Depresja u dzieci i młodzieży

Okładka książki Depresja u dzieci i młodzieży Anna Duman
Okładka książki Depresja u dzieci i młodzieży
Anna Duman Wydawnictwo: Wydawnictwo RM nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Wydawnictwo RM
2023-09-26
2023-09-26

📗 » napisana rzeczowo i konkretnie > rewelacja 👌🏼
rozpoczyna od wprowadzenia w fundament, czyli w emocje → czym są i jaką rolę pełnią, jak je rozpoznać, rozumieć a w końcu > odczuwać 🕵🏼‍♀️
następnie skupia się na czynnikach ryzyka szczegółowo je omawiając 👍🏼 aby kolejno móc przedstawić przebieg depresji w zależności od wieku jednostki 🔥
i w końcu wskazuje jak pomóc 🥼 nie zapominając o dużej wartości, którą w tym procesie stanowi sama rodzina 👨‍👩‍👧

Książka jest bardzo przystępna i dobrze się ją czyta 📖
Jest krótko i zwięźle bez niepotrzebnych zapychaczy >sama esencja< 👌🏼
Bez wątpienia pomoże zrozumieć tę problematykę i wskaże kierunki działania.

📗 » napisana rzeczowo i konkretnie > rewelacja 👌🏼
i w końcu wskazuje jak pomóc 🥼 nie...

Depresja to choroba, która w ostatnich latach pojawia się na co raz to większą skalę. Może ona zaatakować każdego. Nie zależnie od wieku, zawodu czy statusu. Rodzice często uważają, że problemy nastolatków są błahe i kompletnie ignorują wszystkie flagi i sygnały, które dzieci im wysyłają. Wtedy jedynym wyjściem, jakie widzi nastolatek jest okaleczanie się, bądź samobójstwo. Problem jest o wiele większy niż się wszystkim wydaje, a książka jest właśnie po to, aby otworzyć na niego oczy.

Książka to bardzo łatwa, ale pełna wiedzy o depresji lektura. Dla ludzi nadal jest to temat tabu. Autorka przypomina, że nie powinien. Wizyty u specjalistów powinny być czymś normalnym, a nie wytykanym palcem. Każdy czasem ma większe lub mniejsze kryzysy, na niektórych wpłynie to bardziej, a na innych mniej. Nie powinniśmy jednak oceniać kogoś, że ktoś przesadza, przez pryzmat tego, jak my czujemy się w takiej sytuacji.

Opisane jest, jak może wyglądać depresja nawet u bardzo małych dzieci. Myślę, że nie wiele osób wiedziało, że w ogóle, tak małe dzieci mogą chorować. Ja nie wiedziałam, dlatego cieszę się, że powstała ta książka. Jest też poruszony temat leków przy leczeniu depresji. Ten ciekawy temat często jest pomijany w takiego typu książkach, a również nie powinien.

Czym różni się psycholog, psychiatra i psychoterapeuta?

To również zawiera książka. Bardzo dużo ludzi te trzy zawody, a mają one zupełnie inne funkcje!

Muszę również pochwalić, jak ładnie książka jest wydana. Na niektórych stronach widnieją obrazki, a w tekście pojawiają się dymki z przeżyciami związanymi z depresją różnych osób - ofiar, jak i rodziców.

Bardzo wartościowa lektura, która pomoże przede wszystkim rodzicom i pedagogom zrozumieć zachowania dzieci i młodzieży, których zachowania czasem odbierane są za bunt.

Czytajmy, edukujmy się i starajmy się zrozumieć!

⭐⭐⭐⭐✨/5

Depresja jest obecnie czymś bardzo powszechnym, ale tak naprawdę mało znanym.
Jeśli ktoś chce dowiedzieć się więcej, to ta książka jest dobrym źródłem informacji.

#czytamcolubię #recenzja

Depresja u dzieci i młodzieży - Anna Duman

De­pre­sja jest cho­robą psy­chicz­ną po­ten­cjal­nie śmier­telną, ale - moż­liwą do wy­le­cze­nia. Cha­rak­te­ry­zuje się dłu­go­trwa­le ob­ni­żo­nym na­stro­jem, co zna­cząco ob­niża ja­kość ży­cia. Może po­ja­wić się u każdego i w każ­dym wieku - nawet u noworodków i niemowląt!
Jest tak groźna i tak powszechna, że można uznać ją za dżumę XXI wieku.

Samo słowo "depresja" jest w tej chwili mocno nadużywane i przez to wprowadza w błąd, którego skutki mogą być tragiczne.
Bo nawet znaczące obniżenie nastroju nie musi być depresją, ale też nie będzie niczym złym zasięgnięcie opinii np. psychoterapeuty.
Z kolei objaw tak nietypowy, jak ból głowy i brzucha, może sygnalizować depresję i tu zlekceważenie objawów może, w najgorszym wypadku, doprowadzić do śmierci.

Jak się w tym wszystkim nie pogubić? Jak odróżnić jedno od drugiego? I, co najistotniejsze, jak pomóc osobie z kiepskim nastrojem, a jak tej z depresją? ...
Moim zdaniem, oprócz fachowców, pomocne mogą być mądre książki, np. poradniki - takie jak ten.
Mogą nam przypomnieć, co mówił specjalista, pomóc zrozumieć jego zalecenia, dać wiedzę co znaczą różne mądre a niezrozumiale brzmiące słowa.
Autorka je­st le­ka­rzem, absolwentką War­szaw­skiego Uni­wer­sy­tetu Me­dycz­nego i na co dzień pracuje z dorosłymi i z dzie­ćmi mającymi problemy ze zdro­wiem psy­chicz­nym.
Zdecydowała się napisać książ­kę po­świę­co­ną de­pre­sji ludzi młodych i bardzo młodych; po­rad­nik przeznaczony dla ro­dzi­ców przede wszystkim, ale i dla wszyst­kich innych, któ­rzy opiekują się dziećmi. By wiedzieli co powinno zaniepokoić i jak reagować, by byli w stanie zrozumieć swoich podopiecznych - bo dziecko rozumuje inaczej niż dorosły.
"Pa­mię­tajmy, że nie każda myśl sa­mo­bój­cza pro­wa­dzi do śmier­ci, ale każde sa­mo­bój­stwo za­czyna się od my­śli o nim."
De­pre­sja jest cho­robą, tak samo jak grypa czy reumatyzm, ale nie ciała, a duszy; i może, przy niewłaściwym postępowaniu otoczenia i braku leczenia doprowadzić chorego do samobójstwa.
A spo­łe­czeń­stwo wy­pie­ra pro­blem depresji u dzieci i młodzieży, bo wciąż zbyt wielu nie wierzy w jego istnienie, no i hasło"cho­ro­ba psy­chicz­na", wciąż prze­ra­ża­ - głównie z braku stosownej wiedzy ...

Autorka zaczyna od omówienia emocji - czym są, jak je rozpoznać i jak na nas wpływają, jak je odczuwa i rozumie dziecko.
Potem omawia czynniki ryzyka wystąpienia depresji, jej związek z istniejącymi różnymi chorobami zarówno psychicznymi jak np. współistniejące spektrum autyzmu, jak i somatycznymi. Wyjaśnia, co powoduje, że chorzy na różne choroby często zapadają i na depresję. Pisze też o jej przebiegu w zależności od wieku, o samouszkodzeniach i próbach samobójczych. I oczywiście o tym jak pomagać; jaka jest pierwsza pomoc w depresji, jak postępować, leczyć, jakie jest znaczenie terapii rodzinnej. Jak pogodzić leczenie i terapię z codziennym życiem.
Autorka kładzie duży nacisk na rolę rodziny w zapobieganiu depresji i jej terapii. Zwraca też uwagę by pa­mię­tać rów­nież o so­bie - by zdrowy egoizm uchronił nas przed popadnięciem w chorobę z powodu nieustannego napięcia i zmęczenia: "Nie­kiedy pro­blemy ro­dzin­ne za­czy­nają nas prze­ra­stać, sami mamy ob­ni­żony na­strój, je­ste­śmy przy­gnę­bieni, tra­cimy za­in­te­re­so­wa­nie. To czer­wona flaga dla nas, jako ro­dzi­ców, wska­zu­jąca na to, że te­raz jest czas, żeby za­jąć się rów­nież sobą. De­pre­syjny ro­dzic nie po­może cho­remu dziec­ku. Ro­dzice mu­szą być opar­ciem dla swo­jego dziec­ka."

Wszystko to jest tak napisane, że praktycznie nie ma tu zbędnych słów, sama skondensowana treść na 239 stronach,czytelna i zrozumiała dla każdego.
Czy polecam? - tak, zdecydowanie. Nie znam wszystkich pozycji na rynku z tego tematu, ale tę uważam za bardzo dobrą - m. in. dlatego, że porządkuje naszą wiedzę i że informuje, jak groźnym i niebezpiecznym wrogiem zdrowia i normalnego życia jest depresja.

Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Wydawnictwo RM

Depresja jest obecnie czymś bardzo powszechnym, ale tak naprawdę mało znanym.

#czytamcolubię #recenzja

Depresja u dzieci i młodzieży - Anna Duman

3/2024

Książka otrzymana z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

„Depresja u dzieci i młodzieży”

Tym razem mam dla Was książkę w rodzaju poradnika. Tematem, jak w tytule jest depresja u dzieci i młodzieży. Zawarte w niej informacje mogą pomóc ludziom w poznaniu tej choroby, a także mogą nauczyć ich rozpoznawać wczesne objawy u najbliższych. Jest to na pewno duża pomoc dla rodziców, gdyż będą w stanie zauważyć niepokojące symptomy u swoich dzieci. Oprócz tego w książce przedstawione są czynniki, które mogą wywołać tę chorobę, oraz sposoby radzenia sobie w określonych sytuacjach.

W tego rodzaju poradnikach, gdzie zamiast prostych form, mamy przed sobą stricte naukowe treści, zwykle pojawia się lekki powiew nudy i ogarniające czytelnika zniecierpliwienie. W tej konkretnej pozycji zamiast tego, mamy do czynienia z naprawdę ciekawym tekstem, który potrafi wzbudzić takie zainteresowanie jakich mało. W książce oprócz zwykłej treści czytamy również o przykładach historii pacjentów, mitach dotyczących depresji, a także znajdziemy numery, na które można dzwonić w razie jakiegoś kryzysu.

Uważam, że książka od Anny Duman jest pozycją obowiązkową dla wszystkich rodziców. Znajdziecie tam wszystko, czego potrzebujecie, aby rozpoznać objawy depresji u kogoś ze swojego otoczenia. Dzięki niej będziecie czujni na wszelkie zachowania odbiegające od normy. W tych czasach ludzie chorzy na wszelkie choroby psychiczne są stygmatyzowani i wykluczani z grup, a z treści zawartej w tej pozycji, będziecie wiedzieć, jak na to zaradzić i jak pomóc chorej osobie.
Myślałam, że wiem wystarczająco o tej chorobie, żeby w razie czego zareagować w porę, a okazało się, że trzeba zwracać uwagę też na te z pozoru błahe rzeczy. Cieszę się, że dostałam do recenzji tak wartościową książkę.

Podsumowując, myślę, że takich książek powinno być coraz więcej na rynku, gdyż rzucają nowe światło na niektóre rzeczy. Temat jest niezwykle istotny, a ta konkretna pozycja jest lekka i przyjemna w czytaniu. Naprawdę bardzo Wam ją polecam. 9/10

3/2024

Książka otrzymana z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

„Depresja u dzieci i młodzieży”

„Pragnienie zanegowania depresji własnej i cudzej jest w naszym społeczeństwie tak silne, że wielu

ludzi uzna, że masz problem dopiero w chwili, gdy fruniesz z okna dziesiątego piętra”.

Elizabeth Wurcel

O depresji wśród dzieci i młodzieży czytam niemal wszystko. W ubiegłym roku na rynku wydawniczym mieliśmy wysyp poradników, zarówno tych dla rodziców, jak i dla nauczycieli, dotyczących nie tylko zjawiska depresji, ale wszelkich tematów do niej doprowadzających, jak przemoc w sieci, nękanie, problemy w szkole, czy w domu. Polska psychiatria bije na alarm, ale ze względu na pogłębiający się z roku na rok brak funduszy na leczenie zwłaszcza tych najmłodszych pacjentów, odnotowujemy wzrost chorób i zaburzeń psychicznych u dzieci i młodzieży.

Pani Anna Duman, jako kolejna Autorka pochyliła się, nad tematem pisząc, jedną z ciekawszych pozycji Depresja u dzieci i młodzieży, jak chronić i pomóc. Przyznam, że ta publikacja zaskoczyła mnie, niewielką objętością jak na powagę tematu. W książkach tego typu jednak nie objętość jest ważna, ale merytoryczna treść i to Pani Duman się udało. Nie znajdziemy tutaj psychiatrycznego podejścia do problemu wraz z całą gamą niezrozumiałych stwierdzeń, analiz i definicji. Książka ta, to raczej praktyczny poradnik, który pomaga dorosłym zauważyć problem i skutecznie sobie z nim poradzić.

Pierwszy rozdział traktujący o emocjach, to moim zdaniem coś, czego brakowało mi w dotychczas przeczytanych pozycjach w tym temacie. Znajdziemy tutaj takie zagadnienia, jak to czym jest pamięć emocjonalna, czy jak przeżycia z wczesnego dzieciństwa i związane z nimi emocje wpływają na rozwój osobowości. Dalej mamy czynniki rozwoju ryzyka depresji u dzieci i młodzieży, obszerny rozdział poświęcony samookaleczeniom i próbom samobójczym oraz dużo miejsca poświęcona na funkcjonowanie rodziny w problemie depresji. Nie wiem, czy tę książkę można nazwać naukową, ale z całą pewnością, jest ona napisana w sposób przystępny dla każdego, kto zaczyna dopiero interesować się zarówno zaburzeniami psychicznymi u młodego człowieka, jak i głębszą fazą depresji.

Jestem pod ogromnym wrażeniem naprawdę solidnej bibliografii, która dosyła czytelnika do bardziej zaawansowanych dzieł, związanych z problemem. Myślę, że książka Pani Duman, to jedna z tych, które rodzic powinien mieć na półce, ponieważ skupia się na subtelnych i wydawać by się mogło mało znaczących objawach depresji, co bardzo często zdarza nam się przeoczyć. Jestem pewna, że także w tym roku, wyjdzie wiele tego typu dzieł i dziełek, jedne będą lepsze inne gorsze, ale wszystkie potrzebne ze względu na fakt, że problem depresji, co udowadniają naukowcy, dotyczy coraz młodszej grupy dzieci.

Publikację Pisarki polecam bez dwóch zdań.

zaczytanizkawa.blogspot.com

Elizabeth Wurcel

Depresja to niezmiernie ważny temat, o którym często się zapomina szczególnie w tym nasyconym przygotowaniami do Świąt okresie. Objawy depresji warto poznać od podszewki, bo często w pędzie życia to problem, który nam umyka. Przyjrzyjmy się więc sygnałom alarmowych tej choroby u dzieci i młodzieży. Z pomocą tego fascynującego poradnika poznamy etapy rozwoju emocji od najmłodszych lat, jak je rozpoznawać, czym jest pamięć emocjonalna. Po tym rozdziale przeczytamy o tym, co wpływa na to, czy u kogoś rozwinie się depresja, czy nie, kto jest na nią najbardziej podatny, jakie są zaburzenia współistniejące oraz objawy depresji w zależności od wieku. Następnie przejdziemy przez sposoby samouszkodzeń i prób samobójczych oraz gdzie szukać pierwszej pomocy i jak się leczyć. Depresja jest to temat często traktowany nadal jako tabu, a dzięki tej książce zrozumiemy lepiej, jak pomóc dzieciom i zauważyć w porę, że depresja się pojawiła. Społeczne przekonanie jest takie, że dzieci nie mogą na nią chorować, autorka - lekarka uświadamia więc czytelników na temat chorób psychicznych i uczy odpowiednich metod reakcji. Coraz więcej dzieci popełnia samobójstwa, więc takie książki są niezwykle potrzebne.

Język jest prosty, bez skomplikowanej medycznej terminologii, a życiowe przykłady pomogą lepiej zrozumieć tajniki terapii, leków antydepresyjnych oraz metod leczenia depresji. Podoba mi się, że autorka przypomina, jaka jest różnica między psychologiem, psychiatrą i psychoterapeutą, często myli się, czym zajmują się wymienieni specjaliści.

Polecam z całego serca tę cenną lekturę, która może zmienić życie.

• Nowe
  • Psychologia i rozwój osobisty (książki które posiadam)
  • LEGIMI
  • Praca