7 uczuć małej Zosi

Jedność
2020-01-01
2020-01-01
38 min.

Złość, strach, radość, zazdrość, smutek, duma, nieśmiałość - to uczucia, które w ciągu siedmiu kolejnych dni przeżywać będzie mała Zosia, a wraz z nią Twoje dziecko. Stéphanie Couturier, pedagożka i terpeutka, stworzyła interaktywną historię, z której pomocą wesprzesz rozumienie i kontrolowanie emocji u dzieci.

W poniedziałek Zosia budzi się w kiepskim nastroju - nie chce jej się wstać do przedszkola, a przy śniadaniu okazuje się, że skończyły się jej ulubione płatki. Na domiar złego w przedszkolu Janka wcale nie chce bawić się z Zosią, bo woli rozmawiać z Polą. To wszystko sprawia, że dziewczynka ma bardzo zły humor. Uszy Zosi robią się czerwone, a złość chce, by dziewczynka powiedziała coś okropnego… Zaraz, a może jednak tę złość da się przegonić?

Kolejne dni tygodnia przynoszą nowe sytuacje, a każda z nich wiąże się z przeżywaniem innej emocji. W konsekwencji otrzymujemy ich cały wachlarz. Wszystkie wypływają z typowych sytuacji dnia codziennego, są znane dzieciom i dają możliwość utożsamienia się z nimi. Co ważne, każda z emocji została uosobiona i odpowiednio zilustrowana, dzięki czemu staje się namacalna, łatwiejsza w rozpoznaniu i nazwaniu.

Dzięki poradom umieszczonym w dolnych rogach stron, dziewczynka jest w stanie odzyskiwać równowagę i nazywać towarzyszące jej emocje. Czytelnikowi w ich oswajaniu, pomoże zapewne interaktywna forma książki - okienka, ukryte strony i inne niespodzianki, które zachęcają do aktywnego czytania.

"7 uczuć małej Zosi" to bardzo dobra książka, która uczy nie tylko kontrolować emocje, ale też wspiera zdolność rozpoznawania stanów psychicznych u innych. Polecam do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym.

W poniedziałek Zosia budzi się w kiepskim nastroju - nie chce...

Złość, strach, radość, zazdrość, smutek, duma, nieśmiałość... 7 uczuć, które przeżywać będzie mała Zosia, a wraz z nią Wasze dzieci. Dzięki interaktywnej formie książka pomoże maluchom rozpoznać i oswoić emocje towarzyszące im na co dzień.
Tydzień Zosi rozpoczyna się złym humorem, a to wszystko za sprawą płatków śniadaniowych, które się skończyły. Następnie w przedszkolu jej koleżanka Janka woli rozmawiać z Polą, zamiast wypróbować z nią nową skakankę.
Zosia zaraz wybuchnie... Trzeba przepędzić tę złość! Uda się to za pomocą ćwiczeń oddechowych i skorzystaniu z porady, co zrobić, by się odprężyć i pozbyć się niechcianej emocji.
Chcecie spróbować razem?
Ta książka znakomicie do tego zachęca.
Spędźcie z Zosią cały tydzień i przepracujcie wspólnie wachlarz emocji.

Książka napisana została w przystępny i zrozumiały sposób, posiada grube i śliskie kartki, a ilustracje choć kolorowe, są stonowane i przedstawione na białym tle, więc nie rozpraszają. Ćwiczenia i okienka skutecznie aktywizują czytelników.

To wartościowa lektura do pożytecznego spędzania czasu z z dziećmi.

To edna z piękniejszych książek o emocjach, jaką trzymałam ostatnio w rękach. Ilustracje są wprost urocze i sprawiają, że aż chce się je ciągle przeglądać.

Bohaterką książki jest mała Zosia, z którą spędzimy tydzień obfitujący w skrajne emocje.
Każdego dnia „czyhają” na nią sytuacje wywołujące uczucia, które nie zawsze są miłe i przyjemne. Przeżyjemy z Zosią pełen wachlarz emocji, których będzie doświadczać w przedszkolu, w domu i innych miejscach.

Razem z dziewczynką nauczymy się jak można opanować złość, poskromić strach, czy też wypróbujemy sposób na rozprawienie się z nieśmiałością.
Znajdziemy tam pomocne porady i ćwiczenia oddechowe.

Ale to nie wszystko!!!
Jest to książka interaktywna i zawiera zadania, które dodatkowo zachęcają dziecko do aktywnego czytania. Są tam również okienka, bardzo lubiane przez małych czytelników... i rodziców😅🤭
Do książki dołączone zostały arkusze z kalendarzami emocji oraz naklejki, odpowiadające poszczególnym uczuciom. Taki kalendarz można przypiąć do tablicy albo lodówki, a dziecko każdego dnia umieszcza na nim naklejki, które odzwierciedlają jego nastrój. Muszę przyznać, że to genialny pomysł.

Cały czas w biblioteczce moich dzieci brakuje mądrych książek o uczuciach, które mogłyby nas zainspirować do ciekawej rozmowy o tych jakże istotnych w wieku dziecięcym sprawach. Kiedy Sztukater udostępnił egzemplarz recenzencki książki „7 uczuć małej Zosi” autorstwa Stephanie Couturier z rysunkami Maureen Poignonec, postanowiłam sprawdzić, co oferuje ta pozycja, zwłaszcza, że została wydana przez Jedność, której publikacje dla dzieci bardzo cenię. Po raz kolejny dostałam książkę niebanalną, piękną i zdecydowanie godną polecenia. Autorka jest pedagożką i terapeutką, co samo w sobie również stanowi zachętę do tego, by sięgnąć po jej książkę, bo zyskujemy pewność, że zawarte w niej treści mają znaczenie nie tylko rozrywkowe.
Wiadomo, że nasze maluchy wymagają ogromnej uwagi w swoich pierwszych latach życia, bo jest to czas najważniejszy dla ich późniejszego rozwoju i dobrego funkcjonowania w społeczeństwie. Od najmłodszych lat powinniśmy uczyć je rozpoznawać emocje oraz dostarczać narzędzi, które pozwolą im samodzielnie poradzić sobie z tymi złymi uczuciami, które przecież nie omijają tych małych istotek. Brak doświadczenia sprawia, że nie zawsze są w stanie je udźwignąć, ani też nie będą umiały doceniać tego, co dobrego je spotyka na co dzień. Na szczęście współcześni rodzice mogą korzystać ze wsparcia, jakie oferuje mnóstwo cudownych publikacji dostępnych w księgarniach.
Książka została wydana w dużym, kwadratowym formacie picture booka i na ponad czterdziestu stronach opowiada o siedmiu dniach z życia małej dziewczynki, która codziennie przeżywa inną emocję. Każdego dnia w przedszkolu i w domu Zosia ulega różnym uczuciom – złości, strachowi, zazdrości, radości, smutkowi, dumie, a nawet odczuwa nieśmiałość. Każda z tych emocji została również zilustrowana w postaci towarzyszącego dziewczynce stworka czy zwierzątka, którego wygląd odzwierciedla to, co dzieje się w Zosi. Kiedy więc pewnego dnia budzi się niezadowolona, a na dodatek kończą się jej ulubione płatki śniadaniowe, to potem w przedszkolu jest marudna, a inne dzieci wybierają innych partnerów do zabawy, Zosia czuje, że budzi się w niej czerwona, warcząca złość, która zmusza ją do wyrządzenia przykrości swojej koleżance. Na szczęście jest sposób na przepędzenie tego niemiłego potwora – to kilka kontrolowanych wdechów i wydechów, które skutecznie pozwalają pozbyć się złości i odprężyć.
Na takim właśnie schemacie opierają się wszystkie przeżywane przez Zosię emocje. Najpierw dziewczynka mierzy się z jakimś uczuciem, które w niej narasta, aż do momentu kulminacyjnego, w którym trzeba podjąć jakieś działanie, aby zmniejszyć jego negatywne skutki albo wzmocnić uczucia pozytywne. Te porady zostały wyróżnione poprzez wpisanie ich w dymku (może bardziej chmurce) w rogu ostatniej strony dotyczącej danego uczucia. Zaskakującą atrakcją książki są dodatkowe, mniejsze strony albo otwierane okienka, których przełożenie sprawia, że znikają nam z oczu złe emocje, a pojawiają się te dobre.
Książka jest bardzo ładnie zilustrowana. Jest bardzo jasna, bo wszystkie najważniejsze elementy i postacie związane z opisywanym uczuciem przedstawione zostały na białym tle, co nadaje całej publikacji przyjemną lekkość i skupia uwagę na najistotniejszych rzeczach. Tekstu, jak na picture book przystało, jest niewiele, a jednocześnie został napisany w przyjazny, pozytywny sposób, z którego bije entuzjazm i akceptacja dla wszystkich emocji.
Warto wspomnieć, że książkę można uzupełnić o zeszyt ćwiczeń „Moje emocje. Pokazuję, co czuję” tych samych autorów, w którym znajdziemy mnóstwo atrakcyjnych ćwiczeń, również z naklejkami, dzięki którym dzieci nauczą się rozpoznawać uczucia im towarzyszące. Myślę, że ze względu na wartość pedagogiczną i estetyczną obu publikacji, powinny znaleźć się w biblioteczkach wszystkich przedszkolaków.

• .2020
  • Literatura dziecięca