Zaskakujący geniusz świń

HarperCollins Polska
2019-04-03
2019-04-03
Hanna Ordęga-Hessenmüller
badania naukowe ewolucja instynkt inteligencja literatura popularnonaukowa zwierzęta zwierzęta domowe

Zrozumieć świnie

Ciekawa i wciągająca lektura na temat zwierząt, w których większość ludzi widzi jedynie materiał na kotlety schabowe, chociaż przy niektórych stwierdzeniach (np. na temat przeszczepiania człowiekowi świńskich organów w niedalekiej przyszłości) jednak przydałyby się jakieś przypisy. Ogólnie jednak bardzo się cieszę, że trafiłam na tę książkę, że dowiedziałam się, jak ważna u świń jest hierarchia w stadzie, co świnie najbardziej lubią robić i dlaczego wzięcie świni do mieszkania w bloku czy nawet domku z małym ogródkiem nie jest dobrym pomysłem. Dowiadujemy się też, że jak człowiek mówi do świni, to świnia odchrumkuje. Książka nie pozostawia wątpliwości, że lepiej porozmawiać ze świnią, niż ją zjeść.

Perypetie osoby która nieopatrznie wzięła pod opiekę dwie świnki "mini".Nie wszystko w życiu da się przewidzieć.

2002

Cudowna historia rodziny która postanawia mieć w swoim ogrodzie dwie miniaturowe świnki. Jednak gdy czas mija a one rosną okazuje się że wcale nie są małe. Urocza opowieść o codziennych przygodach, problemach, obowiązkach ale też o mocnej więzi między tymi zwierzakami i ludzmi. Momentami zabawna.

Mało faktów ogólnych, głównie opowiastki z życia hodowcy, okraszone naiwnymi komentarzami. Książka dobra dla 10-latka, nie wiem czemu jest traktowana jako poważna lektura, a nie czytanka dla dzieci. Jeszcze ten bombastyczny tytuł...

Genialna!!!

Genialna!!!

Ciekawa książka dla kogoś kto uwielbia przyrode ;)

Ciekawa książka dla kogoś kto uwielbia przyrode ;)

Bardzo ciekawa lektura dla każdego fana przyrodniczych książek. Nie są to wspomnienia właściciela dwóch świnek, tylko rzeczowe podejście do tematu - jak świnie myślą, zachowują się, co lubią, a czego nie. Jestem pełna sympatii dla tych zwierząt, a teraz rozumiem je jeszcze lepiej :)

Rozczarowała mnie, bo spodziewałam się bardziej naukowego podejścia, a dostałam poniekąd pamiętnik hodowcy. Ot, garść wspomnień, garść ciekawostek, ale niewiele konkretów. Brzmiało to jak opowieść szalonej kociary o ukochanym kocie.

No cóż, ot, prosto o świniach. Książka to raczej skromny zbiór ciekawostek i spostrzeżeń o świniach okiem laika. Napisane lekko i przystępnie, momentami wręcz zbyt prostym językiem. Czyta się chwilę, ciekawi też przez chwilę, no może, że ktoś akurat rozważa zakup prosiaczków i budowę chlewa. ;)

Zaskakujący geniusz świń to książka dla wszystkich miłośników zwierząt. Tych mniejszych i tych większych. Jest ciepła, pełna uczuć, miłości i trudów związanych z posiadaniem świnek. Ale każdy, kto ma kota, psa, czy chomika wie, że z posiadaniem zwierzaka wiążą się problemy. I są to często ogromne i maleńkie, irytujące nas sytuacje. A kto z nas kiedyś nie widział sytuacji, gdzie człowiek przygarniał czy kupował psa, który miał być mały a wyrastał z niego owczarek niemiecki ;)

Przeczytałam z ogromną chęcią, śmiejąc się z przygód i porównując moje stworzenia i nasze codzienne życie do ich świńsko-człowieczego mini zoo.

Pomyślcie ile radości sprawia mały zwierzak w domu. Jaki jest słodki, do głaskania i cmokania. Tak było w tym przypadku. Może to nie jest typowe zwierzę domowe, ale czemu nie?
Bohaterowie książki stanęli na wysokości zadania, wzięli pełną odpowiedzialność za swoje czyny i świnki. Nauczyli tym swoje dzieci miłości do braci mniejszych i to jest absolutnie cudowne.
Cieszę się też, że zakończenie nie przyprawiło mnie o potok łez…

Czy nie zjecie już więcej schabowego, jak mówi napis na okładce? No nie wiem. Osobiście uważam, że ludzie jedli mięso, jedzą i jeść będą i nie można się zadręczać tym, że świnia może być naszym przyjacielem a nie wędliną na kanapce, bo to od zawsze zwierzę hodowlane. Jasne, może stać się naszym przyjacielem i cudownie, że takie historie mają miejsce, ale no niestety jest to też od zarania dziejów część ludzkiej diety. A nawet jeśli nie ludzkiej, to istnieje jeszcze łańcuch pokarmowy i są zjadani i zjadacze.

Książkę polecam każdemu kto ma zwierzaki ale też każdej osobie, która ich nie ma. Zobaczcie jak cudownie jest wstawać nad ranem i karmić świnkę, która odwdzięczy się Wam radosnym chrumkaniem!

Moja ocena 8/10. Uwielbiam takie książki, na półce czeka „Mam na imię Jutro” i przypuszczam, że ją pochłonę :)

• Zwierzęta
  • Przyrodnicze
  • Popularnonaukowe
  • Nauka

Dodaj cytat z książki Zaskakujący geniusz świń