rozwińzwiń

Do mnie, dzieci wdowy. Wolnomularze na Kielecczyźnie od XVIII do XXI wieku

Okładka książki Do mnie, dzieci wdowy. Wolnomularze na Kielecczyźnie od XVIII do XXI wieku Bożena Mirosława Dołęgowska-Wysocka
Okładka książki Do mnie, dzieci wdowy. Wolnomularze na Kielecczyźnie od XVIII do XXI wieku
Bożena Mirosława Dołęgowska-Wysocka Wydawnictwo: Fosforos Seria: Ars Magna Latomorum historia
144 str. 2 godz. 24 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Ars Magna Latomorum
Wydawnictwo:
Fosforos
Data wydania:
2023-04-01
Data 1. wyd. pol.:
2023-04-01
Liczba stron:
144
Czas czytania
2 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9781739168858
Tagi:
wolnomularstwo masoneria Kielce Kielecczyzna
Średnia ocen

8,8 8,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,8 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
96
11

Na półkach: , ,

Jest to książka przeznaczona dla ludzi zafascynowanych historią masonów w Polsce, szczególnie w okolicach Kielc. Jeśli szukacie w tej książce wielu informacji to jest ona dla was, jeśli szukacie sensacji i ciekawych odkryć to radzę wybrać coś innego. Dla mnie ta książka jest ciekawa, ponieważ interesują mnie dzieje wolnomularzy w Polsce, ale rzeczywiście w pewnych momentach jest wszystko tak dokładnie opisane, że tylko prawdziwy fan to przebrnie. Ogólnie uważam, że to bardzo wartościowa i napisana z ogromną pasją książka! Polecam bardzo wszystkim pasjonatom masonów i masonek w Polsce.

Jest to książka przeznaczona dla ludzi zafascynowanych historią masonów w Polsce, szczególnie w okolicach Kielc. Jeśli szukacie w tej książce wielu informacji to jest ona dla was, jeśli szukacie sensacji i ciekawych odkryć to radzę wybrać coś innego. Dla mnie ta książka jest ciekawa, ponieważ interesują mnie dzieje wolnomularzy w Polsce, ale rzeczywiście w pewnych momentach...

więcej Pokaż mimo to

avatar
52
52

Na półkach: ,

Przedstawiam Wam książkę z zapoczątkowanej serii @wydawnictwo_fosforos o nazwie Ars Magnum Latomorum, poświęconej zagadnieniom związanym z wolnomularstwem.

Pozycja ta ma pewne zadanie, mianowicie popularyzację wiedzy o ruchu wolnomularskim, co bardzo czuć podczas czytania i analizowania wiedzy w niej zawartej.

Jak widać po tytule, skupia się wokół historii Wolnomularstwa na Kielecczyźnie, z punktu widzenia autorki, która do loży należy już prawie 30 lat. Bożena Mirosława Dołęgowska- Wysocka, kobieta o naprawdę barwnym życiu. Została mistrzynią wolnomularstwa, wstąpiła do paryskiej loży pod nazwą Róża Wiatrów, jest także członkinią aż trzech warszawskich lóż i prowadzi bloga pod nazwą ASZERA, gdzie pisze o problemach masonerii we współczesnym świecie.
Tytuł lektury "Do mnie dzieci, wdowy" to okrzyk z historią w tle. Wiąże się on z postacią starożytnego Fenicjanina, mistrza Hirama, wielkiego budowniczego świątyni króla Salomona. Wokół legendy mistrza Hirama i jego śmierci osnute są najważniejsze misteria masońskie.
Mamy więc już bardzo symboliczny tytuł, co pasuje do tego ruchu. Ale to nie wszystko. Szarfa widoczna na okładce to eksponat prezentowany podczas wystawy, należący do gen. Michała Karaszewicza Tokarskiego. Do tego sklejka po otworzeniu lektury prezentuje naszym oczom drzeworyt Zamku Biskupów Krakowskich w Kielcach.

Format książki jest kieszonkowy, posiada twardą okładkę i jest to naprawdę staranne wykonanie. Zwłaszcza jeżeli zdamy sobie sprawę, że trzymamy w ręku dobrze skondensowany kawałek historii zabarwiony gawędą. Autorka opowiada nam o ciekawostkach, wydarzeniach, znanych postaciach i anegdotach tak, jakby siedziała wygodnie przed nam i przelewała dostępną wiedzę do naszych umysłów.
We wstępie wita nas lekki, zwięzły zarys czym jest Masoneria czyli etyczno- filozofoczno- dobroczynny dyskrecjonalny ruch, czerpiący wiedzę z zakonów rycerskich i alchemii. Z tekstu czytelnik wyłuskać może ciekawostki o znanych osobistościsch jak np. Stanisław August Poniatowski, który gorliwie wolnomularstwo popierał.
Oprócz tego nazwiska działaczy wolnomularzy (na końcu sporządzono alfabetyczny indeks! ),chronologicznie opisane wydarzenia, rody, zabytki. Autorka odnalazła naprawdę wiele masońskich tropów na Kielecczyźnie.
Czytelnicy ciekawi świata masońskiego, nie tylko pod względem historycznym ale także symboliki, odnajdą tu nieco o używanych przez ruch utensyliach. Bardzo zaciekawiły mnie fragmenty wpisów do gazet oraz wywiadów, szczególnie ten z Witoldem Sokałą, który tłumaczy skąd się wziął strach przed masonerią. Mimo, że wolnomularstwo wciąż okryte jest wieloma tajemnicami i legendami, to właśnie takie pozycje pozwalają spojrzeć na ruch pod innym, znacznie bardziej świetlistym kątem.

Przedstawiam Wam książkę z zapoczątkowanej serii @wydawnictwo_fosforos o nazwie Ars Magnum Latomorum, poświęconej zagadnieniom związanym z wolnomularstwem.

Pozycja ta ma pewne zadanie, mianowicie popularyzację wiedzy o ruchu wolnomularskim, co bardzo czuć podczas czytania i analizowania wiedzy w niej zawartej.

Jak widać po tytule, skupia się wokół historii Wolnomularstwa...

więcej Pokaż mimo to

avatar
32
32

Na półkach:

Miałam okazję przeczytać książkę autorstwa Pani Bożeny Mirosławy Dołęgowskiej-Wysockiej, która to traktowała o Wolnomularstwie na Kielecczyźnie od XVIII do XXI wieku.

Co napewno mogę powiedzieć na wstępie- czuć tu wielką i czułą miłość do Kielecczyzny. Niespotykane troska o historię miejsca i pielęgnację wielu aspektów związanych z regionem sprawia, że serce rośnie. Sama autorka wydaje się niezwykła- niezwykle inteligentna i pełna ciepła. Aż chce się czytać!

Dodatkowo autorka to niezwykłapostać! Chcąc popularyzować temat wolnomularstwa opisuje go całkiem obszernie. Znajdziemy tu wiele anegdotek czy opowieści z przeszłości a wszystko to podane nam w intrygujący sposób. Jakby Pani Dolęgowska-Wysocka obserwowała wszystko obok i to popijając przednią herbatkę!

Autorka odnalazła sporą część historii o masonerii na ziemiach Kielrckich i za to czapki z głów dla niej! Jej niezwykłe działania zostały zamknięte w tej niezwykłej pozycji, w której mamy dostęp do ogromu informacji. Wolnomularstwo to dla wielu intrygujący temat, dlatego ta pozycja jest niezwykłym źródłem wiedzy- nie tylko tej historycznej.

Warto sięgnąć po tę pozycję i poznać bliżej postać autorki oraz informacje, które tak pięknie nam serwuje ✨️❤️

Miałam okazję przeczytać książkę autorstwa Pani Bożeny Mirosławy Dołęgowskiej-Wysockiej, która to traktowała o Wolnomularstwie na Kielecczyźnie od XVIII do XXI wieku.

Co napewno mogę powiedzieć na wstępie- czuć tu wielką i czułą miłość do Kielecczyzny. Niespotykane troska o historię miejsca i pielęgnację wielu aspektów związanych z regionem sprawia, że serce rośnie. Sama...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    4
  • Przeczytane
    4
  • Posiadam
    2
  • Witchcraft
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Do mnie, dzieci wdowy. Wolnomularze na Kielecczyźnie od XVIII do XXI wieku


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne