Pułapki samotności. Jak wychodzić z mentalnej izolacji i tworzyć relacje

Okładka książki Pułapki samotności. Jak wychodzić z mentalnej izolacji i tworzyć relacje Bill Howatt
Bill Howatt Wydawnictwo: Muza poradniki
poradniki
The Cure for Loneliness
Muza
2023-02-01
2023-02-01
Witold Biliński

Zbuduj zdrowe relacje

Samotność ma wiele postaci i form. Istnieje również różnica między samotnością a izolacją. Samotność i izolacja społeczna to różne kwestie, ale ze sobą powiązane. Samotność to przygnębiające uczucie samotności lub oddzielenia. Izolacja społeczna to brak kontaktów społecznych i niewielka liczba osób, z którymi można regularnie wchodzić w interakcje. Można żyć samotnie i nie czuć się samotnym ani izolowanym społecznie, można też czuć się samotnym, przebywając z innymi ludźmi.

Starsi dorośli są bardziej narażeni na izolację społeczną i samotność ze względu na zmiany w zdrowiu i relacjach społecznych, które mogą wynikać ze starzenia się, utraty słuchu, wzroku i pamięci, niepełnosprawności, problemów z poruszaniem się i/lub utratą rodziny i przyjaciół.

Książka to poradnik, który krok po kroku pomaga czytelnikom uwolnić się od izolacji i samotności. Zagłębiamy się w niektóre zasady zawarte w książce. Dr Howatt dzieli się solidnymi radami, jak pokonać samotność i poprawić swoje zdrowie psychiczne. 🙂

Jest to książka, która jest czymś więcej niż tylko zwykłym poradnikiem. Jest rewelacyjnym przewodnikiem prowadzącym do samorozwoju i wypracowania ważnych umiejętności budowania relacji z innymi.

Znajdziecie tu mnóstwo ćwiczeń, opisanych krok po kroku i mających podstawy teoretyczne, które pomogą Wam pracować nad sobą. Autor udziela praktycznych rad prowadzących do zidentyfikowania mentalnych pułapek, w które wpadamy, a następnie objaśnia, jak się im przeciwstawić. Świadoma praca prowadzi do zamykania luk społecznych, czyli do tworzenia wartościowych i trwałych relacji z innymi.

Bardzo spodobały mi się wskazówki, dzięki którym każdy może tworzyć autentyczne więzi.
Jest ich aż dwadzieścia sześć, a oto niektóre z nich:
* Bądźmy otwarci wobec samych siebie, co obejmuje samoakceptację i pozytywne patrzenie na siebie.
* Pamiętajmy, że autentyczne więzi się zdarzają, ale nie można nikogo zmusić do lubienia nas - po prostu raz na jakiś czas trafimy na odpowiednią osobę.
* Twórzmy listę dodatkowych zajęć, na których możemy spotkać więcej ludzi, także tych podobnych do nas.
* Ułatwiajmy tworzenie autentycznych relacji, co w praktyce oznacza wyrażanie wdzięczności, docenianie drugiej osoby oraz dbanie o nią.
* Przyznawajmy się do błędów i ponośmy za nie odpowiedzialność.

I jeszcze dużo więcej.

To wszystko znajdziecie w tej niewielkich rozmiarów, ale jakże bogatej w treść pozycji! Przystępny język ułatwia czytanie, a klarowność podanych rad pomaga wprowadzać je w życie!

Bardzo wszystkim polecam!

Coraz częściej sięgam po poradniki i wyciągam z nich wiele ciekawych informacji. Kolejnym jaki miałam okazję przeczytać dzięki wydawnictwu @muza był autorstwa Dr Billego Howatta pt: „Pułapki samotności. Jak wychodzić z mentalnej izolacji i tworzyć relacje.

Książka jest bardzo współczesna a przede wszystkim ciekawa. Porusza bardzo ważny temat jakim jest samotność. w dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi się z nim boryka. Nawet jeśli otaczamy się szerokim gronem znajomych często odczuwamy osamotnienie.
Z owego poradnika dowiemy się jak należy budować więzi z innymi ludźmi żeby były trwałe, a co najważniejsza szczere.
Człowiek jako osoba społeczna najlepiej czuje się w otoczeniu innych ludzi.
To dzięki życiu z innymi rozwijamy się w dziedzinie zarówno społecznej jak i psychicznej. Największy komfort przynosi nam rozmowa oraz bliskość drugiej osoby. Książka uświadamia nam, że nie możemy zamknąć się sami ze sobą, bo będzie to źle wpływało na nasze samopoczucie.. Niedawna sytuacja jaka miała miejsce a mianowicie pandemia COVID-19, sprawiła, że wiele młodych ludzi zamknęło się samych w sobie. Brak kontaktu z rówieśnikami sprawił, że odizolowali się dla świata i utknęli w cyfrowym świecie technologii i w momencie wejścia z domu mieli problemy z komunikacją.

„Pułapki samotności. Jak wychodzić z mentalnej izolacji i tworzyć relacje”jest napisana przystępnym językiem i zawiera wiele cennych informacji. Spora część ksiązki poświęcona jest praktycznym zadaniom, które w bliższy sposób pomogą nam zrozumieć różnicę w byciu samemu a byciem samotnym. Otwieranie się na ludzi i nawiązywanie z nimi odpowiednich relacji wcale nie jest takie łatwe. Autor uświadamia nam, że niekiedy lepiej jest zrezygnować niż utknąć w punkcie bez wyjścia,.

Książka pozwoliła mi zagłębić się w samą siebie i wyciągnąć odpowiednie wnioski.
Polecam Wam z czystym sumieniem.

Treść znacznie bogatsza niż sugeruje tytuł. Duża ilość testów i sprawdzianów pozwala sprawdzić własną kondycję. Po pandemicznej izolacji nie byłam pewna, czy wszystko wróciło do normy, ale na szczęście było to mylne wrażenie. Warto polecić osobom, które nie zbudowały odpowiednich zasobów przed izolacją albo z innych względów grozi im depresja.

Książka jest połączeniem popularnonaukowych tekstów z dziedziny psychologii z bardzo konkretnym poradnikiem. W języku nie brakuje pojęć specjalistycznych i teorii, więc lektura wymaga koncentracji. Warto się o nią pokusić, gdyż porady i strategie ujęte na kartach mogą okazać się bardzo przydatne.

Trzeba uświadomić sobie jeszcze przed lekturą, że wychodzenie z samotności i budowanie relacji to jest proces zależny bardziej od nas niż od otoczenia. To jak o siebie dbamy, jak o sobie myślimy i jak traktujemy więzi z ludźmi, jest podstawą. Nie mamy wpływu na postrzeganie nas przez otoczenie. Wiele osób obwinia o swoją samotność cały świat, nie zauważając, że jedyną możliwością przemiany jest ich wola i przeanalizowanie niektórych aspektów życia. To tylko jeden z wielu problemów wyjaśnionych w recenzowanym poradniku.

Więcej na: CzasoStrefa.pl

Trzeba uświadomić sobie jeszcze przed lekturą, że wychodzenie z samotności...

Jest to kolejny poradnik, po który sięgnęłam. Dość krótki i skupia się na konkretnych kwestiach, choć w moim odczuciu dość ciężko się go czyta. To, co zdecydowanie przypadło mi do gustu, to testy, które aktywizują czytelnika. Książka porusza bardzo ważne zagadnienia, w tym dotyczące mentalnej samotności, izolacji, poczucia odosobnienia, budowania relacji... Myślę, że dla osób, które są zainteresowane tą tematyką lub lubią ten gatunek literatury, będzie to intrygująca lektura. Zawiera w sobie sporo całkiem przydatnych wskazówek i informacji, które można zweryfikować ze swoim własnym życiem.

Choć ciekawa i porusza arcyważny temat, dla mnie jest nieco dłużącą się lekturą.

Jestem skłonna stwierdzić, że poradniki lepiej ocenić po upływie dłuższego czasu, żeby móc zweryfikować czy wniosły coś do naszego życia.

Czy ten poradnik zmieni coś w moim życiu? Na pewno to, że uważniej przyglądam się pewnym zachowaniom i na więcej rzeczy z otoczenia zwracam uwagę. Czy go polecam? Stwierdzę bardzo ekonomicznie... to zależy od tego, kto prosi o radę. Ten typ literatury nie jest dla każdego. Sama znam z autopsji to, że książki tego nie połyka się za jednym zamachem. Ta pozycja w moim odczuciu jest skierowana bardziej do osób, które chcą dowiedzieć się wielu rzeczy, jednocześnie nie czytając grubych tomiszczy. Może objętościowo jest mała, ale wiedza w niej zawarta nie jedną osobę o zawrót głowy będzie przyprawiała 😉

Instagram: zaczytana_lady_czekola
(Współpraca recenzencka)

Jak dowiodły liczne badania długotrwała samotność może wpłynąć na nasze zdrowie fizyczne a także skrócić życie. Z tej książki dowiemy się jak tworzyć i odbudowywać więzi z innymi.

Autor jest behawiorystą z ponad trzydziestoletnim doświadczeniem w zawodzie. Duże możliwości badań na temat samotności w społeczeństwie dała mu pandemia Covid-19. Przymusowa izolacja sprawiła, że stała się ona prawdziwą epidemią.

Dr Howatt pisze o mentalnych pułapkach, w które dajemy się złapać. Jednak kiedy staniemy się świadomi ich istnienia i mechanizmów działania, możemy z nimi walczyć. Pracę należy zacząć od siebie. Pomogą w tym proste ćwiczenia zamieszczone w książce.

Przyczyną mentalnych pułapek są negatywne myśli jakie mamy na temat samych siebie. Złe doświadczenia z przeszłości zakorzeniają się w podświadomości, uniemożliwiając nam tworzenie więzi z innymi.

To przede wszystkim obawa przed odrzuceniem. Aby się jej pozbyć należy wyobrazić sobie inne scenariusze i zwracać większą uwagę na mowę ciała drugiej osoby niż własne myśli. W ten sposób rozwijamy empatię i inteligencję emocjonalną.

Jednym słowem nie możemy dać się zdominować odruchowi walki lub ucieczki.

Otwieranie mentalnych pułapek wymaga motywacji i regularnie powtarzanych ćwiczeń odporności psychicznej. Autor zaleca między innymi uważność, medytację i wizualizacje.

Autentyczne więzi społeczne wspierają nasze zdrowie psychiczne. Na pewno warto popracować nad rozwojem kompetencji w tym kierunku a ten poradnik może nam w tym pomóc.

Znajdziemy w nim:

- jasno objaśnioną teorię,
- przykłady z życia,
- dużo ćwiczeń do samodzielnego wykonania,
- sprawdzian na końcu każdego rozdziału,
- cytaty sławnych ludzi.

Jestem pozytywnie zaskoczona! Książka porusza bardzo ważny problem naszego społeczeństwa jakim jest samotność. Statystyki mówią same za siebie - bardzo dużo ludzi zmaga się z tytułowymi "pułapkami".
Książka jest podzielona na trzy części, każda jest opisana jasnym i prostym językiem.
Wszystko szczegółowo wyjaśnione, poparte naukowymi badaniami oraz zestawem ćwiczeń. To wszystko razem pozwala na samodzielną ocenę wewnętrznego "ja", wniknięcie w głąb swojej duszy, a co za tym idzie - analizę poziomu naszej izolacji i samotności.
Jeśli czujesz, że problem może dotyczyć Ciebie - jest to genialny przewodnik do podjęcia działań.

W moim odczuciu jest strzałem w dziesiątkę!
Porusza bardzo ważną kwestię jaką jest SAMOTNOŚĆ, a przecież można być samotnym w różny sposób...

Wielu ludzi doświadcza samotności, izoluje się. Do tego dochodzi wstyd, lęk, niska samoocena, poczucie niedopasowania społecznego...

Niektórzy wstydzą się skorzystać z pomocy specjalisty dlatego uważam, że książka będzie świetną alternatywą, żeby małymi kroczkami zacząć pracę nad sobą.

➡️Nie jest to "suchy" poradnik z zakresu psychologii.
Tę książkę naprawdę dobrze się czyta!
Zawarto w niej ciekawe ćwiczenia, które pozwalają ocenić poziom własnej izolacji i samotności, a także wiele praktycznych wskazówek🙂

Przeczytaj i wykorzystaj, żeby poczuć się lepiej❗

W moim odczuciu jest strzałem w dziesiątkę!

Pęta samotności

Nikt z nas nie przepada za samotnością, a samotność w nadmiarze może źle wpływać na nasze zdrowie zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Każdy wie, że do tego by być szczęśliwym, cieszyć się życiem, potrzebni nam są ludzie. Tak, właśnie ludzie, drugi człowiek, czy to przyjaciel, czy kolega, koleżanka, członek rodziny, znajomy. Prawda jest taka, że obecności drugiego człowieka, więzi, relacji społecznych potrzebujemy tak samo jak powietrza czy pożywienia i wody.
Na to wszystko zwraca nam uwagę dr Bill Howatt w swojej publikacji "Pułapki samotności", którą dziś Wam tu postaram się przybliżyć.

Książka napisana jest przystępnym językiem, nie musicie obawiać się naukowego żargonu, wydanie także zachęca do lektury, wydawnictwo Muza naprawdę świetnie wydaje swoje książki z zakresu psychologii, medycyny czy też nauki. Publikacja podzielona jest na trzy rozdziały, w których przeczytamy o anatomii izolacji i samotności, ucieczce z mentalnej pułapki i dowiemy się jak tworzyć autentyczne więzi. Autor podkreśla ważność więzi międzyludzkich i umiejętności zamykania luk w tychże więziach. Opowiada o wychodzeniu z mentalnej pułapki samotności i izolacji, o umiejętności pozostawiania jej otwartej, o tym, że trzeba myśleć pozytywnie, z dobrym nastawieniem podchodzić do życia, świata i ludzi, że potrzebni są nam ludzie, relacje i więzi, które pozytywnie wpływają na naszą psychikę, samopoczucie, zdrowie, a nawet na wydajność w pracy, dlatego autor zwraca uwagę, że pracodawcy czy liderzy powinni zapewnić swoim pracownikom rozmowy i wsparcie w tym zakresie. A także sprawić by każdy z pracowników miał w miejscu pracy przynajmniej jedną bezpieczną autentyczną więź.

"Pułapki samotności" są ciekawą lekturą, i choć autor nie odkrywa niczego nowego, to temat samotności, izolacji i wynikających z nich przeróżnych chorób czy to fizycznych, czy psychicznych, jak chociażby depresja, jest jak najbardziej na czasie i jak najbardziej naglący, w dzisiejszych czasach, gdzie niedawna pandemia, nowoczesne technologie, konflikty tylko bardziej pogłębiają ową samotność. Uważam, że publikacja ta jest jak najbardziej warta uwagi. Polecam jej lekturę zainteresowanym zagadnieniem samotności w społeczeństwie i tym, którzy sami mierzą się z tym problemem.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Muza.

Pęta samotności

• Psychologia