Okładka książki Kobiety Capotego. Śniadanie u Tiffany'ego, mroczne sekrety i zdrada w świecie glamour Laurence Leamer
Laurence Leamer Wydawnictwo: Znak Literanova reportaż
reportaż
Znak Literanova
2023-02-27
2023-02-27
Natalia Wiśniewska

Historia powojennej amerykańskiej ( i nie tylko) socjety. I człowieka, dla którego pomimo niewątpliwego intelektu celem życia było przynależenie do tejże. Co z uwagi na fakt, iż był biednym, zakompleksionym homoseksualistą wydaje się absurdalne. Ale jemu się udaje.
Książkę określiłabym jako kombinację bibliografii, reportażu i czasopisma plotkarskiego.

Truman i jego łabędzice z którymi się przyjaźnił. Choć był homoseksualistą, kochał kobiety i w ich otoczeniu lubił spędzać czas. „Aby dołączyć do łabędzi Trumana, nie wystarczyło być elegancką, piękną i bogatą kobietą. Należało odznaczać się poczuciem humoru, a spośród wszystkich jego przyjaciółek, żadna nie była zabawniejsza od Glorii - czasem odrobinę zbyt zabawnej.” Autor opisuje życie Capotego, jego sposób na spędzanie czasu, podróże i twórczość literacką. Opisuje kobiety, którymi się otaczał, Choć był homoseksualistą, kochał kobiety i to w ich towarzystwie brylował i czuł się najlepiej. Książka ładnie wydana, z fotografiami w środku.

Książka jest napisana dobrym, przyswajalnym językiem.
Mimo tego jej nie polecam, gdyż... jej treść jest bardzo przykra. Capote to najgorszego sortu rozplotkowany, wyrachowany gej - a jego muzy to smutne, pozbawione ambicji kobiety. Ogólny obraz tamtejszego świata sprowadza się do tego, by ładnie się ubierać, olśniewać mężczyzn, rozmnożyć się i oddać dzieci niańce. Capotego to facynowało, co tylko źle o nim świadczy. Tombak, a nie złota elita.

Książka jest napisana dobrym, przyswajalnym językiem.

2030

świat osłąwionego haremu Capotego. Jakimcudem ten śmieszny grubasej=k o rozczulaję=ącejaoaryccji wkradł se na salony Hollywood i jak przebiegała jego r=ransformacjaw lwa salonowego, jak kształtowął sięjego cięty dowcip? pamela czyli żona randolp=ha Churchilla, Lee Radziwiłl, Babe Payle, Gloria Guiness, CZ czy Nancy R. "slim", żóna Hawksa i Leylanda.

Nie dotyczy. Tak mógłbym zapisać opinię o tej książce.

Nie dotyczy. Tak mógłbym zapisać opinię o tej książce.

Ksiazka o miałkich i pustych ludziach. Których jedynym celem w życiu było bogato wyjść za maz/ożenić się. Sam Truman w tym towarzystwie wyglada jak wstydliwy czyrak na tyłku.

Niezwykła książka o niezwykłych kobietach. Przyjaciółki Trumana Capotego - z zewnątrz piękne, ze złota i marmuru, które wiodły beztroskie i luksusowe życie, o którym szary człowiek może tylko pomarzyć. Jednak po bliższym przyjrzeniu takie same, jak każdy inny. Ich historie są może nawet bardziej tragiczne i smutne przez to, że same zamknęły się w swoich złotych klatkach. No i Truman - z kart książki wyłania się obraz człowieka, którego ciężko połączyć i pogodzić z jego twórczością. Przekonany o własnej wartości, a jednocześnie zakompleksiony. Barwny a jednocześnie zupełnie jednowymiarowy. Przebiegły i okrutny lub zagubiony. To już do indywidualnej oceny. Książka wspaniale oddaje atmosferę wyższych sfer ameryki XX wieku, dekadenckich przyjęć i ekstrawaganckiego życia.

Truman Capote to pisarz, który równie dobrze opisywał biedę małych miejscowości jak splendor elit. Porzucony przez rodziców wychowywał się pod okiem ciotek, a gdy w końcu matka wróciła, jego życie stopniowo przeniosło się do świata bogatych. Przerażony wizją porzucenia, molestowany w dzieciństwie przez nauczyciela, a potem wykorzystywany seksualne w szkole wojskowej, nienawidzący i podziwiający rodzicielkę... ukojenie znalazł w towarzystwie pięknych kobiet. Łabędzic, które stały się ikonami, choć za ich największe osiągnięcie (poza wyglądem i elegancją) uważano dobre wyjście za mąż. Ich czar nieustannie go zachwycał, a jako że i jemu go w pewnej formie nie brakowało stawał się ich ulubionym towarzystwem. Mieszkał w willach, podróżował ich prywatnymi samolotami i jachtami, był stałym gościem na przyjęciach. Tam, gdzie był Capote, gromadzili się ludzie i zawsze była dobra zabawa. Uważany za dobrego przyjaciela w rzeczywistości przypominał bardziej dwulicowego plotkarza, któremu jednak trudno było się oprzeć.

Laurence Leamer tworzy obraz amerykańskiej klasy wyższej. Umiłowania sztuki i piękna, ciągłych przyjęć i flirtów. Walka o prawa kobiet dzieje się jedynie w tle, szczególnie wśród warstw robotniczych, na salonach natomiast króluje przepych i dobra zabawa, najczęściej okraszona poświęceniem serca. Autor biografii obraca się wokół Capotego i jego znajomych, ale jego głównym celem jest przedstawienie łabędzic, jak sam artysta nazywał swoje przyjaciółki. Oryginalny tytuł „Capotes Women: A True Story of Love, Betratal, and a Swan Song for an Era“ jednoznacznie na to wskazuje, ale polski tytuł chętniej wprowadza w błąd czy nie do końca zdradza zawartość, więc nie rozumiem zmiany, jaka w nim zaszła. Sama zawartość książki jest nieprzyjemnie chaotyczna. Pewne drobne informacje zostają bez powodu podane dwa razy, autor lubi swoje domysły opowiadać niczym fakty, a momentami... Często plącze się w tym, by przystępnie i barwnie przedstawić historię — jak przy fragmencie, gdzie opowiada o łowienie ryb na otwartym morzu przez Hemingwaya i Hawksa (dwóch bogatych przedstawicieli klasy wyższej),co podsumowuje słowami „ten motyw Hemingway wykorzystał później w opowiadaniu «Stary człowiek i morze» “. Zawsze mocno irytuje mnie słabe wykonanie ciekawych książek, a z taką niewątpliwie miałam styczność.

Inaczej wyobrażałam sobie Capotego, ale poznanie go lepiej oraz poznanie kobiet, jakimi się otaczał, dało mi perspektywę, dzięki której lepiej zrozumiałam magię jego opowiadań (bo niestety tylko je jak dotąd czytałam i POLECAM). Poza tym „Kobiety Capotego. Śniadanie i Tiffany'ego, mroczne sekrety i zdrady w świecie glamour“ było po prostu przyjemną lekturą, w której łatwo się zatopić i zanim człowiek się zorientuje, nagle jest w połowie. Mam sporo zastrzeżeń do strony technicznej książki, ale jednocześnie nie mogę jej odmówić uroku. A raczej podejmowaniemu przez nią tematowi, bo Leamer niestety pisze słabo.

przekł. Natalia Wiśniewska

Czy jest ktoś kto nie oglądał, nie czytał lub nie słyszał o kultowym "Śniadaniu u Tiffany'ego"? Chyba nie. Ale zapewne mało kto słyszał o jego autorze - Trumanie Capote.

Książka "Kobiety Capotego" to zaproszenie do nowojorskich salonów, które są pełne szyku, glamour oraz mrocznych sekretów. Truman dzięki swojej wysokiej pozycji w literackim świecie stał się ulubieńcem śmietanki towarzyskiej. Zdobył przyjaźń najsłynniejszych kobiet, ikon swoich czasów: Barbary Babe Paley, Slim Hayward, Lee Radziwiłł, C. Z. Guest, Glorii Guiness, Marelli Agnelli, Pameli Harriman. Nazywał je swoimi "łabędzicami". Kobiety te były zdeterminowane, aby uzyskać statusy, majątek lub arystokratyczny tytuł. Poślubiały "właściwych" mężczyzn, a później często były nieszczęśliwe. W Trumanie znajdowały powiernika. On natomiast z zaciekawieniem wysłuchiwał ich zwierzeń, korzystał z majątku ich mężów, towarzyszył w zagranicznych wyjazdach. A wszystko po to, żeby ostatecznie je zdradzić. Pragnął wydać dzieło swojego życia, które miało obnażyć obłudne życie nowojorskiej socjety oraz opisywałoby najskrytsze sekrety "łabędzic".

Pomimo dużej ilości opisów pozycja ta nie zanudza czytelnika. Dużo się w niej dzieje, są dialogi, mnóstwo ciekawostek z ówczesnych czasów. Autor bardzo rzetelnie przyłożył się do przybliżenia nam sylwetek tych kobiet. Książka mocno poparta źródłami, bogata bibliografia. Dopełnieniem całej historii są zdjęcia, dzięki którym możemy jeszcze bliżej poznać bohaterki.

Finalnie dodam, że na podstawie książki powstaje serial "Feud", gdzie w role łabędzic wcielą się m.in. Naomi Watts i Demi Moor. Jestem bardzo ciekawa tej ekranizacji.

Ta książka opowiada o podziwianych na całym świecie kobietach, które wychodziły za mąż za odpowiednich mężczyzn, aby zyskać status, majątek lub arystokratyczny tytuł. Nieszczęśliwe w związkach zwierzały się Trumanowi Capotowi, autorowi „Śniadania u Tiffany’ego”, a ten bez skrupułów wyjawiał ich tajemnice postronnym osobom. Wśród „ofiar” Trumana można wymienić Barbarę Bee Paley, Pamelę Harriman, Lee Radziwiłł, Slim Hayward, Mirellę Agnelli i Glorię Guiness.

Książka przedstawia znane osobistości z całym arsenałem ich człowieczeństwa. Przestają być tylko suchymi nazwiskami, stają się żywymi ludźmi z wadami i zaletami. Kochają, zdradzają, bawią się, kłamią i kombinują. Autor w doskonały sposób oddał charakter Capotego - niezwykle wyrachowanego człowieka. Pozycję czyta się sprawnie, można poczuć atmosferę najlepszych nowojorskich salonów.

Książka to interesująca lektura poparta doskonałym researchem i ilustracjami. To namiastka życia ciekawych kobiecych osobliwości. Na podstawie książki powstaje serial Feud. W role bohaterek książki wcielą się Naomi Watts, Calista Flockhart i Demi Moore.

• Reportaż
  • Do kupienia
  • Egz. recenzyjny
  • Biografie/Autobiografie/Wspomnienia

Laurence Leamer Kobiety Capotego. Śniadanie u Tiffany'ego, mroczne sekrety i zdrada w świecie glamour Zobacz więcej