Dziewięć żyć

Okładka książki Dziewięć żyć Emelie Schepp
Okładka książki Dziewięć żyć
Emelie Schepp Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Jana Berzelius (tom 6) kryminał, sensacja, thriller
Jana Berzelius (tom 6)
Nio liv
Sonia Draga
2024-02-28
2024-02-28
2020-01-01
Anna Kicka

Bardzo rozczarowujące. Siła tego cyklu już się wyczerpała, i jeśli powstanie kolejna część, już po nią nie sięgnę. Zaczyna parodiować poprzednie części.

Szósta część to zupełnie inny klimat, gdyż tym razem dostajemy wojny gangów. Dlaczego młody mężczyzna ginie w eksplozji za sprawą materiałów wybuchowych przytwierdzonych do jego piersi? Kto chciał żeby zginął? Gang, z którego odszedł czy inna, wroga grupa? Ku przerażeniu Jany mężczyzna miał wiedzę o wydarzeniach jej dotyczących. Czy to śledztwo zagrozi jej życiu zawodowemu? Kto zupełnie nieoczekiwanie jej pomoże, a kto rozpocznie polowanie ?

W tej części znajdziemy sporo wątków prywatnych Jany oraz policjantów. Nowe związki, problemy małżeńskie, wszystko to, co dotyka i prawdziwych policjantów. Te wątki nie przeszkadzają, a sprawiają, że bohaterowie stają się bardziej ludzcy.

“Dziewięć żyć” Emelie Schepp to już szósta część serii o prokuratorce Janie Berzelius i od razu Was uprzedzam, że nie ma sensu zaczynać znajomości z tym cyklem od tego tytułu - m.in. dlatego, że bardzo bezpośrednio nawiązuje on do wydarzeń z wcześniejszych tomów.

Jeśli nie chcecie zaczynać od początku - choć moim zdaniem warto - musicie przynajmniej przeczytać część wcześniejszą, by zrozumieć wątek zabójstwa trzech członków gangu Komados, który jest tutaj kontynuowany.

W ogóle mam wrażenie, że “Dziewięć żyć” to książka, której nadrzędnym celem jest ukazanie pewnego przełomu w życiu pani prokurator, szczególnie odnośnie jej relacji z “ojcem”.

Policja ma ręce pełne roboty, odkąd w pewien kwietniowy poranek na YouTubie pojawia się film przedstawiający pobitego młodego człowieka z ładunkiem wybuchowym przytwierdzonym do piersi. Szybko staje się jasne, że czwartego członka gangu czeka przerażający koniec.
Kto likwiduje tych młodych ludzi i dlaczego?

W rozwiązaniu tej zagadki aspirantce Mii Bolander pomaga nowy śledczy Patrik Wiking. Niestety już na początku dochodzenia pojawiają się problemy – nikt nie chce z policją rozmawiać, nie ma również żadnych świadków..

W serii Schepp podoba mi się niejednoznaczność, złożoność bohaterów, z Janą Berzelius na czele. I tym razem lektura przynosi pytania natury moralnej, a demony przeszłości nie przestają deptać prokuratorce po piętach.

W szóstej odsłonie autorka sporą część uwagi poświęca mechanizmom działania gangów, wskazując jak łatwo wpaść w tryby zorganizowanych struktur przestępczych, z których nie sposób się często wyrwać. Dramatyczne skutki tej machiny dotykają czasem całe rodziny..

Nie ukrywam, że jestem fanką tej serii, intryguje mnie główna protagonistka, jestem niezwykle ciekawa w jaki sposób ułoży się jej przyszłość, oraz związki z ważnymi dla niej osobami. Całość naprawdę wciąga, Schepp potrafi zaabsorbować, wzbudzić napięcie, stawia też coraz ciekawsze pytania. Wartka akcja, mroczny świat złoczyńców, przerażające tajemnice młodości - wszystko to sprawia, że historia Jany i Danila nie przestaje ekscytować! Polecam.

Żałuję,że nie ma końca tej historii.

Żałuję,że nie ma końca tej historii.

Emelie Schepp powraca z szóstą częścią przygód prokuratorki Jany Berzelius pt. "Dziewięć żyć".

Chyba pierwszy raz tak mocno poczułam, jak bardzo ta część nierozerwalnie wiąże się z poprzednimi i jestem przekonana, że będzie bardzo ciężko wejść w zastaną sytuację temu, kto ich nie czytał. Nie ukrywam, że również najmniej mi się podobała.

Ktoś wie, że za śmiercią trzech członków gangu Komados stoi Berzelius i nie zawaha się wykorzystać tej wiedzy w rozgrywce, która pochłonie więcej ofiar.

Uwielbiam Janę, która jest tak niestandardową postacią jakich mało w kryminalnych historiach. Jej dwoistość jest szalenie pociągająca: za dnia przykładna pani prokurator walcząca ze złem, nocą bezlitosna maszyna do zabijania. To śledztwo różni się od pozostałych, bowiem falę zbrodni zapoczątkowała właśnie ona sama i teraz musi zrobić wszystko, by jej przewinienia nie wyszły na jaw.

Jak już wspominałam wcześniej, nie zachwyciła mnie ta historia, czytałam z czystej sympatii do Berzelius i pozostałych bohaterów serii. Śledztwo było niejednoznaczne pod względem moralnym, bowiem zamordowani przez Janę chłopcy, nie byli aniołkami, wprost przeciwnie mieli wiele brudów na sumieniu, między innymi niezwykle brutalny gwałt młodej dziewczyny. I choć wymierzanie sprawiedliwości należy do odpowiednich organów, to czyż Jana nie jest przecież ich przedstawicielem?

Ktoś wie, że za śmiercią trzech...

"Dziewięć żyć" autorstwa Emelie Schepp to pasjonujący thriller, który wciąga czytelnika od pierwszych stron. Główna bohaterka, Jana Berzelius, to prokurator, która staje w obliczu mrocznej tajemnicy związanej z jej własną przeszłością. Książka oferuje mieszankę napięcia, intrygi i zaskakujących zwrotów akcji, które trzymają czytelnika w nieustającym napięciu.

Schepp mistrzowsko buduje atmosferę, łącząc elementy kryminalne z głębokimi wątkami psychologicznymi. Czytelnik zostaje wciągnięty w labirynt zawiłych relacji między bohaterami oraz tajemniczych wydarzeń, które stopniowo układają się w pełen sensacji obraz.

Jana Berzelius to bohaterka złożona, która musi zmierzyć się zarówno z własnymi demonami, jak i z brutalną rzeczywistością świata przestępczego. Jej determinacja i zdecydowanie sprawiają, że staje się ona postacią niezwykle pociągającą dla czytelnika.

"Dziewięć żyć" to książka, która trzyma w napięciu do ostatniej strony, oferując zarazem refleksję nad moralnością, sprawiedliwością i złożonością ludzkiej natury. Dla miłośników kryminałów i thrillerów ta powieść będzie prawdziwą gratką, nie pozwalającą oderwać się od lektury nawet na chwilę.

Schepp...

W lesie Vrinnevi niezidentyfikowana osoba zabiła trójkę młodych mężczyzn. Byli to członkowie gangu Komados. Sprawcy nie odnaleziono. Kilka tygodni później, kolejny członek gangu zostaje wysadzony w powietrze. Aspirant Mia Bolander próbuje ustalić co wydarzyło się w obu przypadkach, próbując dociec czy stoi za tym ten sam sprawca i jaka jest przyczyna, że ktoś eliminuje ze społeczeństwa ludzi handlujących narkotykami. Do prawy zostaje przydzielony nowicjusz, który będzie odtąd pomagał aspirantce w dochodzeniu. Jednocześnie w sprawę nadmiernie angażuje się też prokurator Jana Berzelius, a także były partner z pracy Mii, który aktualnie przebywa na urlopie.

Czy Mia rozwiąże zagadkę? Jakie tajemnice odkryje?

Ciąg dalszy recenzji na:

Bardzo czekałam na tę część, gdyż poprzednia zakończyła się mocnym akcentem. Powieść jest bardzo dobra, chociaż autorka rozmyła nieco to mocne zakończenie.
Mimo to w książce jest wszystko: zagadka, śledztwo, wątki obyczajowe, dylematy bohaterów. Zdecydowanie jedna z lepszych powieści przeczytanych w tym roku ;)
Bardzo polecam cały cykl!

Bardzo polecam cały cykl!

Aspirant Mia Bolander próbuje ustalić co wydarzyło się pewnego wieczoru, gdy niezidentyfikowana osoba zabiła trójkę młodych mężczyzn w lesie Vrinnevi. Wszyscy trzej należeli do gangu Komados. Potrzebuje informacji, które pozwoliłyby jej ruszyć dalej ze śledztwem jednak na każdym kroku odbija się od ściany milczenia. Brak przełomu w śledztwie irytuje ją coraz bardziej. Od miesiąca walczą ze sprawą, nikt nie jest skory do rozmów, nie mają żadnego podejrzanego ani narzędzia zbrodni. W działaniach ma ją wesprzeć nowy śledczy Patrik Wiking. Na YouTubie pojawia się film ukazujący młodego, pobitego brutalnie mężczyznę z ładunkiem wybuchowym przytwierdzonym do piersi. Dlaczego zamieszczono ten film, przecież nikt tak po prostu nie wysadza ludzi w powietrze? Śledczy za wszelką cenę muszą rozwiązać te sprawy. Zegar tyka.

Prokuratorka Jana Berzelius robi wszystko co może by ukryć swoją przeszłość. Nikt nie wie przez co przeszła a gdyby ktoś odkrył co robiła kiedyś, straciłaby całe swoje życie i karierę. Nie może pozwolić, by ktoś odkrył prawdę o jej krwawej przeszłości. Musi skupić się na czymś innym. Znalazła się w kłopotliwej sytuacji wiedziona silnym instynktem by się bronić i przetrwać. Zostaje zaangażowana w sprawę eksplozji, w której ginie młody mężczyzna. Uznana prokuratorka wielokrotnie pomogła rozwiązać śledczym sprawy związane z okrutnymi zbrodniami. Teraz jej przyszłość wisi na cieniutkiej niteczce. Żeby wyjść cało z sytuacji w jakiej się znalazla musi przejąć kontrolę nad śledztwem. W tym śledztwie zamiast odkrywać prawdę, będzie musiała zacierać wszystkie ślady. Jaką cenę przyjdzie jej za to zapłacić?

"Dziewięć żyć" to już szósta książka z serii o prokuratorce Janie Berzelius. Tym razem autorka również nie oszczędza naszych bohaterów, stawiając ich w bardzo niebezpiecznych i mrożących krew w żyłach sytuacjach. Ileż tutaj się dzieje! Nie ma ani chwili na złapanie oddechu, ponieważ Emelie Schepp ciągle nas czymś zaskakuje. Cały czas trzyma poziom i ekstremalnie wciąga. Wydaje nam się, że wszystko wiemy a tak naprawdę nie wiemy nic. Świetnie się czyta tę książkę i ciężko się od niej oderwać. Autorka świetnie skonstruowała bohaterów, jak i samą akcję. Sprawiła, że nie ma się ochoty kończyć na jednym rozdziale.

Autorka stworzyła świat pełen wadliwych bohaterów i tajemniczych śledztw. Będzie mrocznie, tajemniczo i wciągająco, a przeszłość która powróci sprawi, że zadrżycie. Dużo tu emocji i porządnych wrażeń. Historia jest wielowątkowa, co sprawia, że człowiek zaczyna mieć całkowity mętlik w głowie. Natomiast na końcu okazuje się, że wątki te zaczynają się ze sobą łączyć i wyłania się przed nami całkiem inny obraz. Cała książka to splot różnych intryg, tajemnic, które wzajemnie na siebie oddziałują i przynoszą same nieszczęścia. Napięcie, ciągła atmosfera zagrożenia, rozterki i strach głównej bohaterki aż kipią ze stron, których się nie czyta lecz łapczywie pożera. Lekki sposób pisania plus niebywale wciągająca akcja są tutaj wręcz mistrzowskie. Zdecydowanie polecam!

Czy idzie uchronić dzieci przed złem?

Ja uważam, że nie. Może jeszcze jak ja chodziłam do szkoły było odrobinę łatwiej ale w dzisiejszych czasach to musi być bardzo trudne.

„Dziewięć żyć” Emelie Schepp to seria kryminalna z prokurator Jane Berzelius w roli głównej. W tej części sprawa z którą się musi mierzyć jest bardzo skomplikowana.
W internecie pojawia się filmik, który pokazuje brutalnie pobitego chłopaka, z ładunkiem wybuchowym przewiązanym w tali. Policja musi walczyć z czasem aby go uratować, lecz niestety ta walkę przegrywa. Okazuje się, że chłopak należał do gangu, którego ciała trzech innych członków znaleziono kilkanaście dni wcześniej.
Policja uważa, że są to porachunki gangów czy to prawda?
Jak bardzo w tą sprawę zaplątana jest prokurator Jana?
Czy Mia i nowy policjant rozwiążą ta zagadkę?

Wow! Kolejny świetny kryminał, który miałam okazję przeczytać w tym roku. Od razu mówię, że jest to szósta część serii, ale spokojnie możecie czytać osobno każdą historię. Ja Wam bardzo polecam, bo spędzicie z nią świetnie czas.

Czy idzie uchronić dzieci przed złem?

W internecie pojawia się filmik,...

• Zagraniczny kryminał/ Thriller
  • Legimi audio
  • På svenska
  • Chce miec
  • Czytam_se

Dodaj cytat z książki Dziewięć żyć