Okładka książki Montessori w twoim domu. Przewodnik dla rodziców małych dzieci, chcących wychować ciekawych świata i odpowiedzialnych ludzi
Simone DaviesHiyoko Imai Wydawnictwo: Bukowy Las poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
Ewa Pater-Podgórna
Maria Montessori

Okładka książki Montessori od narodzin Simone Davies, Junnifa Nduoma Uzodike
Ocena 7,3
Montessori od ... Simone Davies, Junn...

Całkiem spoko książka o metodach i przestrzeni w stylu Montessori i o podejściu do małych dzieci. Bardzo sensowna, aż mnie zaskoczyła.

Książka napisana prostym i przyjemnym językiem.

Książka napisana prostym i przyjemnym językiem.

Ta książka jest naprawdę świetna. To chyba najlepszy poradnik dla młodych rodziców jaki miałam przyjemność czytać. Znajdziecie tam mnóstwo inspiracji na to jak włączyć maluchy do wspólnego życia, jak spojrzeć na świat oczami dziecka, a także jak zadbać psychicznie o siebie i malucha. Pozycja obowiązkowa, polecam!

Książka mnie zaskoczyła, spodziewałam się bardziej metod aranżacji wnętrz i kilku trików, a uzyskałam pełen obraz zachowania q różnych sytuacjach np. konfliktowych. Autorka opisuje rys historyczny, jak układać zabawki, jak troszczyć się o dzieci i jak zachowywać w stosunku do nich.

Przejrzysta książka z konkretnymi propozycjami. Polecam.

Przejrzysta książka z konkretnymi propozycjami. Polecam.

Bardzo podoba mi się ta książka. Montessori w Twoim domu. To świetny prezent dla młodych rodziców. Napisana prostym językiem, bardzo czytelna.
Nie jestem wyznawczynią tylko i wyłącznie jednej metody wychowawczej. Uważam, że wychowanie powinno być dostosowane do dziecka. Tego nauczyła mnie moja już prawie 1,5 roczna córcia. Jestem za wychowaniem w bliskości, ale też wiem, że dziecko powinno mieć z góry ustalone jasne zasady oraz granice. Dlatego ta książka przypadła mi do gustu. Nie będę jednak zmieniać całego mieszkania pod Montessori i kupować jedynie zabawek jej dedykowanych. Myślę, że wystarczy kierować się zdrowym rozsądkiem. Książka adresowana jest głównie do rodziców dzieci 1-3 letnich. To istotny czas dla rozwoju dziecka. Przedstawia sytuacje problematyczne dnia codziennego: dziecko nie chce się ubierać, nie chce wracać z placu zabaw, problemy z pojawieniem się rodzeństwa, odpieluchowanie, mycie zębów. Radzi jak mówić do dziecka, jakich używać słów. Łagodnie, ale stanowczo to recepta na dotarcie do dziecka. Autorka nie zapomina o nas, matkach, przypomina, że nasze zdrowie psychiczne i fizyczne jest bardzo ważne. Nie możemy o tym zapominać, każdego dnia powinniśmy zrobić coś dla siebie. Niby to wszystko wiemy, ale są to trudne sprawy do wypracowania. Oprócz tego książka przedstawia jak odpowiednio urządzić dom oraz jakie aktywności przygotować dla malucha.

Jak sporo rodziców, poszukiwałam wiedzy i pogłębienia tematyki Montessori. Niestety w moim odczuciu nie ma tu jakiś odkrywczych rzezy :) W wielkim skrócie, metoda polega na uczeniu dziecka od najmłodszych lat samodzielności (dlatego przestrzeń w domu dostosowuje się do wysokości dziecka np. wieszaki na ubrania) oraz dawanie dziecku dużej swobody podczas zabaw (nie narzucanie dziecku konkretnych zabaw tylko podążanie za dzieckiem). Zabawy są w prawdzie przygotowywane przez rodziców, ale na końcu książki nie ma ich na tyle, żeby dziecko się nie znudziło. Jeśli chodzi o urządzanie przestrzeni, to IKEA już ma to opanowane do perfekcji. Jedna wizyta w IKEA i ma się pokoik dostosowany :) Jeśli chodzi o zabawy to większość rodziców stosuje metody zawarte w książce :) Niektóre fakt, przykuły moją uwagę ale ogólnie nawet jak ktoś nie zna Montessori to prawdopodobnie i tak bardzo dużo z niej stosuje. bo to są prawdy uniwersalne :: Chyba, że tylko ja to tak odbieram :) Niemniej zachęcam. Każda wiedza, jak można wspierać rozwój dziecka jest cenna :)

Książka jest pieknie wydana, prosto napisana, dużo wyjaśnia i daje gotowych pomyslow ale też zostawia sporo do własnej pracy. Zainspirowala mnie do prowadzenia metody, choc wszystkiego z tego pewnie nie wezmę.

Książka może być inspiracją dla rodziców, chcących wychować samodzielne, ciekawe świata dzieci. Można tu znaleźć przykłady zajęć dla dzieci w wieku 1-3 lata. Autorka pokazuje, jak wspierać dzieci w rozwoju samodzielności, między innymi przez specyficzne urządzenie przestrzeni domowej dla dzieci.

Książka napisana jest w sposób prosty i przejrzysty. Są w niej minimalistyczne, ładne ilustracje.

Może nie każdy będzie chciał i mógł w pełni podążać za metodą Montessori, ale książka może skłonić do pozwolenia dziecku na większą autonomię już w pierwszych latach życia i zaangażowania latorośli do wielu domowych zajęć w tym wieku, bo dzieci potrafią, chcą i mogą angażować się w wiele domowych obowiązków, gdy się im na to pozwoli.

Książka napisana jest w sposób prosty i przejrzysty. Są w niej...

Zapewne każdy rodzic w swojej karierze matki czy ojca prędzej czy później usłyszy o Marii Montessori, a już na pewno o żłobkach czy przedszkolach z założeniami pedagogiki Montessori.
No cóż, porównując jakość polskich placówek chociażby do skandynawskich, w których miałam okazję rozlicznie być przed nami jeszcze sporo nauki. Montessori to nie tylko drewniane zabawki, codzienne spacery niezależnie od pogody, a już na pewno nie zasada wobec dziecka "róbta co chceta" i bezstresowego, nieograniczonego niczym wychowania, która ciśnie się na usta wielu rodziców. Montessori w założeniach ma pogłębiać w młodym człowieku ciekawość świata, czynić nasze dzieci odpowiedzialnymi, wrażliwymi na piękno natury, sztuki, wyczulonymi na krzywdę drugiego człowieka dorosłymi.
Założenia szczytne i choć w mojej opinii nie ma doskonałych poradników dla łaknących wiedzy rodziców (wszak idealnych, postępujących według jednego schematu dzieci, jak i idealnych dorosłych też nie ma. A nawet jeśli ktoś mówi, że ma dziecko idealne lub czuje się rodzicem idealnym to droga mamo/drogi tato nie wierz w takie słowa i nie pytaj, gdzie popełniasz błąd).

Skupiając się na treści: książka ma charakter poradnika, acz autor unika rozkazującego trybu. Wszelkie zawarte wiadomości niosą ze sobą zarówno wiedzę popartą badaniami (to lubię!), ale również sugestie, co do których rodzic może a nie musi się stosować. Wiadomym jest, że im więcej zmian w duchu Montessori tym można spodziewać się większych efektów, jednak na początku warto zaczynać od małych kroków. Na skutki musimy nieco poczekać - będą widoczne za kilkanaście lat, jak i pamiętajmy, że tak, założenia Montessori założeniami Montessori, nic jednak nie ma tak piorunującego znaczenia, jak miłość, uwaga i czas, który poświęcamy naszym dzieciom, by uczynić z nich jak najlepszych ludzi kolejnego pokolenia.

Z książki wynoszę na pewno organizację zacisza domowego zgodnie z ww. pedagogiką, która pomogła nie tylko dziecku, ale i mnie nieco sprawniej logistycznie i organizacyjnie przeżywać codzienność.