Kowboj Ross. Jak przetrwać szkołę, widząc na jedno oko

Okładka książki Kowboj Ross. Jak przetrwać szkołę, widząc na jedno oko Rob Harrell
Okładka książki Kowboj Ross. Jak przetrwać szkołę, widząc na jedno oko
2023-04-01
2023-04-01
Jacek Żuławnik
nowotwór oka rak nowotwór

Lubicie młodzieżowe książki z przesłaniem? Ja już niejeden tytuł polecałam Wam na moim profilu. Dzisiaj bardzo chętnie prezentuję Wam kolejny z nich. KOWBOJ ROSS. JAK PRZETRWAĆ SZKOŁĘ, WIDZĄC NA JEDNO OKO Roba Harrella od wydawnictwa Dwie Siostry to historia godna poznania! Wierzcie na słowo!

Ross z jednej strony jest zwykłym nastolatkiem z niewielką grupką przyjaciół. Introwertyk, najchętniej chodziłby do szkoły, nie zwracając na siebie uwagi. Z drugiej okazuje się, że cierpi na nowotwór. Nie dość, że czeka go długa terapia, to jeszcze nie ma gwarancji, co tak naprawdę stanie się z jego wzrokiem. Leczenie stawia go w dość dziwnej sytuacji, zaczyna więc nosić kapelusz kowbojski. Jak można się domyślić, ten dodatek wyróżnia go na tle innych. Ross stara się radzić sobie z towarzyszącymi mu uczuciami. Ma obok siebie przyjaciółkę, dysponuje niewybrednym poczuciem humoru, rysuje komiksy z Batpigiem w roli głównej, a poza tym odkrywa, że podoba mu się granie na gitarze rockowej. Decyduje się nawet na wystartowanie w konkursie. Bo czemu nie? Czemu nie może wykrzyczeć, wytupać, wygrać wszystkich złych emocji, które w nim tkwią?

KOWBOJ ROSS to lektura, która wzbudza wiele najrozmaitszych uczuć. Można czuć się zagubionym wraz z głównym bohaterem. Czuć chęć walki, a jednocześnie ogromny strach przed tym, co nadejdzie. Brak gwarancji na wyzdrowienie, prawdopodobieństwo ślepoty — to wszystko wzbudza w Rossie ogromny strach. Zważywszy na to, że to dopiero nastolatek, można być pewnym, że nie poradzi sobie z tym w standardowy sposób. Wybawieniem stają się dla niego lekcje gry na gitarze oraz zbliżający się konkurs, na którym wystartuje z… przyjaciółką i wrogiem. Uginające się pod ogromnym ciężarem barki bohatera, a jednocześnie mnóstwo nadziei, pomoc ze strony dorosłych.. ta książka jest fenomenalna. Bardzo cieszę się, że tak wartościowa lektura została częścią SERII Z POCZWARKĄ od wydawnictwa Dwie Siostry. Nie przejdźcie obok niej obojętnie!

W Serii z Poczwarką wydawnictwa Dwie Siostry ukazują się wartościowe książki, których autorzy w powieściowej fabule zamykają ważne i trudne tematy, jednocześnie dostosowując przekaz do młodego odbiorcy. Każdy kolejny tytuł zwraca więc natychmiastowo moją uwagę. Nie inaczej było z Kowbojem Rossem Roba Harrella.

Choroby nowotworowe w rodzinie, a także choroby nowotworowe dzieci, to niełatwy temat do rozmowy. Ale nie jest to temat, którego należy unikać, jako że żyjemy w czasach, kiedy nieustająco wzrasta liczba chorych. I dlatego warto go oswajać, uzmysławiać dzieciom, z czym zmagają się chorzy nie tylko w kwestiach medycznych, ale i emocjonalnych.

Harrell świetnie podszedł do tego tematu, stawiając na szczerą, angażującą fabułę, która jednocześnie przełamuje gorzkie tony dawką humoru. Bez zażenowania i infantylizowania mówi o chorobie, ale też unika przesadnego dramatyzmu i straszenia. Pokazuje, że mimo choroby młody bohater zmaga się z bardzo przyziemnymi problemami, które bliskie są niejednemu z czytelników. Ross, jak każdy młody człowiek, czuje potrzebę akceptacji, marzy o dziewczynie, która go zauroczyła, próbuje funkcjonować w domu i szkole, stawia na przyjaźń i cierpi, kiedy czuje się przez jednego z przyjaciół odrzucony. Tyle że wszystko to rozgrywa się - wciąż - w cieniu choroby.
Jest to powieść niezwykle wiarygodna pod względem psychologicznym, uzmysławiająca, z jak wieloma sprzecznymi emocjami zmaga się bohater. Jest w niej zarówno lęk i cierpienie, jak i złość, ale też sporo radości, determinacji i nadziei. Za to wszystko nie sposób bohatera nie pokochać.

Ta książka uwrażliwia nie tylko na kwestie związane z chorobą, ale też pokazuje, jak łatwo można drugą osobę zranić, jeśli uczyni się z niej obiekt niewybrednych żartów. Niezależnie od okoliczności nie wolno wyśmiewać nikogo, ale Harrell pokazuje nie tylko, jak okrutne wobec siebie mogą być dzieciaki, ale też jak ważne jest, by powstrzymać sprawców i okazać wsparcie drugiej osobie.

Nie jest to książka tylko i wyłącznie o chorobie, ale też o różnych obliczach przyjaźni. O wsparciu i odtrąceniu wynikającym z lęku. O tym, że czasem oceniamy innych zbyt pochopnie. Że warto być wiernym przyjacielem, ale też że przyjaźń możemy znaleźć tam, gdzie się jej nie spodziewamy. I że możemy nieświadomie zranić przyjaciół, jeśli za bardzo skupimy się na sobie.

Kapitalnym w moim odczuciu pomysłem jest dodanie do treści minikomiksów o Batpigu, bohaterze rysowanym przez głównego bohatera, które niebanalnym humorem przełamują ciężar emocjonalny opowieści i stanową swoisty komentarz do zmagań Rossa z codziennymi problemami. Są proste i przewrotne zarazem.

Mówiąc, że to szczera opowieść, mam na myśli, że autor nie ukrywa przed czytelnikiem, że nowotwór nie tylko zagraża życiu bohatera, ale samo leczenie jest obciążające i potencjalnie niebezpieczne. Że oznacza lęk, ból, poczucie osamotnienia i może dokonać trwałych szkód w organizmie. W kontraście do tego mamy determinację młodego bohatera i nadzieję wbrew wszystkiemu, że wszystko można przetrwać i odnaleźć dla siebie pocieszenie.

Harrell pokazuje, że w zetknięciu z chorobą trudno odnaleźć się nie tylko Rossowi, ale też osobom z jego otoczenia, że warto spróbować zrozumieć emocje każdej ze stron, a także pozwolić sobie na chwile słabości. I że nie warto się poddawać

Ta powieść to z jednej strony emocjonalne tornado, ale też wciągająca opowieść pełna szkolnej codzienności i bardzo zwyczajnych problemów. To opowieść o chorobie, bólu i nadziei. O tym, gdzie szukać wsparcia i jak czerpać radość z życia. Poruszająca, autentyczna i skłaniająca do refleksji. Dostosowana do młodszych nastolatków, ale nie uciekająca od trudnych i bolesnych kwestii. Wyjątkowa opowieść o zmaganiach z chorobą, wartości przyjaźni i wewnętrznej sile. Takie historie zostają z człowiekiem na długo.

Choroby nowotworowe w rodzinie, a także choroby nowotworowe...

Książka, którą napisał Rob Harrell, opowiada o tym, jak przetrwać w trudnej sytuacji życiowej. Książka ukazała się w tak zwanej serii z Poczwarką, w której są wydawane działające na wyobraźnię powieści dla nastolatków. Dzięki takim książkom dorastające dzieci mogą spojrzeć na świat z innej perspektywy. 👍
Bohater tej historii, Ross Maloy, to zwyczajny nastolatek, który chciałby normalnie żyć. Chłopak lubi Batpiga, czyli nieustraszonego prosiaka z komiksów i nie ma większych problemów. Niestety okazuje się, że jest poważnie chory i czeka go długie leczenie. Początkowo chłopak nie potrafi sobie poradzić z sytuacją, ale z czasem musi znaleźć w sobie siłę. Na szczęście może liczyć na najlepszą przyjaciółkę, poczucie humoru oraz nowo odkrytą pasję. Więcej na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2023/08/kowboj-ross-jak-przetrwac-szkoe-widzac.html

Bohater tej historii, Ross Maloy, to zwyczajny nastolatek, który...

Egzemplarz książki otrzymałam od wydawnictwa w zamian za recenzję.
Wydawnictwo nie miało wpływu na treść i formę recenzji.

To jest fantastycznie napisane!
Wciąga od pierwszej strony.
Przywiązuje do bohatera.
Wyzwala empatię.
Ściska za gardło.

Temat lekko opisany, ale trudny!
Wzrusza, rozczula i rozśmiesza.
Ale w połowie masz dość!
I musisz zrobić przerwę!

Krótką.
Bo kibicujesz.
Ściskasz kciuki.

Książka "Kowboj Ross" to nie jest powieść przygodowa,
chociaż bohatera spotyka przygoda i mierzy się z przeciwnościami.
To dziennik choroby, historia walki z rzadkim rodzajem raka.
A bohater - Ross ma tylko naście lat.

Szczerze, ale bez epatowania cierpieniem,
prostym językiem Rob Harrell opisuje chorobę i terapię,
ale przede wszystkim koncentruje się uczuciach i emocjach.
Diagnoza, naświetlania, konieczność noszenia kapelusza,
wypadanie włosów, zaczerwieniona skóra, mazista maść.
Przerażenie, złość, poczucie niesprawiedliwości, wstyd,
zażenowanie, ból, smutek, nadzieja, odwaga.

Podtytuł "Jak przetrwać szkołę, widząc na jedno oko"
sugeruje raka oka i... chodzenie do szkoły.
Bo Ross nie rezygnuje z normalnego życia.
Nie chce litości, źle znosi ukradkowe spojrzenia,
nie rozumie milczenia przyjaciela.

Ale w tym wszystkim potrafi żartować,
rysuje zabawne komiksy i odnajduje pasję.
Przeżywa nawet euforię :-)

Nie dowcipkuje bez przerwy,
miewa czarne myśli.
Czasem płacze.

Choć nieco gorzka, książka jest delikatna i ciepła.
Poważnie traktuje młodego czytelnika.

Absolutnie polecam nastolatkom
oraz rodzicom i wychowawcom!

Egzemplarz książki otrzymałam od wydawnictwa w zamian za recenzję.
Wydawnictwo nie miało wpływu na treść i formę recenzji.

To jest fantastycznie napisane!
Wciąga od pierwszej strony.
Przywiązuje do bohatera.
Wyzwala empatię.
Ściska za gardło.

Temat lekko opisany, ale trudny!
Wzrusza, rozczula i rozśmiesza.
Ale w połowie masz dość!
I musisz zrobić przerwę!