Zachód porwany albo tragedia Europy Środkowej

Okładka książki Zachód porwany albo tragedia Europy Środkowej Milan Kundera
Okładka książki Zachód porwany albo tragedia Europy Środkowej
Milan Kundera Wydawnictwo: W.A.B. literatura piękna
96 str. 1 godz. 36 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2023-09-27
Data 1. wyd. pol.:
2023-09-27
Liczba stron:
96
Czas czytania
1 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
9788383191386
Tłumacz:
Marek Bieńczyk
Tagi:
Europa Środkowa literatura czeska eseje eseistyka publicystyka literacka
Średnia ocen

8,2 8,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Quo vadis, Europo?



1710 364 269

Oceny

Średnia ocen
8,2 / 10
36 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
2832
1553

Na półkach: , , ,

"Zachód porwany albo tragedia Europy Środkowej" Milana Kundery chociaż jest tylko mało obszerną publikacją, to nie sprawia zawodu po jej przeczytaniu. W tak krótkiej formie i pod jednym tytułem, zostały połączone dwa utwory. Pierwszy to przemówienie pod tytułem „Literatura i małe narody”, które wygłosił młody wówczas Kundera na zorganizowanym Zjeździe Pisarzy Czechosłowackich w 1967 roku, a dodatkowo które poprzedzone jest słowem wstępnym politologa Jacques Rupnika.
Oto cytat z jego wstępu:

"Zdarzają się zjazdy pisarzy istotniejsze i bardziej pamiętne niż zjazdy partyjne. "
"Zjazdy pisarzy mogły natomiast przybrać nieoczekiwany obrót, niekiedy zwiastować wręcz głębokie zmiany w stosunkach między władzą a społeczeństwem"
W zasadzie podział Europy nie jest może zły, lecz już sam sposób traktowania mniejszych krajów z Europy Środkowej przez kraje zachodnie jest wręcz niesprawiedliwy. To prawda, że kraje środkowoeuropejskie były przez wiele lat pod jarzmem Rosji, lecz po obaleniu komunizmu, Zachód nadal traktuje te kraje jako część wschodnią, która dodatkowo jest niejako granica broniącą Zachód przed Wschodem...
Na takie traktowanie Europy Środkowej wpływ ma nie tylko jej położenie, ale także, a może przede wszystkim stereotypowe myślenie krajów zachodnich. Bo przecież i z tradycją i z tak zwaną kulturą bliżej tym krajom do Zachodu niż Wschodu.

"Tożsamość narodu czy danej cywilizacji odbija się i streszcza w pełni duchowej twórczości, którą zwykliśmy nazywać "kulturą"."
Milan Kundera już tyle lat wcześniej zastanawiał się w jakim kierunku idzie Europa i tak naprawdę czego właściwie szuka, lecz dzisiejsi politycy do tej pory pewnie nie znają odpowiedzi na takie pytanie a zresztą chyba zupełnie ich ono nie obchodzi. Obecnie politycy mają zazwyczaj swoje własne priorytety i dobro całego narodu nim nie jest.
„Zachód porwany albo tragedia Europy Środkowej” to krótki esej Kundery, do którego słowo wstępne napisał historyk Pierre Nora.
Chociaż za krytykę wobec sowieckiej interwencji w 1968 roku zarówno autor jak i jego dzieła, trafił na czarną listę, to nie jest uważany za pisarza politycznego. Znane wątki polityczne coraz bardziej jakby znikają na rzecz rozważań filozoficznych i refleksji. Jego styl pisania pozostając niezmienny nawet w tych czasach jest właśnie jakby "na czasie". Chociaz uważa się, że czasy zawsze są takie same a zmieniają się tylko ludzie...

Polecam książkę nie tylko miłośnikom historii i samego Kundery.

Książkę przeczytałam dzięki Bonito i Dobre Chwile.

"Zachód porwany albo tragedia Europy Środkowej" Milana Kundery chociaż jest tylko mało obszerną publikacją, to nie sprawia zawodu po jej przeczytaniu. W tak krótkiej formie i pod jednym tytułem, zostały połączone dwa utwory. Pierwszy to przemówienie pod tytułem „Literatura i małe narody”, które wygłosił młody wówczas Kundera na zorganizowanym Zjeździe Pisarzy...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
110
9

Na półkach:

dobre, osobistość łączy się z uniwersalizmem (och co za skaranie być środkowoeuropejczykiem),należy czytać uważnie i momentami się wstrzymywać.

dobre, osobistość łączy się z uniwersalizmem (och co za skaranie być środkowoeuropejczykiem),należy czytać uważnie i momentami się wstrzymywać.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
666
3

Na półkach:

Tezy Kundery, choć nie pozbawione całkowicie uroku, a i może jakiejś potencjalności (Europę Środkową generalnie warto przemyśleć, ale przydałoby się jakoś lepiej),są jakie są: nieco naiwniackie, nieco naciągane, nieco autokolonizujące. Ale cóż, co właściwie mądrego można napisać na takim poziomie ogólności? Zostawmy to. Jak mi zdradził kolega, który mówi, że był kiedyś w Czechach, mają tam lepszych pisarzy i eseistów. Może tych warto wydać? Ano, wydaje się. Może więc warto ich czytać? Ano, warto.
A skoro przy wydawaniu jesteśmy... Wypuszczenie dwóch krótkich i dosyć przeciętnych tekstów w sposób taki, jaki zrobiło to W.A.B – ogromniasta czcionka, papier jak tekturka paczki fajek, niepotrzebne przerwy i puste karty, byle tylko rozciągnąć tę mizerię do mizernych 90 stron – to praktyka doprawdy zbójecka. Fatalne zwyczaje i warte nagany.

Tezy Kundery, choć nie pozbawione całkowicie uroku, a i może jakiejś potencjalności (Europę Środkową generalnie warto przemyśleć, ale przydałoby się jakoś lepiej),są jakie są: nieco naiwniackie, nieco naciągane, nieco autokolonizujące. Ale cóż, co właściwie mądrego można napisać na takim poziomie ogólności? Zostawmy to. Jak mi zdradził kolega, który mówi, że był kiedyś w...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
48
23

Na półkach:

Rzadka sytuacja: skromny w swojej formie esej, który mimo to nie zostawia czytelnika z poczuciem niedosytu i niedociągnięcia niektórych wątków; bardzo precyzyjnie wymierzona, szczera wypowiedź z pogranicza historii i socjologii, która mimo osadzenia w konkretnym spektrum czasowym, w dużej mierze i dziś pozostaje aktualna. Milan Kundera wielkim autorem był, dowód milion pińcet.

Dodatkowy plusik dla wydawcy: początkowo zakładałem, że dołączenie do tego wydania tekstu przemówienia z 1967 roku to jedynie trick, mający na celu zwiększenie objętości, by książka nie wyglądała licho - decyzja jednak się broni, a dodatkowy kontekst ubogaca esej właściwy bez poczucia straty czasu.

Rzadka sytuacja: skromny w swojej formie esej, który mimo to nie zostawia czytelnika z poczuciem niedosytu i niedociągnięcia niektórych wątków; bardzo precyzyjnie wymierzona, szczera wypowiedź z pogranicza historii i socjologii, która mimo osadzenia w konkretnym spektrum czasowym, w dużej mierze i dziś pozostaje aktualna. Milan Kundera wielkim autorem był, dowód milion...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
213
213

Na półkach:

Wyjątkowo ponadczasowe. Znakomite i poruszające.

Wyjątkowo ponadczasowe. Znakomite i poruszające.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo tovideo - opinia

avatar
551
468

Na półkach: , ,

Dzisiejszy dzień jest wręcz znakomity na taką lekturę. Chociaż przeczytałem już dwa dni temu to musiałem kilka razy wrócić, zaglądnąć... i jeszcze trochę pobyć z tą niewielką ale wielką w treść książką. Zaskoczył mnie bardzo już pierwszy tekst o losie narodu czeskiego wygłoszony na Zjeździe Pisarzy w 1967 roku. Wypowiadając taką refleksję o swoim narodzie od razu przychodzi na myśl że Kundera wchodzi w problem Europy Środkowej. Tych kilku państw które także są pod radzieckim panowaniem. Uważam, że tamto wystąpienie powinno być także dzisiaj czytane, może zistnieć w debatach uniwersyteckich byłby to znakomity temat... ale kto z wykładowców czyta Kunderę ?! Jak oni nawet czasu na Tukidydesa nie mają.
Drugiego zaprezentowanego eseju to tym bardziej dotyczy."Zachód porwany..." jest pytaniem o naszą tożsamość. Kundera publikując ten tekst czterdzieści lat temu wywołał wielką dyskusję także w naszej części europy. W czasie gdy dzisiaj Europa ciągle poszukuje (właśnie czego?) pisarz, jeden z największych, podpowiada. Trzeba tylko się wczytać, przemyśleć i przepracować. Wiem, jest to bardzo naiwne co napisałem. Dzisiaj po prostu "nikt" czasu już na to nie ma. Polityka przestałą być polityką. Uniwersytet nie jest uniwersytetem a debata czy rozmowa znaczą coś zupełnie innego. Dobrze że dzisiaj, po raz kolejny, zajrzałem do tego znakomitego tekstu. Dzisiaj wybory. To był dobry poranek na taką lekturę.

Dzisiejszy dzień jest wręcz znakomity na taką lekturę. Chociaż przeczytałem już dwa dni temu to musiałem kilka razy wrócić, zaglądnąć... i jeszcze trochę pobyć z tą niewielką ale wielką w treść książką. Zaskoczył mnie bardzo już pierwszy tekst o losie narodu czeskiego wygłoszony na Zjeździe Pisarzy w 1967 roku. Wypowiadając taką refleksję o swoim narodzie od razu...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    123
  • Przeczytane
    46
  • Posiadam
    10
  • 2024
    3
  • 2023
    3
  • Literatura piękna
    3
  • Polityka
    2
  • Chcę w prezencie
    2
  • Brak Legimi A
    1
  • Reportaże
    1

Cytaty

Więcej
Milan Kundera Zachód porwany albo tragedia Europy Środkowej Zobacz więcej
Milan Kundera Zachód porwany albo tragedia Europy Środkowej Zobacz więcej
Milan Kundera Zachód porwany albo tragedia Europy Środkowej Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także