją miałam wrażenie, że tak naprawdę w centrum książki był zwykły, szary człowiek. I książka skupiła się na pokazaniu jego życia, które znalazło się pod butem okupantów. Pokazała walkę zbroją, ale także walkę o kolejny dzień. Pokazała zmiany, jakie zachodziły w prawodawstwie skierowanym w Polaków i innych narodowości zamieszkujących okupowaną Polskę.
Polska walczy. Polska krwawi. Jak żyło się pod okupacją 1939-1945 to książka ważna i potrzebna. Może po nią sięgnąć każdy. To idealna lektura dla każdego, kto wie już, co nie co na temat naszej historii. Dzięki niej może nie tylko usystematyzować swoją wiedzę, ale dowiedzieć się czegoś nowego. To także książka dla tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z poznawaniem rodzimej historii. Książka nie przynudza, ale napisano ją w sposób ciekawy. Dlatego serdecznie polecam ją każdemu.

Andrzej Chwalba z okazji zbliżającego się osiemdziesięciolecia zakończenia II wojny światowej, podsumował i zebrał w jedno, dość obszerne dzieło wiedzę o okupowanej Polsce w latach 1939-1945.
Skupił się na wydarzeniach wojennych widzianych przez zarówno zwykłych zjadaczy chleba, ale też tych, którzy byli w samym oku cyklonu. Nie jest to pozycja pełna opisów bitew czy kampanii, a kontekst II wojny światowej pokazany jest syntetycznie.
Przedstawia wydarzenia, które doprowadziły do wojny, następnie czas okupacji niemieckiej i anekcję wschodnich terenów naszego kraju przez Armię Czerwoną. Ukazuje też mniej znane fakty - jak współpraca z Niemcami ówczesnej Słowacji czy Litwy w inwazji na Polskę. Nie unika analizy trudnych aspektów związanych z relacjami polsko - ukraińskimi.
Lektura obrazuje wszystkie aspekty życia podczas wojny. Uwypukla różnicę pomiędzy egzystencją w granicach Generalnej Gubernii, ziem włączonych do Rzeszy Niemieckiej, a ziemiami zagrabionymi przez Sowietów. Świetnie kondensuje wiedzę o życiu prostych ludzi i codziennych problemach bytowych - o biedzie, głodzie, wszechogarniającym, strachu o własne i bliskich życie, a także rozterki moralne związane np.: grabieżą majątku sąsiada, z kolaboracją w imię przeżycia czy z pomocą Żydom...
Autor dokonuje analizy tych zachowań, wykazując, że najważniejsze dla zdecydowanej większości społeczeństwa była przede wszystkim walka o przetrwanie.
Na półkach księgarni czy bibliotek znajdziemy mnóstwo pozycji o podobnej tematyce. Tę wyróżnia plastyczność opisów wojennej codzienności szarych obywateli. Ma charakter naukowy w treści i popularny w formie - dlatego łatwo przez nią przebrnąć również laikowi.
Gorąco polecam.
IG: strona.insta

• 02. Epub?
  • Do Zdobycia
  • Chcę kupić
  • Czekają na spotkanie

Dodaj cytat z książki Polska krwawi. Polska walczy. Jak żyło się pod okupacją 1939-1945