Rzeka. Akademia mądrego dziecka. Niesamowity spacer

Okładka książki Rzeka. Akademia mądrego dziecka. Niesamowity spacer Emiri Hayashi
Okładka książki Rzeka. Akademia mądrego dziecka. Niesamowity spacer
Emiri Hayashi Wydawnictwo: HarperCollins Polska Seria: Akademia mądrego dziecka. Niesamowity spacer interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
10 str. 10 min.
2023-09-06
2023-09-06
10 min.
Katarzyna Grzyb

Kochacie książki z ruchomymi elementami? Mimo upływu czasu nadal uwielbiamy takie lektury i z tego powodu mamy bzika na punkcie cudnych książeczek z serii Akademia Mądrego Dziecka wydawanej przez HarperKids. Są tam takie wspaniałe podserie jak „Moje pierwsze bajeczki”, „Niesamowity spacer” czy „Pokochaj naturę”. Wszystkie łączy to, że mają ruchome elementy i pozwalają młodym czytelnikom przybliżyć świat. Pierwsza seria zawiera przygody, których bohaterami są kotki, szczeniaczki, pingwiny, samochody, samoloty, traktory, niedźwiadki. „Pokochaj naturę” zabiera nas na spotkanie z motylem, pszczołą, biedronką i pająkiem. Czytanki zabierają nas w świat zwierząt, pozwalają przyjrzeć się im, poznać je lepiej, obalić wiele mitów i oswoić dzieci z nimi. Piękne ilustracje we wszystkich książeczkach z tych trzech serii posiadają możliwość zmiany przez poruszenie elementów. Dzięki temu lektura przestaje być nudną czytanką, ale staje się zabawką zachęcającą do aktywności, przyglądania się, oglądania świata dostrzegania w nim zmian, eksperymentowania. W publikacjach tych znajdziemy wiele ciekawostek na określony temat. „Niesamowity spacer” zawiera już osiem tematycznych publikacji: Ocean, Deszcz, Pod ziemią, Łąka, Pod gwiazdami, Las, Ogródek warzywny i Rzeka. Dziś opowiem Wam o dwóch ostatnich, ale zapewniam Was, że naprawdę warto sięgnąć po wszystkie, ponieważ są urocze, ciekawe i pozwalają na oswojenie ze zmianami zachodzącymi w przyrodzie. Zajrzyjcie też do wyżej polecanych serii. Są fantastyczne.
„Ogródek warzywny” to opowieść o zmianach, jakie zachodzą w naturze w ciągu roku, ale bez wyraźnego zaznaczania ich istnienia. Po prostu obserwujemy rośliny i kolejne grządki w ogroszie. Na początku do ogródka zagląda królik szukający liści kapusty. Później przechodzimy do wiosny i dowiadujemy się, że rośliny zaczynają rosnąć, na kolejnej stronie mamy bogactwo kwiatów i pojawia się temat zapylania, Kolejna rozkładówka poświęcona jest podlewaniu, a na końcu mamy ogród pełen dojrzałych owoców i warzyw. Każda strona to pretekst do wzbogacania dziecięcego słownika osobistego. Mamy tu ilustracje z kalafiorami, cebulą, rzepką, burakami, kapustą, pomidorami, dynią, słonecznikami i wieloma innymi roślinami. Do tego pojawia się wiele zwierząt: od królika po malutkie mrówki.
„Rzeka” zabiera nas do świata wodnych roślin i zwierząt. Ileś się dzieje na tych ilustracjach? Mamy kaczki, łabędzie, żaby, ważki, ślimaki, a pod wodą różnorodne ryby, raki, węgorze. Z kolei przybrzeżna roślinność gości ptaki, owady, płazy. Gdzieś pomiędzy lądem a wodą toczy się codzienne życie bobrów budujących swoje siedliska na rzece. Zobaczymy też bawiące się wydry, a w oddali przemyka zając z myszą i spaceruje jeż. Ostatnia rozkładówka pozwala na przyjrzenie się otoczeniu nocą.
My sięgamy po tego typu książki, ponieważ moja córka po prostu kocha przyrodę, lubi podglądać otoczenie i lepiej poznawać świat, ale przy okazji bardzo lubi personifikować owo otoczenie. I tu właśnie z takim zjawiskiem mamy do czynienia. Codzienne spacery inspirują ją do malowania oraz zachęcają do lepszego poznawania świata. Powoli wchodzimy też w świat słowa pisanego i z tego powodu sięgamy po książki mające niewiele tekstu oraz pokazujące to, co jej bliskie. Woda i las to jej ulubione miejsca. Taki dobór lektur pozwala nam na zachęcanie do czytania oraz pomaga w pracy nad koncentracją.
„Niesamowity spacer” to seria, którą z powodzeniem można też wykorzystać w terapii. Poza wskazywaniem nazw zwierząt dziecko może mówić, co zmienia się na ilustracji, opowiadać przygody bohaterów, dopasowywać wydrukowane słowa do ilustracji, a wcześniej wskazywać wśród zabawek lub dodatkowych kart, co widzi na ilustracji. Młodsze dzieci mogą też wyszukiwać różne elementy, dzięki czemu będą mogły ćwiczyć spostrzegawczość i koncentrację. Oczywiście świetnym materiałem terapeutycznym jest też czytanka zabierająca młodych czytelników w świat pozytywnych relacji, następstw. Plusem tych książeczek jest to, że mają piękne ilustracje, solidne, kartonowe strony i ruchome elementy skutecznie przyciągające uwagę małych czytelników. Zdecydowanie polecam wszystkim małym miłośnikom podglądania przyrody.

Ruchome, błyszczące (srebrny jest piękny!) elementy, wpadajace w oko ilustracje umieszczone na tekturoych stronach, mało treści: idealna książeczka dla malucha

"Akademia Mądrego Dziecka. Niesamowity spacer" to pięknie wydane książeczki dla najmłodszych,które zainteresują chyba większość dzieci. Ja sama,jako dorosła osoba,nie jestem w stanie przejść obok nich obojętnie 🤭

Co jest w nich fajnego?

🍀grube,kartonowe strony,które gwarantują długie użytkowanie i "prawie" niezniszczalność 😉

🍀zaokrąglone rogi dla bezpieczeństwa

🍀mały format dla wygodny i komfortu maluchów

🍀ruchome elementy w różnych wariantach- obracanie,przesuwanie,wyciąganie,co jest chyba największym plusem i atrakcją

🍀tematy bliskie dziecku. W "Ogródku warzywnym" dziecko poznaje warzywa,które uprawia się w ogródku oraz zwierzątka, które je podjadają 😉 W "Rzece" również bazujemy na zwierzątkach, ich liczeniu i poznawaniu.

🍀przepiękne wykończenie: zdobienia,które mienią się w świetle cudownie uzupełniają już i tak bogate i kolorowe ilustracje

Książeczki niewątpliwie rozwiną zdolności manualne i poznawcze,nauczą nowych słów i zachęcą do oglądania i zabawy. Myślę,że będą cieszyć oko i dziecka i rodzica😉

Co jest w nich fajnego?

🍀zaokrąglone rogi dla bezpieczeństwa