Poglądy i widoki nauki współczesnej

Okładka książki Poglądy i widoki nauki współczesnej Bertrand Russell
Okładka książki Poglądy i widoki nauki współczesnej
Bertrand Russell Wydawnictwo: Wydawnictwo J. Przeworskiego inne
300 str. 5 godz. 0 min.
Kategoria:
inne
Wydawnictwo:
Wydawnictwo J. Przeworskiego
Data wydania:
1936-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1936-01-01
Liczba stron:
300
Czas czytania
5 godz. 0 min.
Język:
polski
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
295
295

Na półkach: , ,

Kolejna z książek Bertranda Russella, która napisana została, a następnie wydana w naszym kraju w okresie między dwiema wojnami światowymi. Jest to jedyne wydanie w Polsce, co niesie za sobą pewne konkretne następstwa. W odróżnieniu od prac „O wychowaniu”, czy też „Wychowanie a ustrój społeczny”, jej tłumaczeniem nie zajęła się Janina Hosiasson, lecz Jan Krassowski, inny wybitny uczony tamtego okresu. Niestety tłumaczenie to jest o wiele gorsze. I nawet nie chodzi o dosyć archaiczny język (książka posiadająca ponad 90 lat siłą rzeczy musi się pod względem językowym różnić od tych nam współczesnych),lecz sam sposób przekładu, powodujący często wrażenie, iż wcale nie mamy do czynienia z pisarstwem Russella. Gdzieś zanika tak charakterystyczny dla niego sposób łączenia wyjątkowego kunsztu słowa ze specyficznym humorem. Jak wiele zależy od sposobu przekładu dla oddania stylu autora, tego nie trzeba tłumaczyć osobom, dla których kontakt z książkami nie jest jedynie przykrym obowiązkiem z czasów szkolnych.
Jeśli chodzi o samą treść „Poglądów i widoków nauki współczesnej”, to w związku z powyższymi uwagami, ale nie tylko, należy ją zaliczyć do mniej zajmujących w całym dorobku wybitnego myśliciela. Nauka, jej geneza, dorobek, stan i prognozy jej rozwoju na przyszłość, to z grubsza esencja rozważań zawartych w tym dziele. Russell nigdy oczywiście nie schodzi poniżej pewnego poziomu rozważań, aczkolwiek w tym przypadku rzuca się w oczy fakt jakby trochę mniej przemyślanej koncepcji pracy. Jest to szczególnie widoczne w końcowym fragmencie książki, gdzie na wzór platońskiego „Państwa”, Russell stara się w sposób profetyczny nakreślić rozwój „państwa światowego”, opartego na naukowych podstawach. Charakterystyczne dla tych przewidywań jest to, że oprócz pewnej dozy obaw, zawierają one sporo pomysłów, które w jakiejś mierze faktycznie udało się zrealizować społeczeństwom rozwiniętym w drugiej połowie XX wieku. Natomiast myśl, iż nic gorszego nie może ludzkość już spotkać niż katastrofa 1914 roku, okazała się dosyć naiwna, mimo tego, że gdzieś tam świtała w umyśle autora wizja kolejnego konfliktu zbrojnego, z którego Europa może się już nie podnieść.
Nie jest to książka, którą polecałbym osobom chcącym rozpocząć przygodę z twórczością tego myśliciela. Za mało w niej tego, z czego jest on najbardziej znany, i co powoduje, że czas spędzony przy lekturze daje poczucie jego najlepszego z możliwych zagospodarowania.

Kolejna z książek Bertranda Russella, która napisana została, a następnie wydana w naszym kraju w okresie między dwiema wojnami światowymi. Jest to jedyne wydanie w Polsce, co niesie za sobą pewne konkretne następstwa. W odróżnieniu od prac „O wychowaniu”, czy też „Wychowanie a ustrój społeczny”, jej tłumaczeniem nie zajęła się Janina Hosiasson, lecz Jan Krassowski, inny...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Posiadam
    1
  • Bertrand Russell
    1
  • Przeczytane
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Poglądy i widoki nauki współczesnej


Podobne książki

Przeczytaj także