Dobra relacja. Skrzynka z narzędziami dla współczesnej rodziny

Okładka książki Dobra relacja. Skrzynka z narzędziami dla współczesnej rodziny
Małgorzata Musiał Wydawnictwo: Mamania poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
Mamania
2017-04-06
2017-04-06

Okładka książki Jak zrozumieć małe dziecko Joanna Jeżak, Ewa Krogulska, Małgorzata Musiał, Agnieszka Nuckowska, Anna Siudut-Stajura, Olga Trybel, Magdalena Trzewik
Ocena 7,6
Jak zrozumieć ... Joanna Jeżak, Ewa K...

Jeżeli kiedyś ktoś zapyta mnie jaką jedną książkę o rodzicielstwie/dla rodziców polecam przeczytać, to bez wahania podsunę mu książkę "Dobra Relacja skrzynka z narzędziami dla współczesnej RODZINY", która będzie ciekawa, wartościowa i inspirująca nie tylko dla rodziców, ale też dla opiekunów, nauczycieli, wychowawców, instruktorów i wszystkich, którzy w swojej pracy rozmawiają z dziećmi.

Nie znajdziemy tutaj niczego odkrywczego ani innowacyjnego, ale kwestie, które w tym niezwykłym poradniku porusza Małgorzata Musiał z pewnością sprawią, że do wielu spraw po tej lekturze podejdziemy inaczej i z dużo większym zrozumieniem. Autorka w głównej mierze skupia się na dialogu pomiędzy dzieckiem a osobą dorosłą, kładąc nacisk na znaczenie zaspokojonych i niezaspokojonych potrzeb, które w trakcie tej relacji się pojawiają. Małgorzata Musiał nie demonizuje kar ani innych metody wychowawczych, ale w bardzo przystępny sposób pokazuje jak sprawiać, aby relacja dziecko- rodzic była dobra. W kilku rozdziałach podpowiada o tym, co wpływa na to, czy dziecko chce słuchać dorosłego. Mamy rozdział poświęcony stawianiu granic, rozdział o emocjach, o współpracy, o sytuacjach problemowych/konfliktowych, o konsekwencji oraz nagradzaniu. Kolejny rozdział traktuje o relacjach i konfliktach jakie powstają pomiędzy rodzeństwem, a ostatni to porady przydatne w chwili, gdy dopadnie nas zwątpienie.

Wydaje mi się, że sposoby opisane przez Małgorzatę Musiał sprawdzą się nie tylko na płaszczyźnie rodzic-dziecko, ale mogą pomóc osobom, które maja problemy z dobrą komunikacją z innymi ludźmi, przy czym książka jest napisana tak, że z pewnością zaciekawi nie tylko rodziców i pedagogów. Książka nie jest obszerna, ale zawiera całe mnóstwo wartościowej wiedzy, ogrom życiowych przykładów, pokazuje różne strategie i punkty widzenia- a przy tym z pewnością nie jest "przegadana".

Taka "Skrzynka z narzędziami" powinna znaleźć się w każdym domu, bo może być pomocna w wielu zwyczajnych i nadzwyczajnych rodzinnych sytuacjach.

“Dobra relacja. Skrzynka z narzędziami dla współczesnej rodziny” to poradnik wspierający rodziców w ich codziennych trudach. Autorka daje narzędzia do tego by spróbować okiełznać swoje relacje z dzieckiem, ale też wyraźnie zaznacza, że: nie jest to proste, nie zawsze się uda, nie zawsze jest na to czas, siły i możliwości. Bardzo podoba mi się takie “ludzkie” podejście do tematu wychowania dzieci. W poradniku pod uwagę brane są nie tylko emocje dziecka, ale i rodzica.

W wielu momentach poradnik pokazuje rozwiązania dla rodziców nieco starszych dzieci- około 4-5 letnich, z którymi można już nawiązać sensowny dialog i które potrafią wyrazić co czują i czego potrzebują lub nie. Dla rodziców młodszych dzieci również znajdziemy parę wskazówek i sporo ciekawych myśli. Ale przede wszystkim wsparcie. Dużo tu sytuacji z życia rodzica- prawdziwych, niepodkoloryzowanych. Dzieci krzyczące w pokoju obok, rodzeństwo okładające się po głowie zabawką, awanturka w sklepie, “spokojne” wypicie kawy wśród kłótni swoich ukochanych pociech. Kto z nas nie zna tych sytuacji? :)

Książka podzielona jest na rozdziały i podrozdziały, dzięki czemu jest bardzo poukładana i czytelna- łatwo wrócić do najbardziej interesujących nas kwestii. A jest ich naprawdę sporo. Dowiemy się między innymi: czy kary i nagrody są dobrym rozwiązaniem? Czy i w jaki sposób chwalić dziecko? Jak wyznaczyć granice, swoje i dziecka? Jak o nie dbać? Jak radzić sobie z emocjami dziecka? Jak radzić sobie z własnymi emocjami? I co gdy nie potrafimy dać dzieciom wsparcia? Zabawa jako sposób na dobrą współpracę? Relacje rodzeństwa, zazdrość, konsekwencje w życiu społecznym i rodzinnym, dbanie o siebie i wiele, wiele innych.

Dla mnie “Dobra relacja...” to kolejna pozycja, która dała mi trochę wsparcia i zrozumienia. Pokazała, że idę w dobrym kierunku jako rodzic, chociaż czasami zmęczenie i przekraczanie moich granic przez dzieci sprawia, że całą wiedza zostaje w tyle 😉 I to normalne! Dlatego ważne jest by dbać o siebie, swoje granice i odpoczynek- na miarę swoich możliwości. Ale to najlepiej zostało wytłumaczone właśnie w tej pozycji ;)

“Trudne sytuacje są po prostu trudne. Nie zawsze jesteśmy w stanie działać tak, jak byśmy tego chcieli. Owszem, warto dokładać wszelkich starań i wspinać się na wyżyny swoich możliwości, a jednak czasem splot okoliczności utrudnia nam wykorzystanie naszego potencjału. Liczy się całokształt. To, w jakiej atmosferze dziecko dorasta na co dzień. Czym nasiąka, czego doświadcza”.

“Chcielibyśmy, aby nasze dzieci, wypuszczone w świat, były asertywne, samodzielnie myślące, potrafiły mówić >>nie<<. Ale kiedy są w domu, chcemy przede wszystkim, aby robiły, co im się każe”.

“Pocieszający natomiast może być fakt, że model relacji można zmienić w każdej chwili- zawsze jest dobra pora na to, by pochylić się nad komunikacją z dzieckiem i swoim podejściem do rodzicielstwa, oraz wybrać taki sposób, który najbardziej wspiera relację rodzic- dziecko".

Książka porusza bardzo ważne treści, z którymi jak najbardziej się zgadzam. Jednak zabrakło mi trochę tych narzędzi na które autorka powołuje się w tytule.

"Dobra relacja. Skrzynka z narzędziami dla współczesnej" rodziny to polska pozycja Małgorzaty Musiał w tematyce rodzicielstwa, która pomaga rozwiązywać konflikty w poszanowaniu potrzeb.

Każdy człowiek w życiu dąży do zaspokojenia potrzeb, emocje są zaś ich wskaźnikiem. Zatem złość czy trudne zachowanie są informacją o trudnościach, z jakimi boryka się dziecko . Mózg (a konkretniej kora nowa, która odpowiada za racjonalne myślenie czy podejmowanie decyzji) osiąga dojrzałość dopiero w wieku 25 (sic!) lat, jednocześnie ciało migdałowate odpowiedzialne za emocje jest u dzieci wyjątkowo czułe. Zdarza się też, że na dziecięcą rozpacz reagujemy zdziwieniem (przecież to tylko auto!). Dzieci nie mają jednak za sobą trudnych doświadczeń, które sprawiają, że błahe problemy nie wywołują tak gwałtownych reakcji u dorosłych (no chyba, że chodzi o spaloną pod żelazkiem sukienkę🤣). Jeśli Twoja córka reaguje złością i płaczem z powodu zgubionej zabawki, być może jest to da niej jedno z trudniejszych doświadczeń w dotychczasowym życiu.

Ustalenie własnych granic to odpowiedz na pytania „dlaczego coś jest dla mnie istotne? dlaczego teraz czuję to, co czuję?”. W związku tym dziecko mówiące „nie” rodzicom tak naprawdę mówi „tak” własnym potrzebom, jego celem nie jest sprzeciw wobec rodzica. Co więcej - dziecko nie ma naturalnej potrzeby przejmowania władzy nad rodzicami, chyba że nauczymy je, że jest to właściwa forma relacji z ludźmi.

Na koniec kilka słów o karaniu dzieci. Kary uczą unikania kar poprzez kłamstwa lub przebiegłość oraz stosowania przemocy, wpływają negatywne na relacje. Ponadto silne emocje, takie jak złość, poczucie niesprawiedliwości, chęć odwetu, upokorzenie nie nie sprawiają, że dziecko zastanawia się, jak jego zachowanie wpłynęło na drugą osobę, gdyż skupia się ono na swoich trudnych emocjach.

Obowiązkowa pozycja dla wszystkich rodziców, którzy są dopiero od niedawna rodzicami lub mają kilkuletnie dzieci. Pani Małgorzata Musiał w przystępny sposób zaprezentowała techniki i narzędzia, które warto wprowadzić i praktycznie ćwiczyć każdego dnia ich wdrażanie w codzienne budowanie i pogłębianie relacji ze swoimi dziećmi.

Jak w tytule :) Jak stworzyć dobrą relację w rodzinie. Świetna książka.

Jak w tytule :) Jak stworzyć dobrą relację w rodzinie. Świetna książka.

Jeśli ktoś chciałby przeczytać tylko jedną książkę o rodzicielstwie - poleciłabym tą.
Plusami są m.in. mnogość poruszonych kwestii, przyjazny język, jasny opis i przykłady. Jednocześnie książka nie jest jakąś cegłą, ale zwięzłym i treściwym poradnikiem.
Oprócz porad jak radzić sobie w rodzinie, jak znaleźć w sobie zrozumienie dla dziecka, czuć tu po prostu wiele zrozumienia dla rodzica.
Będę do tej książki wracać.

Sformułowanie "skrzynka z narzędziami" w moim odczuciu jest przesadzone. Zaufajcie mi jestem inżynierem. Przydatne rzeczy, jakie otrzymujemy to fragmenty i odniesienia do innych opracowań, przytoczone na stronach książki (Jesper Juul, Alfie Kohn, Marshall Rosenberg, czasopismo "Coaching"). Autorka wynotowała sporo z tego, co przeczytała i skleiła "to" w książkę, dodając coś "od siebie". Reklamuje przy okazji warsztaty, które prowadzi. Spory warsztat, ale wolę wracać do swoich "starych" książek, których lista na końcu recenzji.

Wydaje się, jakby autorami treści były dwie odmienne osoby. Linię podziału stanowi 97 strona. Treści przedstawione do 97 strony są chaotyczne, zagmatwane i niespójne. Język autorki męczy tak nieziemsko, że żałuje się wydanych pieniędzy. Chce się zarzucić lekturę i pozostawić gdzieś książkę. Potem od 98 strony jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki pojawiają się przykłady i czyta się nieco lepiej. Zasadniczych treści wystarczyłoby na napisanie kilku ciekawych artykułów, bez męczenia oczu czytelnika wodolejstwem.

Zamiast tej książki polecam:
1) "Kieszonkowy niezbędnik rodzica" Gail Reichlin i Caroline Wrinkler;
2) "Zgrana drużyna rodzinna! Jak bez krzyków i zrzędzenia nakłonić dzieci do współpracy" Elizabeth Pantley;
3) "Wychowuj po trochu. Wymagaj więcej, rób mniej!" Emma Jenner;
4) "Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły" Adele Faber i Elaine Mazlish;
5) "100 porad jak wychować chłopca + dziewczynkę" Elizabeth Hartley-Brewer .

Trochę chaotyczna

Trochę chaotyczna

Wartościowa książka o wychowaniu, zawiera wszystko co trzeba wiedzieć o tym jsk budowac z dzieciakami relacje. Czyta się szybko i przyjemnie. Myślę że wrócę do tej książki jeszcze raz.

Małgorzata Musiał Dobra relacja. Skrzynka z narzędziami dla współczesnej rodziny Zobacz więcej