White Note Pad

2023-06-23
2023-06-23
Ewa Wachol
manga 2w1 josei

White Note Pad to manga autorstwa Tomoko Yamashita, gdzie dwójka ludzi zamienia się ciałami i stara się odnaleźć w nowej sytuacji. Tytuł został wydany w Polsce w ramach jednotomówek Waneko. Mamy więc do czynienia z historią, która nie ciągnie się przez wiele rozdziałów i możemy poznać całość już przy jednym posiedzeniu z całkiem sporym tomikiem.

Manga jest historią dwójki ludzi. Siedemnastoletnia Hana o mający na karku prawie czterdzieści lat Shougo pewnego dnia zamieniają się ciałami. Niepopularna w szkole nastolatka staje się dojrzałym facetem. A samotny mężczyzna, który pracował jako mechanik samochodowy, nagle ma okazję przeżyć drugą młodość. Taka gigantyczna zmiana jest dla obu osób okazją na spróbowanie życia w inny sposób. Tylko czy taka sytuacja może prowadzić do czegoś dobrego?

Manga jest historią...

Kupiłam tę mangę ze względu na opis jak i koncept zamiany ciał. Również to jest josei i obyczajówka, więc coś bardziej poważnego.
Historia toczy się wokół Hany i Shougo którzy z niewyjaśnionych przyczyn zamieniają się ciałami. Wywraca to ich życie do góry nogami gdzie Shougo w ciele Hany radzi sobie wyśmienicie a Hana w ciele Shougo nie bardzo co sprawia że nie może poradzić sobie z życiem. Oboje w końcu się spotykają w miejscu pracy Hany. Od tej chwili ponownie zmienia się ich życie, gdzie próbują się z sobą dogadać i odnaleźć w całej tej sytuacji.
Według mnie ta manga jest okropnie przegadana. Doceniam aspekty filozoficzne nad własnym "Ja", różne rozmyślania bohaterów, pokazanie zwyczajnego życia, czy tych wszystkich zmian które w nich zaszły. Drażniło mnie trochę to cały czas rozżalanie się nad sobą chociaż też rozumiem że bohaterowie mieli prawo czuć się oszołomieni tym co zaszło. Tylko że po dłuższym czasie cały czas było to samo. Uważam że w ta manga mogłaby być krótsza bo tych rozważań jest po prostu za dużo. Jak na początku było to ciekawe, to pod koniec już męczyło. Również nie mamy wyjaśnionego kompletnie wątku fantastycznego z zamianą ciał.
Manga mogłaby być lepiej poprowadzona, pod koniec jak już wspomniałam wynudziła. Koncept ciekawy ale fabuła trochę gorsza.

ZAMIANA CIAŁ

I kolejna jednotomówka od Waneko za nami. Tym razem padło na „White Note Pad” Tomoko Yamashity, autorki takich tytułów, jak „Her” czy „Butter!!!”. Po ostatnich jednotomówkowych wrażeniach w postaci „Żegnaj, Eri”, ten tomik już tak na kolana nie powala, ale nadal jest bardzo przyjemną opowieścią spod szyldu josei. Może i opartą na wszystkim znanym motywie, niemniej wciąż atrakcyjnym i zawsze dobrze się sprawdzającym.

Jest ich dwoje. Hana ma siedemnaście lat i chodzi do liceum. Shougo jest od niej o ponad dwie dekady starszy, pracuje jako mechanik samochodowy. Co może łączyć tą dwójkę? Wiele, ale w tej sytuacji, w której się znaleźli łączy ich to, że… zamieniają się na ciała i…
Mija rok, ich życia się zmieniły. Hana stała się modelką, Shougo stracił pracę. Ale spotykają się ponownie i… I właśnie, co z tego wyniknie?

ZAMIANA CIAŁ

W życiu każdego z nas jest coś takiego co by zmienił. Gdyby tylko pojawiła się okazja zacząć od nowa, niejedna osoba chciałaby ją wykorzystać. Okazuje się jednak, że taki scenariusz wcale nie musi być aż tak kolorowy i wymarzony jak można by początkowo pomyśleć. W bardzo interesujący sposób tę tematykę porusza najnowsza Jednotomówka Waneko, zatytułowana White Note Pad.

Tomoko Yamashita zabiera czytelnika w niezwykłą, pełną refleksji podróż przez życie pewnej nastolatki oraz powoli zbliżającego się do czterdziestki mężczyzny. Wykorzystuje do tego dość dobrze znany w popkulturze motyw zamiany ciał. Autorka nie skupia się jednak na tym dlaczego do tej zamiany doszło. White Note Pad nie jest również historią, skupiającą się na staraniach dwójki o powrót do własnego ciała. Nie spodziewajcie się zatem fantasy, lecz dającego do myślenia dramatu.

Manga koncentruje się na tym jak można wykorzystać drugą szansę od życia. Pokazuje nam ją z dwóch skrajnych perspektyw. Oto przeciętny facet, który w życiu do niczego nie doszedł nagle staje się nastolatką, przed którą otworem stoi całe życie. Z drugiej strony młoda dziewczyna, która cierpi na niską samoocenę właściwie znajduje się w jeszcze gorszym położeniu. Zostaje dorosłym mężczyzną i zupełnie nie wie co zrobić, jak się zachować, itd. Mija rok i ścieżki dwójki bohaterów się krzyżują, a my poznajemy ich doświadczenia, wzloty i upadki związane z tym nietypowym stanem rzeczy.

Za piękną, kredową obwolutą kryje się poruszająca, dająca do myślenia opowieść o życiu. Autorka pięknie opowiada o drugiej szansie, lecz także o naszych słabościach i dylematach, na których nie zawsze mamy czas się skupić. Oto bowiem Shougo w ciele nastolatki zdaje się żyć pełnią życia, by w pewnym momencie dojść do tego, że tak naprawdę nie jest szczęśliwy. W innym kierunku zmierza z kolei codzienność Hany, która początkowo jest wyjątkowo zagubiona, ale z czasem w pełni odnajduje się w nowej rzeczywistości.

Tej lirycznej historii i głębokim przemyśleniom towarzyszy piękna, delikatna kreska. Autorka White Note Pad pięknie wykorzystuje biel. Bardzo przypadł mi do gustu fakt, że nie sili się na zbędne ozdobniki i często korzysta z bardzo skromnych środków. Pomaga to odpowiednio uwypuklić treść, nie odwracając uwagi czytelnika od wewnętrznych przeżyć Hany i Shougo. Spodobało mi się także to jak na twarzach bohaterów wychodzą te wszystkie emocje, czyli najważniejszy element mangi.

Nowa Jednotomówka Waneko to idealna propozycja dla osób, szukających odskoczni od akcji, fantasy, walk z potworami, czy romantycznych komedii. Ja często czuję potrzebę doświadczenia takich właśnie historii, które skłaniają do refleksji nad naszym własnym życiem, postępowaniem i zachowaniem. Jeśli zatem wy również lubicie taką odmianę od większości czytanych przez was mang, to właśnie ją znaleźliście.

• Manga
  • Mangi