Rzeka podziemna, podziemne ptaki

Fanem Konwickiego jestem jeszcze od późnego PeeReLu. Jego wredną istotę, spychającą nas wszystkich w dół bardzo trafnie uchwycił - bo wszak my sami też byliśmy tym peerelem.

Pytanie tylko, czy ta rzecz jemu samemu się podobała…

Pytanie tylko, czy ta rzecz jemu samemu się podobała…

Ta bezczasowość i bezkontekstowość Konwickiego potrafi całkiem nieźle przykryć jego okazyjne literackie pretensje. Przytłaczająco opresyjna narracja nic nie tłumaczy, a gdzieś w wirze kolejnych perypetii zmarnowania wykuwa piękny portret ludzkiej nicości. Nie spodziewałem się, że to powiem, ale chcę więcej.

Chwilkę temu skończyłam czytać.

Konwicki, Konwicki... został moją literacką miłością, kolejną już zresztą.

Spotkałam się z nim kiedyś, w liceum, na rozszerzonym polskim, gdy miałam "Małą Apokalipsę" jako lekturę. Szczeniakiem będąc za bardzo do niej uwagi nie przywiązywałam, bardziej traktowałam jako "kolejny obowiązek" to i przyjemności z czytania nie doświadczyłam... a szkoda. Pewnie jeszcze do niej wrócę.

No, ale wracając do tej książki, którą właśnie skończyłam.
Tyle przepięknych słów w jednym miejscu.. niesamowite, magiczne, niepowtarzalne przeżycie. Prawdziwa uczta. Przeciągałam czytanie ile mogłam. Z dwóch dni zrobiłam sobie dwa tygodnie.
Istny kunszt literacki...

Chwilkę temu skończyłam czytać.

Konwicki, Konwicki... został moją literacką miłością, kolejną już zresztą.

Jestem zakochana w pisarstwie Konwickiego - ale tę książkę uważam za bardzo dziwną.
Rozumiem i w pełni akceptuję wileńskie wtręty autora do każdej niemal z jego książek - tu mnie jednak trochę denerwowały.
Ciężko jest określić to, o czym jest ta historia.
I o kim.
Dużo chaosu w kwestii fabuły.
Jeśli ktoś (skuszony mnóstwem krążących w sieci choćby recenzji tak o tej książce mówiących) oczekuje ironicznego rozprawienia się z Solidarnością w sposób podobny "Małej Apokalipsie", to srodze się rozczaruje.
Nie ta poetyka.
Zupełnie.
To raczej Konwicki w wydaniu z "Dziury w niebie"

Jednak styl zachwyca jak zawsze. To jest bardzo dobre technicznie.

Ciężko jest określić to, o czym jest ta historia.
I o kim.
Dużo chaosu w kwestii fabuły.
Jeśli ktoś (skuszony mnóstwem krążących w sieci choćby recenzji tak o tej...

To moja piąta książka mistrza Konwickiego i jak na razie najcięższa. Mam w ręku wydanie londyńskie bez cenzury która w Polsce miałaby pewnie objętość kilku stron, byłaby cała pomazana przez cenzurę i umieszczona na liście ksiąg zakazanych. Książka jest ciężka, wprawia w melancholię, w lekki strach, że dookoła są kapusie, że na każdy może na nas donieść. Najbardziej zastanawia mnie jedno, jak się ją czytało wtedy.

• Polska
  • Powieści