Duch Gór – Rübezahl. Geneza i upowszechnienie legendy

Okładka książki Duch Gór – Rübezahl. Geneza i upowszechnienie legendy Lucyna Biały
Okładka książki Duch Gór – Rübezahl. Geneza i upowszechnienie legendy
Lucyna Biały Wydawnictwo: Ad Rem Seria: Studia Ryfejskie historia
historia
Studia Ryfejskie
Ad Rem
2023-01-01
2007-01-01
karkonosze duch gór rubezahl legendy liczyrzepa

Okładka książki Ślężańskie światy Szymon Beźnic, Franciszek Biały, Lucyna Biały, Agata Czarkowska, Bogusław Czechowicz, Jacek Dębicki, Marcin Dziedzic, Grzegorz Gołaś, Ewa Grochowska, Rafał Karnicki, Tomasz Kastek, Wanda Kononowicz, Krzysztof Krzyżanowski, Wojciech Kunicki, Jan Kurek, Artur Kwaśniewski, Aleksander Limisiewicz, Alfred Majerowicz, Roland Mruczek, Tomasz Przerwa, Stanisław Rosik, Joanna Smereka, Klaudia Stala, Michał Stefanowicz, Henryk Waniek, Dariusz Wójcik, Ludwik Żołnierz
Ślężańskie światy Szymon Beźnic, Fran...

Duch Gór, symbol Karkonoszy, doczekał się wreszcie swojego popularnonaukowego opracowania w języku polskim. Od lat '90 XX wieku przeżywa renesans, a właściwie trzeba powiedzieć, że zaczyna w polskiej literaturze i sztuce w ogóle istnieć. Zupełnie inaczej jest w w Czechach i w Niemczech. Tam, jako Krakonoš czy Rübezahl zadomowiony jest niemal od zawsze.

Właściwie książka jest dziełem stricte naukowym, z imponującą bibliografią, kolorowymi fotografiami obrazów olejnych, rycin, kart tytułowych starodruków oraz rękopisów partytur oper poświęconych władcy Karkonoszy. Pani Lucyna Biały, pod opieką profesora Jacka Kolbuszewskiego, opracowała kompleksowo genezę, wizerunek i upowszechnienie legendy Karkonoskiego Ducha Gór. W tym celu przeczytała kilkadziesiąt pozycji w języku łacińskim i niemieckim, rękopisów i starodruków od wieku XV do lat '80 XVII wieku, które zawierały teksty różnych baśni i legend.

Motyw Ducha Gór obecny był także w malarstwie i rzeźbie, a także w muzyce - są to pieśni oraz opery. Poza tak zwaną kulturą wysoką, Duch Gór stał się również bohaterem wielu utworów popularnych, ludowych.

W poświęconej Rübezahlowi monografii, autorka analizuje powstanie legendy w XV wieku, gdy przybyli na te tereny Walończycy, poprzez różne, historyczne dzieje. Pani Lucyna Biały prezentuje legendy, które zebrał w XVII wieku Johannes Paul Praetorius, następnie przytacza kilka legend zebranych przez Karla Augusta Musäusa w XVIII wieku, wszystkie z historyczną analizą. Następnie prezentuje postać Ducha Gór w muzyce, teatrze, filmografii i sztukach pięknych.

Kolejne rozdziały opisują rolę Rübezahla jako germańskiego herosa, by wreszcie ukazać go jako symbol więzi ze Śląskiem i Karkonoszami, jako Europejczyka.

Okładkę książki stanowi fragment obrazu H. Hendricha (z roku 1903) pt. Śpiący olbrzym.

Duch Gór włada Karkonoszami, niezależnie od tego, jak zmieniały się frakcje polityczne i rządy ludzkie. Dla mnie, osoby urodzonej na Dolnym Śląsku, stanowi istotną część dziedzictwa kulturowego, z którym się identyfikuję. Postać Rübezahla wpisana jest w karkonoski krajobraz, architekturę, w moją duszę.
Zapraszam do poznania tej legendarnej postaci tak, jak znamy wiele innych, tworzących świat naszego dzieciństwa i naszej wyobraźni.

Właściwie książka...

• 40 Posiadam