American(nie taki)dream

Okładka książki American(nie taki)dream Aleksandra Palasek
Okładka książki American(nie taki)dream
Aleksandra Palasek Wydawnictwo: Wydawnictwo WasPos literatura obyczajowa, romans
American(nie taki)dream
Wydawnictwo WasPos
2023-08-25
2023-08-25
Romans Dramat

„Nie powinniśmy oceniać kogoś, w czyjej sytuacji nigdy nie byliśmy”.

American(nie taki) dream to powieść pokazująca historię dziewczyny, która czuła się samotna na świecie, niekochana przez własnych rodziców zaślepionych gonieniem za pieniędzmi. Poznajemy także mężczyznę zmagającego się ze swoimi demonami i wspomnieniami z misji wojskowych, jakie przeżył. Oboje przeżyli swoje tragedię i straty bliskich osób, odnaleźli się przypadkiem i zrozumieli się bez słów.

Autorka w swojej powieści pokazuje nam, że każdy potrzebuje czuć się kochany, szczególnie pragniemy miłości wypływającej od rodziców, a tak jak w przypadku naszej bohaterki zabrakło tego. Pieniądze szczęścia nie dają, to czas poświęcony i rozmowa jest czymś ważnym.

Książka pełna tajemnic, samotności, odrzucenia, tragedii, bólu, cierpienia, straty, traumy, braku akceptacji, odnajdowania siebie, trudnych relacji rodzinnych, ciężkich wyborów oraz nadziei na lepsze jutro.

Historia mnie wciągnęła od samego początku i nie mogłam się oderwać od niej ani na momencik. Sama okładka już bardzo przykuwa oko, bardzo mi się spodobała ta szata graficzna. Jedyne, co bym zmieniła to długość książki, mogłaby być dłuższa i mniej pędzić. Poza tym jestem zdecydowanie na tak.

Polecam bardzo gorąco sięgnąć po tę książkę, z którą spędzicie przyjemnie ten jesienny wieczór i pozwoli wam na chwilę refleksji, ale i odprężenia po ciężkim dniu.

Całość opinii na blogu Świat książkowy Mali 💙

„Nie powinniśmy oceniać kogoś, w czyjej sytuacji nigdy nie byliśmy”.

🌟 W "American (nie taki) dream" spotkamy Jaśminę, która boryka się z demonami przeszłości. Mimo pewnego bogactwa i pozycji społecznej pokazuje, że pieniądze to nie wszystko. Szczególnie kiedy w grę wchodzą trudne przeżycia, brak komunikacji w rodzinie i zaniedbane relacje.

🌟 Nasza główna bohaterka przyjaźni się ze swoją babcią, która wyjechała kilka lat wcześniej do Ameryki. Muszę przyznać, że ich relacja i wątki z babcią były dla mnie ogromnie wzruszające. Niejednokrotnie podczas czytania miałam łzy w oczach ze wzruszenia 🥹

🌟 Język jakim napisana jest ta książka sprawia, że nie jesteśmy w stanie się od niej oderwać, a do bohaterów czujemy ogromną sympatię (no dobra, są też tacy którzy irytują, ale myślę że taki jest zamysł autorki 😁). Jedyny minusik jaki zauważyłam w książce to fakt, że niektóre sytuacje i wydarzenia występowały nierealnie szybko 😛 i miałam tylko w głowie "ale jak to... już? Kiedy?". Chciałoby się nieco więcej treści pomiędzy. Może książka byłaby dłuższa, ale myślę że nadal wciągałaby jak mało co...

🌟 "American (nie taki) dream" to książka pełna emocji, skłaniająca do przemyśleń i cudowna towarzyszka podczas jesiennych wieczorów 🥰

Jaśmina miała zdawać egzaminy na studia, kiedy dowiedziała się, że jej babcia mieszkająca w USA zachorowała i leży nieprzytomna w szpitalu. Dziewczyna całe życie podporządkowywała się woli rodziców, ale od tego momentu zaczęła robić po swojemu. Wyjechała do Stanów Zjednoczonych, aby być przy kochanej babci. Tam też zakochała się w starszym mężczyźnie, który nota bene miał już dziewczynę. A jakby tego było mało, to przeszłość Jaśminy nie dawała o sobie zapomnieć i to też trochę jej przeszkadzało w miłości. Czy ta młoda kobieta poradzi sobie z bólem i cierpieniem z przeszłości? Czy zawalczy o mężczyznę, który też coś do niej poczuł? A co z babcią? Wyzdrowieje czy może jednak...? Jak potoczą się losy wszystkich bohaterów?

Powiem tak - to nie jest taka lekka i przyjemna historia. Autorka wplotła tutaj sporo tragedii, bólu, cierpienia, strachu. Jaśmina choć jest bardzo młoda, to przeżyła prawdziwy koszmar. Brak wsparcia i takiej odczuwalnej miłości ze strony rodziców, okropna strata pierwszej swojej miłości, zdrady, niezrozumienie. Jedyne wsparcie miała w babci, która zawsze murem za nią stała, nawet będąc w USA. Dlatego też czuć tę miłość, kiedy wnuczka rzuca wszystko i leci do chorej babci. Chciała być przy niej i nad resztą się po prostu nie zastanawiała. Na szczęście przyjaciele babci nią się zaopiekowali i to wśród nich znalazła nową miłość - szkoda, że facet był już zajęty. Ale dodam, że nasza bohaterka od momentu, kiedy postanowiła wyjechać do Stanów zmieniła się i wbrew wcześniejszemu zachowaniu teraz robi rzeczy, których wcześniej nie robiła. Więc wszystko możliwe, że i postanowi zawalczyć o pewnego przystojniaka. Tylko czy uda jej się go zdobyć? Zdradzę tylko, że mocno im kibicowałam, zresztą nie tylko ja. A czy się to udało, to już sami musicie doczytać. Aleksandra Palasek poza taką romantyczną historią dała czytelnikowi odczuć emocjonalnie sporo bólu, lęku i takich mocniejszych emocji. Bo i choroba babci, ten wspomniany brak bliższego kontaktu z rodzicami, brak miłości i to co wyprawiała jako nastolatka mogło ją szybko doprowadzić nawet do śmierci. Nie było tej dziewczynie łatwo, a jednak jakoś sobie radziła z pomocą babci. Tyle że potrzebowała też prawdziwej miłości. Ona chciała kogoś kochać i być kochaną. Czy jej się to w końcu udało? To sami sprawdźcie w książce. A potem dajcie znać, czy też przydały Wam się chusteczki podczas czytania? Bo mi się przydały. ;)

Americam dream - któż z nas nie miał jakiegoś amerykańskiego snu? Czasem fajnie spojrzeć na jakiś amerykański film i w wyobraźni przenieść się do tych widzianych w tv miejsc, albo wyobrazić sobie, że u nas w Polsce też mogłoby się to czy tamto robić jak w Ameryce. Jednak nie na darmo mówi się - CO KRAJ TO OBYCZAJ. W każdym kraju jest inaczej. I dlatego tak jest ciekawiej....

Są tu fani romantycznych historii?

Długo się zbierałam, aby podzielić się z Wami moimi wrażeniami po lekturze "American (nie taki) dream", a to dlatego, że ciągle coś innego zaprzątał mi głowę, a ilość współprac, jakie w ostatnim czasie udało mi się podjąć, przerosła moje najśmielsze oczekiwania. Tę książkę zakupiłam przedpremierowo u Autorki. Spójrz tylko na tę przepiękną, emanującą namiętnością okładkę. A tytuł...przyciągnąłby chyba każdego książkoholika. 💜

Główna bohaterka tej historii to Jaśmina. Dziewczyna studiuje na wydziale prawa, aczkolwiek nigdy nie była żywo zainteresowana kierunkiem, z którym przyszło jej obcować. Robi to ze względu na rodziców, którzy w moim odczuciu wymagają zbyt dużo od córki, ale także od siebie. Nie zgrzeszę jeśli napiszę, iż byli "pracoholikami". Za każdym razem uciekali w pracę, a powodów, dla których postępowali w ten, a nie inny sposób, było kilka.

Pewno dnia Jaśmina zamiast stawić się na ważnym egzaminie, wyrusza do Ameryki, aby otoczyć opieką ukochaną babcię. Tą decyzją całkowicie wytrąca z równowagi rodziców, ale jak postanowiła, tak też zrobiła. Tam na miejscu poznaje przyjaciół swojej babci, między innymi Stanleya, albo po prostu Stasia.Ta wersja podoba mi się zdecydowanie bardziej. 😊 Chłopak ma niezwykle ciekawą osobowość oraz mnóstwo uroku osobistego na czym Jaśmina łapie się już pierwszego dnia.
Czy chęć udzielenia pomocy i wsparcia w tym przypadku okaże się pierwszym krokiem do stworzenia dojrzałego związku?

Napisana lekkim piórkiem, przyjemna w odbiorze i skłaniająca do refleksji. Autorka dobitnie uświadomiła mi, czego nie chciałabym dla moich dzieci. Aby w żaden sposób nie czuły się "NIGDY" zobowiązane do spełniania ambicji i zadowalania rodziców, prosząc w ten sposób o ich uwagę i akceptację. Książki Aleksandry wyróżnia to, iż zawsze niosą za sobą jakiś ważny przekaz. Na początku ta historia może wydawać Ci się bardzo smutna, być może ciężko Ci będzie dostrzec jej urok, ale z upływem stron poczujesz jej wyjątkowy klimat i z uśmiechem będziesz obserwować jak zamykają się stare rozdziały, a otwierają nowe.

Są tu fani romantycznych historii?

Jasmina,to główna bohaterka książki .
Zaczyna się typowo
Młoda, rozdarta i zraniona dziewczyna nie potrafiąca wybrać właściwej drogi przez życie
Wiele rzeczy spada jej na głowę w jednym momencie
Nie wiedząc czym się zająć i co próbować ratować w pierwszej kolejności traci poczucie własnej wartości
Jednak nie kończy się tak typowo jak myślałam
W zasadzie, to bałam się rozczarowania ,
A tu takie zaskoczenie
Bohaterka może liczyć tylko i włącznie na swoją babcię
Ta niestety mieszka daleko a na dodatek nie jest najlepiej z jej zdrowiem .
Pewnego dnia Jasmina otrzymuje wiadomość ,która całkowicie zmieni jej życie .
Babcia ląduje w szpitalu ,a wnuczka bez zastanowienia wsiada w samolot zostawiając za sobą wszystkie obowiązki,
Kiedy dociera na miejsce okazuje się, że babcia nie jest wcale taka samotna .
Stanley przyjaciel i pracodawca kobiety, to można powiedzieć idealny mężczyzna dla Jaśminy
Tak jakby babcia wiedziała czego szukać dla wnuczki .
Wnuczki ,która nie potrafi się otrząsnąć po ostatnim związku .
Wszystko było by idealnie, ale jak sam tytuł wskazuje nie tym razem
Bohaterce przyjdzie zmierzyć się z kolejnymi problemami
Nie zapominajmy co było głównym celem jej podróży .
Czy babcia wyjdzie cała i zdrowa ze szpitala?
Co się takiego stało i czy będzie już bezpieczna?
Czy bohaterka powróci do swojego dotychczasowego życia?

Jak już wspomniałam zakończenie zupełnie niespodziewane
Co jest oczywiście ogromnym plusem
Przepiękna okładka która zachęca do zagłębienia się w książkę ( ta książka jest moim oczkiem )
Jest w niej wiele różnych emocji, które sami będziemy musieli zrozumieć i przeżyć
Nie jedna łza wam spadnie .
Dla mnie jest to bardzo dobra pozycja i absolutnie nie żałuję sięgnięcia po nią
Wam też to polecam

Mojej Oli gratuluje tak dobrej książki za możliwość patrolowania i napisania polecajki dla niej ❤️

Jasmina,to główna bohaterka książki .
Zaczyna się typowo
Wiele rzeczy spada jej na głowę w jednym momencie
Jednak nie kończy się tak typowo jak myślałam
W zasadzie, to bałam się...

Chociaż nie jedna osoba zazdrości życia Jaśminie, są to tylko pozory, a nic nie jest takie, jakby mogło się wydawać. Jest bogata, mieszka w pięknym domu, studiuje prawo, spotyka się z przystojnym chłopakiem, którego akceptują rodzice. Czy można chcieć czegoś więcej? Zdecydowanie można, bo jeśli się bliżej przyjrzymy, temu światu, w którym żyje młoda kobieta daleko do ideału. Rodzice kochają tylko pracę, cały czas poświęcają kancelarii, a od niej tylko wymagają. Tak naprawdę to oni całe życie nią kierowali, wybierali szkoły, kierunek studiów, oczekując, że będzie razem z nimi pracować. Jaśmina czuje się nie kochana, samotna i nierozumiana praktycznie przez nikogo. Jedyną osobą, na którą może liczyć, która naprawdę ją kocha i zawsze stanie po jej stronie jest babcia.
Pewnego dnia, po zdanych egzaminach Jaśmina wraz z innymi udaje się świętować. Niestety właśnie tego dnia dowiaduje się, że jej chłopak i koleżanka nie są w stosunku do niej uczciwi. Widzi, jak się całują, co nie jest ani trochę przyjemne. Niestety to dopiero początek tego, co przygotowało dla niej życie. Kiedy wraca do domu, dowiaduje się, że jej ukochana babcia dostała udaru i leży w śpiączce. Nie zastanawia się ani chwili, doskonale wie, że zrobi wszystko, aby być jak najszybciej przy niej. Nie liczą się dla niej kolejne egzaminy, które ma niebawem, liczy się to aby kupić bilet, spakować się i udać się do Ameryki, do babci. Wtedy jeszcze nie wie, że ten wyjazd zmieni zarówno w jej życiu, jak i w niej samej. Pozna tam Stanleya, który sprawi, że spojrzy inaczej na pewne rzeczy. Co ją połączy z mężczyzną? Jaki okaże się stan babci? Jak sobie z jej chorobą poradzi Jaśmina? Jaki okaże się wyjazd do Ameryki?

Historia, jaką znalazłam w książce to historia o samotności, niezrozumieniu, odrzuceniu, traumie, która złamała życie, a jednocześnie o miłości i jej różnych obliczach, naprawianiu błędów (również tych rodzicielskich),walce o siebie. Mnie zdecydowanie się podobała, a książkę dosłownie wchłonęłam. Nie byłam w stanie się oderwać, aż nie poznałam zakończenia. Akcja dość sprawnie poprowadzona, ze zwrotami, które potrafiły mnie zaskoczyć (szczególnie w drugiej połowie).

Główną bohaterką jest Jaśmina. To młoda kobieta, która przeżyła traumę (niestety nie mogę wam powiedzieć jaką). Ma ona na nią ogromny wpływ i tak naprawdę nie do końca sobie z nią poradziła. To bohaterka zagubiona, bardzo samotna, rozczarowana bliskimi. Ja ją bardzo polubiłam, chociaż nie będę ukrywać, że nie zawsze zgadzałam się z jej decyzjami.

„American (nie taki) dream” to książka, w której znalazłam ciekawą, wciągającą historię, która wywołała we mnie wiele emocji, od której ciężko było się oderwać. Ze swojej strony z przyjemnością polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2023/09/americannietakidreamwydawnictwowaspos.html

AMERICAN ( nie taki) DREAM🗽
🔸️🔸️🔸️🔸️🔸️🔸️🔸️🔸️🔸️🔸️🔸️🔸️🔸️
Wydawnictwo: Waspos
Autor: Aleksandra Palasek

Hej Moliki!
Lubicie książki które Was zaskakują?
Ja bardzo .
To jest moje drugie spotkanie z twórczością autorki po , ,Na granicy Sumienia " przyszło kolej na ,,American ( Nie taki) dream.
To całkiem inna powieść niż poprzednia. Obie bardzo mi się podobały, lecz ta jest wyjątkowa. Z nutką świąt Bożego Narodzenia i tą magią która je otacza.
Spełnione marzenia, wytęskinona upragniona miłość.
Jak i cierpienie , żal do rodziców i walka z własnymi demonami przeszłości. To wszystko dotknęło naszych bohaterów. Młodziutką studentkę prawa Jaśmine i byłego żołnierza Stanleya.

Co połączy tych dwoje ludzi którzy przeżyli tragedie w swoim życiu.?

Każde z nich innąnStanley na misji wojskowej, Jaśmin w życiu prywatnym.

Nie będę Wam zdradzić wszytko ,powiem tylko że przydadzą się chusteczki zwłaszcza przy końcówce książki,jest wzruszająco i pięknie.

To powieść ,która budzi dużo emocji od śmiechu do łez.
Jest zabawna, czasmi denerwująca ta burza emicji od skraju zniecierpliwenia do wybuchu radości .

O co chodzi do końca,nie będę zdradzać musicie sami przeczytać tą uroczą powieść, jednego możecie być pewni zaskoczy Was!

POLECAM SERDECZNIE ❣

AMERICAN ( nie taki) DREAM🗽
🔸️🔸️🔸️🔸️🔸️🔸️🔸️🔸️🔸️🔸️🔸️🔸️🔸️
Wydawnictwo: Waspos
Autor: Aleksandra Palasek

Hej Moliki!
Lubicie książki które Was zaskakują?
Ja bardzo .

AMERICAN(NIETAKI) DREAM
@palasekaleksandra_autorka
@waspos

"Nie powinniśmy oceniać kogoś, w czyjej sytuacji nigdy nie byliśmy."

Jaśmina - to młoda kobieta, która pomimo iż mogłoby się wydawać że ma wszystko,bo jak to się mówi pieniądze szczęścia nie dają, ciągle cierpi po stracie ukochanego. Przez co nie potrafi się otworzyć i boi się poczuć coś więcej do drugiej osoby. Przeorana przez życie poddaję się woli rodziców. Jedynym jej światełkiem w tunelu jest jej babcia, która jest wsparciem i opoką dla dziewczyny. Kiedy Jaśmina dowiaduje się że babcia jest w szpitalu, bez zastanowienia kupuje bilet i leci do Stanów Zjednoczonych. I tutaj spotyka Stanleya,u którego jej babcia pracuje. Okazuje się że jest to oprócz tego że bardzo przystojny, to dodatkowo uroczy mężczyzna. Pomiędzy ta dwójką zaczyna iskrzyć.
Czy pobyt w Ameryce okaże się być tym czego oczekiwała.?
Jak potoczą się dalsze losy dziewczyny?
No i najważniejsze, co z babcią?

Jest to historia która na początku wydaje się zwyczajna, po to tylko, aby przy każdej kolejnej stronie odkrywać wszystko to co kryje się w jej środku. Jest to historia o zagubieniu, stracie, smutku ale również i o nadziei oraz miłości. Autorka wszystko to dozuje nam powoli, bez pośpiechu. Czarując nas słowem, zatapiajac w świat, w którym dwoje ludzi próbuje podnieść się po przeżytych traumach. Bo Stanley też ma swoje traumy, z którymi musi sobie poradzić. Książka, która daje nadzieję i pokazuje jak pomoc i wsparcie bliskich osób potrafi sprawić abyśmy na nowo uwierzyli w szczęście, w miłość i otworzyli się na drugiego człowieka. Książka, która uczy jak żyć po stracie bliskiej osoby. Czy jest to łatwe? Zdecydowanie nie!!!
A jak poradzili sobie bohaterowie, tego dowiecie się czytając ta historię.
Polecam.

AMERICAN(NIETAKI) DREAM
@palasekaleksandra_autorka
@waspos

"Nie powinniśmy oceniać kogoś, w czyjej sytuacji nigdy nie byliśmy."

"Tam gdzie kończy się przeszłość, a zaczyna przyszłość".

Jaśmina pochodzi z bogatej rodziny. Jej rodzice to adwokaci, którzy nie okazują uczuć względem jedynej córki. Oparciem dziewczyny jest babcia, którą Jaśmina uwielbia. Najgorsze jest to, że nie mogą widywać się codziennie ponieważ babcia swego czasu wyjechała do Ameryki za lepszym życiem. Pewnego dnia gdy dziewczyna dowiaduje się, że babcia przebywa w szpitalu, nawet egzaminy nie powstrzymują jej przed wylotem do tego kraju.

Książka lekka i przyjemna w odbiorze. Bardzo się cieszę, że mogłam poznać Jaśminę, która mimo rany w sercu otworzyła się na drugą osobę. Nie sądziła, że jej życie może się odmienić w tak krótkim czasie. Poznanie Stanleya i Kate, pozwoliło jej spojrzeć inaczej na pewne sprawy. Jednak najpierw musiała uporać się z demonami przeszłości by ruszyć dalej. Stan również przeszedł bardzo dużo, jego tragiczna przeszłość zostawiła po sobie nieodwracalne ślady. Obydwoje zaznali tragedii. Muszą z tym żyć, wiadomo, że nie da się zapomnieć. Czas leczy rany lecz na duszy zawsze pozostanie ślad. Gorąco polecam historia o życiu po stracie, o odnajdowaniu siebie i zaznaniu prawdziwej miłości.

"Tam gdzie kończy się przeszłość, a zaczyna przyszłość".

🦓Dziękuję wydawnictwu WasPos za egzemplarz recenzencki.
W momencie sięgania po książkę, zawsze mamy jakieś oczekiwania. Chcemy zatracić się w mroku, pośmiać bądź poczytać o dawnych czasach. Tu sięgając po tę historię chciałam dobrze się bawić i dostałam to, plus dodatkowe ważne lekcje życiowe.
Główna bohaterka zmagała się z tragiczną przeszłością, pomimo pomocy specjalistów, zabrakło wsparcia bliskich. A to boli. Siedzi głęboko w nas i otwiera na nowo rany, wspomnienia.
Relacja wnuczka-babcia była dla mnie czymś tak uroczym, wspaniałym a zarazem nieoczywistym. Jeśli macie dziadków, kiedy ich odwiedziliście ? Kiedy rozmawialiście na kamerce, przez telefon? Ja odwiedzam dość często, ale i tak nie mam takiego kontaktu jak Jaśmina z Babcią.
Ameryka kojarzy nam się z czymś niewyobrażalnym, wspaniałym, pięknym. Chcemy przeżyć przygodę jak na filmach, a później okazuje się, że tam ludzie też mają problemy, też marzą o innym życiu. Dziwne prawda?
Podobało mi się, że autorka poruszyła te problemy, wskazała jak sobie z nimi poradzić. To jak główna bohaterka miotała się między swoimi zdaniami, jak odbierali to inni. Otwarło mi to oczy na niektóre sprawy.
Dziękuję ❤️

🦓Dziękuję wydawnictwu WasPos za egzemplarz recenzencki.
Główna bohaterka zmagała się z tragiczną przeszłością, pomimo pomocy...

• Samodzielne
  • Zastanawiam się