rozwińzwiń

Duch Gór – Rübezahl. Geneza i upowszechnienie legendy

Okładka książki Duch Gór – Rübezahl. Geneza i upowszechnienie legendy Lucyna Biały
Okładka książki Duch Gór – Rübezahl. Geneza i upowszechnienie legendy
Lucyna Biały Wydawnictwo: Ad Rem Seria: Studia Ryfejskie historia
156 str. 2 godz. 36 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Studia Ryfejskie
Wydawnictwo:
Ad Rem
Data wydania:
2023-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2007-01-01
Liczba stron:
156
Czas czytania
2 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
9788367831352
Tagi:
karkonosze duch gór rubezahl legendy liczyrzepa
Średnia ocen

6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Ślężańskie światy Szymon Beźnic, Franciszek Biały, Lucyna Biały, Agata Czarkowska, Bogusław Czechowicz, Jacek Dębicki, Marcin Dziedzic, Grzegorz Gołaś, Ewa Grochowska, Rafał Karnicki, Tomasz Kastek, Wanda Kononowicz, Krzysztof Krzyżanowski, Wojciech Kunicki, Jan Kurek, Artur Kwaśniewski, Aleksander Limisiewicz, Alfred Majerowicz, Roland Mruczek, Tomasz Przerwa, Stanisław Rosik, Joanna Smereka, Klaudia Stala, Michał Stefanowicz, Henryk Waniek, Dariusz Wójcik, Ludwik Żołnierz
Ocena 0,0
Ślężańskie światy Szymon Beźnic, Fran...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
5 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
913
189

Na półkach:

Duch Gór, symbol Karkonoszy, doczekał się wreszcie swojego popularnonaukowego opracowania w języku polskim. Od lat '90 XX wieku przeżywa renesans, a właściwie trzeba powiedzieć, że zaczyna w polskiej literaturze i sztuce w ogóle istnieć. Zupełnie inaczej jest w w Czechach i w Niemczech. Tam, jako Krakonoš czy Rübezahl zadomowiony jest niemal od zawsze.

Właściwie książka jest dziełem stricte naukowym, z imponującą bibliografią, kolorowymi fotografiami obrazów olejnych, rycin, kart tytułowych starodruków oraz rękopisów partytur oper poświęconych władcy Karkonoszy. Pani Lucyna Biały, pod opieką profesora Jacka Kolbuszewskiego, opracowała kompleksowo genezę, wizerunek i upowszechnienie legendy Karkonoskiego Ducha Gór. W tym celu przeczytała kilkadziesiąt pozycji w języku łacińskim i niemieckim, rękopisów i starodruków od wieku XV do lat '80 XVII wieku, które zawierały teksty różnych baśni i legend.

Motyw Ducha Gór obecny był także w malarstwie i rzeźbie, a także w muzyce - są to pieśni oraz opery. Poza tak zwaną kulturą wysoką, Duch Gór stał się również bohaterem wielu utworów popularnych, ludowych.

W poświęconej Rübezahlowi monografii, autorka analizuje powstanie legendy w XV wieku, gdy przybyli na te tereny Walończycy, poprzez różne, historyczne dzieje. Pani Lucyna Biały prezentuje legendy, które zebrał w XVII wieku Johannes Paul Praetorius, następnie przytacza kilka legend zebranych przez Karla Augusta Musäusa w XVIII wieku, wszystkie z historyczną analizą. Następnie prezentuje postać Ducha Gór w muzyce, teatrze, filmografii i sztukach pięknych.

Kolejne rozdziały opisują rolę Rübezahla jako germańskiego herosa, by wreszcie ukazać go jako symbol więzi ze Śląskiem i Karkonoszami, jako Europejczyka.

Okładkę książki stanowi fragment obrazu H. Hendricha (z roku 1903) pt. Śpiący olbrzym.



Duch Gór włada Karkonoszami, niezależnie od tego, jak zmieniały się frakcje polityczne i rządy ludzkie. Dla mnie, osoby urodzonej na Dolnym Śląsku, stanowi istotną część dziedzictwa kulturowego, z którym się identyfikuję. Postać Rübezahla wpisana jest w karkonoski krajobraz, architekturę, w moją duszę.
Zapraszam do poznania tej legendarnej postaci tak, jak znamy wiele innych, tworzących świat naszego dzieciństwa i naszej wyobraźni.

Duch Gór, symbol Karkonoszy, doczekał się wreszcie swojego popularnonaukowego opracowania w języku polskim. Od lat '90 XX wieku przeżywa renesans, a właściwie trzeba powiedzieć, że zaczyna w polskiej literaturze i sztuce w ogóle istnieć. Zupełnie inaczej jest w w Czechach i w Niemczech. Tam, jako Krakonoš czy Rübezahl zadomowiony jest niemal od zawsze.

Właściwie książka...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    14
  • Przeczytane
    7
  • Posiadam
    3
  • 40 Posiadam
    1
  • Góry
    1
  • Folklor
    1
  • Inwentaryzacja
    1
  • Antropologia, etnologia
    1
  • 01b Religia Słowian - demonologia i magia
    1
  • 2012
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Duch Gór – Rübezahl. Geneza i upowszechnienie legendy


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne