Świat pociągów

Okładka książki Świat pociągów Sam Sedgman
Okładka książki Świat pociągów
Sam Sedgman Wydawnictwo: Zielona Sowa popularnonaukowa dziecięca
popularnonaukowa dziecięca
Epic Adventures: Explore the World in 12 Amazing Train Journeys
Zielona Sowa
2023-08-09
2023-08-09
Anna Jurga

Okładka książki Morderstwo w Gwieździe Safari M. G. Leonard, Sam Sedgman
Morderstwo w G... M. G. Leonard, Sam ...

Pięknie ilustrowana i napakowana ciekawostkami nie tylko dla dzieci. Ach, żeby chociaż jedną z tych tras przejechać pociągiem :-).

Od jakiegoś czasu marzę, żeby wyruszyć w świat Koleją Transyberyjską (i mam nadzieję kiedyś się nią przejechać!),po przeczytaniu "Świata pociągów" do listy moich pragnień dopisałam kilkanaście podróży. Super książka dla każdego bez wzgledu na wiek.

Jesteście gotowi na podróż dookoła świata dwunastoma niezwykłymi pociągami i ich trasami okalającymi wsie, rozbudowane metropolie, dzikie tereny safari, zaśnieżone góry i gęste lasy? Zatem wsiadajcie, czeka was darmowa przejażdżka!
Na początku zachwyca piękne wydanie książki. Twarda okładka ze złotymi detalami przywodzi na myśl album, który rzeczywiście skrywa w sobie wiele ciekawostek oraz faktów ze świata kolei i nie tylko! Następnie uwagę czytelnika z pewnością przykuwają wspaniałe ilustracje nieco w stylu retro, które zaskakują oryginalną paletą barw na każdej rozkładówce.

W końcu przechodzimy do fascynującej treści.
Prezentująca się na początku książki mapa świata doskonale obrazuje długość przebiegających tras, które naprawdę są imponujące! Przejedziecie się najdłuższą liczącą sobie aż 9289 km. Koleją Transsyberyjską z Moskwy do Władywostoku, ruszycie w prawie 4 godzinną podróż linią Eurostar z Londynu do Amsterdamu, zanurzając się w ok. 50 km. a tym samym najdłuższy podmorski tunel na świecie, przemierzycie również 3186 km. najsłynniejszym luksusowym pociągiem świata Orient Expressem, o którym krążą niesamowite historie.

Przeczytacie krótkie wzmianki o innych równie ciekawych podróżach kolejowych i o historii kolei, zobaczycie opuszczone stacje widma, od których włos jeży na głowie, a także robiące wrażenie cuda inżynierii takie jak ociekająca przepychem stacja Grand Central Terminal z 44 peronami czy choćby wiadukt La Polvorilla wznoszący się na 4220 metrów! Po drodze poznacie historię i kulturę wielu mijanych miejsc, weźmiecie udział w uroczystościach, zasmakujecie przekąsek i uzupełnicie wiedzę z zakresu geografii czy biologii.

Nigdy nie sądziłam, że książka o pociągach może przemycić tak ogromną ilość informacji z różnych dziedzin, ani nie uwierzyłabym, że wciągnie nas tak bardzo, jak prezentowana pozycja! Ale takie są fakty i każda chwila z tą książką była tego warta!

Teo prawdziwa gratka dla ciekawych świata dzieci i miłośników kolei.
Bardzo polecam!

Lubicie podróżować koleją? Wiem z doświadczenia, że polska kolej nie rozpieszcza, zwłaszcza punktualnością 😉 Ale jest jednak coś fascynującego w tym stukocie żelaznych kół o tory i nitkach torów wijących się przez krajobraz…

Dziś zapraszam Was nie w jedną, ale w 12 niesamowitych podróży pociągami. Trzymajcie się mocno, bo nie dość, że zwiedzimy cały świat, to wybierzemy najdłuższe, najszybsze i najbardziej niezwykłe linie kolejowe! Przejedziemy przez najdłuższy podmorski tunel na świecie zmierzając z Londynu do Amsterdamu, poczujemy na twarzy kropelki unoszące się z Wodospadów Wiktorii w Afryce, ekspresowo przemieścimy się z Osaki do Tokio, przemierzymy Amerykę wszerz i… odbędziemy wiele innych podróży. Podczas każdej z nich poznamy nie tylko historię linii kolejowej, ale także miast i miasteczek, które znajdują się na jej trasie, historię i kulturę krajów i regionów, przez które przebiegają.

„Świat pociągów” Sama Sedgmana to nie tylko porywająca opowieść o kolei, ale też o historii ludzkości, o roli, jaką kolej odgrywała na przestrzeni wieków i jej znaczeniu dla lokalnych społeczności, to także ogrom ciekawostek z zakresu historii, kultury, przyrody, technologii. Autor zabiera czytelnika w tak nieoczywiste miejsca, jak cmentarzysko pociągów, opuszczone stacje czy do cudów inżynierii, wśród których znalazł się również polski akcent (Kanał Elbląski).

Ogrom wiedzy przekazanej w bardzo ciekawy sposób uzupełniają barwne ilustracje Sama Brewstera, bardzo wyraziste, nasycone i idealnie obrazujące treść. Razem tworzą przepiękną całość, od której trudno się oderwać – nawet jeśli nie jest się fanem kolei 😉

Doskonała to studiowania w domu, ale myślę, że genialnie sprawdzi się też podczas podróży PKP – będzie idealna dla zabicia dłużącego się czasu oczekiwania na opóźnione składy 😉

"Świat pociągów: 12 niesamowitych podróży dookoła świata" to opowieść, która przemyka przez krajobrazy i kultury odległych zakątków globu, podążając śladami linii kolejowych.

Autorzy zabierają czytelników w niezwykłą odyseję przez 12 niezwykłych tras odkrywając najciekawsze zakątki ziemi od odległych terenów koła podbiegunowego, aż po nieskończone pustynie. To podróż do serca rewolucji przemysłowej, gdzie pociągi stały się siłą napędową rozwoju, łącząc miasta i przewożąc cenne złoża oraz podróżnych.

Każda rozkładówka to nowa wyprawa ujmująca ciekawostkami o przebiegu trasy, mieszkańcach danego terenu, fascynujących zjawiskach przyrodniczych i egzotycznych zwierzętach spotkanych po drodze. Opisy punktów turystycznych, ukształtowania terenu, regionalnych przysmaków, osiągnięciach inżynieryjnych i imponujących obiektach architektonicznych sprawiają, że przenosimy się w te miejsca niczym w czasie i przestrzeni.

Nie brakuje tu również ogromu historii i ciekawostek kulturowych, które ilustrują kluczową rolę kolei w kształtowaniu narodowych tożsamości i tradycji. Każda trasa jest wzbogacona o mapy, które pozwalają dokładnie śledzić ścieżkę pociągu, oraz zapierające dech w piersiach ilustracje przenoszące w odległe rejony.

Podczas lektury poznamy historię Kolei Rovos w Afryce, Pociągu Herbacianego z Kalkuty do Dardżyling oraz Kalifornijskiego Zefira. Przeczytamy o najdłuższym podmorskim tunelu oraz pasjonujących kolejowych osiągnięć dokonanych na przestrzeni stuleci. Nie zabrakło również detektywistycznego wątku związanego z Orient Expressem oraz polskiego fenomenu na skalę światową - żeglugi elbląskiej statkiem po trawie.
Książka przybliża geografię i kulturę danego obszaru, odkrywając zakamarki, których nie znajdziemy w przewodnikach turystycznych.

"Świat pociągów: 12 niesamowitych podróży dookoła świata" to fascynująca historia kolei, która wciąga czytelnika w świat zapierających dech w piersiach widoków, imponujących konstrukcji i cudów inżynierii. To książka dla miłośników podróży, pasjonatów historii i fanów kolejnictwa, która zabiera w niesamowitą przygodę po szlakach kolejowych świata.

Kolej Transsyberyjska, Orient Express, podróż przez afrykańską sawannę, a może na Arktykę? Linie kolejowe, i te historyczne i te współczesne, opowiadają fascynujące historie i zachęcają do okrywania świata. Taka właśnie jest ta książka. Ukazuje cuda techniki i inżynierii, ale także ciekawostki o miejscach, przez które omawiane trasy biegną. Przemyca naprawdę dużo informacji i spodoba się nie tylko czytelnikom zafascynowanym pociągami. Sama przyznaję, że przeczytałam o wielu rzeczach, o których nie miałam pojęcia.
Chciałabym jeszcze zwrócić waszą uwagę na to, że została bardzo ładnie wydana. Piękna, twarda oprawa kryje matowe kartki, które zostały szczelnie wypełnione naprawdę fajnymi ilustracjami.

Czy dacie zaprosić się w podróż najdłuższymi, najstarszymi lub najbardziej ekstremalnymi trasami kolejowymi na świecie? Jeśli tak, to zapraszam. Koła w ruch, para buch! Ruszamy!

"Świat pociągów" od wydawnictwa Zielona Sowa to 12 niesamowitych podróży dookoła świata. Pociągiem Herbacianym lub przez Eurotunel, a nawet poprzez Słone Równiny, poznasz nie tylko historię kolejnictwa ale również najodleglejsze zakątki świata. Lekturę umilą rzepiękne ilustracje, mapy i schematy.

To piękne wydanie spodoba się każdemu fanowi pociągów i podróży.

Jako dziecko uwielbiałam podróżować koleją moje dzieci również. Te niezwykle pojazdy fascynują je do tego stopnia,że niejednokrotnie wybierany się na pkp by tylko na nie popatrzeć 🙈

Chcecie odbyć 12 podróży dookoła świata ? Razem z książką Sama Sedgmana "Świat Pociągów" jest to możliwe ! Możecie przeżyć niesamowitą przygodę !
Jesteście gotowi ?!
No to odjeżdżamy ! Ciuch ciuch 🚂🚂🚂

Naszą podróż zaczynamy w Londynie, a za niecałe 4 h przywitamy Amsterdam . Po drodze będziemy mogli podziwiać piękne krajobrazy, nasz pociąg będzie sunął przez najdłuższy podmorski tunel na świecie - Eurotunel.

Kolejna niezwykłą podróż rozpoczniemy w Dar Es Salaam i będzie trwała, aż 15 dni ! Po drodze będziemy podziwiać dzikie zwierzęta zamieszkujące Afrykę, wodospady Wiktorii, sztuczne jezioro Karibo oraz Kopalnię Diamentów tzw Wielką Dziurę.

By odbyć więcej wycieczek musicie sięgnąć po książkę "Świat Pociągów" czeka na Was tam mnóstwo pięknych widoków i ciekawostek. Spróbujecie nowych smaków , poznacie historię kolei, zwyczaje panujące w różnych miastach.

Ta książka to kopalnia wiedzy ! Informacje w niej zawarte niejednokrotnie mnie zaskoczyły i przyznaje, że wiele z niej się dowiedziałam 😊

Książka jest solidna, w twardej oprawie, zdobią ją barwne ilustracje co z pewnością przykuje wzrok czytelnika 🙂

Jesteście gotowi ?!
No to odjeżdżamy ! Ciuch...

Lubicie książki popularnonaukowe? Przyznaję, że osobiście je ubóstwiam. A te dla dzieci szczególnie, potrafią bowiem namalować przed nami obraz w prosty i fascynujący sposób, któremu naprawdę nie da się oprzeć. Dziś chciałam Wam pokazać jedną z takich właśnie pozycji.

"Świat pociągów" to fascynująca podróż przez najsłynniejszych szlaki i linie kolejowe na całym świecie. Pokaże Wam odległe rejony, technologiczne perełki na miarę swoich czasów oraz przytoczy kilka historii z budowy trasy kolejowych czy samych maszyn. Podczas 12 wypraw poznacie m.in.:
👉 słynny Orient Express, bohater wielu dzieł literackich,
👉 szybki jak wiatr Shinkansen,
👉 przemierzającą dwa kontynenty kolej transsyberyjską,
👉 Zefir kalifornijski łączący San Francisco z Chicago,
👉 słynny pociąg herbaciany z Kalkuty do Dardżyling.

Ogromną zaletą tej książki jest fenomenalna szata graficzna i spektakularne ilustracje, ale nie tylko. Autor nie skupił się bowiem na samych trasach kolejowych, ale postarał się przybliżyć geografię, kulturę i historię opisywanych terenów. Nie poskąpił także ciekawostek. Całość wzbogacona została o rozdziały opowiadające o opuszczonych stacjach kolejowych czy cudach inżynierii kolejowej.

To naprawdę niesamowita książka, która zafascynuje chyba każdego czytelnika. Mnie pochłonęła bez reszty i Wam także bardzo ją polecam.

• Dziecionkowe
  • Bałkany
  • 2024 dla dzieci
  • Podróże.....Podróżniczki.....Podróżnicy
  • Jest w bibliotece Zielona Góra
  • Biblioteka
  • Przewodniki

Dodaj cytat z książki Świat pociągów