Ziemianie

druganoga
2023-05-24
2023-05-24
+8 kosmici Ziemia

Okładka książki Elementarz polskiej kultury Małgorzata Miśkowiec, Ewa Solarz, Karol Szafraniec
Elementarz pol... Małgorzata Miśkowie...
Okładka książki Wszystko widzę jako sztukę Robert Czajka, Ewa Solarz
Wszystko widzę... Robert Czajka, Ewa ...
Okładka książki Ilustrowany elementarz polskiego dizajnu Agnieszka Kowalska, Ewa Solarz, Agata Szydłowska
Ilustrowany el... Agnieszka Kowalska,...
Okładka książki The ABCs of Polish Design - 25 illustrators revisit 100 iconic designs Agnieszka Kowalska, Ewa Solarz, Agata Szydłowska
The ABCs of Po... Agnieszka Kowalska,...

Ta książka ma wszystko by stać się obowiązkową pozycją w bibliotece każdego szanującego się rodzica.

Sam pomysł na książkę jest rewelacyjny - suche spojrzenie pozaziemskiej inteligencji (znacznie przewyższającej naszą) na mało ciekawą planetę Ziemię oraz jej mieszkańców, tytułowych Ziemian, a także inne formy życia.

Doceniam ogromną pracę nad zebraniem autorów wszystkich statystyk i faktów, jednym razem zaskakujących, innym razem pokazującym jak się różnimy lub jacy jesteśmy do siebie podobni.

To wszystko zebrane w tej książce, bardzo zgrabnie opisane przez Ewę Solarz i okraszone wspaniałymi ilustracjami Roberta Czajki fascynuje i uczy tak mnie, jak i moje dzieci (w wieku 6 i 8 lat).

Doceniam ogromną pracę nad zebraniem autorów wszystkich...

Przed Wami raport Międzyplanetarnej Ekspedycji Badawczej! Z tego raportu poznacie rzeczowe i konkretne fakty na temat ziemskiej rasy. Jako Ziemianie powinniśmy coś o sobie wiedzieć, więc zachęcam Was do zapoznania się raportem!

Poniżej przedstawiam Wam zaledwie garsteczkę informacji, które znalazły się w raporcie:
-Prawie połowa ziemian nosi dziś tatuaże
-Grecy zjadają średnio ok 104 kg pomidorów rocznie
-Ziemianie przesypiają średnio 25 ponad 25 lat
-Brazylijczycy korzystają z prysznica 14 razy w tygodniu
-Najdłużej żyją Ziemianie z Japonii - nawet 84,2 lata

Genialne grafiki, świetna forma przekazu - taka oficjalna i bezosobowa jak na raport przystało, ale z odpowiednią dawką humoru. Ogrom ciekawych informacji, które zaskakują, śmieszą i dają do myślenia. Część z nich można zaobserwować samemu, pozostałe poznamy tylko dzięki konkretnym statystykom.

Absolutnie niebanalna i oryginalna pozycja, która potrafi wzbudzić zainteresowanie zarówno w małym czytelniku, jak i w dorosłym przedstawicieli ziemskiej rasy.

I oczywiście dodatkowy plus za ekologiczne wzmianki, które ogromnie cenię w różnych publikacjach dla dzieci.

I chociaż sugerowany wiek to 8+ wierzcie mi, że i młodszy Ziemianin chętnie posłucha o swojej rasie

-Prawie połowa ziemian nosi dziś tatuaże
-8% mężczyzn to...

Stało się! Nieświadomi tego faktu, zostaliśmy poddani bodajże największemu powszechnemu spisowi, którego dokonali w naszym imieniu... kosmici. 🛸 I co im z tego raportu o nas wyszło? Ciekawi?

Ano na przykład, że najchętniej zajadanym przez nas owocem są banany 😄. W kategorii warzywa goni je pomidor. A gdzie żyją najwyżsi Ziemianie? W Holandii. A co powiecie na to, że ludzkie DNA różni się zaledwie w 30% od DNA myszy? A my przecież tacy do siebie niepodobni 😄. Pewnie wiecie za to, że współcześnie na jedną dorosłą Ziemiankę przypada 2,5 dziecka. Ale kiedyś było ich aż siedmioro. A jeśli się zastanawiacie, kiedy Wasze dzieci zdecydują się opuścić rodzinny dom, to podobnież średnio zajmuje im to 27 lat 😆.
Zaskoczeni?

Jeśli tak, to bardzo dobrze. Rozbudzoną ciekawość pomoże Wam zaspokoić oto ten niecodzienny raport, który pomogła spisać kosmitom Ewa Solarz, a zilustrować Robert Czajka. Całość zdecydowała się światu ujawnić niezawodna ekipa wyd. Druganoga. I nie, to żadne tajne przez poufne i z pełną premedytacją będziemy głośno o tym mówić, że warto, a nawet trzeba go przeczytać, by świadomym Ziemianinem być. 😁 A że najlepiej uczyć od małego, to nie wahajcie się czytać ją z dziećmi.

Te ciekawostki, które powyżej ujawniłam to zaledwie mały ułamek tego, co tu znajdziecie. Jest o nas pod każdym możliwym względem: waga, wzrost, jedzenie, sen, budowa ciała, higiena, wiara itd. Jest też o naszej planecie i całkiem sporo zaskakujących dla porównania faktów ze świata fauny i flory. A wszystko to ubrane w proste słowa i cyferki oraz zabawne ilustracje, które przywodzą na myśl moje własne dzieciństwo.

To książka, którą można się delektować i wracać do niej po wielokroć z czystej ciekawości, czy w celach edukacyjnych.

To arcyciekawa lektura o mieszkańcach naszej planety, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Druganoga. Książka ma formę raportu przygotowanego przez Kosmitów, dzięki któremu można się dowiedzieć więcej o ludziach oraz Ziemi. Książka jest dziełem polskich twórców - Ewy Solarz (tekst) i Roberta Czajki (ilustracje),którzy w wyjątkowy sposób przybliżyli Ziemię czytelnikom. Ciekawostki przedstawiono za pomocą danych liczbowych bez oceniania przedstawionych obiektów.
W raporcie Kosmici podają dane dotyczące wyglądu i zachowania Ziemian. To okazja do spojrzenia z innej perspektywy na mieszkańców naszej planety, a także możliwość refleksji. Z książki dowiadujemy, że Ziemianie różnią się wyglądem, zachowaniem, kolorem skóry, oczu, włosów, mówią różnymi językami, mieszkają na wsi lub w mieście, mają różny status społeczny, są biedni lub bogaci, żyją dłużej albo krócej, itd. Więcej na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2023/08/ziemianie.html

Zacznijmy od ciekawostek :)

Czy wiedzieliście, że:

- wszyscy Ziemianie ważą 3 razy mniej niż wszystkie ziemskie wirusy i 20 razy mniej od wszystkich grzybów;
- nasze DNA różni się tylko w połowie od DNA banana;
- 60% Ziemian korzysta z toalety kucając, 40% siedząc;
- dzieła człowieka to głównie beton, plastik, asfalt, metale szkło i śmieci;
- nie ma na Ziemi Antarktydzian, ani, że nawet nie istnieje takie słowo;
- na naszej planecie na litr słodkiej wody przypada 40 litrów słonej;
- 60% małżeństw jest aranżowanych! Rozwodem kończy się 41% pierwszych małżeństw, 60% drugich i 73% trzecich;
- na nadwagę cierpi już 39% Ziemian, 1% umiera z głodu;
- na każdego człowieka przypadają 3 kurczaki, a 25% Ziemian żywi się owadami.

A skąd te informacje? A z kosmicznego raportu, sporządzonego przez obcą cywilizację na temat Ziemi. Zaszokowani? Czytajcie dalej.

***

Niedawno świat zelektryzowała informacja o pierwszej publicznej konferencji zorganizowanej przez NASA, na której przedstawiono raport z obserwacji UFO. Wynikało z niego, że co miesiąc pojawia się od 50 do 100 zgłoszeń na temat niezidentyfikowanych zjawisk, ale tylko od 2 do 5% z nich to anomalie, których nie daje się wytłumaczyć w naukowy sposób.

Oczywiście, UFO, czyli Niezidentyfikowany Obiekt Latający, to po prostu COŚ czego nie potrafimy określić (nieznane nam jeszcze zjawisko fizyczne, błąd obserwacyjny albo „wstaw dowolne”),i nie oznacza od razu, że odwiedzają nas kosmici. Skojarzenia jednak są tak mocno zakorzenione w naszych wyobrażeniach, że zaczęto z tego powodu stosować już inny akronim: zamiast UFO używa się teraz UAP (Niezidentyfikowany Fenomen Lotniczy). Wszystko byle uniknąć kolejnych „sensacyjnych” doniesień.
Dlaczego o tym piszę? A dlatego, że Wydawnictwo Druganoga idealnie wstrzeliło się panujące nastroje z prześwietną książką pt. „Ziemianie” Ewy Solarz! Dzięki niej zupełnie inaczej spojrzycie na doniesienia NASA i zastanowicie się, po co w sumie przedstawiciele obcych cywilizacji mieliby się nami jakoś szczególnie interesować…

W wielości siła

Lubimy myśleć o sobie jak o pępku wszechświata. Najwyraźniej jednak daleko nam do takiego poziomu wyjątkowości (i inteligencji),jakiego byśmy sobie życzyli. Wyobraźcie sobie bowiem, że dopiero pierwszy raz w historii badań, które trwają, bagatela, pięć miliardów lat, Międzyplanetarna Ekspedycja Badawcza zdecydowała się sporządzić raport na nasz temat. Czyż to nie jest ogromne wyróżnienie? Zapewne tak, ale, no cóż, nie wypadliśmy w nim na tyle przekonująco, by jakakolwiek z najinteligentniejszych form życia w kosmosie zdecydowała się na bliższy kontakt. Daje do myślenia, prawda?

Raport, który nam udostępniono jest częściowy. Z fragmentów dowiadujemy się, że przeanalizowano dane dotyczące naszej planety (lądy, woda, roślinność, zwierzęta itd),naszej budowy ciała (oczy, włosy, masa, skóra itd) i naszych zwyczajów (higiena, język, sen, nasze problemy z prawo- i leworęcznością itd). Nawet dla dorosłego, przedstawiona tu zabawa statystyką, to niesamowity zastrzyk wiedzy. Nad większością przytoczonych kwestii, najzwyczajniej w świecie się nie zastanawiamy, więc nawet nie przyszłoby nam do głowy, że można je w tak interesujący sposób zestawić i spowodować, że będziemy zbierać szczękę z podłogi.

W owym kosmicznym raporcie znajdziecie także wiele trafnych - ale pozbawionych oceny i moralizatorstwa - uwag, z których wynika, że się nam tylko wydaje, że panujemy nad życiem, na naszej planecie i doskonale nim zarządzamy. W rzeczywistości jesteśmy bowiem częścią większej całości i to nie tak istotną, jak nam się może wydawać. Tak, moi drodzy, w tej książce nie jesteśmy „AŻ” Ziemianami, jesteśmy za to „TYLKO” Ziemianami. Warto w tym kontekście zastanowić się nad dalszym kierunkiem naszych działań, tym, jak traktujemy siebie samych i resztę planety, bo co jak co, ale siły sprawczej, to nam się jednak odmówić nie da.

Moc tej książki, jak dla mnie, tkwi w zmianie perspektywy. Nagle nie patrzymy bowiem na siebie, jak na ósmy cud i panów świata, ale uzmysławiamy sobie swoje miejsce w szeregu. Okazuje się, że gdyby zważyć wszystkich Ziemian, ważyli by trzy razy mniej niż wszystkie ziemskie wirusy. A nasze 20 mleczaków i 32 stałe zęby, wypadają blado w porównaniu z 25 000 zębów w otworze gębowym ślimaka. Ogólnie cechuje nas też ogromna kruchość i brak wytrzymałości. Bolesny może się wydać także fakt, że z punktu widzenia obcych, którzy są totalnie obiektywni, dzieła człowieka to przede wszystkim beton, plastik, asfalt, metale szkło i śmieci. Nie ma więc co zadzierać nosa - lepiej nabrać do siebie trochę dystansu.

Co jest dla mnie - jako osoby bardzo amatematycznej - zaskakujące, okazuje się, że książka oparta na statystykach, w której wszelkie ciekawostki ubrane są w liczbowe ramy, może wciągać bez reszty i fascynować. Co ważniejsze, nie tylko docelowego, młodszego odbiorcę. Także nam dorosłym bowiem, poszerza horyzonty, w obrazowy sposób przypomina, że nasz sposób życia nie jest jedynym, a nasze zachowania i przyzwyczajenia nie są typowe dla wszystkich. Przy okazji uwrażliwia nas na wspaniałą różnorodność, która stanowi naszą silę i z której powinniśmy być dumni, zamiast chcieć ją zwalczać.

„Ziemianie” to książka oryginalna, oparta na żartobliwym koncepcie, pozbawiona moralizatorskiego tonu i pretensji do oceniania wszystkiego oraz wszystkich. Dzięki temu stanowi bardzo wartościowe źródło wiedzy, skłaniające do przemyśleń i ciekawych dyskusji. Jej rozległość tematyczną doskonale obrazują, tak dla przeciwwagi, proste i utrzymane w organicznej kolorystyce ilustracje Roberta Czajki. Nic tylko chłonąć!

Moim skromnym zdaniem „Ziemianie” powinni zadomowić się w każdej bibliotece.

[współpraca barterowa]

Zacznijmy od ciekawostek :)

Czy wiedzieliście, że:

- nasze DNA różni się tylko w połowie od DNA banana;
- 60% Ziemian korzysta z toalety kucając, 40% siedząc;
- dzieła człowieka to głównie beton, plastik, asfalt, metale szkło i śmieci;
- nie ma na Ziemi...

Jak nas widzą, tak nas… liczą. Międzyplanetarna Ekspedycja Badawcza oddała właśnie jedyny w swoim rodzaju raport przełożony na język Ziemian, w którym skrupulatnie wylicza kluczowe elementy ich życia. Punkt po punkcie udawania każdemu ziemskiemu czytelnikowi, jak pięknie się różnimy i że w tym kryje się wielka siła ludzkości. Bo czy nie byłoby nudno, jakby nas wszystkich odcisnęli od jednej formy, odziali w takie same ubrania i kazali wykonywać taki same działania? Wówczas moglibyśmy tylko przeliczać ilość ziewnięć na minutę, a nie fascynować się tym, jak inni są inni.

Różnorodność mieszkańców Ziemi jest zaiste fascynująca, ale kto by pomyślał, że można opowiedzieć o niej w takiej formie! Niewinne dwa kółeczka, a pośrodku ukośna kreseczka – fikuśny znaczek, co nie jednego przyprawia o palpitacje serca – procent! Opowiedzieć o ludzkości poprzez statystykę i zrobić to w taki sposób, że nie można się oderwać od lektury? Jeżeli wydaje się Wam to nierealne, to koniecznie sięgnijcie po „Ziemian” Ewy Solarz! Tylko ostrzegam – to wciąga!

Może jestem lekko nieobiektywna, bo z procentami obcuję na co dzień w pracy, ale testy na dziecku dowiodły, że nie tylko można stworzyć nieprzeciętną książkę pełną statystyk, ale jeszcze rozkochać w niej 6-latka, który bez „Ziemian” nie wyobraża sobie wieczornego czytania.

Co jest sekretem tej książki? Nie wiem… Może oryginalny pomysł, może podejście do tematu i jego skrupulatne opracowanie, może fakt, że są to wieści z kosmosu, może lekki i inteligentny dowcip w tym kosmicznym wstępnie ukryty, a może po prostu fakt, że dzieci są ciekawe świata z natury, a autorka ofiarowała mu go niemal w całości na dłoni, tj. na kartach książki. A może oryginalne ilustracje Roberta Czajki utrzymane tylko w pięciu kolorach? Ale najprawdopodobniej to wszystko dopełnione ciepłem i charyzmą autorki, którą miałam ogromną przyjemność poznać na targach książki.

Dowiecie się z niej o tym, gdzie i jak mieszkamy, jak wyglądamy, jak i ile żyjemy, jak spędzamy czas… Och, aż mam ochotę znów zagłębić się w tę lekturę!

Oczy mam wielkie ze zdziwienia i zachwytu, gdy czytam tę książkę. To w końcu raport Międzyplanetarnej Ekspedycji Badawczej, czyli przedstawicieli najinteligentniejszych form życia w kosmosie, na podstawie informacji zbieranych od 5 miliardów lat. Przyznasz, że brzmi to poważnie i rzetelnie. Dlatego, gdy czytam, że wszyscy ludzie na Ziemi ważą 3 razy mniej niż wszystkie wirusy, to jednak przecieram oczy ze zdumienia. Albo, gdy dowiaduję się, że na jednego Ziemianina przypadają ponad 3 kurczaki (łącznie jest ich 26 miliardów!),to chwytam się za głowę. I właśnie takimi smaczkami, ciekawostkami i faktami na temat mieszkańców Ziemi (nie tylko ludzi) wypełniona jest po brzegi fenomenalna książka "Ziemianie"!

W "Ziemianach" fakty na temat życia na Ziemi ubrane są czasem w żartobliwe, a czasem w pobudzające do refleksji obrazowe opisy. Wiele jest tu plastycznych i zaskakujących porównań. Informacji mniej i bardziej znanych. Ilustracji prostych i opierających się na kilku podstawowych kolorach, ale na tyle czytelnych, że świetnie uzupełniają tekst.

Jakich informacji możesz się zatem spodziewać w tej książce? Będzie całkiem sporo faktów o samej planecie, o wodach i lądach i życiu na ziemi. Będzie ciekawy rozdział pokazujący różnice na wielu płaszczyznach między ludźmi a zwierzętami. Trochę o płciach (nie tylko dwóch),o związkach (nie tylko poligamicznych) i dzieciach (nie tylko ludzkich). O wyglądzie człowieka, niepełnosprawnościach, jedzeniu, spaniu i higienie.

A ponieważ ta książka pomaga wyjść poza swoją bańkę i dowiedzieć się, jak wygląda życie trochę dalej niż u sąsiada za ścianą, to możliwe, że doznasz czegoś na kształt olśnienia. Bo to przecież niesłychane, że aż 60% małżeństw na Ziemi aranżowanych jest przed rodziców. Tak jak to, że 25% Ziemian żywi się owadami.

"Ziemianie" jednak to nie tylko zbiór faktów o mieszkańcach Ziemi przedstawiony w oryginalny sposób. To również książka, która zwraca uwagę na różnorodność, uwrażliwia na innych i pokazuje, że nie tylko człowiek jest niezwykły na świecie. Niesamowita jest bowiem cała planeta!

"Ziemianie" to książka totalna! Mądra, dowcipna, nieszablonowa i przede wszystkim nieoceniająca.

• Do kupienia
  • Alonka do kupienia 7+