Uwierz w bestie

Okładka książki Uwierz w bestie Nastassja Martin
Okładka książki Uwierz w bestie
Nastassja Martin Wydawnictwo: Noir sur Blanc biografia, autobiografia, pamiętnik
Croire aux fauves
Noir sur Blanc
2023-01-25
2023-01-25
Anna Michalska
literatura francuska

1903

Zwierzenia francuskiej antropolożki, która została zaatakowana przez niedźwiedzia na Kamczatce i cudem przeżyła; rzecz to intymna i na swój sposób oryginalna, ciekawe są zwłaszcza rozważania o snach, ale bardziej to forma autoterapii niż pełnoprawna książka.

Nastassja Martin, francuska antropolożka przeżyła brutalne spotkanie z niedźwiedziem. To wydarzenie okazało się jej punktem granicznym i zachwiało jej tożsamością. Od tego momentu czuła się zawieszona pomiędzy światem ludzi i zwierząt i próbowała określić się na nowo. Sama przyznaje, że podświadomie szukała kogoś lub czegoś, co wyzwoli w niej wojowniczkę. 'Dlatego trzeba bardzo uważać na formułowane myśli, bo świat o niczym nie zapomina, a każdy z jego elementów widzi, słyszy, wie.' Dodatkowo, Nastassja podczas leczenia stała się ofiarą rosyjsko-francuskiej zimnej wojny. Spokoju nie mogła zaznać również w nocy, ponieważ męczyły ją koszmary związane z niedźwiedziem.
Ta autobiograficzna powieść skłania nas do zadania pytań o tożsamość: co ją kształtuje? Czy jest stała, a może zmienna? Czy w życiu człowieka są takie wydarzenia, które mogą ją całkowicie zmienić?

„(…) to są narodziny, bo najwyraźniej to nie śmierć”[1] pisze o swoim starciu z niedźwiedziem antropolog Nastassja Martin w książce „Uwierz w bestie”. Jak możecie się domyślić kobieta to starcie (jakimś cudem) przeżyła, a po takim doświadczeniu nie sposób być tym samym człowiekiem. W kulturze Ewenów (lud zamieszkujący obszar Kamczatki),których zwyczaje między innymi autorka badała, funkcjonuje słowo „miedka”, a oznacza ono osobę naznaczoną przez niedźwiedzia. Jeden z przyjaciół mówi do Nastassji Martin: „Teraz jesteś »miedka«, ta, która żyje między dwoma światami”[2] Czy takie życie jest możliwe? Co bardziej przyciąga antropolog: rodzina, stabilizacja, miasto, a może niebezpieczeństwo i zew natury?

„Uwierz w bestie” to specyficzna publikacja. Mam wrażenie, że Nastassja Martin luźno spisała wydarzenia prowadzące do spotkania z niedźwiedziem i będące jego następstwem, akcentując emocje, które nim towarzyszyły. Dostajemy osobisty wywód, bez zbędnych wstępów, który mi kojarzy się z pamiętnikiem. Przykładowo, kiedy pojawia się jakaś postać autorka nie precyzuje, kim ona jest. Od razu przechodzi do tego, co ta osoba dla niej znaczy i umiejscawia ja w kontekście starcia z niedźwiedziem. Jakby chciała uwypuklić myśli, wnioski, odczucia. Czyta się to dziwnie. Czasami jest ciekawie, a czasami trudno domyślić się do czego Nastassja Martin zmierza.

Sięgając po tę książkę liczyłam na odrobinę ciekawostek o ludach zamieszkujących Kamczatkę i co nieco wyłuskałam z tekstu. Jednak, żeby odpowiednio się w niego wczuć musiałam porzucić mój „miejski” sposób patrzenia na świat i naturę, trochę jak na rezerwat. Musiałam spróbować zrozumieć inny sposób myślenia, ściśle powiązany z przyrodą, która tych ludzi otacza. Nastassja Martin tego dokonała. Ta kobieta odbiera otoczenie kompletnie inaczej. Funkcjonuje z nim w pewnego rodzaju symbiozie, która jest jej niezbędna do życia. Widać to chociażby we fragmentach, kiedy jest w szpitalach. Sterylność, obce ciała i substancje wprowadzane do organizmu, to ją męczy: „ Myślę o niedźwiedziu. Jeśli żyje, to przynajmniej wiedzie swój niedźwiedzi żywot bez całej tej symbolicznej i konkretnej przemocy, która mnie przypadła w udziale”[3].

Trudno mi powiedzieć, czy „Uwierz w bestię” przypadnie do gustu polskim czytelnikom. Literatura faktu jest poczytna, ale to jest coś kompletnie innego (chociaż na faktach bazuje),to książka o „(…) dzikusce, która buntowniczo zmierzała ku swojej zgubie, lub raczej ku inicjacji, i tylko cudem mogła ją przeżyć”[4]. Napisana bardzo osobiście. Nasycona bólem, tęsknotą, instynktem.

[1] Nastassja Martin, „Uwierz w bestie”, przeł. Anna Michalska, wyd. Noir sur blanc, Warszawa 2023, s. 13.
[2] Tamże, s. 28.
[3] Tamże, s. 54.
[4] Tamże, s. 27.

Mam dla was ciekawą książkę do poczytania. Jest to opowieść autobiograficzna "Uwierz w bestie" nakładem #noirsurblanc

Czy spotykając na swojej drodze niedzwiedzia, można ujść z życiem ?
Można i tego przykładem jest Nastassja Martin, która po ataku nigdy już nie była tym samy człowiekiem.

Książka ma niecałe 120 stro, ale za to jest bogata w przeżycia przez które musiała przejść bohaterka. Nie są one przyjemne, bo naznaczone bólem i cierpieniem. Takie zderzenie się z dziką naturą daje dużo do myślenia, i mimo tych traumatycznych przeżyć chce się więcej.

Ciekawa powieść, która wywołuje sporo emocji i innego patrzenia na świat, oraz poznania go z zupełnie innej strony.

Książka nie jest łatwa, ale czytało mi się ją fajnie i chcę ją wam polecić. Warto czasem spotkać się z czymś nowym, nieznanym i być bliżej natury, groźnej i niedostępnej.
BARDZO POLECAM !!!

Czy spotykając na swojej drodze niedzwiedzia, można ujść z życiem ?

2062

Jedynym usprawiedliwieniem tej w sumie nowelki jest jej autentyczność - opowieść bardzo osobista, opowieść wnętrza.
Nie przemówiła do mnie.
Miałam wrażenie, że to jest swoistego rodzaju terapia autorki, napisana tylko dla niej.

Nie wiem, czy polecam, nie jest to lekka i przystępna lektura, czytana z przyjemnością.

Nie przemówiła do mnie.

• Przeczytane w 2023
  • Nowości 2023
  • 01. Epub+
  • POLECANE
  • 0-200
  • Nowości

Dodaj cytat z książki Uwierz w bestie