Ale kiszka! Niezwykły ogród w twoim brzuchu

Okładka książki Ale kiszka! Niezwykły ogród w twoim brzuchu Katie Brosnan
2023-04-12
2023-04-12
48 min.
Adam Pluszka

Okładka książki Sekretne życie zębów Marta Lorés Maragall, Mariona Tolosa Sisteré
Sekretne życie... Marta Lorés Maragal...
Okładka książki Zapachy, czyli dlaczego wszystko pachnie Agnieszka Sozańska, Monika Utnik
Zapachy, czyli... Agnieszka Sozańska,...
Okładka książki Mała książka o wielkiej Ukrainie. Розповідь про Україну. Гімн слави та свободи Ołena Charczenko, Michael Sampson
Mała książka o... Ołena Charczenko, M...

Ostatnio mam szczęście do genialnych książek popularnonaukowych. Jeśli jesteście rodzicami późnych przedszkolaków i dzieci wczesnoszkolnych, śmiało sprawdzajcie ofertę wydawnictwa Kropka. Znajdziecie tam dużo mądrych i pięknie wydanych propozycji, które pomogą Wam odkrywać i rozwijać pasje Waszych dzieci.

"Ale kiszka! Niezwykły ogród w Twoim brzuchu" to książka - petarda! Jestem pewna, że zachwyci dzieci i dorosłych. Dotyka tematyki mikrobów (który ostatnio na moim profilu jest popularny),w kontekście tego, jak zbawienny wpływ na zdrowie i odporność ma nasz mikrobiom.

Na początku młody czytelnik dowie się, czym są mikroorganizmy, jak się dzielą i do czego służą. Dalej autorka zaprasza w podróż głąb ludzkiego organizmu, w jego wszelkie zakamarki, w których skrywają się najmniejsze organizmy strzegące naszego zdrowia. Katie Brosnan prowadzi nas przez cały proces trawienia — od momentu, gdy pierwszy kęs trafia do naszych ust, aż do czasu, gdy niestrawione resztki są wydalane. Po drodze poznajemy niezwykły ekosystem tworzący nasz organizm. W naszych ciałach kryje się świat mikrobów, który mimo badań naukowych, wciąż nie do końca pozostaje nam znany. Coraz większą świadomość mamy jednak tego, że to w "jelitowym ogrodzie" buduje się odporność naszego organizmu i to właśnie tam znajdziemy większość mikroorganizmów, które mają znaczący wpływ na nasze zdrowie.

Powiedzieć, że to książka bardzo potrzebna, to jakby nic nie powiedzieć. To genialna obrazowa publikacja, która uświadamia, jak bogaty jest mikrobiom człowieka i ile zależy od tego, co jemy. Znajdziemy tu ogrom wiedzy o naszym wewnętrznym ekosystemie, o probiotykach, antybiotykach, o budowaniu odporności, a nawet… przepis na kiszonki. Napisana z charyzmą i świetnie zilustrowana. Myślę, że zaszczepi w dzieciach ciekawość swojego ciała i tego, jak prawidłowo dbać o swoje zdrowie.

"Ale kiszka! Niezwykły ogród w Twoim brzuchu" to książka - petarda!...

Jak ja uwielbiam takie książki. Piękne, kolorowe, mądre, rozbudzające apetyty na wiedzę i ciekawostki. Czy kiedykolwiek myśleliście o swoich jelitach jak o ogródku? Przyznaję, że ja nie. A tymczasem to co się dzieje w naszym wnętrzu to prawdziwa feria mikroorganizmów, które niczym najpiękniejszy ogród tworzą niepowtarzalny mikrobiom.

Ale po kolei. Na początek młody czytelnik dowie się co to są mikroorganizmy, jakie są najpopularniejsze wirusy, bakterie, a także inne mikro żyjątka, które zamieszkują nasze ciało. Autorka poprowadzi nas poprzez cały proces trawienny, od momentu gdy weźmiemy kęs, poprzez przełyk, żołądek, aż do jelita, a pózniej do wydalenia niepotrzebnych resztek.

Czym są pre i probiotyki, jak pozyskuje się antybiotyki, czym karmi się nasz uklad odpornościowy, na czym polega proces fermentacji, a nawet przepis na domową kiszoną kapustę. To i wiele więcej znajdziecie w tej pozycji. A wszystko brawurowo i z humorem zilustrowane. Spójrzcie chociażby na wizerunek największego twardziela wśród bakterii - ilustracje wywołują uśmiech na twarzy czytelnika i zachęcają do lektury.

To książka, dzięki której rozkwita głód wiedzy i kto wie, może być początkiem pieknej pasji, kariery naukowej i poszukiwania odpowiedzi na pytanie jak nasz mikrobion jelitowy można wykorzystać w leczeniu chorób. Bo chociaż już trochę wiemy o mikrobiomie, to wciąż pozostaje tak wiele do odkrycia.

Ale po kolei. Na początek młody...

„Ale kiszka! Niezwykły ogród w twoim brzuchu” to kolejna ciekawa książka od Wydawnictwa Kropka, która porywa młodego czytelnika swoją zawartością. Autorka Katie Brosnan zaprasza dzieci w podróż po wnętrzu ludzkiego ciała, aby lepiej zrozumieć mikroorganizmy, a także procesy, które zachodzą w systemie trawiennym. Za pomocą zabawnych tekstów i wspaniałych ilustracji autorka wyjaśnia dzieciom jak przebiega trawienie. 👏
Dzieci mają okazję lepiej zrozumieć ważne informacje od momentu, gdy jedzenie trafia do naszych ust aż do wydalania z ciała człowieka. Po drodze dzieci poznają mnóstwo ciekawostek o tym, co znajduje się w organizmie ludzkim. Do opisu świata mikrobów zlokalizowanego w naszym organizmie autorka użyła analogii do ogrodu, czy to nie jest oryginalny pomysł? Więcej na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2023/06/ale-kiszka-niezwyky-ogrod-w-twoim.html

Ciekawość dziecięca jest czymś fascynującym. To w jaki sposób chłoną wszystko to, co ich otacza, to jak nie zniechęcają się mimo przeszkód, jakie tym czasowo napotykają jest godna naśladowania. Od zawsze fascynowało mnie to jak w głowie dziecka rodzą się pytania związane z człowiekiem i jego budowy ciała, życiem. Jednym z takich pytań było, dlaczego grzybków i wirusików (tak nazywała je moja córka) nie widać, a są?! Dlaczego to, co jemy zamienia się w plastyczne niezbyt pachnące… no sami wiecie. :p Dlaczego jak gryzę bułkę, to nie gryzę bakteryjek, czy kiszki naprawdę grają marsza? itp. Dorośli zapominają lub dokształcają się w tych dziedzinach, przez co zanika chęć dalszego poznania i zadawania pytań.

Dziś na tapet bierzemy książkę wydawnictwa Kropka pt. „Ale kiszka! Niezwykły ogród w twoim brzuchu”. Dzięki autorce i jej fantastycznej grafice wyruszycie w świat życia, które nie widać na pierwszy rzut oka. W świat, który skrywa jeszcze wiele niewiadomych, ale dzięki naszym mikrobiologom możemy w tej chwili dowiedzieć się, jakie mikroorganizmy żyją na świecie. Nasze pociechy, ale i my sami poznamy, jakie mikroorganizmy są dobre, a jakie złe. Jakie żyją w powietrzu, w pożywieniu lub w naszym ciele i na ciele. Zobaczysz proces, jaki zachodzi w ciele człowieka podczas spożywania posiłku i krok po kroku, gdzie wędruje i jakim procesom ulega. Czym jest „Jelitowy ogród” kochani lepiej napisać, czego tam nie ma, ale o tym to już dowiecie się sami.

Według mnie książka idealna dla dzieciaczków, które są niejadkami, a dlaczego? Kiedyś na YouTube mojej córce pomagały filmiki starego już serialu „Było sobie życie” zobaczyła tam jak bardzo ważne jest jedzenie warzyw i owoców, i sama mówiła, że zjeść musi daną rzecz, bo np. nie będą bolały ją nogi, czy np. głowa, zdrowsze będzie miała oczka etc. Taką samą wiedzę macie właśnie w tej książce. My pomagamy tym najmniejszym, a one pomagają nam w codziennym prawidłowym funkcjonowaniu.
Polecam w każdym przedziale wiekowym, bo jeszcze raz napiszę grafika jest fantastyczna.

Fascynująca, rozbudzająca ciekawość i bardzo inspirująca. W zabawny, niezwykle lekki sposób opowiada dzieciom o mikroorganizmach, uświadamiając jednocześnie, jak wiele tajemnic jest jeszcze do odkrycia. Kto wie, może w przyszłości to właśnie nasze dziecko je odkryje? Czym są mikroorganizmy? Gdzie żyją? Ile ich jest? I co robi wśród nich ośmionożny niedźwiedź bez twarzy? Pytań o te niewidoczne gołym okiem stworzonka może być całe mnóstwo. A autorka odpowiada na większość z nich. „Ale kiszka!” to prawdziwy skarbiec przystępnie podanej wiedzy i wiele zabawnych ciekawostek, skupiających się głównie na naszym przewodzie pokarmowym. Weź więc do ręki coś do jedzenia, otwórz szeroko usta i odkryj, jak ogromną pracę wykonują mikroorganizmy od Twojego pierwszego kęsa aż po wizytę w toalecie! Usta, ślina, zęby, gardło, żołądek, jelita… Mikroorganizmy są wszędzie! Wiedzieliście, że wewnątrz naszego ciała jest ich o 20% więcej niż samych komórek? Ja nie miałam o tym pojęcia! 99% z nich mieszka w jelitach. Dzięki tej pozycji dowiecie się, dlaczego mówimy o florze jelitowej, kiedy powstaje nasz własny mikrobiom, jak działają antybiotyki oraz czym są osławione probiotyki i prebiotyki. Poznacie „złe typki” i choroby, które są wynikiem problemów na linii układ odpornościowy-mikrobiom. Dotrzecie do genezy bączków i będziecie mogli zaspokoić ciekawość latorośli w kwestii dokładnego składu kupy. Dzieci na bank zainteresuje też fragment, tłumaczący, dlaczego warto być czystym, ale nie za bardzo. Jeśli szukacie świetnej pozycji non-fiction dla dziecka w wieku ok. 6-8 lat, gorąco polecam! Ps. Książka ma duży format i twardą oprawę.

Zapraszam Was dziś w podróż, która udowodni, że rozmiar nie ma żadnego znaczenia, a to co najmniejsze może być ważniejsze i rządzić całym światem. I nie, wcale nie przesadzam! Być może kierunek wycieczki nie brzmi zbyt kusząco, ale uwierzcie mi, że to będzie fascynująca wyprawa.

Katie Brosnan oprowadzi nas po wnętrzu naszego ciała, a dokładnie po układzie pokarmowym i przedstawi kilku cichych bohaterów, którzy każdego dnia pomagają naszemu organizmowi funkcjonować. A bohaterami tymi są mikroby, który wokół nas, na nas i w nas jest całe zatrzęsienie! Są wśród nich protagoniści i antagoniści, a nawet takie urwisy, które raz rozrabiają, a raz pomagają.

Nie dziwię się, że do opisu świata mikrobów zlokalizowanego w naszym organizmie autorka użyła analogii do ogrodu, bo ich różnorodność przypomina dziki, piękny ogród. O ludzkim biomie, jego roli i funkcjach autorka opowiada za pomocą słów i wymownych, szalenie kolorowych ilustracji tworząc coś na wzór bogatego, edukacyjnego picturebooka.

„Ale kiszka! Niezwykły ogród w twoim brzuchu” to bardzo ciekawa lektura, która nie tylko przybliża pokrótce ludzką anatomię i opisuje układ trawienny, ale skupia się także na zdrowym odżywianiu i potrzebie dbania o nasz wewnętrzny świat. Bo w jelitach odbywa się nie tylko trawienie i pozyskiwanie wartości odżywczych, ale buduje się też nasz układ odpornościowy.

Bardzo ciekawa książka, wydana z zachowaniem wysokich standardów Wydawnictwa Kropka – duży format, twarda okładka, solidny matowy papier, absolutny brak wpadek korektorskich (a to nie takie oczywiste, gdy spojrzy się na książki innych wydawnictw).

Czy wiecie, że zanim naukowcy dobrze poznali bakterie to myśleli, że są jak rośliny? To właśnie dlatego często bakterie nazywa się florą.

Dziś wiemy o mikroorganizmach dużo więcej niż kiedyś. Wiele jednak pozostało jeszcze do odkrycia. Przypuszcza się nawet, że ich zrozumienie będzie kluczem do rozwiązania wielu problemów zdrowotnych.

"Ale kiszka! Niezwykły ogród w twoim brzuchu" to świetna książka od Wydawnictwa Kropka.
Pozwala ona wyruszyć w niesamowitą podróż do wnętrza ludzkiego ciała i zrozumieć, że wszędzie wokół nas, na wszystkim co jemy, czego dotykamy, a także w nas samych, żyją miliardy mikroorganizmów.

Kate Brosnan, autorka książki, pisze w sposób lekki zabawny i bardzo ciekawy. Fascynującym ciekawostkom towarzyszą świetne ilustracje. Całość jest znakomita!

"Ale kiszka! Niezwykły ogród w twoim...

Za oknem świeci cieple słońce, a my napawamy się jego promieniamy. To taka rzadkość na majówkę... 😊
Czasem do dobrego samopoczucia potrzebujemy odrobiny dobrej pogody, ale nasze funkcjonowanie uzależnione jest od pożywienia i ogromnej ilości mikroorganizmów w nas.

Czy wiesz, że jest ich 20% więcej niż komórek w Twoim ciele?🤔

Dzięki jednemu z najnowszych tytułów wśród wydań @wydawnictwo_kropka -"Ale kiszka! Niezwykły ogród w twoim brzuchu" autorstwa Katie Brosnan, cała ich wyjątkowość została przedstawiona w uproszczonej graficznie formie świetnie trafiającej do zainteresowanych tematem dzieci.

Książka przedstawia kolejne etapy trawienia pożywienia przy wykorzystaniu poszczególnych organów a przy tym... pozytywnych i negatywnych mikroorganizmów!🤩
I nagle usta, które są środowiskiem do życia i rozmnażania dla około 500 ich gatunkow wydają się jałowe!
Dlaczego?
Wszystko dlatego, że najbardziej rozbudowanym skupiskiem całej populacji są jelita, głównie grube, gdzie na powierzchni o długości blisko 1,5 m znajdują się ich biliony!😉
Nie bez powodu mówi się o dobroczynnych właściwościach pozytywnych bakterii i konieczności wspierania ich właściwej równowagi. Wszystko to wpływa na naszą odporność i umiejętność organizmu do neutralizowania patogenów.
Mowa również o uzupełnianiu flory bakteryjnej przez prebiotyki i probiotyki.
Różnorodność mikrobionu to podstawa dla funkcjonowania każdego organizmu na stabilnym poziomie, a więc jak sugeruje tytuł w przypadku zdrowego człowieka może to być prawdziwy ogród!

"Ale kiszka!" to genialna obrazowa publikacja, która posiada unikalną zdolność do przeprowadzenia małego widza, przez proces wewnątrz naszego ciała. Wszystko nabiera sensu a chemia i biologia już są w stanie zaintrygować nawet kilkulatka.

Czy wiesz, że jest ich 20% więcej niż komórek w Twoim ciele?🤔

Dzięki jednemu z najnowszych tytułów wśród...

• Alonka do kupienia 6+
  • Alonka do kupienia 7+
  • Samodzielne
  • Człowiek - biologicznie
  • Dla dzieci i młodzieży
  • Popularnonaukowe

Dodaj cytat z książki Ale kiszka! Niezwykły ogród w twoim brzuchu