Dlaczego statystyki kłamią

Zysk i S-ka
2023-01-31
2023-01-31
9788382026924

Autor prostym językiem wymienia współczesne mu (lata 50) manipulacje i błędy w statystykach podawanych w mediach i innych instytucjach. Przedstawia na czym polegał błąd lub oszustwo i to właściwie tyle. Nic odkrywczego; należy przyjrzeć się kto publikuje statystykę, na jakiej próbie, jakich definicji używa, jak wygląda wykres i jaką metodą było to liczone. Wiadomo, jeżeli ja zjem mięso z ryżem, a Ty kapustę to średnio zjedliśmy gołąbki. Albo co drugi badany nie je mięsa czy też 50% badanych żywi się tylko kapustą.

Bardzo płytka, do tego posługuje się bardzo starymi przykładami.

Bardzo płytka, do tego posługuje się bardzo starymi przykładami.

Słabiutko. Książka jest stara, przez co posługuje się trudnymi do przyswojenia nowicjuszowi danymi, co nie ułatwia mu nauki. Wiedza jest przekazywana chaotycznie, to co jest ważne, jest skrzętnie ukrywane, bo trudne do wyjaśnienia. Całość jest prosta, nie wnosi niczego komuś, kto jest obeznany z podstawami statystyki. Raczej przyjemna, ale tylko dla tych osób, które szybko myślą i są w stanie skupić się przez dłuższy czas. Generalnie są lepsze na rynku.

Pozycja zdecydowanie stworzona dla osób niemających lub mających niewielki kontakt ze statystyką, ale moim zdaniem wciąż wartościowa dla pozostałych.

Każdy, kto miał szerszy niż podstawowy kontakt ze statystyką zna ograniczenia średniej arytmetycznej, miary klasyczne, typy wykresów i korzystanie z nich, aby "przepchnąć" swoją narrację. Można więc powiedzieć, że jeśli ktoś zna się na statystyce to prawdopodobnie lekturę tej książki spędzi mówiąc do siebie "no tak, to już wiem". A jeśli ktoś jest statystykiem z zawodu - pewnie korzysta z części ukazanych w książce metod.

Lata nie były dla książki wdzięczne i wszystkie zawarte w opisach liczby są już od dekad nieaktualne, ale korzystnie dla czytelnika - statystyka ani fundamenty oszukiwania publiki nie zmieniły się od tamtego czasu. Należy po prostu pamiętać o wieku książki, gdy autor po raz kolejny pisze o wysokich zarobkach rocznych w USA, a podaje wartość czterocyfrową.

Mimo to, pozycja jest ciekawa nawet dla osób zaznajomionych z tematyką, ponieważ może działać jako "odświeżacz", przynajmniej tak zadziałała na mnie, a przyjemne, graficzne ukazanie omawianych metod oszukiwania ułatwia ich zrozumienie.

„Dlaczego statystyki kłamią” to książka przydatna dla wszystkich, którzy na co dzień nie zajmują się statystyką, a ciekawa dla tych, którzy już się na tej dziedzinie znają.

Główną lekcją z książki jest to, w jaki sposób powinniśmy przyglądać się przedstawianym nam danym, aby nie zostać oszukanym oraz w jaki sposób możemy je interpretować. Wiedza z książki jest na pewno przydatna, szczególnie w dobie Internetu gdzie ciągle bombardowani jesteśmy różnymi danymi, wykresami i reklamami, które mają nas do czegoś przekonać.

Polecam szczególnie osobom, które nie miały wcześniej styczności z tematem, ale zarazem nie odradzam osobom, które już się na nim znają, ponieważ książkę można potraktować również jako narzędzie do uporządkowania wiedzy oraz zbiór ciekawostek.

Nie jest to pozycja najnowsza, lecz w pewien sposób na pewno ponadczasowa. Dane zawarte w książce nie są już aktualne, jednak problemy w niej przedstawione dotyczą nas także w dzisiejszych czasach....

👉 Każdy, kto wierzy we wszystkie statystyki i badania oparte na nich powinien ją przeczytać.

IG: czytomanka

👉 Zwięzła i przejrzysta analiza metod manipulacji statystykami, która opisuje niewłaściwe wykorzystanie i błędy w ich interpretacji oraz wyjaśnia, dlaczego żyjemy w epoce terroru wszelkiej maści liczbowych zestawień

👉 Bardzo dobra książka, zdecydowanie warta zainteresowania. Sporo można się dowiedzieć i zobaczyć jak łatwo manipulować ludźmi...

❗ Ocena: 10/10

IG: czytomanka

👉 Bardzo dobra książka, zdecydowanie warta...

”Dlaczego statystyki kłamią" autorstwa Darrela Huffa to niezwykle ważna i aktualna książka, która analizuje manipulacje statystykami oraz błędy w ich interpretacji. Huff w przystępny sposób przedstawia czytelnikom podstawowe zasady statystyki, a także wyjaśnia, w jaki sposób są one wykorzystywane do przedstawiania informacji w sposób nieuczciwy. Jednym z głównych punktów tej książki jest uświadomienie czytelnikom licznych statystycznych tricków, które mogą być stosowane przez osoby lub instytucje mające własne interesy lub produkty do sprzedania. Autor omawia różne techniki manipulacji, takie jak podkręcone wykresy, tendencyjne próby badawcze oraz wprowadzające w błąd uśrednienia. Przykłady i ilustracje prezentowane przez Huffa sprawiają, że treści te stają się zrozumiałe nawet dla osób nieznających się na matematyce.
Książka pt. "Dlaczego statystyki kłamią" ma szczególne znaczenie w dzisiejszym opartym na danych świecie. W erze informacyjnej, w której żyjemy, statystyki są powszechnie wykorzystywane do prezentowania faktów i tworzenia opinii. Niestety, wiele z tych statystyk może być manipulowanych w celu wprowadzenia nas w błąd. Huff pokazuje, jak ważne jest rozwinięcie umiejętności krytycznego myślenia i analizowania danych, aby uniknąć oszustw statystycznych.
Jednym z największych atutów tej książki jest jej jasny język. Huff pisze w sposób przystępny i zabawny, dzięki czemu nawet osoby nieznające się na matematyce będą w stanie zrozumieć prezentowane tematy. Autor używa licznych przykładów i analogii, które ułatwiają czytelnikom zrozumienie trudniejszych pojęć. Książka nie tylko edukuje, ale także bawi i angażuje czytelników.
Wydanie "Dlaczego statystyki kłamią" pozostaje aktualne pomimo upływu lat. Autor doskonale zdaje sobie sprawę z rosnącej roli danych i informacji w naszym społeczeństwie. Książka ta służy, jako oświecający przewodnik dla tych, którzy nie chcą dać się oszukać w erze, w której liczby i statystyki są powszechnie wykorzystywane w reklamach, programach telewizyjnych i Internecie.
"Dlaczego statystyki kłamią" otrzymała pochwały i uznanie, nie tylko od czytelników, ale również od recenzentów i mediów. Jeden z czołowych dzienników, "New York Times", opisał tę książkę, jako "prześmieszną eksplorację matematycznego zakłamania". Książka skutecznie rozwiewa iluzje, ujawniając kolejne triki i manipulacje za każdym otwartym rozdziałem.
Autor nie tylko krytykuje manipulacje statystyczne, ale także przedstawia czytelnikom narzędzia, które pomogą im w przechytrzeniu "lisa". Po lekturze tej książki, czytelnicy będą lepiej wyposażeni w umiejętność analizowania danych i wykrywania manipulacji. To niezwykle istotne w dzisiejszym świecie, w którym informacje są łatwo dostępne, ale jednocześnie poddawane różnego rodzaju modyfikacjom i zniekształceniom.
"Dlaczego statystyki kłamią" to lektura nie tylko dla tych, którzy interesują się matematyką i statystyką, ale także dla każdego, kto pragnie poszerzyć swoją wiedzę i umiejętność rozumienia prezentowanych informacji. Książka ta może służyć, jako ważne narzędzie w walce z dezinformacją i manipulacją, pomagając czytelnikom stawać się bardziej świadomymi konsumentami informacji.
Wreszcie, warto podkreślić, że "Dlaczego statystyki kłamią" to książka, która zachowuje swoją aktualność w czasach, gdy dane i statystyki odgrywają kluczową rolę we współczesnym społeczeństwie. Zrozumienie, jak statystyki mogą być manipulowane i interpretowane w sposób nieuczciwy, jest niezwykle istotne dla podejmowania świadomych decyzji i formułowania racjonalnych opinii. Bardzo polecam, właściwie każdemu; bo chyba nikt z nas nie lubi być „nabierany” na kolejne „pewne dane statystyczne”.

Podsumowując, książka, „Dlaczego statystyki kłamią" autorstwa Darrela Huffa to niezastąpione źródło wiedzy na temat manipulacji statystykami. Przeznaczona zarówno dla osób zainteresowanych matematyką, jak i dla tych, którzy chcą lepiej zrozumieć prezentowane informacje, ta książka oferuje przejrzyste wyjaśnienie statystycznych trików i zachęca do rozwinięcia umiejętności krytycznego myślenia. Jej jasny język, liczne przykłady i aktualność czynią ją godną polecenia lekturą dla wszystkich, którzy nie chcą dać się oszukać w świecie pełnym liczb i zestawień.

Autorzy wykresów w wiadomościach tvp na pewno są fanami tej książki ;)

Autorzy wykresów w wiadomościach tvp na pewno są fanami tej książki ;)

Darrell Huff najbardziej znany jest z książki „Dlaczego statystyki kłamią” wydanej po raz pierwszy w 1954 roku i od początku wywołała spore poruszenie. Była pewnego rodzaju wskazówką dla tych, którzy uczą się oceniać metodologie badań. Sam autor napisał setki artykułów i kilkanaście poradników podpowiadających jak ułatwić sobie życie, oszczędzać, wykorzystać wiedzę z lekcji matematyki w życiu. Huff słynie także ze zeznawania wpływu nikotyny na zdrowie. Wykorzystując swoje oratorskie umiejętności wyśmiewał jakiekolwiek powiązanie między papierosami i chorobą nowotworową. Mimo tej niechlubnej działalności na rzecz koncernu tytoniowego dokonał też wielu dobrych rzeczy, wśród których jest wprowadzenie statystyk, ich rozumienie, umiejętność wychwytywania błędów w nich oraz wskazywania słabych stron. Do tego uczył zaawansowanej matematyki w przystępny sposób.
„How to Lie with Statistics” przez prawie pół wieku czytana przez polskich studentów w oryginale w końcu trafia do nas w świetnym przekładzie Alicji Unterschuetz, dzięki czemu szersze grono będzie miało okazję przeczytać oraz przemyśleć wiele manipulacji z wykorzystaniem statystyki. Zwłaszcza, że jest ona wszędobylska: od reklam, przez politykę, edukację po naukę. Autor uzbraja nas w narzędzia, dzięki którym będziemy potrafili podważyć każdą propagandę, wskazać jej słabe strony, ale też nauczy, jakich błędów unikać w czasie tworzenia statystyk. Jest to niesamowicie cenna umiejętność w świecie, w którym z jednej strony jesteśmy zasypywani przez liczby, a z drugiej tworzenie rzetelnej informacji wymaga podawania cyfr.
"Dlaczego statystyki kłamią" jest jedną z tych publikacji, która dowodzi, że zmiany narzędzi przekazywania informacji wcale nie uczyniły nas mądrzejszymi. Nadal potrzebujemy uczyć się analizowania informacji, które do nas docierają oraz zadawania pytań o to skąd pochodzą dane, w jaki sposób je zebrano, z jakimi trudnościami ankieterzy mogli mieć problem i czego w czasie tworzenia statystyk nie wzięto pod uwagę oraz kto je interpretował. Świadomość tego pozwoli nieco inaczej spojrzeć na podsuwane nam wykresy, dostrzec problemy, które one ukrywają.
Książka Darrella Huffa (podobnie jak inne jego publikacje) jest krótka, treściwa i zawiera przemawiające do wyobraźni przykłady i wprowadza czytelników w świat logiki. Mamy tu klika czy kilkanaście bardzo obrazowych historii pozwalających zobaczyć manipulacje cyframi w konkretnym kontekście. Autor w prosty, żartobliwy i przystępny sposób wyjaśnił błędy metodologiczne w tworzeniu statystyk, wskazał celowe manipulacje. W tekst wpleciono zabawne ilustracjami Irvinga Geisa.
W czasie lektury czuje się, że książka powstała siedemdziesiąt lat temu. Mamy tu nawiązania do konkretnych dat, wydarzeń, badań nad leczeniem określonych chorób czy marek papierosów. Mimo tego spostrzeżenia są trafne. Autor celnie wskazuje słabe strony sporządzonych statystyk, uświadamia czytelników, na co powinni zwrócić uwagę. Ogólnie jest to publikacja zachęcająca do zadawania pytań i wątpienia w podsuwane dane bez względu na to skąd pochodzą. Huff pokazuje też dlaczego niesamowicie ważna w tej kwestii jest dyscyplina i samoświadomość wśród naukowców.
„Dlaczego statystyki kłamią” Darrella Huffa to publikacja dla każdego, kto chce nauczyć się nie wierzyć statystykom, nauczyć się pytać o metodologię zdobywania danych i uświadomić sobie, że zbieranie danych wśród ludzi zawsze związane jest z ryzykiem usłyszenia kłamstwa.

#1176 - „Dlaczego statystyki kłamią” - Darrell Huff - Zysk i S-ka Wydawnictwo
#21/2023

Książka ma 1964 strony. Swoją premierę miała dnia 31.01.2023 roku.

Jest to bardzo wciągająca książka, która ukazuje różne triki statystyczne.

Dodatkowym atutem książki są zabawne ilustracje.

Uprzedam - czytanie tej książki zmieni Twój punkt widzenia na wiele rzeczy.

Naszą głowę zaśmiecają różne informacje napływające z zewnątrz i nie zagłębiamy się w prawdziwość podawanych komunikatów. Ta książka nakłania nas do tego, by jednak rozpocząć takie analizy.

Dziękuję za mój egzemlarz Zysk i S-ka Wydawnictwo.

#1176 - „Dlaczego statystyki kłamią” - Darrell Huff - Zysk i S-ka Wydawnictwo
#21/2023

Książka ma 1964 strony. Swoją premierę miała dnia 31.01.2023 roku.

Jest to bardzo wciągająca książka, która ukazuje różne triki statystyczne.

Dodatkowym atutem książki są zabawne ilustracje.

Uprzedam - czytanie tej książki zmieni Twój punkt widzenia na wiele rzeczy.

Naszą głowę...

• Popularnonaukowe
  • Publicystyka/Literatura faktu i "faktu"/Popularnonaukowa i naukowa
  • Legimi fakt
  • Nowości 2023
  • Niedoczytane
  • Będzie lecone

Dodaj cytat z książki Dlaczego statystyki kłamią