Chrupek i małe kotki

Okładka książki Chrupek i małe kotki David Melling
Okładka książki Chrupek i małe kotki
David Melling Wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Foksal, Wilga Cykl: CHRUPEK (tom 1) opowieści dla młodszych dzieci
28 str. 28 min.
2023-03-08
2023-03-08
28 min.
Berenika Wilczyńska
pies kot kotki piesek przyjaźń

Okładka książki Czternaście wilków Catherine Barr, Jenni Desmond
Czternaście wi... Catherine Barr, Jen...
Okładka książki Basia i przegrywanie Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Basia i przegr... Marianna Oklejak, Z...
Okładka książki Szym Pansik. Całusy? Ohyda! Max Lang, Suzanne Lang
Szym Pansik. C... Max Lang, Suzanne L...

Druga część książeczki o wesołym piesku imieniem Chrupek.
Lektura dla młodszych dzieci. Średni format. Twarda okładka. Dużo ilustracji , mniej tekstu.
Konwencja książki zachowana, tak jak w pierwszej części.

W poprzedniej części poznaliśmy psiaka jako uparciucha, który nie lubi ubierać się w swoją czerwoną kurteczkę ,wychodząc na dwór.
W drugim tomiku Chrupek ma troszkę inny problem. Szczeniak okazuje się być egoistą , samolubem oraz zazdrośnikiem.
Pod jego dachem zamieszkała gromadka kociaków. Chrupek nie znosi ich, gdyż wchodzą mu na grzbiet, chowają się, drapią, mruczą, liżą mu sierść, chrapią, przyglądają mu się, ganiają i nie są jeszcze całkowicie nauczone czystości .
Kociaki pewnie straciły wcześniej matkę z nieokreślonych powodów i potrzebują opieki.
Futrzaki najchętniej chciałyby ,żeby Chrupek im matkował. Chodzą za nim krok w krok i staje się on dla nich wzorem do naśladowania.
Szczeniak wcale nie ma ochoty dzielić się z nimi czymkolwiek, na pewno nie jedzeniem, poduszką, kością, koszykiem , żółtą piłeczką i innymi rzeczami.
Najbardziej jednak jest zazdrosny o swój ukochany duży niebieski kocyk, którym może się otulić w czasie snu.
Chrupek pragnie odzyskać kocyk i stara się go odebrać kotkom, które uważają cały proceder za najlepszą zabawę. Skutek jest taki ,że kocyk zostaje rozdarty na dwie części.
Pod taką okryjbidą trudno pieskowi zasnąć. Trochę jest mu zimno w nocy.
Na pomoc jako poduszka grzewcza zjawiają się kotki.

Czy Chrupek teraz będzie zadowolony z tej sytuacji?
Czy można zaprzyjaźnić się z sierściuchami mimo wszystko?
Czy zabawa w większym gronie potrafi być udana?
Co zmieniło się w postawie Chrupka i co polubił, mimo wcześniejszych animozji?

O tym wszystkim przeczytacie kochani swoim pociechom. Pooglądacie obrazki.
Dzieci poznają mnóstwo nowego słownictwa, które umieszczone jest przy każdej tablicy z obrazkami o piesku i kotkach, podobnie jak w części pierwszej. Multum czasowników, popartych odpowiednią ilustracją. Książka ma niewątpliwie wartość edukacyjną.

Niesie też przesłanie ,że nie warto być odludkiem , wszystkiego zgarniać do siebie. Trzeba dzielić się przedmiotami materialnymi z innymi osobami potrzebującymi. A jak bawić się , to w jak największym gronie. Jest dużo wtedy weselej.

Przepychanki pieska i małych kotków można porównać do niesnasek między rodzeństwem starszym a młodszym.
Niby się kochają, ale czasami sobie przeszkadzają i wchodzą w drogę.
Ale trzeba to wszystko dzieciakom tłumaczyć, rozmawiać z nimi i zawsze wszystko się naprostuje.

Ta część nawet podobała nam się bardziej niż poprzednia z kurteczką.

Zapraszam dzieci i rodziców do miłej lektury!

Druga część książeczki o wesołym piesku imieniem Chrupek.
Konwencja książki zachowana, tak jak w pierwszej części.

W drugim tomiku Chrupek ma troszkę...

Co kochacie robić najbardziej na świecie?
Chrupek tytułowy psi bohater książek Dawida Mellinga od Wydawnictwa Wilga uwielbia drapać, jeść, węszyć, kopać, biegać, spać i … masę innych rzeczy.
A czego nie lubicie najbardziej na świecie?
Chrupek ma jedną czerwoną rzecz, której nie cierpi, nie znosi, nie może na nią patrzeć … to jego nowa kurteczka.
Chrupek jest małym pieskiem i kiedy termometr na dworze wskazuje poniżej, 7°C, wieje wiatr i pada deszcz powinien zakładać ubranko, żeby się nie przeziębić.
Ale Chrupek to mały uparciuch. Cudownie jest kiedy na dworze pada deszcz i można się taplać, pluskać i chlapać w kałużach. A jeszcze fajniej jest gdy do zabawy przyłącza się psia przyjaciółka Mela. Tylko po co biega i skacze w tej niebieskiej kurteczce? On swoją zostawił w domu. Co to za zabawa w ubraniu.
Woda z kałuży szybko moczy Chrupka i psiak jest przemarznięty i markotny.
Więc może jednak da się przekonać …? Kto wie …
W drugiej części przygód o Chrupku okazuje się, że tytułowy bohater nie lubi kotów. Zwłaszcza małych kociaków. Dlaczego?
Bo koty drapią, liżą, chowają się, ganiają, mruczą i chcą robić wszystko to co Chrupek i razem z nim.
Chrupek nie chce się dzielić z kotami jedzeniem, patykiem, żółtą piłeczką, a przede wszystkim niebieskim kocykiem. Nie! Nie! Nie!
Kto odpuści Chrupek, czy koty? Czy uda im się dojść do porozumienia?
Duży format, barwne ilustracje Dawida Mellinga i zabawne przygody przesympatycznego psiego bohatera na pewno przypadną do gustu małym czytelnikom. Dla miłośników czworonogów pozycja obowiązkowa.
PS. Jako kociara mam tylko wątpliwość co do kociej kupy na niebieskim kocyku.
Psie kupy na kocyku (nie tylko niebieskim) widziałam, ale kociej nigdy😉

Co kochacie robić najbardziej na świecie?
A czego nie lubicie najbardziej na świecie?
Chrupek jest małym pieskiem...

Nic tak nie cieszy oka jak cudna książeczka dla dzieci o piesku, który niczym mały przedszkolak dziennie pokonuje własne uprzedzenia i trudności. Czytając z moimi dziećmi Chrupka, właśnie to przychodziło mi pierwsze na myśl. Niby błahe sprawy jednakże bardzo podobne do tych z realnego życia! Przedstawiam Wam Chrupka - przyjaciela przedszkolaków, który jest niezwykle sympatyczny, miły i wesoły. Piesek ma swoje zdanie i swoje przyzwyczajenia, których nie chce zmieniać. Śmieje się, że przypomina mi moje dzieci podczas jedzenia czy przymierzania czegokolwiek, tzn nie spróbuje, a już wie, że nie chce 😂

"Chrupek i czerwona kurteczka" to pierwsza z książeczek o przesłodkim piesku, który za nic w świecie nie lubił tytułowej czerwonej kurteczki 😜 I choć była ciepła, przeciwdeszczowa i niezwykle wygodna, on za nic w świecie nie chciał jej założyć. Gdy pewnego dnia jego najlepsza przyjaciółka Mela wyszła na spacer w niebieskiej kurteczce i doszło do "mini wypadku" z udziałem innych większych psów, Chrupek zmienił zdanie. Brzmi znajomo? Nie tak jest czasami z dziećmi? Że dopóki same na własnej skórze o czymś się nie przekonają to na nic nasze starania i przekonywania? Także Chrupek i czerwona kurteczka to historia o próbowaniu czegoś nowego oraz o pokonywaniu własnych granic.

Z kolei "Chrupek i małe kotki" to śmieszna historyjka, w której piesek uczy się dzielenia oraz tego, że zabawa z kimś innym zawsze jest fajniejsza niż zabawa samemu. Pomimo tego, że Chrupek uwielbia wiele rzeczy robić sam i bardzo denerwują go małe kotki, które chcą robić to samo co on, w momencie, gdy jego ulubiony kocyk zostaje zniszczony, przekonuje się, że kotki nie są takie złe.

Może i nie jest to książka wysokich lotów, ale moim dzieciom bardzo się spodobała. Napewno ogromny plus robią tu ilustrację, które są po prostu przesłodkie. Myśle, że dla maluchów ta książka będzie idealna, bowiem skupia się tylko na określonych zagadnieniach, dlatego też z pewnością będzie dla nich bardziej zrozumiała i informacje dużo bardziej przyswajalne, niż gdyby to była dużo dłuższa opowieść. Mało tekstu, ładne obrazki i przesympatyczni bohaterowie 😊Książka w sam raz dla tych najmłodszych przedszkolaków.

Szukacie ciekawych książeczek z psiakiem w roli głównej? Proszę bardzo, oto Chrupek – sympatyczny piesek, który zwróci dziecięcą uwagę na kilka istotnych spraw.

W książeczce „Chrupek i małe kotki” dzieci przeczytają o tym, dlaczego piesek nie darzy sympatią kilku małych kotków i co sprawi, że to się zmieni. Poruszony jest też temat dzielenia się z innymi oraz pokazane jest, że zabawa z młodszymi może być fajna i przyjemna.

Fajne i wartościowe książeczki, które spodobają się małym czytelnikom nie tylko ze względu na treść, ale i ilustracje. Polecam.

Dziś przychodzę do Was z recenzją uroczych książeczek dla maluchów.

Chrupek to mały, rezolutny psiak. Jak każdy czworonóg ma swoje ulubione zajęcia oraz rzeczy, które go drażnią. A oto dwie jego przygody.

"Chrupek i małe kotki" to książka, która opowiada o bandzie kociątek, które strasznie drażnią Chrupka. Piesek nie lubi jak za nim ciągle chodzą, wszystkim się interesują i wiecznie to zaczepiają. A szczególnie nie lubi, kiedy dotykają jego ulubionego kocyka. Za którymś razem, kiedy chciał odzyskać swoją własność, kocyk się potargał. Czy ciepłe kociaki mogą zastąpić kocyk?

"Chrupek i czerwona kurteczka" to tom o niechęci pieska do ubranka, które powinien zakładać w chłodne dni. Któregoś razu tak się szarpał z kurteczką, aż udało mu się ją zdjąć. Potem wesoło pobiegł na zewnątrz, hasać po kałużach z Melą. W którymś momencie oba pieski zostały ochlapane wodą, jednak Mela miała na sobie swoją kurteczkę, więc wyszła z tego bez uszczerbku. Chrupek natomiast był mokry i zmarznięty. Może jednak ubranko to nie tkwi zły pomysł?

Historie Chrupka to bardzo łagodna i przyjazna seria. Każda z książeczek opowiada o jakimś problemie psiaka, który w ostateczności rozwiązuje się w pomyślny dla niego sposób. To bajki o przyjaźni, które pokazują wesołą zabawę i naturalną radość z życia. Bardzo przypadły mi do gustu także stonowane ilustracje.
Polecam ❤️

Dziś przychodzę do Was z recenzją uroczych książeczek dla maluchów.

W tej książęce dowiemy się, że Chrupek nie lubi małych kotków. Te małe stworzenia wchodzą mu na grzbiet, liżą sierść, drapią, mruczą i… robią kupię. Wciąż chodzą za nim i robią to co on. Chrupek nie lubi również dzielić się swoim jedzeniem, poduszka i ulubioną piłką. A najbardziej Chrupek lubi swój niebieski kocyk i nie ma zamiaru dzielić się nim z kociakami. Podczas jeden kłótni o ten przedmiot, niestety, ale uległ on zniszczeniu. Próbował się okryć tym co po nim zostało, ale nie było to już możliwe. Za to sympatyczne kotki przytuliły się do niego i było mu bardzo miło. Od tej pory przynosił piłkę i wspólnie z małymi stworzonkami bawili się.
Książeczki przeznaczone są dla dzieci w wieku 3-5 lat . Posiadają krótkie teksty opowiadające historię tego czego nie lubi Chrupek. Raz jest to czerwona kurteczka, a raz małe kotki, z którymi musi się dzielić. Z książeczek płynie morał, że warto słuchać mamy i ubierać się ciepło oraz warto dzielić się z innymi. Dzielenie również jest świetną zabawą.
Książeczki są idealne do wspólnego czytania i oglądania. Przygody Chrupka są zabawne, ale również pouczające. Ilustracje są pięknie wykonane i oddają w pełni to co czuje nasz bohater. Złość, smutek i radość. Dzięki tym książeczką można porozmawiać o uczuciach, jak również o zachowaniu pieska.

Jestem pewna, że gdyby Chrupek istniał naprawdę, to rozkochałby w sobie każde dziecko. Dorosłych pewnie też, bo trudno oprzeć się urokowi tego białego kundelka z łatką na oku. Zwłaszcza że swoim zachowaniem przypomina niejednego przedszkolaka.

Który rodzic choć raz nie walczył z dzieckiem o założenie kurtki/butów/czapki (do wyboru)? A może częściej przytrafia Ci się rola rozjemcy, mediatora lub negocjatora, gdy rodzeństwo gra sobie na nerwach? Pewnie masz teraz w głowie jeden z takich momentów. Wyrzuć go, puść tę myśl i wróć do Chrupka.

Wyobraź sobie, że nawet mały biały piesek może mieć problem z paradowaniem po podwórku w kurteczce. A jeśli już zostanie mu założona, to zrobi wszystko, aby się jej pozbyć. Jednak, gdy Chrupek zostanie ochlapany wodą z kałuży i będzie mokry, zmarznięty i zły, to ochota na zabawę z koleżanką zniknie tak szybko, jak psia karma z miski. Może jednak kurteczka wcale nie jest taka zła?

Natomiast, gdy małe kotki wchodzą Chrupkowi na grzbiet, drapią go i ganiają, to psu też nie jest do śmiechu. A najgorzej, gdy próbują zabrać Chrupkowi jego ukochany kocyk. Wchodzą pod niego, śpią na nim, a nawet robią na kocyk kupę. Chrupkowi nie pozostaje nic innego, jak odebrać ulubiony pledzik siłą. Ups, a co jeśli się porwie?

Zostawię teraz na chwilę pociesznego bohatera i napiszę Ci, jak ciekawie jest ta książka stworzona. Nie ma w niej za dużo tekstu, bo to pictuebook. Jest za to dużo dynamiki, żartu i powtórzeń. Zdania są krótkie, a często pojawiają się nawet pojedyncze słowa. A to wszystko wpływa na to, że tekst jest niebywale przystępny dla najmłodszych dzieci. Dodatkowo więc ćwiczy ich pamięć, skupienie i poszerza słownictwo.

Książki o Chrupku w lekki i swobodny sposób wspierają dzieci w codziennych zmaganiach i oswajają emocje. Podpowiadają rozwiązania i pokazują codzienne sytuacje z innej perspektywy. A ufne oczy spoglądające z okładki zwiastują, że ten czworonożny bohater owinie sobie czytelników i czytelniczki wokół łapki.

Nie zwlekaj więc i zaproś do swojego domu tego figlarnego psiaka!

Urocza mordka psiego słodziaka kusi już z okładki. Spogląda lekko zawadiacko i ufnie, chociaż już na pierwszy rzut oka widać, że w głowie mu psoty. Chrupek jest jeszcze szczeniaczkiem i ma naprawdę sporo wspólnego z ludzkimi dzieciaczkami – lubi podobne rzeczy i czynności, przepada za rutyną i brudzącymi zabawami, nie lubi się dzielić, no i lubi postawić na swoim.

Seria książeczek o Chrupku Davida Mellinga skierowana jest do najmłodszych czytelników, tych którzy nie przepadają za długimi formami, preferują proste teksty i minimalizm na ilustracjach, lubią pokazywać paluszkiem i troszkę się pośmiać przy lekturze. Zwłaszcza, gdy dorosły czytelnik popuści wodze kreatywności i da się porwać interpretacji tych lekkich, podszytych dowcipem historyjek.

„Chrupek i małe kotki” nawiązuje do kwestii dzielenia się, także przestrzenią. Piesek nie przepada za kotkami, bo wchodzą mu ciągle w paradę i zaczepiają go, ciągle chcąc być z nim. A gdy biorą jego ukochany niebieski kocyk miarka się przebiera i… trach. Kończy się katastrofą. Na szczęście to jeszcze nie koniec tej opowieści, ale resztę doczytacie sami 😉

Perypetie pieska i kotków przywodzą mi na myśl losy wielu rodzeństw – pragnienie bycia ze starszym bratem/siostrą i niechęć do bawienia się z maluchem tych starszych. Myślę, że można tę historyjkę z powodzeniem wykorzystać i do rozmów na ten temat.

Jestem zauroczona tymi książeczkami, które skrywają w sobie sporo mądrości życiowej dostosowanej do potrzeb rodziców małych dzieci, ogrom uroku kryjącego się w minimalistycznych ilustracjach i ciekawym układzie tychże ilustracji i tekstu.

To książeczki z typu tych, na które się patrzy i od razu się uśmiecha na wspomnienie ich wyjątkowej, ciepłej i przyjaznej atmosfery.

Seria...

Znalezienie balansu w pierwszych książkach dla maluchów to nie lada wyzwanie!
Muszą być proste, aby łatwo pojąć jej sens.
Czytelne, aby wspierać uważność i skupienie.
Ach i ta ilość tekstu!
Najlepiej jakaś IDEALNA!

Nie sądzisz? 😉

Przedstawiam Wam więc jeden z naszych ostatnich topowych tytułów, po które sięga moja młodsza 18-miesieczna córka.
Nakładem @wilgawydawnictwo na rynku pojawiła się cudowna seria o sympatycznym bohaterze, dla szczególnych entuzjastów czworonogów!

Poznajcie serię o Chrupku!🐕

"Chrupek i małe kotki" i "Chrupek i czerwona kurteczka" to nowości wydawnicze autorstwa Davida Mellinga, które wprowadzają dzieci w świat, którego już doświadczają choć przy wykorzystaniu nieco innych narzędzi, niż tytułowy piesek. Ogrom intensywnych emocji, trudne zmiany, czasem kłopoty doprowadzają do odnalezienia nowych rozwiązań.
Czy nie tak też dzieje się w życiu z dzieckiem?

Niebanalna rozkładówka, minimalistyczna graficzną forma i sympatyczna postać to to co zdecydowanie uwielbiamy!
Jestem ogromnie zainteresowana kontynuacją jego przygód!🥰

Znalezienie balansu w pierwszych książkach dla maluchów to nie lada wyzwanie!
Muszą być proste, aby łatwo pojąć jej sens.
Czytelne, aby wspierać uważność i skupienie.
Ach i ta ilość tekstu!
Najlepiej jakaś IDEALNA!

Nie sądzisz? 😉

Nakładem @wilgawydawnictwo na...

Oh! Zakochałam się w tej książeczce! Jest cudowna, słodziutka, kochana i w ogóle milusia. To przemiłe zaskoczenie, bo przecież jest to pozycja dla maluszków, a tutaj i mnie serduszko zabiło mocniej. Pełna miłości i czułości opowieść, w której odnajdą się i mali i duzi i jestem pewna, że każdy może się z niej nauczyć czegoś ważnego - mianowicie PRZYJAŹNI.
CHRUPEK I MAŁE KOTKI, to opowieść o piesku, któremu życie zmienia się o 180 stopni za sprawą małych kotków. CHRUPEK lubi wiele rzeczy, ale nie lubi kotków, bo one go męczą, chcą się z nim bawić, zagarniają jego rzeczy... i co z tym zrobić?! Nie ma biedny piesek spokoju - ale czy spokój zawsze jest wskazany.
Mądra książka dla malutkich czytelników, wręcz wzruszająca. David Melling zauroczył mnie zarówno tekstem - prostym, ale celnym - jak i ilustracjami, które rozczulają i rozśmieszają. Naprawdę złapała mnie ta historia i ogromnie polubiłam CHRUPKA.
Książka została ślicznie wydana. Ma przyjemny format, idealną wielkość, ładne kolory, porządny papier. Bardzo polecam wszystkim, którzy szukają i ładnej i mądrej pozycji dla swoich pociech. Jestem pewna, że jest to książeczka, która pozostanie w główce maluszka, a po latach będzie budziła wiele emocji i stanie się symbolem dzieciństwa.

kotki potrafią zawrócić w głowie... psiakowi
tom I

• Cztery 🐾 dla 👧👦
  • Literatura dziecięca
  • Psie
  • Serie

Dodaj cytat z książki Chrupek i małe kotki