Prezes Polski

Adam Feder Wydawnictwo: HARDE Wydawnictwo literatura piękna
HARDE Wydawnictwo
2023-08-09
2023-08-09

Początkowo dość ciężko czytało mi się te książkę, bo jest napisana nieco chaotycznym językiem naśladującym język mówiony, jednak całość jest spójnym, mocno satyrycznym obrazem społeczności praskiej. Momentami zabawnie, momentami poważnie, fabułę oceniam dobrze. Jednak jest to zdecydowanie jedna z pozycji "w sam raz na raz", z pewnością do niej nie wrócę.
Uwaga! Książka zawiera mnóstwo przemocy oraz wulgaryzmów.

Uwaga! Książka...

Historia ludzi z pewnego bazaru na warszawskiej Pradze opowiedziana przez Adama Federa. Koniecznie w wersji audiobooka czytanego przez autora.

Adama Federa znam głównie z "Komentery". Jego styl prowadzenia sond ulicznych jest niepodrabialny, choć wielu się stara. Czekałam na tę książkę, i trochę się zdziwiłam.

Widzę w tej książce wspaniały zmysł obserwacji. Widzę otwartość na literacką wulgarność. I widzę wrażliwość oraz poetycki dobór ozdobników.

Ale też widzę zakłopotanie i delikatność, trochę ostrożnie to wszystko jest napisane. Czuję, że autor coś naprawdę mocnego zachował dla siebie. Ja wiem że to debiut, jestem strasznie ciekawa co będzie dalej. Mam nadzieję, że Feder będzie się rozwijał w tym kierunku, a najbardziej, że zacznie pisać sztuki bo Jego opisy postaci i dialogi są nawozem dla wyobraźni.

Od strony wizualnej, książka wydana w standardowym B5. Okładka ok. Środek, no niestety coś, czego bardzo nie lubie, czyli rozpulchniona objętość. Bardzo duże marginesy, font i interlinie sprawiają, że książka wydaje się duża objętościowo co wpływa na jej marketing i cenę. A tak naprawdę, to pozycja na raz. To oczywiście nie wpływa na moją ocenę treści czy publikacji tutaj, ale stwierdzam smutny fakt, że aby książka była brana na poważnie, to musi być gruba.

Ale też widzę zakłopotanie i delikatność, trochę ostrożnie to...

Ta książka to debiut dziennikarza i youtubera, twórcy popularnego na YouTubie kanału Komentery. Adam Feder objeżdża polskie bazary i przepytuje rodaków na aktualne tematy. Jego rozmowy i spostrzeżenia stały się kanwą fabuły powieści, której akcja toczy się właśnie w środowisku bazarowych sprzedawców.
Warszawska Praga i plac Szembeka, a na nim wszystko, co można sprzedać i kupić oraz handlarze i klienci z całego świata - Wietnamczycy i Romowie, pełen przekrój przedstawicieli byłego Związku Radzieckiego, emeryci z dyplomami i byłe prostytutki, narkomani i właściciele rozmaitych małych biznesów, żarliwi katolicy i wiekowe panie od lat pozostające w związku...

(cd recenzji na fb)

Warszawska Praga i plac Szembeka, a na nim wszystko, co można sprzedać i...

• Empik go
  • E-BOOKI WYMIANA (wersje oficjal. mobi)
  • Kat. - Powieści
  • 000 Biblioteczka
  • Kindle
  • E-BOOKI WYMIANA (wersje oficjal. epub)

Dodaj cytat z książki Prezes Polski